Uvod: Radeon HD 7970

Uvod: Radeon HD 7970

Kraj je godine i vreme je se pozdravimo sa starim i da dočekamo novo, što je AMD shvatio kao idealnu priliku da predstavi svoju novu generaciju grafičkih karti. Za razliku od dosadašnjeg pristupa, zbog pomeranja NDA-a i momenta kada će nove kartice biti dostupne, 22. Decembra ćemo vam ukratko prikazati novine koje donosi Southern Islands, a kojih će sudeći po svemu biti više nego što je većina i očekivala. Svi koji su pratili

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Uvod: Radeon HD 7970

      Nažalost, odmah moramo da kažemo da vam novu grafičku karticu, jer je u ovom trenutku, barem koliko je nama poznato, niko nema na ovim prostorima, već njen test možete očekivati već u Januaru 2012. godine. S obzirom da smo prisustvovali breifing-u proizvoda u Minhenu, ranije ovog meseca, zahvaljujući predstavniku AMD-a, možemo da vam prenesemo šta sve novo donosi novi AMD-ov grafički čip. AMD je sa Cayman GPU-om očigledno „pripremao teren“ čega tada nismo ni bili svesni. Interesantno je to što ova kompanija po ko zna koji put uspeva da sačuva praksu da novi čipovi ne budu monolitna „čuda“ i čisto pakovanje većeg broja tranzistora, stream procesora, rop-ova itd., već da glavni pravac bude povećana efikasnost što je kako se do sada pokazalo, veoma uspešan pristup.

      Nova generacija grafičkih čipova će nositi ime Southern Islands, a AMD je rešio da novu generaciju počne sa najsnažnijom single-GPU verzijom koja će biti odlična uvertira u nove Radeon-e HD7000. Čip koji se nalazi na ovoj kartici nosi kodno ime „Tahiti“, dok su određena i imena ostalih čipova. U midrange segmentu će se nalaziti „Pitcairn“ GPU koji će se koristiti za naslednika Radeon HD5770 i HD6770 odnosno mega popularnog Junper čipa koji je uspeo da „izgura“ dve generacije i AMD je očigledno zaključio da mu je uskoro vreme za penziju.
       

      Za Radeon-e „low-end“ kategorije će biti zadužen „Cape Verde“ čip koji će, nadamo se, konačno vratiti smisao za kupovinu najjeftinijih modela, jer je APU i HD6550D sasvim realno eliminisao potrebu za karticama kao što je Radeon HD5450 i HD5470. Kao što ste već verovatno i sami primetili, ovi nazivi su u stvari nazivi ostrva, a prvi koji će izaći, Tahiti predstavlja najveće ostrvo Francuske Polinezije. Treba pomenuti i činjenicu da će perjanica ponude, naslednik Radeon-a HD6990 nositi kodno ime New Zeland što ima smisla, jer se Novi Zeland sastoji primarno od dva velika ostrva.

      Dakle, govorićemo o Radeon HD7970 modelu i Tahiti grafičkom čipu koji se na njemu nalazi, s obzirom da njega prvog očekujemo u svom test labu, a to znači da će upravo on biti taj koji će postaviti standarde za celu generaciju. Tahiti čip i kartica zasnovana na njemu će imati nekoliko zadataka. Pre svega, novi model će zameniti Cayman bazirani Radeon HD6970 i u skladu sa time, on će biti tačka poređenja za praktično sve što bude bilo moguće podvrgnuti upoređivanju. Takođe, on će morati da unese kako novu tehnologiju na tržište, tako i određene skokove u perfromansama. S obzirom da je Cayman imao puno toga da ponudi, zadatak koji ima Tahiti nije nimalo lak.

      Kako se i dalje nalazimo u godinama kojima „vlada“ DirectX 11, jasno je da na ovom mestu nije bilo puno prostora za napredak, ali je AMD okarakterisao svoju novu generaciju kao DirectX 11.1 kompatibilnu. Naravno, ne može se očekivati da spisak novosti u ovom domenu bude kilometarski, već se radi o svega par inovacija. I pored toga, što ih je relativno malo, praktično jedna samo ima direktne veza sa samim hardverom, dok ostale predstavljaju unapređenja samog API-ja kako bi bio u skladu sa novim trendovima i tehnologijama.

      Realno gledano DirectX 11 nije baš nov i s obzirom da će se koristiti i na Windows 8 operativnom sistemu, bilo bi iznenađujuće da nije doživeo nikakvu doradu. Najbitnija novost iz perspektive GPU-ova je definitivno Target independant rasterization koji praktično zahteva novi GPU koji bi mogao da ga podrži, pa stoga aktuelne DirectX 11 kartice neće biti u potpunosti kompatibilne sa DirectX 11.1.

      Nova arhitektura

      Što se tiče novog GPU-a AMD je ponovo postao tehnološki lider u domenu proizvodnog procesa i prva je kompanija koja je predstavila grafički čip napravljen u 28nm litografiji. TSMC-ov pogon je zadužen za ovaj uspeh, a po rečima AMD-a yield je veći od očekivanog što je jako lepa vest i to bi trebalo da znači da neće biti nestašice novih modela. Iako su rana predviđanja sugerisala da će se AMD zadržati na VLIW arhitekturi i da će novi, 28-nanometarski čip, biti u suštini „optical shrink“, to se pokazalo kao potpuno netačno.

      Naime, može se reći da je VLIW arhitektura, stvar prošlosti, jer će novi čip biti zasnovan na potpuno novoj arhitekturi. Svakako, osnova kojoj je AMD veran jako dugo je i dalje prisutna, ali je u okviru SIMD blokova izvršena ozbiljna reorganizacija. Dok je prelazak sa VLIW 5 na VLIW 4 mogao da se smatra svojevrsnom optimizacijom, činjenica da je SIMD blok zamenjenjen GCN blokom se može smatrati revolucijom koju AMD nije imao još od vremena HD2000 serije. Nova arhitektura je efikasnija od prethodne i prema rečima proizvođača može se računati na razliku od 10 do 20 procenata po kvadratnom milimetru.

      Svaki GCN blok poseduje 64 Stream procesora, a ovih blokova ima 32 u kompletnom Tahiti čipu. Ovo nas navodi na ukupan broj od 2048 SP-a, što je oko 30 procenata više od onoga Cayman-a. U okviru svakog GCN bloka se nalazi četiri grupe od po 16 stream procesora uz koje ide po 64KB rezervisanih za lokalne registre, dok je drugostepeni keš ovog GPU-a 768KB. Broj teksturnih jedinica je takođe povećan za jednu trećinu i ukupno ih ima čak 128.

      Još jedna od novina nove generacije GPU-a je to što ROP jedinice više neće zavisiti od broja memorijskih kontrolera u čipu, a Tahiti ih broji 32. Da bi sve ovo bilo moguće, bilo je potrebno „napakovati“ 4,3 milijarde traznistora u jedan čip, što je u odnosu na 2,6 koliko ih ima Cayman veliki korak napred. Dopada nam se činjenica da novi high-end čip ima zapravo manju površinu od prethodnika, pa ista iznosi „svega“ 365 kvadratnih milimetara (Cayman 389mm2).

      U okviru novog grafičkog čipa je unapređena i Teselaciona jedinica koja je sada doživela svoju devetu generaciju. Kako je od Caymana AMD počeo da praktikuje dve geometrijske i teselacione jedinice, ta praksa se nastavlja i sada sa Tahiti-jem, a unapređenja bi trebala da garantuju do četvorostruko bolje performanse u odnosu na HD6900 seriju. Kako je AMD sa svojim Radeon HD2900XT dobro shvatio kako je poranio sa proširivanjem memorijske magstrale na svojim grafičkim karticama nove generacije, dugo smo čekali trenutak da vidimo više od 256bita na novom modelu. Jasno, za ovaj korak je zaista potrebno dvaput razmisliti, jer povećava cenu izrade štampane ploče, a logično povećava i količinu čipova potrebnih za implementaciju, a uz sve to treba ići i laganim koracima napred.

      Stoga, kako sa GDDR5 memorijom u ovom trenutku nije mogla da se napravi nova inovacija, jer je sa čipovima koji rade na efektivnih 5,5GHz koji se koriste za HD6970 AMD dotakao plafon, razvoj je morao da ide u pravcu „šire“ magistrale. Kao posledica toga Radeon HD7970 je 384bitna grafička karta koja poseduje 3GB memorije. Propisana je upotreba GDDR5 čipova, frekvencije 1375MHz, odnosno efektivnih 5,5GHz čime je „bandwidith“ povećan za 50% u odnosu na prethodnu generaciju koristeći iste čipove, a govorimo o impresivnih 264GB/s uz ukupan kapacitet od 3GB.

      Eyefinity i još ponešto…

      Novine je doživeo i Eyefinity koji je sada prisutan u verziji 2.0. Ono što novi Eyefinity donosi je veći broj monitora koji mogu raditi u SLS modu, odnosno do pet u zavisnosti od toga kakva je konfiguracija video izlaza na vašoj kartici. Stoga, kako na jednom izlazu možete dobiti do 2560×1600, strahopoštovanje izaziva činjenica da je moguće dobiti na pet monitora ukupnu rezoluciju od 12800 x 1600.

      Takođe, sada je moguć rad i HD3D tehnologije na većem broju monitora. Ono što nam se jako dopalo i imali smo priliku da vidimo kako radi uživo tokom boravka u minhenu je Discrete Digital Multi-Point Audio. Ova tehnologija omogućava na više monitora simultano sa slikom prikazujete i višestruke audio „stream-ove“ što omogućava audio/video konferenciju sa do tri monitora u simultanom radu.

      Dopada nam se što se AMD bavio i povećanjem energetske efikasnosti kartice. Pre svega, i pored veće kompeksnosti od ranijih modela, maksimalna potrošnja od 250W na koju je deklarisan Radeon HD7970, stoji rame uz rame sa HD6970.  U klasičnom „idle“ režimu se može reći da je potrošnja praktično ista, ali je jedan od noviteta Zero Core Power tehnologija, koja u toku dugog mirovanja računara kartica gasi sve na sebi, osim dela koji obaveštava ostatak računara da se kartica nalazi u PCI-Express slotu. U ovom modu kartica troši svega 2,7W! Ovo je moguće zato što se čak i ventilator gasi u potpunosti.

      Da sve bude bolje, ukoliko imate više od jedne kartice u CrossFireX režimu rada, čim izađete iz igre ili neke druge zahtevnije aplikacije koja zahteva rad više od jedne grafičke, ostale kartice se gase u potpunisti, ostavljajući samo primarnu da prikazuje sliku. Ovo može dovesti do nestvarne situacije gde imate četiri Radeon-a HD7970 koji će pri sufru, radu u office-u i slično trošiti svega 20-ak vati! Iako bismo u regularnim okolnostima ovde negde počeli sa predstavljanjem kartice koja nam se našla na testu, moraćemo da se zaustavimo, jer je još uvek nismo „provukli“ kroz ruke i bateriju testova. Nažalost za to ćemo sačekati da se završe praznici, ali makar imamo razloga za radovanje i post-novogodišnjem periodu, jer nam predstoji više nego zabavan početak naredne godine i moramo priznati da jedva čekamo da vidimo nove modele na delu.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test