Nebojša Todorović
Inače, iako su mnogi, uključujući i nas, prvo pomislili na robota, zapravo reč Strix prema Asusovim rečima predstavlja sovu u antičkoj grčkoj. Ove oči o kojima pričamo i uopšte dizajn slušalica treba da podseća upravo na sovu. Inspirisani ovim šumskim predatorom, momci iz Asusa su želeli da naprave headset koji će omogućiti igračima da čuju i najtiše zvukove eliminacijom nepotrebnog šuma iz okoline, kao i posebnim prilagođavanjem samih zvučnika za potrebe gejmera kako bi ih učinili ultimativnim digitalnim predatorima.
Kutija je dizajnirana tako da bukvalno može da se poveže sa svim, samo ne sa Asusom koji jednostavno nije karakterističan po ovakvim pakovanjima. Kombinacija crnog i narandžastog zajedno sa srebrnim logoom na vrhu je zaista neuobičajen pristup za ovog proizvođača. Ovo posebno važi za gejming proizvode koji tradicionalno prate crno-crvenu šemu uz jedva nekoliko izleta što i ne čudi s obzirom na globalnu popularnost Republic of Gamers brenda. Gledajući unazad na neke druge slušalice koje je Asus do sada predstavljao, ove se jednostavno ne uklapaju ni u jedan kalup. Trećina kutije je transparentna što omogućava da se Strix Pro pogleda i pre otvaranja što može biti korisno tokom kupovine u samom šopu.
Poleđina otkriva prednosti i određene specifikacije slušalica uz detaljne slike svih bitnih delova, što je svakako vrlo korisno i pažljivo od strane proizvođača. Tu su i detaljne specifikacije slušalica i mikrofona što smo i očekivali da nađemo kada je proizvod poput ovog u pitanju.
U pakovanju smo prvo naišli na kabl i kontroler jačine zvuka. Naime, sam kabl je ojačan kako se ne bi pohabao čak ni u uslovima intenzivnije eksploatacije. Takođe tu je i element preko kojeg možete da kontrolišete jačinu zvuka, mikrofon i “noise cancelation”, a on je ujedno i glavni dodatak kada slušalice povezujete sa PC-em. Sa jedne strane ima 3.5mm ulaz za same slušalice, dok se na drugom kraju nalaze odvojeni konektori za mikrofon i slušalice koji su obeleženi crvenom i zelenom bojom respektivno, kao i jedan USB za potrebe napajanja ANC-a. Konektori su pozlaćeni kako bi kvalitet bio što bolji, ali realno gledano to je samo još jedan marketinški trik da se privuku korisnici. Ovaj dodatak poseduje i mikrofon koji igra veoma bitnu ulogu u “noise cancelation” tehnologiji, jer prikuplja zvuke iz okoline.
Pored ovog, da kažemo glavnog, kabla tu su i dva adaptera kojim možete da ga zaobiđete. Podeljeni su u “Tip A” i “Tip B”, od kojih jedan odgovara starim Nokia i Samsung, Sony Ericsson telefonima, dok je drugi za Apple, HTC, Samsung, Sony i druge uređaje. U svakom slučaju koristan dodatak, koji je neophodan, jer same slušalice imaju poseban 3.5 mm konektor koji je sam po sebi neupotrebljiv.
Nije izostavljen ni mikrofon, jer je reč o headsetu. Odmah moramo da kažemo da nam se jako dopada modularni dizajn, jer preferiramo mogućnost fizičkok uklanjanja mikrofona sa slušalica kada se ne koristi. Dizajn je fleksibilan, tako da je prilagodljivost na veoma visokom nivou, a treba da se primeti i narandžasti detalj koji je tu da se uklopi sa ostatkom uređaja.
Na kraju tu je i uputsvo koje vam savetujemo da obavezno dobro “probistrite” kako biste lakše koristili Strix Pro.
Asus Strix Pro su veoma neobične slušalice. Pre svega, veoma su velike i ne deluju posebno udobno zbog toga. Sa druge strane, veoma su oku ugodne ukoliko vam se dopadaju oštre linije i generalno agresivan imidž koji naglašavaju narandžaste “oči” unutar kućišta zvučnika. Što se izrade tiče, iako su ogromne nisu posebno teške, jer je plastika upotrebljena gotovo isključivo za sve delove. Na ovaj način, Asus je sačuvao i udobnost, jer tek kada ih stavite i koristite duže vreme, shvatite da su zapravo veoma udobne. Razlog za to se krije upravo u tome što se relativno mala masa raspoređuje na velikoj površini.
Rajf je tanak i izveden iz dva paralelna dela verovatno kako bi se uštedelo na težini uz očuvanje integriteta same konstrukcije. Ispod rajfa se nalazi koža sa narandžastim koncem koja krije jastučiće za glavu. Ovo rešenje je veoma dobro i smatramo da je još jedan od razloga za udobnost Strix Pro slušalica. Četiri jastučića zaista lepo prijanjaju na glavu i smanjuju opterećenje čak i pri dužim sesijama.
Spojevi su takođe plastični, što moramo da priznamo ne uliva previše poverenja na prvi pogled, ali dobra vest je da je dizajn takav da se plastični deo ni ne opterećuje. Nosač na kome se nalaze pomenuti kožni jastučići je taj koji treba da izdrži na duge staze i on je izrađen od specifičnog materijala koji se deluje kao mešavine gume i plastike i prilično smo sigurni da može da izdrži i najveće torture. Još jedna bitna stvar koju valja pomenuti je da se kod ovih slušalica zvučnici ne izvlače kao kod većine drugih.
Dolazimo i do najspecifičnijeg dela slušalica, a to su zvučnici i kućište u kom se nalaze. Pre svega, sa spoljne strane se nalaze prozirne površine koje iza sebe kriju krugove nalik na oči, a što se dodatno naglašava činjenicom da se zvučnici rotiraju za 90 stepeni radi lakšeg transporta. Sve ovo deluje zaista jako interesantno i ne sumnjamo da će se dopasti mlađoj populaciji koja samo traži način da se izdvoji iz uobičajenog i privuče pažnju svojih prijatelja, saigrača ili protivnika…
Jastučići za uši su ogromni, tj. njihov prečnik je izuzetno veliki, pa čak i da imate uši koje su natprosečno velike ovaj Strix Pro će ih u potpunosti prekriti. Razloga za njiihovu veličinu su neodijumski drajveri ugrađeni u ovaj model koji imaju prečnik od čitavih 60 milimetara. Podsetimo se, Asus Vulcan imao prečnik od 40mm, a Orion od 50mm, tako daj je Strix Pro probio rekord za Asus na ovom polju. Asus navodi frekventni opseg od 20-20.000 Hz, dok je impedansa 32 oma, kao i kod Vulcan modela.
Spitfire se računarom povezuje putem USB-a, dok na drugoj strani ima dva klasična konektora od 3.5mm. Upravo ova dva priključka ima Orion na svom kablu, a na njemu se nalazi i kontroler za jačinu zvuka i paljenje/gašenje mikrofona. Kontroler poseduje i štipaljku, pa ga je moguće prikačiti za majicu, duks ili nešto drugo kako bi vam uvek bio pri ruci. Takođe, treba pohvaliti proizvođača na račun ojačanog kabla koji deluje veoma robusno i otporno.
Izolacija zvuka
Pasivna izolacija spoljašnje buke nije preterano dobra, velike šolje prekrivaju cele uši, ali jednostavno ne vrše veliki pritisak niti imamo utisak da je Asus želeo da pasivno priguši okolne zvukove. Jednostavno, Asus Orion, a posebno Vulcan rade daleko bolji posao i Strix Pro na tom polju ne može da parira. Sa druge strane, kada uključite aktivnu izolaciju (ANC) stvari se iz korena menjaju i na ovom polju Strix Pro briljira. Za razliku od Vulcana, on ne koristi AAA bateriju koja se nalazi u samim slušalicama, već se napaja preko USB porta. Ovo je i dobro i loše, jer ne morate da razmišljate o tome koliko je bateriji ostalo od relativno ograničene autonomije. Sa druge strane, ukoliko želite da ANC radi, uvek morate da povežete slušalice putem USB konekcije što nekada nije moguće (kada ih koristite za slušanje muzike na plejeru npr.).
Mikrofon
Asus Strix Pro poseduje usmereni mikrofon koji neće pokupiti signal iz okoline, što je uobičajen izbor za proizvode ovog tipa. Sagovornici su naš govor okarakterisali kao jasan i glasan, tako da nismo imali nikakvih poteškoća u komunikaciji.
Zvuk – Gejming
Kako je prilagođen za igranje, nije bilo mnogo dileme da će na ovom polju Strix Pro pokazati najbolje rezultate. Drajveri su prilagođeni za igre i u praksi se dobija izuzetno iskustvo. Njihove velike dimenzije omogućavaju sjajnu definiciju niskih tonova prilikom eksplozija, dok na drugom kraju istaknuti visoki tonovi pokupe zvuk i najdaljih koraka. Sve to omogućava sjajno iskustvo, a ljubiteljima “surround” zvuka će možda nedostajati makar i virtuelno 5.1 ili 7.1 pozicionirajne. Mi smo u tom smislu konzervativni i dajemo prednost klasičnom stereo pristupu i moramo da pohvalimo Asus na odluci.
Zvuk – Razgovor
Kombinacija dobrog mikrofona i izraženog visokog spektra tonova osigurava odličnu komunikaciju. Stoga, upotreba Skype-a i sličnih programa za audio komunikaciju će predstavljati sjajno iskustvo. Kao konferencijski headset Asus Strix Pro zvuči sjajno, što je i očekivano u potpunosti.
Zvuk – Muzika
Dok mnoge igračke slušalice jednostavno nisu posebno upotrebljive kao primarne uz vaš iPod, odnosno slušanje muzike u globalu, Asus Strix Pro iskače iz proseka. Činjenica da su niski tonovi odlično definisani, kao i visoki, srednji spektar ostaje tradicionalno slabiji, ali ne u meri da se pokvari kompletno iskustvo. Štaviše, uz malo podešavanje ekvilajzera, možete dobiti jako dobro HiFi iskustvo ukoliko ne očekujete da se takmičite sa brendovima kojima je ovo primarni fokus. Dok smo sa mnogim jeftinijim headsetovima specijalno dizajnirani za igranje imali problem da u muzici zvuče kao limene kante, ovde to zaista nije slučaj. Asus Strix Pro čak i bez petljanja po ekvilajzeru daje jako ugodan zvuk, posebno u modernijim pesmama gde je produkcija na veoma visokom nivou. Jedinu otežavajuću okolnost predstavlja činjenica da glavni kabl sa silnim nastavcima i kontrolerom neće omogućiti da slušate muziku u pokretu.
Zaključak
Asus Strix Pro je veoma atraktivan headset koji privlači svojim specifičnim dizajnom, ali iza toga stoji ozbiljan hardver da opravda kupovinu. Cena nije poznata na našem tržištu još uvek, s obzirom da je sam proizvod prilično rano dospeo kod nas na test, ali imajući u vidu da je u inostranstvu očekivana cena oko 100 dolara, možemo to slobodno “jedan na jedan” preneti u evre kako bismo dobili sliku o ceni na lokalnom tržištu. Ukoliko se to ostvari, Strix Pro će se smestiti između Orion Pro i Vulcan Pro modela gde je svakako dobrodošao, jer nudi prilično drugačiji proizvod. Pritom, vrlo lako bismo mu dali prednost u odnosu na Orion, dok je sa Vulcanom u egalu, ali najstariji gejming headset iz Asusa i dalje predstavlja zaokruženiji proizvod. S tim u vidu, Strix Pro je apsolutno interesantan headset koji kada se pojavi na tržištu svakako treba imati u vidu.
Prednosti: – Lagane – Udobne – 60mm drajveri odlično oslikavaju prostornost – Mikrofon može da se skine – Uklanjanje buke Mane: – Nepraktično izvedeno povezivanje – Vrlo kabaste – Kabl se ne menja Slušalice na test ustupio ASUS.
Asus Strix Pro Gaming Headset
Asus je nedavno uveo još jednu porodicu proizvoda koja će nositi ime Strix. Zanimljivo je da će obuhvatati proizvode iz svih kategorija koje kompanija pokriva, a trenutno je predstavljen headset, kao i jedna grafička karta bazirana na Nvidia grafičkom procesoru. Danas ćemo se pozabaviti sa gejming headsetom koji izgleda ekstremno atraktivno zbog specifično agresivnog dizajna koji, kada se slušalice postave u određeni položaj, izgleda poput očiju nekakvog robota. Asus je očigledno želeo da postigne upravo ovaj efekat, a tolika želja za privlačenjem pažnje medija i korisnika mora da se opravda i adekvatnim kvalitetom, zar ne?