Filip Majkić
Verbatim Executive Secure USB
Kompanija Verbatim se od imena prepoznatljivog najviše po optičkim diskovima pretvorila u firmu koja nudi raznovrsna rešenja za skladištenje podataka. Među najpopularnijim rešenjima u ovom trenutku su svakako fleš drajvovi, iz sasvim razumljivih razloga. Malih dimenzija, dovoljno velikog kapaciteta da na njih može stati dosta podataka, izuzetno pogodni za prenošenje i univerzalno podržani usled korišćenja USB interfejsa i porta koga ima svaki računar današnjice, fleš drajvovi su, najprostije rečeno, izbor korisnika. Ipak, među korisnicima ima i onih koji pridaju značaj aspektu bezbednosti jer su zbog prirode posla ili potreba primorani da koriste naprave koje im garantuju da poverljive informacije neće “procureti”.
Upravo za takvu kategoriju korisnika je Verbatim kreirao specijalnu seriju fleš drajvova, oznake USB Executive Secure. Već na osnovu samog imena možete zaključiti da je prevashodno namenjen za potrebe firmi, odnosno da nudi visok stepen bezbednosti podataka. Uređaj stiže u klasičnom pakovanju. Kapaciteta je 16 GB, podržava V-Secure softver, 256-bitnu AES hardversku enkripciju, te Windows ReadyBoost tehnologiju. Sam fleš drajv je u slajder stilu, što znači da ima “klizajući” USB konektor, koji po potrebi izvlačite i vraćate natrag. Kućište je izrađeno od tvrde plastike crne boje, sa logom kompanije Verbatim na gornjem delu, i mehanizmom za izvlačenje konektora bele boje. Na njemu je i LE diodica koja svetli plavom bojom kada se vrši transfer i drajv je aktivan.
Executive Secure drajv ima dve particije, od kojih je jedna veličine 4 MB i read-only, dok se na drugoj particiji može vršiti i upis podataka. No, pre toga je neophodno podesiti V-Secure softver, aplikaciju koja o(ne)mogućava pristup sadržaju drajva. Kada prvi put ubacite drajv, potrebno je izvršiti inicijalizaciju programa i odrediti odgovarajuću pristupnu šifru. Korisniku je na raspolaganju 20 pokušaja da ukuca pravilnu šifru, nakon čega će se drajv automatski formatirati i podaci će biti zauvek izgubljeni. Enkripcija je automatska i radi se “u letu”. U svakom slučaju, čeka vas detaljno i precizno uputstvo kako rukovati sa ovim fleš drajvom. Spomenimo samo da prilikom “čupanja” drajva morate deaktivirati i softver iz tray ikonice, pre nego što odradite “Safely remove…”
Za potrebe testiranja smo koristili HD Tune Pro softversku alatku, koja je vrlo solidan pokazatelj performansi, a pruža i nešto širi dijapazon testova koje je moguće sprovesti. Uz njega smo koristili i Flash Memory Toolkit, koji daje relativno preciznu sliku o ponašanju fleš drajvova. U praksi, brzina čitanja je iznosila oko 22,4 MB/s, dok je brzina upisa podataka bila primetno niža, i iznosila je 5,82 MB/s. Do ovoga dolazi zbog automatske enkripcije i resursa koje je potrebno koristiti tom prilikom, te je upis nešto sporiji, što je karakteristika svih sličnih fleš drajvova.
Sveukupno, Verbatim USB Executive Secure predstavlja značajan ulaz Verbatima u segment tržišta u kome nije bio prisutan, te donosi novi kvalitet i konkurenciju u domenu biznis rešenja za skladištenje i prenos informacija. Njegove prednosti su jasne i izrazite, ali su istovremeno i donekle ograničavajući faktor – jednostavno, ovo nije drajv za svakoga. No, nema sumnje da će se pokazati uspešnim u kategoriji kojoj je namenjen.
Za:
– kvalitet izrade, dizajn, lakoća upotrebe
– hardverska enkripcija, bezbednost podataka
– dobra brzina čitanja
– dimenzije drajva na nivou regularnih, što nije čest slučaj u ovoj kategoriji gde su drajvovi obično nešto većih dimenzija
Protiv:
– brzina upisa je mala za današnje standarde (premda iz razumljivih razloga – videti tekst)
– bez značajnijih nedostataka
Fleš drajv na test ustupio Verbatim