Nebojša Todorović
Pakovanje je veoma slično onome na šta smo navikli kod Cooler Mastera. Na prednjoj starni se nalazi istanknuta slika proizvoda, uz izdvojene najbitnije karakteristike. Kako je reč o budžetskom modelu, sadržaj pakovanja se svodi na jedno parče papira savijeno tako da izgleda kao knjižica. U pitanju je kratko uputstvo, mada ništa više od toga i nije potrebno.
Krenimo od tastature. Prvi utisak je da izgleda veoma slično Devastatoru, s tim da je malo robusnija. Ovaj utisak se javlja zbog nešto dodatnih detalja. Ipak, težina govori da je upotrebljena gotovo ista količina materijala, jer je Octane sa 920 grama teži za svega 20g od Devastatora.
Oblik je nešto drugačiji u smislu da Octane deluje kao da je sa njim proizvođač bio nešto slobodniji, te da je dizajnerima dopušteno da se malo više prepuste mašti. Stoga, ima više detalja, “Space” taster je asimetrično postavljen, a odmorište za dlanove je malo veće sa par detalja koji nisu toliko uspešni.
Za razliku od oblika koji je sličan, Octane ima identičan broj tastera sa identičnim funkcijama. To znači da su vam pri ruci multimedijalne prečice sa posebnim prekidačima, dok neke druge funkcije poput kontrole osvetljenja, pokrećete putem “Fn” tastera u kombinaciji sa nekim drugim što je naznačeno na tastaturi.
Sa donje strane primećujemo teksturu koja zbog prelamanja svetla može da podseti ponekad na karbonska vlakna, a jedini drugi detalj su stopice koje mogu da podese tastaturu pod ugao od nekih 15-ak stepeni. Dopada nam se ojačanje kabla koje sprečava da se polomi na izlazu iz kućitšta tastature, a takođe i sam kabl je ojačan u odnosu na Devastator što svakako zaslužuje pohvalu.
Dok je fizički gledano, i pored nekih detalja Octane vrlo sličan prethodniku, u smislu funkcionalnosti ima dosta prednosti. Pre svega, tu je 19-key Rollover što je u praksi kao i da imate tipičan N-Key Rollover, jer koliko god da ste brzi nećete aktivirati više od 19 tastera u isto vreme.
Takođe, tu je i osvetljenje koje umesto jedne boje sada ima, ne dve, ne tri, već sedam opcija. Uz kombinaciju “Fn” i posebnog tastera koji se nalazi pored desnog “Ctrl” dugmeta možete da promenite boju u kojoj će tastatura svetleti. Plava, crvena, ljubičasta, bela… izbor je odličan. Povrh svega, tu je i mogućnost pulsirajućeg osvetljenja koje izgleda vrlo privlačno.Miš koji nosi oznaku MB7C je takođe prilično unapređen u odnosu na onaj koji se dobija u Devastator kompletu. Pre svega, kvalitet izrade je bolji i iako se i dalje radi o plastici nešto slabijeg kvaliteta, MB7C odaje bolji utisak pod rukom.
Udoban je i iako levi i desni taster imaju pomalo čudne ivice, moramo da priznamo da je u globalu vrlo prijatan miš za korišćenje. Nakon bolje izrade, možemo da primetimo i novi taster koji služi za promenu boje. Kao i tastatura i Octane miš poseduje mogućnost promene osvetljenja u 7 različitih boja tako da možete lepo sve da uklopite. Sam točkić uvek svetli belo, kao i “Lock” idikacije na tastaturi.
Miš poseduje bolje prekidače koji su bili slaba tačka Devastatora. Sada su ugrađeni svičevi deklarisani na 10 miliona klikova što je sjajna vest za igrače koji ne moraju da se brinu o tome da li će previše eksploatisati svoju gejmersku opremu. Pored tastera za promenu osvetljenja, tu ih je još šest računajući levi i desni klik.
Kao i ranije, na sredini se nalazi i prekidač za promenu rezolucije senzora miša u letu. Ovde imamo još odličnih vesti. Prva je da je sada ugrađen novi Avago 3030 senzor rezolucije maksimalnih 3500 DPI, kao i da sada ima ukupno četiri koraka za promenu osetljivosti.
To sve čini da MB7C miš deluje znatno bolje tokom korišćenja, jer je unapređen na praktično svakom koraku. Gumirani točkić takođe deluje preciznije nego ranije i udobnije za korišćenje.
Devastator se i dalje može naći u cenovnicima domaćih šopova i košta oko 3500 do 4000 dinara. Octane je za oko 1500 dinara skuplji i za to dobijate bolji proizvod. Ukoliko se pitate koliko bolji, jer niste pročitali prethodne dve strane, na brzinu ćemo to i sumirati.
Tastatura je dobila gumirane tastere, nešto atraktivniji dizajn, sedam umesto jedne boje pozadinskog osvetljenja, pulsirajući mod i 19-key rollover. Mišu je unapređena ergonomija, ima bolji kvalitet izrade, Avago senzor veće rezolucije, sedam boja osvetljenja, kvalitetnije prekidače deklarisane na 10 miliona aktivacija i jedan taster više.
Sve ovo, po našem mišljenju, vredi razlike u ceni od 1500 dinara, pa čak i više, jer u krajnjoj računici dobijate bolje, atraktivniji i nadasve kvalitetniji komplet što je bitno za gejming korisnike s obzirom da je ova demografija poznata po intenznivnoj eksploataciji hardvera. Stoga, Octane je odličan početnički, odnosno budžetski gejming komplet koji vredi svaki dinar koji uložite u njega.
Prednosti:– Cena- Mogućnosti- Primetno bolji od Devastatora uz malu razliku u ceni- Avago senzor- Kvalitetni prekidači u mišu- Sedam boja osvetljenja
Nedostaci:– Kvalitet plastike i dalje slabiji od boljih CM Storm modela- Dizajn neće biti po meri svakog
Cooler Master Storm Octane
Cooler Master je uzdrmao domaće tržište kada je korisnicima ponudio Devastator, gejmerski komplet koji je koštao u jednom momentu svega oko 4000 dinara. Za ovu malu sumu novca smo dobili tastaturu sa pozadinskim osvetljenjem, mišem koji ima optički senzor rezolucije do 2000 DPI. Sve to uz dizajn koji je bio dopadljiv mlađoj gejmerskoj populaciji. Octane donosi sve to, ali i još više...