Cooler Master Xornet II

Cooler Master Xornet II

Kada se pojavio, Xornet je vrlo brzo stekao popularnost gejmera na našem tržištu zahvaljujući sjajnoj ceni pre svega, a zatim i činjenici da vraća mnogo za uložen novac. Xornet je omanji miš sa sjajnom ergonomijom kod koga je cena bila jedan od najvećih aduta. Sada nam se vraća u novom izdanju, ali je gotovo 50% skuplji. Da li je Xornet II i dalje pravi "value for money" model, ostaje da proverimo.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Dakle, Xornet se i dalje nalazi na našem tržištu sa cenom od oko 2000 RSD. Imajući u vidu tu cenu, praktično mu je nemoguće naći manu. Naravno, bilo je prigovora da je senzor pomeren malo izraženije prema nazad, da su back i forward tasteri pod malo čudnim uglom itd. Međutim sve to pada u vodu kada saznate cenu i bilo kakvo “kukanje” prestaje da bude opravdano. Novi model će koštati oko 3500 RSD tako da tu imamo malo više prostora za kritički stav.
      cm_storm_xornet_008_s.jpg
      Vizuelno nema razlike. Štaviše, rekli bismo da je reč o potpuno identičnom kalupu u kome se Xornet i Xornet II prave. Ne možemo da kažemo sa stopostotnom sigurnošću, ali ukoliko nas memorija dobro služi, reč je o identičnim miševima. Prvo što se desi kada uzmete Xornet II u ruku, je da se iznenadite koliko je ovaj mali miš dobro ergonomski oblikovan. Znamo da neverovatno zvuči, jer je reč o malom mišu za one koji imaju malu šaku, ali čak i oni sa srednjom veličinom šake najčešće neće imati prigovor. Posebno ukoliko ste skloni “claw” ili “fingertip” načinu držanja miša.
      cm_storm_xornet_010_s.jpg
      Jednostavno, nakon što spustite šaku svaki prst nalazi prirodno svoje mesto, a tome pomaže proširenje za mali prst. Neki, daleko veći miševi mogu samo da zavide Xornetu na ergonomiji. Nažalost, ukoliko imate velike šake sve to pada u vodu, jer tada oblik viže nije dovoljan da nadoknadi veoma male dimenzije ovog miša. U svakom slučaju, svi koji spadaju u kategoriju od male do srednje šake će moći da koriste Xornet II.
      cm_storm_xornet_013_s.jpg
      Iako su možda izašli iz istog kalupa, Xornet II ima niz sitnih unapređenja. Pre svega, završna obrada je bolja. Levi i desni klik su sada gumirani, a ostale plastične površine su mat crne, što je vizuelno i taktilno bolji izbor. Kada smo već kod klikova, Cooler Master je ugradio Omron prekidače visokog kvaliteta koji su deklarisani na 5 miliona klikova, što garantuje dugovečnost, čak i ukoliko igrate Diablo po ceo božji dan.
      cm_storm_xornet_006_s.jpg
      Gumene površine na bočnim stranicama su sada finije i još lepše prijanjaju uz šaku, tako da miš leži u šaci bolje nego ikada. Takođe, bočni back i forward tasteri su sada bolje oblikovani, veći su nego ranije i blago su izbočeni pa ćete ih bolje osetiti pod palcem.
      cm_storm_xornet_007_s.jpg
      Kada okrenemo miš sa donje strane otkrivamo još jednu promenu. Naime, senzor je okrenut, odnosno vraćen u “vertikalni” položaj. Vertikalni položaj je malo nedefinisano objašnjenje, tako da je bolje reći uzdužni. Mnogi su se žalili na položaj senzora koji je kod starog Xorneta postavljen poprečno i pomeren unazad. Sada je situacija bolja i senzor je postavljen bliže zamišljenom centru miša. Naravno, mali “offset” i dalje postoji, ali je sada situacija znatno bolja i to se gotovo ne oseća tokom korišćenja. Uz to, stopice su sada veće nego ranije, pa miš bolje “klizi” po podlozi.
      cm_storm_xornet_014_s.jpg
      Za senzor je odabran Avago 3320. Ovaj optički senzor je sjajan izbor i veliko unapređenje. Poseduje rezoluciju od 3500 DPI što je primetno više od 2000 DPI kod prethodnika. Umesto LED osvetljenja za senzor tu je sada infrared varijanta. Pritom, tu je sadai  novi procesor koji obrađuje informacije tako da je Xornet II deklarisan na 80 IPS i ubrzanje od 20G. Primetićemo da je novi senzor daleko bolji, ali možda još bitnije, nije toliko izbirljiv kada su podloge u pitanju. Jednako lepo se snalazi na različitim podlogama za miša, ali se nije bunio ni kada je radio na stolu, svesci, knjizi…
      cm_storm_xornet_012_s.jpg
      Treba pohvaliti i novi točkić sa osvetljenjem koje možete da podesite u isporučenom softveru, a koje podržava ceo RGB spektar (16.7 miliona boja). Osvetljenje ima nekoliko modova rada, konstantni, pulsirajući itd. Iza točkića se nalaze ujedno i dva tastera za podešavanje DPI-a i LOD-a (Lift-Off Distance). Dobra vest je da su i oni izmenjeni tako da se prekidač bliži točkiću ne nalazi u okvriu, već je zaseban. Ovo je kritika koju je većina korisnika iznela za originalni Xornet.
      cm_storm_xornet_020_s.jpg
      cm_storm_xornet_011_s.jpg
      Na kraju, tu je novi USB 2.0 kabl koji je tanji i fleksibilniji, a Cooler Master tvrdi da je jednako pouzdan kao i kod prve verzije Xorneta. Na izlazu miša je gumeno ojačanje za kabl, tako da se neće lako “lomiti” tako da nam deluje prilično robusno.
      cm_storm_xornet_016_s.jpg
      cm_storm_xornet_015_s.jpgZa razliku od prethodnika, Xornet II je dobio svoj zasebni softver koji možete da preuzmete na zvaničnoj Cooler Master Storm Xornet II stranici. Prvo što smo primetili je da je već pri predstavljanju dostupan novi firmware koji smo naravno preuzeli i instalirali. Procedura je jednostavna i svodi se na “next, next, yes…” proceduru i traje svega koji minut nakon čega je miš spreman.
      cm_storm_xornet_fw_update_1.jpg
      Nakon instalacije softvera smo dobili uvid u glavnu stranicu gde možete da menjate funkcije tastera ponaosob. Takođe, ovde je moguće izvršiti i osetljivost miša, ali na nivou operativnog sistema što je odvojena opcija od podešavanja samog senzora. Možete čak i da “zaključate” podešavanja na nivou OS-a i da vršite samo podešavanje senzora. Sledeći tab otkriva opcije vezane za osvetljenje točkića. To obuhvata promenu boje putem RGB slajdera, mod u kome će točkić da svetli. Uvek je moguće isključiti osvetljenje ukoliko više volite da vam periferije ne svetle.
      cm_storm_xornet_software_1.jpg
      cm_storm_xornet_software_2.jpg
      cm_storm_xornet_software_3.jpg
      Dolazimo i do podešavanja senzora. Postoje tri predefinisana moda, odnosno DPI nivoa. Fabrički to je 350, 1250 i 3500 DPI. Svaki od njih može da se izmeni i memoriše u miš i da mu se dodeli željena boja za indikaciju kako biste znali koje DPI podešavanje je trenutno aktivirano. Pored toga, postoji zasebni LOD slajder koji isto tako može da se menja u letu.
      cm_storm_xornet_software_4.jpg
      cm_storm_xornet_software_5.jpg
       Kutija je vrlo lepo dizajnirana. Potpuno je crna, a prednja strana otkriva obrise Xornet II miša. Pošto ima preklop, kada “otvorite” prednju stranu sa desne strane se otkriva miš iza providne plastike, a sa leve se nalazi solidan broj informacija. Zadnja strana je takođe opremljena kratkim informacijama i specifikacijama.
      cm_storm_xornet_001_s.jpg
      cm_storm_xornet_002_s.jpg
      cm_storm_xornet_003_s.jpg
      Što se propratne opreme tiče, ništa osim šturog uputstva nema unutra što je sasvim očekivano s obzirom da se i dalje radi o budžetskom mišu bez mogućnosti kao što su promena težine i sl.
      cm_storm_xornet_004_s.jpgU radu, Xornet II se pokazao izuzetno dobro i to ne samo imajući cenu u vidu. Materijali i izrada su neverovatno dobri, a završna obrada precizna u toliko velikoj meri da vizuelno deluje da je reč o modelu iz više klase. Naravno, kada ga uzmete u ruku, težina od 80 grama je tu da vas vrati u realnost, ali za one koji vole lagane miševe ovaj model je pun pogodak.
      cm_storm_xornet_011_s.jpg
      Postavlja se pitanje da li je Xornet II 50% bolji, s obzirom da je toliko i skuplji. Bez mnogo dvoumljenja tvrdimo da jeste. Nova verzija je unapređena po svakom pitanju. Negde suptilno, kao što su veće teflonske stopice ili malo veći bočni tasteri, ali negde i u vrlo konkretnoj meri, kao što su bolji prekidači, novi točkić, materijali itd.
      cm_storm_xornet_012_s.jpg
      “Ovde moram da se pređem u prvo lice, jer je ipak reč o ličnom iskustvu i subjektivnom utisku. Xornet II se u akciji pokazao izuzetno dobro iako spadam među korisnike sa srednje velikom šakom. Ergonomija je fenomenalna i nije mi smetalo što me je oblik miša terao da zauzmem “claw” grip iako to nije moj prirodni grip. Štaviše, miš je jednostavno pun pogodak za ovaj “hvat” da mi je bilo ugodno da u roku od 5 minuta kompletno promenim stil korišćenja miša, a da nisam to ni primetio.
      Satima kasnije sam obratio pažnju, a pritom mi ruka nije bila umorna niti mi je bilo šta smetalo. Jedini momenat kada sam osetio da mi je šaka ipak pomalo “prevelika” za Xornet II je kada sam “šaltao” između DPI modova, jer je miš toliko mali da sam morao da izvijem šaku u pomalo neprirodan položaj. Neko sa manjom šakom bi u ovom slučaju imao daleko bolji doživljaj. Van toga, ne mogu da nađem manu ovom malom mišu, što je čudno s obzirom da sam navikao na G500s koji spada među veće miševe.”
      cm_storm_xornet_020_s.jpg
      U svakom slučaju, Xornet II je veliko unapređenje u odnosu na svog prethodnika i verujemo da će biti pun pogodak tokom prazničnog perioda zbog povoljne cene. Činjenica je da će sa cenom od 3500 RSD biti skuplji za oko 1500 od starog modela, ali ne sumnjamo da će nekima dodatni izdatak biti potpuno opravdan. Da li će ugroziti originalni Xornet? Apsolutno ne, jer zbog cene od 2000 RSD prvi Xornet će i dalje biti apsolutni hit dok god se bude nalazio u šopovima.
      cm_storm_xornet_award_s.jpg
      Prednosti:
      – Unapređen kvalitet i završna obrada- Primetno bolji senzor- Novi točkić sa RGB osvetljenjem- Veliki broj sitnih unapređenja
      Nedostaci:
      – 50% viša cena od prethodnika

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test