Cooler Master Sonuz

Cooler Master Sonuz

Cooler Master je sa svojim Sirus headset-om uspeo da nas impresionira prošli put, zahvaljujući svojom bogatom opremom, kvalitetom svog 5.1 zvuka, kao i odličnom izradom, pritom zadržavajući cenu u okviru od nekih 110 evra što ga čini jako dobrim izborom. Ipak, Cooler Master nije želeo da ograniči svoje poklonike na jedan, relativno skup model, već je nakon dužeg vremena u ponudu dodao još jedan proizvod pod nazivom Sonuz. Kao pripadnik Storm porodice, jasno je da se svrstava u igrački hardver, a cenovno bi trebao da se pozicionira ispod odličnog Sirusa. Naravno, postavlja se pitanje da li zbog manje cene žrtvuje previše ili je možda ovo jedna od onih situacija gde dobijate skoro sve što nudi i nazivno bolji proizvod. Nas je zanimalo da saznamo šta se krije iza naziva Sonuz... a vas?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Cooler Master Storm Sonuz  nam je stigao u povećem pakovanju, koje je dizajnirano u standardnom Storm stilu. Crno-crvene nijanse dominiraju, a kutija vam otkriva deo headset-a, taman toliko da vas zainteresuje da vidite kako sve to izgleda u kompletu. Već kroz transparentni deo pakovanja možemo zaključiti da se radi o masivnim slušalicama sa kontrolom mikrofona i jačine zvuka pomoću daljinca na kablu. Ipak jedan detalj na kutiji je ukazao da nas očekuje drugačije iskustvo nego što je bilo sa Sirusom.

      Ispod logoa na kutiji je označeno da se radi o headset-u sa drajverima prečnika 53 milimetara što nas je učinilo prilično sigurnim da se radi o stereo sistemu, što čini poređenje sa Sirusom prilično nemogućim. Jednostavno, stereo zvuk je daleko teže uporediv sa višekanalnim, pogotovo u igrama. Ipak, u domenu muzike, dva velika drajvera bi trebala da rezultuju prilično kvalitetnim zvukom. Jasno je da je Cooler Master želeo da napravi univerzalno rešenje, po pristupačnijoj ceni i da je ovaj headset generalno namenjen kako gejmerima dok igraju igre, tako i dok se bave ostalim multimedijalnim aktivnostima.

      Upravo taj stav je iznesen od strane Cooler Master-a na zadnjoj strani pakovanja, gde se ujedno tvrdi da će vas zvučnici jako velikog prečnika oduševiti u svim pomenutim segmentima. U pogledu specifikacija smo primetili da je i pored povećane impedanse zvuka i nepromenjenog frekventnog odziva, jedna karakteristika izgubila u vrednosti. Radi se o osetljivosti od “svega” 98 decibela, koja je kod Sirusa 105dB što je osetno veća vrednost. Uostalom, povećanu impedansu teško da ćete osetiti na regularnim izlazima prosečnog PC-a.

      Što se ostalih karakteristika “sa papira” tiče, pomenuli bismo pozlaćene 3,5mm konektore za mikrofon i slušalice, kao i mikrofon koji možete smestiti na levu ili desnu stranu u zavisnosti od toga šta vam više odgovara. Mikrofon nije usmeren, ali poseduje “noise cancelation” pa ne bi trebalo da bude ambijentalnog šuma u većoj meri, a treba pomenuti da mu je nazivna osetljivost zapravo veća od one koja karakteriše Sirus. Na kraju dolazimo i do sadržaja kutije, a tu ćemo pomenuti Sonuz headset i mali gumeni dodatak koji služi da zatvorite rupu kada izvadite mikrofon i to je sve. Kratak spisak opreme jasno govori da je Sonuz pozicioniran ispod Sirusa.

      Cooler Master se potrudio da Sonuz izgleda prilično kvalitetno i da uliva poverenje korisniku. Upotrebljena je prilično debela plastika, koja je matirana i uz jako dobre spojeve deluje izuzetno čvrsto, ali i otporno na uvijanje. Nema krckanja i pucketanja koji su čest slučaj kod ovakvih proizvoda što nam se jako dopalo. Masa slušalica nije mala i definitivno ćete ih osetiti na glavi, nakon dužeg korišćenja, ali je na svu sreću efekaz zamora odložen zbog udobnosti Sonuza.

      Kako bi bio što prijatniji za korišćenje, Cooler Master je za Sonuz iskoristio sunđere obložene plišem, kako za jastučiće oko zvučnika tako i na unutrašnjoj strani rajfa. Rezervni jastučići nisu uključeni u pakovanje, ali verujemo da će njihova nabavka u slučaju da ih oštetite biti moguća naknadno, jer bismo u suprotnom ocenili ovo kao loš potez. Kabl je dugačak dva metra i pritom je ojačan kako se ne bi oštetio ni prilikom većeg opterećenja. Na kraju se nalaze dva 3,5mm džeka za slušalice i mikrofon, a tu je naravno i kontroler. On poseduje potenciometar za podešavanje jačine zvuka, kao i prekidač koji pali, odnosno gasi mikrofon.

      Mikrofon se povezuje na bilo koju od bočnih strana slušalica putem 3,5mm konektora, a dopada nam se mogućnost da se ukloni ukoliko ne želite da ga korisite. Prilično je kvalitetan, a možete ga “kriviti” i napraviti oblik koji vam odgovara. Žao nam je što nema svetlosnu indikaciju kada je upaljen, kao što je to bio slučaj kod Sirus modela, ali nam je jasno da neki detalji nisu mogli biti zadržani. Ipak, i ovako je odlično odrađen posao i zaista moramo pohvaliti Cooler Master na praktičnom rešenju.

      Što se slušalica i kvaliteta zvuka tiče, moramo priznati da iako je prilično dobar ostajemo pomalo razočarani, jer su ovi veliki drajveri davali prilično slabe niske tonove, kao i ukupnu jačinu zvuka, kada su bili povezani na testni računar, ipod touch, kao i na risiver. Visoki tonovi su izraženi, dok su srednji na granici prolaznosti, što verujemo da je učinjeno kako bi igrači mogli bolje da lociraju odakle zvuk dolazi tokom igranja igara. Iako je ovo dobro rešenje za igre, multimedijalna upotrebna vrednost slušalica definitivno trpi.

      Zaključak Sonuz igrački headset je definitivno veoma kvalitetan proizvod, koji zaslužuje da se nađe u Storm liniji. Kako je pozicioniran ispod Sirusa, jasno je da neki kompromisi moraju biti načinjeni kako bi postojao razlog za njegovu nižu cenu. I u ovom slučaju će važiti zlatno pravilo “koliko para, toliko muzike”, jer je jasno da ne dobijate uređaj sličan jačem modelu, već u nekoliko aspekata slabiji proizvod. Na svu sreću, generalni utisak za Sonuz je pozitivan, jer se radi o prilično dobrom izboru kada je stereo headset u pitanju. Prosto, Sirus nam je podigao standarde, ali to ne znači da Sonuz ne zaslužuje preporuku. Jednostavno, Sonuz je budžetski orijentisan model i kao takav je više nego dobar.

      Prednosti: – Kvalitet izrade – Udobnost Mane: – Maksimalna jačina zvuka manja od očekivane – Bez mogućnosti sklapanja  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test