Nebojša Todorović Vulcan slušalice pripadaju prestižnoj RoG familiji i kao pripadniku ove serije proizvoda posvećena mu je izuzetna pažnja prilikom dizajna i izbora materijala. Zaista, kada znate da ASUS-ov proizvod nosi Republic of Gamers logo kvalitet uređaja ne treba dovoditi u pitanje. Polazeći od kutije koja je urađena u prepoznatljivom stilu, a zanimljivo je da se ove slušalice pakuju u istom maniru kao i matične ploče, odnosno grafičke karte iz RoG asortimana. Prosto je šteta što se kutija u principu baca, a verujemo da će je mnogi čak i sačuvati.
Unutra se nalazi čvrsta torbica jajastog oblika koja na sebi ponosno nosi aluminijumski logo serije kojoj pripada. Iako smo suštinski već testirali ove slušalice, ASUS je uspeo po drugi put da nas “kupi” raznim sitnicama. Metalnia pločica na case-u nije ravna već ima teksturu koja prati linije logoa. Takođe, dopada nam se što je torbica čvrsta i stvarno može da zaštiti slušalice ukoliko se nađe pod pritiskom.
Pakovanje je bogato i dobićete sve što vam je neophodno za udobno korišćenje. ASUS je uključio dokumentaciju, a kratko uputstvo će vam dobro doći, jer će vam pojasniti namenu određenih tastera i načina na koji ASUS Vulcan Pro funkcioniše. Osim toga, isporučen je ojačani kabl, slušalice, mikrofon, kao i još par zanimljivih dodataka. Na primer, tu je gumena “štipaljka” koja služi za sređivanje kablova. Kablovi su ojačani i ne verujemo da će se lako pohabati i posle dugog korišćenja. Ipak, manje-više sve smo ovo imali prilike da vidimo osim jedne stvari – RoG Spitfire USB modula.
O čemu se radi? U pitanju je DSP koji se povezuje preko USB-a na računaru i obrađuje zvuk tako da nudi tri predefinisana profila koja takođe mogu raditi zajedno. Iako se povezuje preko USB-a, RoG Spitfire ne zahteva nikakvu instalaciju drajvera već radi na hardverskom nivou. U praksi, nakon povezivanja sa PC-em Spitfire bude automatski prepoznat i to je sve. Na njega klasičnim putem priključujete 3,5mm audio konektore za slušalice i mikrofon. Pomenuli smo tri moda, a to su “Surround”, “FPS” i “AMP”.
Surround će vam simulirati okruženje i dodati prostornost zvuka u igrama iako je Vulcan stereo headset sa dva drajvera. FPS će vam poboljšati percepciju u akcijama, a koncipiran je na osnovu nekoliko AAA naslova u ASUS-ovom razvojnom centru i testiran od strane igrača. Na kraju tu je i AMP, koji suštinski funkcioniše poput eksternog pojačala, a energiju vuče iz USB porta. Svaka od ovih opcija kada je aktivna svetli, što je lep dodatak i sam Spitfire je fantastično dizajniran. Na njegov rad ne samo što nismo imali zamerke, nego smo skloni da kažemo da se radi o odličnom rešenju.
Što se samih slušalica tiče, one se su zapakovane u isporučeni “hard case” zajedno sa kablovima i mikrofonom. Ovo je odlično rešenje za sve koji planiraju da Vulcan Pro nose sa sobom. Mikrofon je odlično dizajniran, a ASUS je već pominjao da im je inspiracija za njega bila samurajska sablja. Na svu sreću, mikrofon nije krut već se može savijati po potrebi i lako ćete ga prilagoditi svojim potrebama. Naravno, njegov kvalitet je odličan i tokom korišćenja, bez obzira na igru niko od saigrača nam se nije požalio na kvalitet, naprotiv. Takođe, možete ga skinuti po potrebi, kada se orijentišete isključivo na muziku ili gledanje filmova.
Slušalice su samo malo izmenjene fizički u odnosu na raniju verziju. Zapravo, postoji samo jedna promena (na bolje), a radi se o bočnim poklopcima. Naime, ranije su imali lažnu teksturu karbonskih vlakana, a u ovoj reviziji Vulcan bočno dobija sjajne aluminijumske poklopce. Nama se ova izmena dopala, jer daje proizvodu “ozbiljniju” notu, a sa crno/crvenom kombinacijom i aluminijumskim odnosno hromiranim detaljima Vulcan Pro deluje izuzetno atraktivno.
Jedan od aluminijumskih poklopaca se ujedno i skida kako bi se ubacila jedna AAA baterija koja služi za napajanje Noise Canceling sistema. Sa jednom baterijom možete računati na oko 40 časova kontinualnog rada što je sasvim korektno, mada ukoliko planirate često da koristite ANC, treba razmisliti o punjivim baterijama. U suprotnom, ako baterija nije prisutna, a upalite ANC mod slušalice neće raditi.
Što se kontrola na samim slušalicama tiče, one praktično nisu prisutne. Izuzetak je ANC prekidač koji pokreće eliminaciju spoljašnje buke i crvene diode koja signalizira rad. Sve ostalo se nalazi na isporučenom kablu. Implementirana ANC tehnologija iliti Active Noise Cancelation, koristi integrisane mikrofone koji detektuju neželjeni spektar ambijentalne buke koju zatim eliminišu.
Kabl koji se povezuje sa slušalicama na sebi nosi kontrole za regulaciju intenziteta zvuka putem potenciometra, kao i prekidač koji gasi mikrofon. Ovo je odlično rešenje, ukoliko želite da budete sigurni da je mikrofon deaktiviran.
Specifikacije
Prečnik zvučnika (mm)
40
Impedansa (ohm)
48
Frekventni opseg
10 Hz do 20000 KHz
ANC / PNC (aktivni / pasivni Noise Cancelation)
> 15 dB (600Hz) / 30db
Trajanje baterije / tip
40 sati / AAA
Dimenizije (V x Š u mm)
206 x 196
Masa (g)
320
U praksi To bi bilo sve što se tiče teoretisanja, a pređimo na utiske tokom korišćenja (mahom igranja – prim. aut.). Zanimljivo je da su slušalice i pored težine od preko 320 grama izuzetno udobne i posle jako dugog perioda korišćenja. Testirali smo brojne high-end headset-ove u proteklih godinu dana i tek sada možemo da primetimo koliko je ASUS uradio dobar posao. Teško je istaknuti dovoljno koliko je ovaj aspekt bitan. Sesija World of Tanks-a od čitavih pet sati je protekla bez ikakvih problema i iskreno, do sada nismo imali slično iskustvo.
Tome doprinose najviše odličan dizajn u kombinaciji sa vrlo mekanim jastučićima na slušalicama i rajfu koji apsolutno uspešno ublažavaju masivnost Vulcan-a. Zvuk, iako stereo, ima kvalitet koji bi posramio mnoge klasične slušalice proizvođača kao što je AKG, a da ne govorimo o “show off” brendovima poput Beats Audio. Kada Vulcan uparite sa Spitfire-om dobijate zvuk jako lepo prilagođen igrama, a za slušanje muzike savetujemo vam gašenje svih modifikacija zvuka, jer je Vulcan sam po sebi vrlo glasan i ima dobro pokrivene sve segmente. Srednji tonovi su iznenađujuće dobro pokriveni i obično je ovo slaba tačka sličnih uređaja, međutim, sumnjamo da ćete moći da nađete zamerku Vulcanu u poređenju sa recimo Sennheiser modelima u cenovnom rangu od nekih 100-120 evra.
Što se ANC (Active Noise Canceling) tehnologije tiče, verujemo da njenu svrhu mogu da nađu isključivo gejmeri koji posećuju velike događaje, gde žele da se izoluju od okoline u maksimalnoj meri. Da li to znači da je nepotrebna? Ne, samo je ASUS odradio odličan posao, pa s obzirom da je Vulcan “over the ear” koncept, njegova “pasivna izolacija” će biti dovoljna za svaki dom čak i kada imate više ljudi koji oko vas gledaju TV, razgovaraju i sl. Kada se sve sagleda manu je teško naći, a možda čak i nemoguće. Ah da, cena. Eto, nemamo bolju zamerku od te, pa ćemo morati da kažemo da Vulcan Pro nažalost mnogi neće moći da priušte sebi i to je zaista velika šteta. Osim toga, sve je za čistu peticu!
Prednosti: – Udobnost – Kvalitet zvuka – Isporučen DSP – Kvalitet izrade – Dodatna oprema Mane: – Cena