XFX Radeon RX580 GTS 8GB

XFX Radeon RX580 GTS 8GB

Došlo je vreme da AMD osveži svoju ponudu grafičkih karti, iako je prošlo manje od godinu dana otkada smo videli prvog predstavnika Radeon RX 400 serije. Bio je to ujedno i debitantski nastup za Polaris 10 i sada, simboličnih 10 meseci kasnije, dobijamo ispoliranu verziju GCN 4 arhitekture i novi Polaris 10 u osveženom izdanju. AMD kaže da osveženi dizajn donosi optimizacije i poboljšanja čime RX 580 postaje još bolji od cenovnog konkurenta iz suprotnog tabora.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Kada kažemo da je stigla nova generacija Radeona sa RX 580 modelom, moramo priznati da je to ipak pomalo ambiciozna tvrdnja. Naime, AMD želi da nastavi sa odličnim Polaris 10 čipom na isti način kao i do sada, jer praviti novi GPU bi predstavljalo nepotrebnu i skupu avanturu. Sve što je potrebno je samo malo podmladiti odlični GPU i prodaja će se nastaviti odličnim tempom kao i do sada. Uostalom, došlo je vreme kada će vlasnici starijih grafičkih karti početi sa zamenom svojih modela, pa tako AMD očekuje da vlasnici nekadašnjih “high-end” modela kao što je Radeon R9 380X početi da pokazuju interesovanje za upgrade, ali tako što će tražiti kartu u sličnom cenovnom rangu.
      intro_xfx_radeon_rx_580_gts_000.JPG 
      U skladu sa tim, dovoljno je pogledati tabelu ispod i jasno je da se iz hardverske perspektive ništa ozbiljno nije menjalo. Štaviše, možemo da kažemo da je reč o “copy-paste” rešenju u odnosu na Radeon RX 480 i to ne bi bilo daleko od istine. Prosto, karte imaju gotovo iste karakteristike, a najveće izmene se ogledaju u povećanim radnim taktovima kako memorije, tako i samog GPU-a. To implicira i povećani TDP, što je i logično. Kada povećate frekvenciju na izmenjenom čipu, potrebno je povećati napon i time se povećava TDP.

       
      AMD Radeon RX 580 (8GB)
      AMD Radeon RX 570
      AMD Radeon RX 480 (8GB)
      AMD Radeon RX 470

      GPU
      Polaris 10
      Polaris 10
      Polaris 10
      Polaris 10

      Architecture
      GCN 4
      GCN 4
      GCN 4
      GCN 4

      Manufacturing Process
      GloFo 14nm
      GloFo 14nm
      GloFo 14nm
      GloFo 14nm

      Transistor Count
      5.7B
      5.7B
      5.7B
      5.7B

      Stream Processors
      2304
      2048
      2304
      2048

      Compute Units
      36
      32
      36
      32

      Texture Units
      144
      128
      144
      128

      ROPs
      32
      32
      32
      32

      Base Clock
      1257MHz
      1168MHz
      1120MHz
      926MHz

      Boost Clock
      1340MHz
      1244MHz
      1266MHz
      1206MHz

      Memory Clock
      8 Gbps GDDR5
      7Gbps GDDR5
      8 Gbps GDDR5
      6.6Gbps GDDR5

      Memory Bus Width
      256-bit
      256-bit
      256-bit
      256-bit

      VRAM
      8GB
      4GB
      8GB
      4GB

      TDP
      185W
      150W
      150W
      120W

      AMD i dalje vidi Radeon RX 580 kao kartu za ultra glatki 1080p i 1440p gejming, što i ima smisla, jer je to važilo i za popularni RX 480. Povećane frekvencije će doneti i blago povećanje performansi kako bi karta ostala u koraku sa aktuelnim naslovima. Dakle, to znači da AMD sa Radeonima RX 580 i 570 menja RX 480 i RX 470, ali ne očekuje da njihovi vlasnici izvrše nadogradnju, već vlasnici starijih modela.
      intro_xfx_radeon_rx_580_gts_001.jpg
      AMD sa Radeonima RX 580 i 570 menja RX 480 i RX 470, ali ne očekuje da njihovi vlasnici izvrše nadogradnju, već vlasnici starijih modela
      Dakle, sada kada znamo da je čip praktično isti i da je tek ponešto možda ispolirano, jasno je da su unapređenja blago evolutinog karaktera i da nećemo dobiti ništa revolucionarno. AMD je u jednom od svojih slajdova u prezentaciji, jako dobro sumirao novitete.
      intro_xfx_radeon_rx_580_gts_005.JPG 
      Ukoliko ga malo bolje pogledamo, možemo jasno da vidimo da se između redova vidi da su poboljšanja suštinski u dve stvari. Govorimo o pomenutim povećanim taktovima, a tu je i poboljšana efikasnost u nekoliko scenarija kao što je rad u mirovanju ili sa više monitora.
      intro_xfx_radeon_rx_580_gts_006.JPG
      Kada smo već kod toga, AMD je obavio nekoliko optimizacija, pa tako i pored povećanog TDP-a koji se odnosi na rad pod opterećenjem, potrošnja novih RX 500 modela je manja u ostalim uslovima. Na primer, potrošnja u mirovanju je kod RX 580 smanjena sa 17.4 na 11.9 W prilikom korišćenja jednog monitora i sa 25.2 na svega 13.4 W kod dva ekrana. Ovo je primetno unapređenje, čak i pored toga što će prosečan korisnik retko umeti ovo da ceni. Isto tako, potrošnja prilikom gledanja 1080p videa u YouTube-u je opala sa 38.8 na 14W. Dakle, AMD se ozbiljno prihvatio optimizacije i “power” profila što je donelo znatne uštede u potrošnji u standardnim scenarijima.
      Potrošnja u idle:
      intro_xfx_radeon_rx_580_gts_003.JPG
      Potrošnja tokom reprodukcije YouTube 1080p videa:
      intro_xfx_radeon_rx_580_gts_004.JPG
      Još jedan novitet je i Radeon Chill koji ne predstavlja hardversko, već softversko poboljlšanje. Ideja je jednostavna, kada imate statičnu situaciju u igri na ekranu, GPU će jednostavno obrađivati manje slika kako bi smanjio potrošnju. Čim akcija na ekranu postane ponovo dinamičnija karta će automatski povećati FPS kako bi akcija na ekranu ostala fluidna.
       intro_xfx_radeon_rx_580_gts_008.JPG
      U prevodu, reč je o algoritmu koji smanjuje rad karte kroz obaranje frejmrejta i time štedi energiju. Prema rečima AMD-a ovo dinamičko skaliranje opterećenja je potpuno tečno, pa igrači neće primećivati razliku. Sa druge strane, potrošnja koju je kompanija zabeležila nije nimalo beznačajna, jer je pad u potrošnji bio oko 31.5% što je oko 55W. Ovo je sjajno rešenje za manje zahtevne igre, gde vam zaista nije potrebno da karta prikazuje vrtoglavo visok FPS, kada zaista za time nema potrebe. Ova opcija se aktivira u drajverima i nije neophodna. Dakle, u slučaju da vam se njen rad ne dopada, možete uvek da je isključite. Takođe, imajte u vidu da je reč o tehnologiji koja za sada podržava ograničen broj naslova, a njihov spisak možete da pronađete na AMD-ovoj zvaničnoj stranici.
       
      intro_xfx_radeon_rx_580_gts_002.JPG
      To je praktično sve od promena koje je AMD doneo, stoga hajde da vidimo kako se prvi Radeon RX 580 koji je stigao do nas pokazao. Nećete verovati, nije ga potpisao ni Sapphire, ni ASUS, ni Gigabyte, već XFX!
       XFX proizvod dugo nismo imali u našoj redakciji, a barem kada je Radeon RX 480 ova kompanija je obavila fantastičan posao prema rečima mnogih inostranih kolega koje su je mahom smeštali među najbolje verzije RX 480 modela. Kvalitet izrade je kod XFX naširoko poznat, a sam dizajn karte nije preterano upadljiv.
       xfx_radeon_rx_580_gts_003_s.jpg
      Naime, oklop kulera je izrađen od plastike sa teksturom karbonskih vlakana, što je zanimljiv detalj, ali je potrebno da se potrudite kako biste to uspeli da primetite. Ukoliko je karta u kućištu, čak i u slučaju da imate osvetljenje, ovaj detalj će verovatno promaći mnogima.
       xfx_radeon_rx_580_gts_004_s.jpg
      Ono što definitivno ne može da promakne jesu ogromni ventilatori. Njihov prečnik je masivnih 100 milimetara, pa na karti relativno standardnih dimenzija deluju posebno veliko. Dizajn je uobičajen, bez nekih egzotičnih oblika i rešenja, već klasični ventilator sa 11 peraja.
       xfx_radeon_rx_580_gts_015_s.jpg
      Međutim, egzotika dolazi sa dizajnom hladnjaka koji je izuzetno masivan i neuobičajeno težak. Naime, reč je “unibody” rashladnom profilu koji se sastoji od dva segmenta koja su međusobno povezana bakarnim heatpipe-ovima. Ove segmente čine tesno raspoređena aluminijumska rebra, dok je sama baza izrađena od bakra, kao i kompletno jezgro hladnjaka.
      xfx_radeon_rx_580_gts_010_s.jpg 
      Osim samog GPU-a, ovaj hladnjak prekriva elemente naponske jedinice, ali i memorijskih čipova čime se praktično sve ključne tačke grafičke karte aktivno hlade putem kulera. Radi boljeg transfera toplote, XFX je implementirao heatpipe-ove koje naziva prvim kompozitnim “super heatpipe-ovima”. Reč je o specijalnoj obradi bakra koja spolja ima mikro udubljenja, a iznutra dva sloja sa specijalnim kanalima kako kroz koje prolazi rashladna tečnost. Rezultat je povećana efektivna rashladna površina što implicira 30% veću efikasnost u odnosu na standardni dizajn heatpipe-a.
       xfx_radeon_rx_580_gts_014_s.jpg
      Veliki termalni kapacitet dozvoljava da kuler radi u hibridnom režimu. To znači da će hlađenje biti pasivno sve dok temperatura i opterećenje GPU-a ne zahtevaju akciju od strane ventilatora. Pritom, XFX tvrdi da je sve optimizovano tako da nema naglih skokova, odnosno velikih promena u brzini obrtaja ventilatora. Prosto, ljudi više reaguju kod nagle promene nego što im nekada smeta konstantna i blaga promena iako je efektivno veća kod brzine, odnosno buke ventilatora.
       xfx_radeon_rx_580_gts_017_s.jpg
      Sa povećanjem TDP-a na 185 W, jedan 6pin konektor ne dolazi u obzir, pa je XFX ugradio 8-pin PCIe naponski priključak što omogućava dodatnih 150 W, pored 75 W koje pruža sam PCIe slot. To znači da ima dosta prostora za kartu da sama povećava takt, ali i overklokerima da dostignu željenu frekvenciju.
       xfx_radeon_rx_580_gts_009_s.jpg
      XFX dobija dodatne poene zbog ugradnje fantastično dizajnirane aluminijumske ploče koja ima dvostruku funkciju. Naime, XFX ju je dizajnirao na način koji omogućava da vrši rashladnu ulogu, kao i da poveća čvrstinu strukture same karte i štiti štampanu ploču. Pritom, ovaj “backplate” nije samo ravna ploča, već ima i dodatnu zaštitu sa strana kako bi što više štitio kartu. Veliki plus za ovu odluku!
       xfx_radeon_rx_580_gts_008_s.jpg
      XFX Radeon RX 580 GTX može da se pohvali odličnim setom video izlaza. Ugrađena su tri DisplayPort 1.4 i jedan HDMI 2.0b konektor. Tu je i jedan usamljeni DVI za one koji i dalje koriste ovaj stariji standard.
       xfx_radeon_rx_580_gts_013_s.jpg
      U pogledu specifikacija nema bitnih izmena, izuzmemo li frekvencije procesora i memorije. Okosnicu Radeona RX 580 čini Ellesmere odnosno punokrvni Polaris 10 sa 2304 Stream procesora, 144 teksturne i 32 ROP jedinice. Ovaj GPU je sačinjen od 5.7 milijardi tranzisotra koji “naseljavaju” površinu od 232 mm2što je zaista impresivno i moguće zahvaljujući upravo 14nm litografiji. XFX je pritom referentni takt od 1257 MHz podigao na ne mnogo viših 1366 MHz, a uz “boost” mehanizam frekvencija može da se podigne za još 20 MHz.
       xfx_radeon_rx_580_gts_gpuz_default.png
      GPU je uparen sa 8 GB GDDR5 memorije koju je potpisala kompanija Samsung, a koja je propisana za rad na efektivnih 8 GHz. To je ujedno i vrednost propisana od strane AMD-a, što znači da XFX nije želeo da se meša u AMD-ove propozicije na ovom polju.
       xfx_radeon_rx_580_gts_gpuz_asic.png
       Kutija u kojoj je stigla XFX karta je obična kutija braon boje, jer je reč o novinarskom uzorku za test, što znači da nismo imali nikakva očekivanja od toga šta se nalazi unutra. Tako je i bilo, jer osim karte unutra nismo našli baš ništa drugo. Verujemo da će “retail” verzija namenjena šopovima sadržati makar neki manji spisak dodataka, kao i to da će XFX dizajnirati lepo i atraktivno pakovanje. U našem slučaju, ništa od toga nismo videli…
      xfx_radeon_rx_580_gts_001_s.jpg
      xfx_radeon_rx_580_gts_002_s.jpgMasivni kuler koji je od starta ulivao poverenje, pa i pored činjenice da je Radeon RX 580 doneo nominalno veći TDP i povećanog fabričkog takta, ugrađeni rashladni sistem obavlja jako dobar posao. Temperatura nikada nije prešla preko 75 stepeni Celzijusove skale, a brzina ventilatora je završila zakucana na 1700 o/min. U prevodu, kuler je tih, a u isto vreme pravi gotovo neprimetan nivo buke. Ukoliko duze miruje, karta gasi ventilatore i radi u 0 dB modu, zahvaljujući hibridnom dizajnu. Kada GPU dostigne 50-ak stepeni Celzijusove skale, ventilatori počnu da se vrte. Pritom, sve tranzicije su ekstremno suptilne, tako da nema poskakivanja niti naglih promena u brzini ventilatora.
      xfx_radeon_rx_580_gts_gpuz_temp.png
      Nažalost, opušteni profil ventilatora ograničava “Boost” takt koji praktično ne dolazi do izražaja prilikom konzistentnog opterećenja. Pritom, ne pričamo o termalnim virusima kakav, već o konstantnom opterećenju tokom igre ili benčmarka. Da je XFX podesio rad ventilatora samo malo agresivnije, tako da se već na oko 70 stepeni dostigne oko 2000 o/min, verujemo da bi situacija bila znatno bolja, uz neznatno povećanu buku. Verujemo da bi većina ovaj kompromis rado prihvatila.
      xfx_radeon_rx_580_gts_chill_s.jpg
      AMD je definitivno radio na tome da poveća performanse Polaris 10, odnosno Ellesmere procesora. Međutim, to je omogućeno verovatno kroz povećani dozvoljeni TDP i nešto “mesnatije” naponske jedinice partnerskih karti. U našem slučaju, karta je zaista pokazala povećani overklok potencijal u odnosu na Radeone RX 480 koji su nama dolazili na test. Konkretno, GPU je dostigao odličnih 1455 MHz što je za oko 100 MHz bolje od svih ostalih RX 480 modela koje smo imali prilike da isprobamo. Naravno, imajte u vidu da je ovo i dalje stvar sreće i da vam možda ne zapadne jednako dobar primerak.
      xfx_radeon_rx_580_gts_gpuz_oc.png
      Memorijski podsistem nije menjan, tako da tu nismo očekivali bitne promene. Tako je i bilo, pa smo sa 2000 MHz, frekvenciju podigli na solidnih 2250 MHz što je efektivno 9 GHz. Time smo povećali memorijski protok na pristojnih 288 GB/s. Poboljšanja u rezultatima nisu bila proporcionalno veća, pa smo umesto 10-ak procenata dobili u praksi negde između 5-7% ubrzanja. Solidno, ali ništa više od toga.
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.69, AMD Crimson 17.4,3
       [modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]AMD Radeon RX 580 ne donosi mnogo toga novog, ali je to potpuno opravdano. Polaris 10, odnosno Ellesmere ima još mnogo toga da ponudi, a AMD je želeo samo da ga još taman toliko malo doradi da bi bio još bolji. Sada dobijate malo više po praktično istoj ceni, tako da je ponuda više nego fer. Primer XFX modela sa našeg testa je odličan, jer je ova karta već sada u domaćim cenovnicima oko 270 EUR, što je cena i RX 480 modela sa 8 GB memorije. Ipak, nemojte očekivati bitan skok u performansama. On postoji ukoliko bismo poredili referentne verzije, ali to nije slučaj u praksi. Dobar primer je Sapphire RX 480 Nitro+ koji često postiže bolje rezultate od RX 580 modela, jer su obe vezije fabrički overklokovane, a kuler na Sapphire verziji omogućava “boost” sistemu da se “protegne” malo više i to donosi pobedu.
      U suštini, RX 580 je veoma nalik na model prethodne generacije. Naravno, ukoliko bismo otišli u prodavnicu danas da kupimo grafičku kartu, logično je da bismo kupili model sa oznakom “5” umesto sa oznakom “4”. Da budemo jasni – vlasnici RX 480 karti nemaju nikakvih potreba za apgrejdom. AMD je ciljao vlasnike starijih modela, i to je verovatno ispravno sa poslovne strane, ali se zbilja može reći da suštinski nije reč o novom proizvodu. Svakako se nadamo da će Vega doneti ono što se najavljuje, jer bez obzira na to što će, ne sumnjamo, AMD prodati dosta Polaris modela “nove” generacije, želimo da vidimo šta ova kompanija može i šta će zaista novo ponuditi u višoj kategoriji.
      xfx_radeon_rx_580_gts_006_s.jpg
      Što se samog XFX-a tiče, kompanija je odradila jako dobar posao. Reč je o kvalitetnoj, tihoj i veoma uglađenoj grafičkoj karti koja ima respektabilne overklok performanse. Entuzijastima koji žele što veće performanse i ne mare za buku će verovatno kritikovati “opušten” automatski profil za rad ventilatora, ali je to ipak minorna zamerka za inače fantastičnu grafičku kartu. Uostalom, svako ko želi još malo više će sam definisati profil koji će uz malo agresivnija podešavanja da donese i koji procenat više kada su performanse u pitanju.
      Prednosti:– Performanse- Veoma tih i uglađen kuler- Kvalitet izrade- Poboljšani “power” profili- Povećan overklok potencijal- Ista cena kao i kod RX 480 sa 8 GB- Backplate
      Nedostaci:– Overklok skaliranje- Opušten rad ventilatora

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test