Nebojša Todorović
Istini za volju, ovo jeste najmonotoniji period godine, koji je samo sporadično osvežen novim hardverom čime se stanje makar blago promenilo. Svakako svi jedva čekamo “hardverski haos” koji će se dogoditi u “back to school” sezoni kada će biti nove generacije Radeon-a, GeForce-a, pa čak i dugo očekivane AMD-ove procesorske arhitekture. Biće zanimljivo u svakom slučaju, a ukoliko ste rešili da u međuvremenu kupite nešto novo mi ćemo se potruditi da vam damo osnovne smernice kako biste izabrali ono što vredi uloženog novca. To znači da ćemo pomenuti hardver koji se u prethodnom periodu istakao, kao i ponešto čija je cena u ovom trenutku posebno interesantna.
Tradicionalno počećemo od procesora, mada nije bilo mnogo toga novog u njihovom svetu, mada je AMD sa svojim APU-om napravio dobar posao, a i lepo je što se može naći kod nas po sasvim pristojnim cenama. Dakle, krenimo…
AMD Procesori
Kao što se može primetiti po brojnim cenovnicima i katalozima, ukoliko ste se bavili istraživanjem za svoj novi računar, ponuda procesora iz AMD-ove game je prilično osiromašen u poslednje vreme. Jednostavno, očigledno je da se mnogi spremaju za “Bulldozer” time što prazne polako lagere. Mnogih novijih modela, kao što je Phenom II 980 na primer, praktično i nema, a i ukoliko ga “iskopate” negde cena neće biti baš ono što bi se podrazumevalo pod povoljnim. Sa druge strane cena Phenom II X4 955 Black Edition je veoma povoljna i sa cenom od oko 9500din predstavlja svojevrstan BestBuy.
Nešto niži radni takt u odnosu na brže modele uvek možete jednostavno nadoknaditi prostom promenom množioca koji je otključan, dok su sve ostale karakteristike, kao što je 2MB L2 i 6MB L3 keš memorije prisutno. S obzirom da je sada cena ovog i Phenom II X4 840 dosta bliža nego ranije, a da kod 840-ice izostaje L3 keš memorija, mislim da je jasno da vredi uložiti dodatnih 1000-1500 dinara.
Jedina veća novost među procesorima je pojava AMD-ovog Llano-a koji je uveo APU u desktop. Na našem tržištu se pojavilo nekoliko modela i moramo priznati da sa cenama koje se kreću od 95-125 evra predstavljaju veoma zanimljivu kupovinu, jer eliminišu potrebu za grafičkom karticom bilo na kraće ili duže staze u zavisnosti od toga kakvi su vam apetiti prema igranju na računaru. Naime, APU je kombinacija četvorojezgarnog procesora sa “Stars” jezgrima, northbridge-a, ali i najvažnije veoma dobrog integrisanog GPU-a.
O čemu se radi? Unutar APU se nalaze vrlo dobri GPU-ovi koji poseduju i do 400 Stream procesora, što odgovara broju koji se nalazi na Radeon-u HD5570 što je više nego dovoljno za osnovne igračke potrebe. Ovi GPU-ovi su svetlosnim godinama ispred onoga što se nalazi u Intel procesorima čiji su integrisani grafički podsistemi dovoljni za “bacanje slike na ekran”. Sve u svemu, Llano APU je vrlo upotrebljiva komponenta, a ono što je najbolje je i to da ukoliko naknadno ubacite diskretnu grafičku karticu, pomoću Hybrid CrossFireX tehnologije njihova snaga će se “sabirati” odnosno obe će biti u funkciji čime se njihova svrha neće izgubiti po nabavci diskretne grafičke kartice. Naravno, to mora biti neki od novijih Radeon-a.
Od APU modela na našem tržištu se mogu naći A8-3850 čiji CPU deo radi na 2,9GHz, a on ima 4MB L2 keš memorije, dok je level 3 memorija odsutna kao i kod Athlon II procesora. Ovo nije mana, već kompromis koji se morao napraviti da bi sve stalo u relativno mali prostor. GPU koji se nalazi u A8-3850 je Radeon HD6550D koji ima 400 Stream procesora, kao i radni takt od 600MHz što je za svaki respekt. Njegova cena oko 125 evra i on je ujedno i najskuplji primerak, ali i po nama najbolji izbor.
Slabiji model u vidu A6-3650 je odličan izbor za one koji žele da uštede, ali smatramo da nije loše izdvojiti dodatni novac za A8. Pored toga što mu je frekvencija niža i iznosi 2,6GHz, tu je i slabiji Radeon 6520D koji ima 80 Stream procesora manje, a ujedno radi i na nižem taktu od 443MHz (u odnosu na 600MHz kod HD6550D). Ovo nije veliko odricanje ukoliko baš nemate novca na raspolaganju, ali je u svakom drugom scenariju A8 bolji izbor.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cene: Širok raspon cena, zavisno od modela
Intel procesori
Intel je u ovom period dosta manje noviteta predstavio, pa ukoliko ste orijentisani prema ovoj kompaniji praktično isti saveti važe kao i kod prošlog vodiča. Za one koji vole beskompromisne performanse, a ujedno pripadaju overklok zajednici ne mogu da pogreše sa Core i5 2500K i Core i7 2600K. Pritom naš favorit ostaje Core i5 2500K koji je definitivno procesor po našoj meri i najbolji procesor trenutno. Ukoliko imate znanja kada je overklok u pitanju dobićete fantastične performanse bilo kojim poslom da se bavite.
Core i5 2500K je jednostavno jezivo brz procesor koji nudi najviše u odnosu na uložen novac. Nažalost cena mu je pomalo skočila u poslednje vreme, ali i pored toga sa njim ne možete pogrešiti čak i ukoliko date tih 600-700 dinara više nego što je koštao pre par meseci. Jedna od ređih novina je par modela u Intelovoj ponudi iz najjeftinijeg segmenta, a govorimo naravno od Pentium G620, G840 i G850. Potonji smo nedavno testirali i iako nije u pitanju revolucionaran procesor, sa ovim modelom je Intel konačno izašao na crtu AMD-u u ovom cenovnom segmentu.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cene: Širok raspon cena, zavisno od modela
Matične ploče
ASUS M5A97 EVO
Za one koji žele modernu AMD ploču baziranu na AM3+ podnožju ASUS u ponudi ima pravi BestBuy model koji nudi jako puno toga za oko 100 evra, pritom uz zaista minimalni broj kompromisa. ASUS M5A97 EVO smo već testirali, a više o njoj možete pročitati više na sledećoj stranici. Osim izostavljene podrške za CrossFireX i SLI, može se reći da ovaj model nema ništa manje mogućnosti od jednog 990FX. Sve je prisutno, čak šest SATA 3 konektora, USB 3.0 podrška, eSATA, optički digitalni audio izlaz, pa čak i često izostavljeni FireWire. Tu su i ASUS-ove ekskluzivne tehnologije kao što je DigiVRM+, a takođe i EPU i TPU čipovi. Overklok mogućnosti se uopšte ne razlikuju u odnosu na skuplje ploče, a bićete spremni i za najnovije AMD procesore.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cene: oko 10.000 din
ASUS F1A75-V PRO i EVO
Kako smo već predložili da razmislite o Llano i APU-ovima, red je i da vam preporučimo neku ploču na koju biste smestili Llano. Ove ploče koriste FM1 soket, koji je specifičan za APU jedinice. Ova dva ASUS-ova modela su veoma interesantna, jer po korektnoj ceni imaju dosta toga da ponude. Ploče za Lynx platformu poseduju poseban čip umesto klasičnog koncepta čipseta, a zove se FCU iliti Fusion Controler Unit, a u suštini predstavlja “southbridge” jedinicu, jer se “severni most” nalazi unutar samog APU-a.
Na ove dve ploče se nalazi jači A75 FCU, a jedina razlika je u tome što slabija verzija iliti A55 FCU ima izostavljenu podršku za USB 3.0. Iako ove ploče spadaju pod “jeftinije” modele ASUS nije izostavio svoje popularne tehnologije kao što je DigitVRM+ kao i EPU i TPU. Generalno same ploče nisu izložene kompromisima, osim u nešto siromašnijem propratnom paketu, ali je to, realno gledano, najbolji način za pravljenje uštede. ASUS F1A75-V PRO opis možete pročitati na ovde.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cene: F1A57-V PRO oko 10.000 din; F1A57-V EVO oko 11.500 din
MSI Z68A-GD80
Intelov novi čipset sa sobom donosi solidan broj noviteta, pa ukoliko želite da sebe “počastite” novim SandyBridge baziranim procesorom, ploče bazirane na ovom čipsetu su odličan izbor. Pre svega, u saradnju sa Lucid-om Z68 je dobio Virtu tehnologiju pomoću koje račnuar kombinuje snage Intelove integrisane grafike i diskretnog akceleratora i pomoću ove tehnologije “odlučuje” koji od dva raspoloživa je bolji za zadatak u datom trenutku. Ovo se odnosi na razne GPU akcelerisane aplikacije, čime se može uštedeti na vremenu prilikom transkodinga ili neke slične aktivnosti. Tu je još niz unapređenja, pa sada možete napraviti hibridni hard disk pomoću jednog HDD-a i jednog manjeg SSD-a koji bi se koristio “keširanje” podataka. Na ovaj način značajno možete povećati performanse sistema.
MSI Z68A-GD80 kombinuje odlične mogućnosti Z68 čipseta, ali u ovoj ploči implementira sve svoje raspoložive tehnologije na najbolji mogući način. Kompleksna naponska jedinica, MilitaryClass II komponente koje čini kompleksna 12+2 fazna digitalna naponska jedinica, SFC prigušnice na celoj ploči čine je fantastičnim izborom za sve koji žele beskompromisno rešenje za svoj računar. Kako se pokazala na testu, možete pogledati ovde. Cena nije mala, ali oni koji mogu da je priušte neće biti iznevereni.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cena: Oko 20.000 din
Gigabyte Z68X-UDH3-B3
Ova ploča, veoma atraktivnog izgleda, je jedan od najboljih izbora kada su u pitanju matično ploče za Intel Z68 čipsetom. Ova ploča poseduje veliki broj mogućnosti kao što je podrška za CrossFireX i SLI za koji dobijate i mostić u pakovanju. Takođe, tu je i USB 3.0 podrška, eSATA, FireWire, a ploča poseduje na sebi i DisplayPort kao i HDMI konektore ukoliko se oslonite na Intelov integrisani grafički akcelerator. Kako je cena za ovaj model svega oko 125 evra, manji ustupci su morali biti napravljeni. To se odnosi na to da u slučaju da koristite dve grafičke kartice, rad PCI Express slotova će biti u X8 modu umesto X16, što nikako neće uticati na performanse u većoj meri. Takođe od sedam raspoloživih SATA konektora, dva rade u SATA 2 modu, što će za većinu biti potpuno nebitan faktor.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cena: Oko 12.500 din
Memorije
Cene memorija su vrlo povoljne, možemo reći čak i bezobrazno niske i realno gledano nema apsolutno ni jednog razloga da ne priuštite sebi manje od 4GB RAM-a. Naravno govorimo o trenutno aktuelnim DDR3 modulima. Takođe, savetujemo vam da se ne zamajavate sa nekim ultrabrzim modulima osim ukoliko niste “sprotski” overkloker. Za sve ostale korisnike su dovoljno dobri moduli deklarisani na frekvenciju od 1600MHz. Što se konkretnih modela tiče, jako povoljni su Kingston-ovi Genesis Grey moduli bilo u kitu od 4 ili 8GB. Posebno vredi pomenuti KHX1600C9D3X2K2/8G koji za svega 50-ak evra nudi 8GB rama u konfiguraciji od 2 x 4GB, što je idealan izbor za većinu korisnika po našem mišljenju.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cena: Oko 5000 din
Grafičke karte
MSI Radeon HD6770 1GB GDDR5
Radeon HD6770 sam po sebi nije velika inovacija i predstavlja preimenovani Radeon HD5770 koji je dobio nešto više frekvencije. Osim toga razlike i nema pa je ovo praktično Juniper jezgro sa 800 Stream procesora, 32 teksturne i 16 ROP jedinica. Ipak, iako je prisutan na tržištu jako dugo, odličan odnos cena/performanes koji HD5770/6770 ima dokazuje činjenica da NVIDIA jako dugo nema adekvatan odgovor na ovaj model. Bilo da govorimo o GTS450 ili GTX550 Ti, ni jedan od njih ne može da se meri sa ovom karticom kako po ceni, tako i po performansama. MSI model koji vam ovde predstavljamo je najpristupačniji HD6770, koji se ne razlikuje ni u čemu ne razlikuje u odnosu na referentni model. Ova kartica košta svega 8500 dinara i nudi jako puno za taj novac. Karakterišu je MilitaryClass komponente, kao i sasvim dobar kuler. Smatramo da je ovo pored namene za pristupačne igračke konfiguracije odličan izbor za one koji budu želeli da unaprede svoje modele sa nekim od Llano APU-a, jer će ova kartica raditi u Hybrid CrossFireX modu sa već postojećim integrisanim Radeon-om.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cena: Oko 8.500 din
Gigabyte GV-R6850OC-1G
Još jedan od interesantnih Radeon modela je i Gigabyte-ovo viđenje HD6850 modela, koji izgleda kao kartica koja pripada višoj cenovnoj klasi što može da zahvali povećem rashladnom sistemu sa dva ventilatora. Ovo je odlična kartica bazirana na Barts grafičkom čipu koji poseduje 960 Stream procesoru. Performanse kulera su odlične, tako da su tišina i niske temperature zagarantovane. Cena je takođe vrlo korektna, pa za oko 150 evra nećete naći mnogo bolji izbor u ovom trenutku. Nažalost, jeftini Radeon-i HD5830 i HD5850 koji su tokom pisanja prošlog vodiča bili dostupni, odavno više nisu aktuelni, tako da je sada u ovoj klasi HD6850 najbolje rešenje. Gigabyte GV-R6850OC-1G je takođe i overklokovan, pa mu frekvencija GPU iznosi 820MHz, dok mu GDDR5 memorija radi na referentnoj vrednosti od 4,2GHz.
Cena: Oko 16.000 din
Sapphire Radeon HD6950 1GB
Trenutne cene GeForce GTX560Ti modela su prilično visoke, a Sapphire-ov HD6950 1GB je odličan izbor sa više nego povoljnom cenom od oko 190 evra, što će svi sa većim ambicijama za gejming znati da cene, jer je ova grafička kartica rame uz rame sa jačim modelima baziranim na Cayman GPU-u. Čak i u najzahtevnijim igrama ćete dobiti tečan frejmrejt, a 1GB memorije u odnosu na model sa 2GB ne nosi primetan penal na performanse. Sve u svemu za one sa dubljim džepom, ovo će biti savršen izbor.
Kontakt: Emmi
Cena: Oko 19.000 din
Hard disk
Nabaviti hard disk velikog kapaciteta u današnje vreme nije problem, jer su cene vrlo povoljne. Od novijih modela nije loše izabrati SATA 3 modele, jer su i na naše tržište stigle zamene po praktično istim cenama. Trenutno jako dobar izbor, po našem mišljenju, predstavlja WesternDigital-ov model iz Green serije sa kapacitetom od 2,5TB i cenom od oko 9000 dinara, ukoliko vam je to mnogo za nešto manje novca tu je i verzija od 2TB. WD Green kapaciteta 3TB, je i dalje nesrazmerno skup, što znači da je i dalje 2,5TB optimalan izbor. Imajte u vidu da uz modele veće od 2TB dobijate i kontroler za koji morate imati slobodan PCI-Express x1 slot.
Za one koji žele primarni HDD ili jednostavno žele model visokih performansi treba da obrate pažnju na WD 1502FAEX koji predstavlja hard disk iz Black serije koju karakteriše petogodišnja garancija, 7200 obrtaja u minuti kao i velika keš memorija od 64MB. Takođe vredi pomenuti i Samsung-ov F4 HD204UI koji predstavlja energetski efikasnu seriju i nudi kapacitet od 2TB po ceni od oko 7000 dinara.
Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
Cene: Širok raspon cena, zavisno od modela
Kućišta
Naravno, nov računar valja spakovati u kvalitetno kućište, što pogotovo važi za ove vrele dane kada je pametno obezbediti dobro provetreno kućište. Naravno, ne bi bilo loše ukoliko ono može u isto vreme da izgleda atraktivno. Od novijih modela interesatan izbor mogu biti CoolerMaster-ov Scout i Storm Enforcer. Ova dva kućišta su odlične izrade, vrlo dobro provetrena i predstavljaju aktuelno modele. Oba modela imaju prilično razumnu cenu, jer smatramo da nema potrebe za odvajanje veće sume novca, jer i Scout i Storm Enforcer nude sve što vam je potrebno od jednog midiATX kućišta. Optimizovai su za velike grafičke kartice, pa neće biti problema ukoliko jednog dana rešite da u vaš kompjuter ubacite neki od dvoglavih Radeon-a. Ukoliko nas niste pratili u poslednje vreme, o Storm Enforcer-u smo već pisali oko dva meseca.
Kontakt: Gigatron
Cene: Scout oko 7000 din; Storm Enforcer 9000 din
Dakle, ukoliko ste se vratili sa mora i eventualno uštedeli koji dinar ili ste možda našli neki posao preko leta, nešto od ovoga bi vam moglo zapasti za oko. U ovom periodu nema mnogo toga novog, ali se zato cene obaraju u većini slučajeva, što čini mnoge kupovine povoljnijim nego ikad. Stoga, nadamo se da smo vam dali dobre smernice, a dalje ostaje da sami odlučite šta vam treba i šta vredi upgrade-ovati. Iako možda ovaj vodič nije doneo mnogo toga novog u odnosu na onaj za prethodni kvartal, sasvim smo sigurni da će onaj za naredni kvartal biti prepun noviteta. Do sledećeg puta…