Nebojša Todorović
Među proizvođačima zastupljenim na prikazu su se našli CoolerMaster, ThermalTake, NZXT i Xigmatek. Neki od ovih modela su nam se zaista jako dopali, a neki su nas prijatno iznenadili cenom koja je bila ispod očekivane. Na narednim stranicama ćemo vas upoznati sa probranim primercima iz ponude kućišta u cenovnoj kategoriji do 80 evra. Postoje mnogi načini da se dođe do ovih modela na raznim mestima, ali mi smo iz tehničkih razloga odlučili da se fokusiramo na jednu prodavnicu, gde možete na licu mesta direktno kupiti proizvode po tačno određenoj ceni. U pitanju je Emmi, kome se zahvaljujemo na pomoći kod ovog prikaza. Sledi taksativan prikaz modela koji su nama bili najinteresantniji razvrstan po brendovima. Imajte na umu da ono što možete videti na ovim stranicama nije sve što postoji u ponudi (naprotiv, postoji mnoštvo modela u ovom cenovnom rangu), ali jeste neka naša selekcija, koja je posledica odluke da se fokusiramo na, prema mišljenju autora, najkvalitetnije modele iz realne ponude. Pa da krenemo… CoolerMaster Prvi na listi su proizvodi CoolerMastera koji je dugi niz godina prisutan na našem tržištu i sa dobrim razlogom su njihova kućišta izuzetno popularna. U ovoj kategoriji smo u trenutku kada smo bili u Emmi House-u našli dva modela – Elite 335 i Elite 430. Ova dva proizvoda pripadaju nešto jeftinijem spektru koji smo izabrali za ovaj vodič, ali se jako lepo nose i sa mnogo skupljim. CoolerMaster Elite 335 (Cena: 5261 DIN) Ovaj model je miniTower kućište koje u sebe može smestiti miniATX i ATX format matične ploče. Prilično je kompaktno i lako ćete ga smestiti i u situaciji da imate jako malo mesta u prostoriji. Kućište je u potpunosti crne boje, a prednji panel je sjajne crne boje. Prednja strana je većim delom svoje površine rupičasta i u formi “mrežice”, a ispod se nalaze filteri za prašinu koji se mogu skinuti i oprati. Na prednjoj strani imate na raspolaganju dva USB 2.0 izlaza i dva 3,5mm audio džeka. Za optiku je obezbeđeno četiri mesta, a lako ćete ih montirati uz pomoć jednostavnog plastičnog mehanizma, bez potrebe za šrafovima i dodatnim alatom.
Iako je malo, obezbeđena je dobra provetrenost zbog činjenice da se na prednjoj stranici nalazi predviđen prostor za 12cm ventilator koji se ne isporučuje sa kućištem. Na zadnjoj stranici se nalazi jedan 12cm ventilator koji ima ulogu izduvavanja toplog vazduha, a na bočnoj strani se nalaze i dva otvora kako bi se poboljšao transfer vazduha kroz kućište. Za smeštanje hard diskova je predviđeno čak sedam 3,5″ ležišta od kojih je jedno rezervisano za Floppy, ali verujemo da većina ovaj uređaj odavno ne koristi. Unutrašnjost je predviđena za montažu bez alata, osim naravno matične ploče, a voleli bismo da vidimo unutrašnjost crne boje što imaju svi ostali modeli koje smo testirali.
Uz ovo kućište dobijate i napajanje od 420W i koje će biti sasvim dovoljno za nezahtevnije korisnike koji su upravo i ciljna grupa kada je Elite 335 u pitanju. Ovo napajanje ima ventilator od 120mm što nam se dopalo, jer se uklapa sa ostatkom “priče” o Elite 335 i u skladu sa tim buka neće biti problem. Upravo iz tog razloga je ovaj model skuplji od Elite 430 iako oznaka potonjeg sugeriše da je u pitanju bolji odnosno skuplji proizvod. Ovaj model možda nije najjeftiniji, ali se može pohvaliti dobrim napajanjem, dobrom provetrenošću, a uz to je i vrlo kompaktno i praktično.
Specifikacije – CoolerMaster Elite 335:
CoolerMaster Elite 430 (Cena: 4362 DIN) Ovo je drugi model od CoolerMastera i predstavlja nešto atraktivnije kućište od Elite 335 modela. U pitanju je midiTower kućište u koje možete smestiti ATX ili miniATX matičnu ploču. Izrađeno je od čelika i crne je boje, dok je prednja strana plastična. Iza nje se nalazi filter koji sprečava da prašina koju prednji usisni ventilator “povuče”, ostanje van unutrašnjosti. Na prednjoj strani se nalaze Power i Reset prekidači, a takođe i po dva USB 2.0 i 3,5mm audio konektora. Bočna stranica poseduje providni pleksiglas koji nije celom površinom stranice, ali prekriva njen veći deo.
Kada zavirimo u unutrašnjost, prvo što se primeti je crna unutrašnjost kućišta koja mu daje vizuelni “šmek” daleko skupljih modela. Prostor predviđen za napajanje se nalazi na dnu kućišta, a ispod se nalazi i filter koji ne dozvoljava da se napajanje napuni prašinom. Ostavljeno je mesto za ventilator na zadnjoj strani, ali se isti ne isporučuje u paketu. Sa prednje strane se nalazi transparentni ventilator prečnika 120mm koji svetli plavom bojom i doprinosi na atraktivnosti kućišta. Prostora ima poprilično i dobro je organizovano, a opcija za dodatno hlađenje ima na pretek.
Na dnu i na bočnoj stranici je ostavljen prostor za jedan ventilator do 12cm u prečniku, kao i dva dodatna mesta rezervisana za ventilatore koja se nalaze na gornjoj strani. Sve u svemu, možete dodati čak pet ventilatora, na već jedan postojeći čime ćete obezbediti dovoljan protok vazduha i u slučaju da imate komponente koje se greju u velikoj meri. Uz to zahvaljujući dobroj organizaciji prostora u samom kućištu, možete ubaciti i dugačke grafičke kartice poput Radeon-a HD5970 što je za svaku pohvalu.
Jedna stvar nam je izmamila osmeh na lice, a to je otvor koji omogućava da kulere sa backplate-om montirate bez potrebe da vadite matičnu ploču iz kućišta. Ovo je nešto na šta se obavezno pazi kod skupljih modela, dok ćete retko sresti ovo rešenje kod kućišta sa cenom od oko 40 evra. Specifikacije – CoolerMaster Elite 430:
NZXT i Xigmatek su prozivođači koji se još uvek mogu smatrati prilično mladim na našem tržištu u odnosu na brendove poput CoolerMastera i ThermalTake-a koji su prisutni jako dugo u Srbiji. Ipak, nadamo se da će se dugo zadržati, jer imaju itekako kompetitivne proizvode, a ništa bolje od jake konkurencije. NZXT je posebno specifičan proizvođač čiji su modeli avangardni kada je dizajn u pitanju i teško je naći primerak iz njihove ponude koji bi se mogao okarakterisati kao konzervativan. NZXT M59 M59 je kućište specifilčnog dizajna koje ćete ili voleti ili ćete ga smatrati ružnim, a razlog za to je prednja maska koja je veoma čudna i veoma je talasasta. S preda se ne bi moglo ni primetiti, dok jedan pogled iz profila jasno govori sve. Nama je ovo rešenje simpatično, mada moramo priznati mislimo da će kod ovog kućišta mišljenja biti jasno podeljena.
Na prednjoj strani na raspolaganju su po dva USB 2.0 i 3,5mm audio konektora, a prisutan je i jedan eSATA port. Kompletna površina je rupičasta kako bi omogućila protok vazduha, a ispod mrežica se nalaze filteri. Bočna strana je dobrim delom pokrivena pleksiglasom na kom se nalazi ventilator koji odlično kombinuje crnu i belu boju. Takođe treba napomenuti da je pleksiglas zatamnjen i da to ovom kućištu jako doprinosi na ukupnom izgledu.
Unutrašnjost je potpuno crna, a prostor je jako dobro organizovan. Pored toga što se napajanje nalazi na dnu, postavljene su i rupe na nekoliko mesta u kućištu kako bi obezbedile dobro kabliranje. Na limu u predelu socket-a za procesor je ostavljen otvor kako bi se olakšala montaža kulera sa backplate-om i kako u tom slučaju ne biste morali da vadite matičnu ploču pri njegovoj zameni ili montaži. Ovo kućište ima i pripremljene otvore za creva vodenog hlađenja, što će entuzijasti znati da cene. Pored dva ventilatora koja se isporučuju uz M59, prisutna su još tri predviđena ležišta za ventilatore dimenzija do 120mm.
Specifikacije – NZXT M59:
Xigmatek Pantheon Black Ovo kućište je svoje ime dobilo po hramu svim bogovima u Rimu, prema rečima Xigmateka upravo je ova građevina bila inspiracija za ovaj model. Kako? Ne znamo, jer nam ne liči ni malo na ovu staru građevinu, ali ga to ni malo ne sprečava da bude odlično. Kućište je potpuno crne boje i iako postoji u verziji sa providnom bočnom stranicom (Silver), a naš primerak (Black) je bio bez iste i njegova bočna strana ima mogućnost smeštanja dva ventilatora od 120 do 140mm u prečniku.
Priključci su postavljeni na gornjoj strani na samom početku. Osim standardna dva USB 2.0 i 3,5mm audio porta, dodati su i USB 3.0 što pozdravljamo, ali i jedan eSata konektor što pokriva većinu korisnika. Uz sve pobrojano, Xigmatek je ugradio i dva potenciometra za regulaciju broja obrtaja ventilatora, kako biste mogli da obezbedite tišinu kada je neophodna.
Sa Pantheonove prednje maske možete skinuti dobar deo, jer je u vidu poklopca koji služi kao filter za vazduh, a upravo tu možete pristupiti i hard diskovima koje zbog specifičnog mehanizma možete vaditi. Ipak, samo prva dva su “hot swap” kompatibilna, jer samo oni imaju preinstalirane konektore. Sa gornje strane se nalazi još jedan poklopac koji otkriva mesto predviđeno za montažu radijatora ukoliko koristite vodeno hlađenje i ovo se može pokazati kao vrlo zgodna mogućnost. Jednostavno, u slučaju da imate rashladni sistem baziran na vodi, ništa vam neće štrčati i izgledaće maksimalno uredno.
Unutrašnjost je vrlo prostrana i kvalitetno odrađena i u skladu sa cenovnim rangom koji pomalo i prelazi gornju granicu koju smo postavilil. Otvor za montiranje kulera sa backplate-om je tu, kao i prorezi za creva i kabliranje. Crna boja se podrazumeva, kao i jednostavan sistem montiranja optičkih uređaja. Broj mogućih ventilatora koje možete montirati je prilično veliki, čak sedam, a uz kućište dolaze dva. Prednji je čak i LED osvetljen i možete gasiti diode po potrebi. Specifikacije – Xigmatek Pantheon:
Thermaltake-ovi proizvodi nisu novost na domaćem tržištu i verujemo da su dobro poznati domaćoj populaciji, pa nema potrebe za dodatnim predstavljanjem, nego krenimo redom. Thermaltake V4 Jedan od najjeftinijih modela iz ponude ove kompanije je model kratkog naziva V4 i predstavlja entry level kućište koje nikako nije za potcenjivanje. Ovaj mališan je izuzetno jednostavnog takoreći “kockastog” dizajna, bez mnogo zakrivljenih linija. Većim delom svoje površine je mrežasto kako bi maksimalno dozvolilo protok vazduha. Filteri za prašinu su odsutni, osim kada je napajanje u pitanju.
Na prednjoj strani su prisutni samo osnovni konektori kao što je USB 2.0 (dva komada) i audio portovi, što je i očekivano za model ove klase. Sa gornje strane se nalaze otvori koji su predviđeni za montiranje dva ventilatora prečnika 120mm. Na prednju i bočnu stranu je takođe moguće montirati ventilatore ovih dimenzija, dok je na zadnjoj strani jedan koji se isporučuje uz kućište. Bočna stranica, neočekivano poseduje transparentni element, ali toliko malih dimenzija da ćete videti samo CPU kuler.
Unutrašnjost ovog kućišta podseća nas na automobil SMART koji je mali spolja, ali prostran iznutra i to važi za V4 kod koga je unutrašnjost odlično organizovana. Napravljen je prorez za kulere sa backplate-om, napajanje je spušteno na dno kućišta, ostavljeni su prorezi za creva vodenog hlađenja i slično. Montaža, hard diskova i optičkih uređaja se izvršava veoma jednostavno putem plastičnih mehanizama koji svoj posao završavaju odlično. Unutrašnjost koja je ofarbana u crno je još jedan detalj koji nam se jako dopao.
Thermaltake V4 – Specifikacije
Thermaltake V5 Za razliku od prethodnog modela V5 je nešto naprednije i nešto skuplje kućište, a po dizajnu rekli bismo da je namenjeno gejmerima i onima koji relativno često “šetaju” svoje kućište, što sugeriše velika ručka sa gornje strane. Pored toga nekoliko detalja jasno odvaja ovaj model od svog pristupačnijeg brata. Tu pre svega mislimo na eSATA port koji se nalazi na prednjoj strani, pored ostalih uobičajenih konektora (USB 2.0 i Audio). Uz to ovo kućište poseduje dva ventilatora koja dolaze u paketu, a pored jednog prečnika 12cm, prisutan je i drugi velikih dimenzija sa prečnikom od čak 200mm čija je uloga izduvavanje vazduha na gornjoj stranici kućišta.
Bočna strana poseduje providni deo od pleksiglasa, koji je veći od onog koji je prisutan na V4 modelu, ali je njegova površina i dalje jako mala. Nakon otvaranja ove stranice otkrili smo i prostor za ventilator koji ima ulogu dodatnog hlađenja grafičke kartice i generalnog uvlačenja vazduha.
Unutrašnjost kućišta je potpuno crna i veoma uredna. Mesto za napajanje je smešteno na dno, a uz V5 se isporučuje filter za prašinu kako bi se ulaz iste u napajanje sprečio. Montiranje optičkih uređaja i hard diskova se izvršava jednostavnim mehanizmima koji eliminišu potrebu za alatom. Thermaltake se odlučio da mesto za hard diskove izvede u formi kaveza koji bi može da se vadi po potrebi, a samo nam ostaje da žalimo što što isti nije zarotiran pod uglom od 90 stepeni po horizontalnoj osi kako bi se ostavilo više prostora za grafičke kartice.
Thermaltake V5 nam se jako dopao, rešenja koja nudi su veoma praktična, dizajn je jednostavan i funkcionalan, pa ga preporučujemo svim onima koji žele dobro provetreno kućište, ali i onima koji ponekad ili često nose kućište sa sobom. Thermaltake V4 – Specifikacije
Thermaltake V5 Najskuplje kućište na testu je upravo ovo i ono naš cenovni rang prelazi za 500 dinara, ali je to i dalje u onih desetak procenata “fore” koje smo ostavili za kriterijum. Njegov izgled je, pa u najmanju ruku, pomalo čudan. Inspiracija za dizajn su očigledno bili trouglovi, ali smatramo da ideja nije bog zna kako razrađena, pa je krajnji rezultat jednostavno neuobičajen. Ovo kućište je kao i većina do sada izrađeno od čelika, sa mrežastom prednjom maskom. Na njoj se nalazi standardan set konektora koji čine po dva USB 2.0 i 3,5mm audio izlaza, ali i eSATA i USB 3.0 konektor. Naravno potonji će imati funkciju samo u slučaju da imate matičnu ploču koja ovaj standard podržava.
Gornja stranica krije prostor za ventilator prečnika 200mm, a isti se dobija u paketu i ima ulogu izduvavanja toplog vazduha van kućišta. Bočna stranica ima manji transparentni deo i na nju je moguće montirati ventilator od 120mm. Još jedan detalj na bočnoj strani se lako primeti, a u pitanju je slot za hard diskove koji dozvoljava “hot swap” zamenu HDD-a. Ova mogućnost je više nego korisna i vrlo dobro funkcioniše zbog jednostavnog sistema, gde se hard disk smesti u plastično ležište i samo gurne u slot i to je sve. Jednostavno i efikasno.
Unutrašnjost kućišta je prostorna, a kao i većina modernih kućišta, mesto za napajanje je predviđeno za dno, a za njega dobijate filter za prašinu. Pored napajanja, pripremljeno je i mesto za 120mm ventilator za koji se ne dobija filter, pa je prilika pomalo propuštena, jer ga mnogi neće koristiti. Drago nam je da se dobija ventilator za izduv na zadnoj stranici, a isto bismo voleli i da je slučaj sa prednjim s obzirom na cenu kućišta. Mehanizmi za montažu HDD-ova i optičkih uređaja su odlično odrađeni i zaista nije problem sve sklopiti u vrlo kratkom roku.
Ovo kućište je prilično dobro, s tim da je uvrnuti dizajn zaista diskutabilan sa estetske strane, dok sa funkcionalne nemamo zamerki.
Nakon završetka pregleda modela u ponudi došlo smo do vrlo jednostavnog zaključka da su kućišta od nekih 40-80 evra odlična i da kupac sa pravom može da očekuje da za svoj novac dobije ne dobar, nego odličan proizvod. Kućišta koja smo mi imali prilike da isprobamo su imala većinu mogućnosti koje su nam bile potrebne i jedino će USB 3.0 morati da sačeka neko vreme dok se ne nađe u najjeftinijim modelima. Svi modeli iz ovog vodiča su jako dobar izbor, ali naravno red je i da izdvojimo određene modele koji su nam bili posebno interesantni i dopadljivi.
ThermalTake V5 je model koji za svoju cenu nudi jako puno i moglo bi se reći da deluje kao da je iz klase iznad bez problema. Ima niz dobrih karakteristika, izrada je dobra, a dizajn jednostavan. Zaista mu je teško naći manu, jer je zaista odličan. Mi bismo voleli da se ThermalTake više potrudio oko filtera za prašinu, koji bi se našli još negde, osim na napajanju. Osim toga, ništa nam ne pada na pamet i zaista ga smatramo odličnim izborom.
NZXT M59, iako specifičnog dizajna prednje maske koja se neće svakom dopasti, ostatak ovog kućišta je zaista “top notch”. Vidi se da se NZXT potrudio da napravi proizvod po povoljnoj ceni koji može da parira skupljim modelima bez mnogo kompromisa. Filteri za vazduh, zatamnjena bočna strana, okrenuti kavez za hard diskove, crna unutrašnjost i još dosta toga je po nama dovoljan razlog da ovaj model zasluži da se nađe u vašoj sobi.
CoolerMaster Elite 335 predstavlja vrlo zanimljivo i solidno kućište, koje pride ima vrlo jak adut u vidu napajanja od 420 W koje se isporučuje uz njega. Specifičnost ovog kućišta jeste što se ne radi o proizvodu namenjenom svima u smislu da je usmeren podjednako i prema naprednim korisnicima, ali za svoju ciljnu grupu (koja je i dalje vrlo, vrlo široka) manje zahtevnih korisnika ono svoj posao radi na izuzetan način. Ovo kućište se može pohvaliti veoma dobrim napajanjem koje će podmiriti potrebe iole nezahtevnih korisnika, dobrom provetrenošću, a uz to je i vrlo kompaktno i praktično. Za sam kraj, želimo da istaknemo da uz ranije predstavljene modele, ovo predstavlja praktično realnu ponudu na tržištu. U principu, prilikom vodiča smo se fokusirali na modele koje do sada nismo predstavljali detaljnije, a svoje čitaoce pozivamo da pogledaju i našu stalnu rubriku posvećenu, između ostalog, i kućištima. Tu mogu pronaći dodatne informacije, još modela, i u praksi sagledati koje kućište za njih predstavlja dobar izbor. Nemojte zaboraviti i da samo tržište fluktuira, mnogih modela čas ima čas nema, što dodatno otežava prikaze poput ovog. Još jednom ponavljamo da smo veoma zadovoljni izborom u ovoj klasi i da kupci kućišta cene od 40 do 80 evra zaista mogu da dobiju odlične proizvode. Postoji čak i mesta za “specijalizaciju”, odnosno usmeravanje kućišta u određenom pravcu, radi pokrivanja specifične ciljne grupe.
Vodič za kupovinu kućišta do 80e, Q2 2011
Koliko god neki smatrali da je kućište malo bitna stavka za računar, varaju se, jer kvalitetno kućište pored estetike pruža i niz drugih funkcionalnosti koje najjeftiniji modeli jednostavno nemaju. Pored toga, kvalitet izrade se već kod početnih modela brendiranih kućišta osetno razlikuje od proseka. Ipak, ova investicija ne mora biti ogromna u šta smo se i mi lično uverili kada smo svratili do Emmi House-a kako bismo videli šta ima u ponudi do 8000din uz, naravno, mogućnost odstupanja od nekih desetak procenata. Ponuda je raznolika, a u ovu kategoriju se uklopilo sedam modela poznatih proizvođača...