Gigabyte Aorus K7

Gigabyte Aorus K7

Gigabyte već duže vremena nudi razne vrste periferija, ali nikada proizvođaču, stiče se utisak, to nije bio udarni fokus. To naročito važi za pojedina tržišta, pošto je Gigabyte svetski prepoznato ime za matične ploče, dok se tastature, miševi, laptopovi, kuleri i kućišta nude ipak samo na nekim tržištima. Danas imamo priliku da se družimo sa mehaničkom tastaturom u njihovoj izvedbi. Evo i kako se pokazala i čime nas je osvojila!

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Aorus je brend kompanije Gigabyte okrenut gejmingu i definitivno se puno radi na jačanju tog brenda. Pod oznakom Aorus pojavljuju se uređaji po kojima je Gigabyte veoma dobro poznat – poput matičnih ploča i grafičkih karti – ali i uređaji koji ipak spadaju u domen egzotike, makar kada je o Gigabyte-u reč. Miševi, tastature, kućišta, rashladni sistemi…sve to, i još mnogo toga, u različitim izdanjima, je počelo da se pojavljuje na tržištu, polako ali sigurno.
      gigabyte_aorus_k7_1_s.jpg
      Pored ostalih uređaja, o kojima ste već mogli da čitate ili ćete uskoro biti u prilici da čitate na stranicama Benchmarka, do nas je stigla i veoma interesantna tastatura. Reč je o modelu koji nosi oznaku Aorus K7, te stoga sasvim očekivano spada u portfolio proizvoda orijentisanih ka igračima, ali i uopšte osobama koje žele nešto više od svoje tastature. Radi se o mehaničkoj tastaturi, sa Cherry MX Red prekidačima, kao i potpuno podesivim RGB pozadinskim osvetljenjem od 16.8 miliona boja. Kako se tastatura pokazuje u praksi? Za više informacija o mehaničkim tastaturama i razlikama između najzastupljenijih prekidača (koji svi stižu iz Cherry MX kuhinje), posetite donji link…
      Zbunjeni ste mehaničkim tastaturama? Pročitajte sve o njima i saznajte zašto su toliko dobre u našem Vodiču kroz mehaničke tastature!
      Pakovanje
      Pakovanje u kome dolazi tastatura je vrlo jednostavno i minimalističko, ali istovremeno lepo ukrašeno i veoma prikladno, bez ikakvih preterivanja. Kutija je nešto veća od tastature, a treba imati u vidu da ni sama tastatura nije naročito velika, no o tome uskoro. Aourus brendiranje je takvo da dominiraju crna i narandžasta boja, kao i logotip inspirisan bogovima Starog Egipta. Sve u svemu, idealna kombinacija!
      gigabyte_aorus_k7_9_s.jpg
      Na kutiji se mogu pronaći sve potrebne informacije. Na prednjoj strani možete videti izgled same tastature, sa svetlosnim efektima koji „plivaju okolo“. Sa druge strane, pozadi se nalazi šest istaknutih karakteristika za koje je Gigabyte smatrao da ih treba izdvojiti i jasno naglasiti na pakovanju krupnim delovima. To su RGB Fusion sistem osvetljenja, Cherry MX tasteri (istina, tek podrobnijim čitanjem zaključujete da se radi o Red tasterima), kompletna anti-ghosting podrška za sve tastere (da se simultanim aktiviranjem više tastera ne blokiraju ostali), zatim, on-the-fly kontrole za multimediju i osvetljenje, programabilnost svih tastera, kao i podesivost gumiranih nožica, odnosno nagiba tastature.
      gigabyte_aorus_k7_8_s.jpg
      U pakovanju zatičemo tastaturu u maloj torbici za nošenje, što je svakako dobrodošao dodatak jer uvek možete da je iskoristite ako želite da ponesete svoju tastaturu sa sobom – ili pak da je iskoristite u neke druge svrhe, ukoliko se to pokaže potrebnim. Tu je zatim papirić sa osnovnim komandama za osvetljenje i multimediju, te hvataljka kojom možete lako da vadite i menjate tastere.
      gigabyte_aorus_k7_6_s.jpg
      Najzad, tu je i osam rezervnih tastera crvene boje – po četiri R2 i četiri R3 tipa. Isprva smo bili začuđeni zašto Gigabyte isporučuje neobeležene tastere, ali smo ubrzo shvatili da je ovo svakako dobar potez – možda želite da zamenite neki drugi taster u odnosu na standardne WASD tastere, ili koristite specifičnu kontrolnu šemu koju želite da istaknete ili označite, tako da na ovaj način jednostavno niste ograničeni već možete da izmenite tastere po želji.
       
       Susret sa samom tastaturom je na nas ostavio izuzetno pozitivan utisak i moramo reći da je ovo verovatno najlepša mehanička tastatura koja je došla do naše redakcije. Ukoliko biste se prevarili, mogli biste lako pretpostaviti da je izrađena od metala – naime, gornja površina tastature upravo tako deluje, da je na njoj postavljen tanak sloj brušenog aluminijuma. Ipak se radi o plastici, i to vrlo kvalitetnoj, ali sama činjenica da je kompletna Benchmark redakcija neko vreme zbunjeno posmatrala gornji deo tastature u dilemi o kom je materijalu reč je dovoljna da ilustruje da se radi o veoma uspelom uratku.
      gigabyte_aorus_k7_7_s.jpg
      Osnovni utisak je da se radi o jednostavnoj i elegantnoj tastaturi. Ona ne zauzima puno prostora na stolu, što nas je posebno oduševilo i obradovalo. Naprotiv, vrlo je kompaktna i plitka, tako da nema bojazni da će zaposesti ogromnu površinu na vašem radnom stolu. Posebno impresioniraju ivice i ćoškovi, budući da su ćoškovi zasečeni, pa kompletna konstrukcija ostavlja utisak mnogougaonika pre nego običnog pravougaonika, a istovremeno, duž ivica se prostire narandžasta linija koja je vrlo, vrlo tanka, ali jasno vidljiva i podiže estetski utisak o tastaturi.
      [modul]specifikacija=9267[/modul]
      Nažalost, tastatura nema naslone za dlanove. Uvek to volimo da vidimo, makar kao dodatak, jer se radi o izrazito funkcionalnom delu koji je od ogromne koristi svima nama koji puno vremena provodimo kuckajući. Na desnoj strani zatičemo Aorus natpis (donji deo), te Aorus logo (u gornjem delu, iznad numeričke sekcije), kao i indikatore. Osim standardnih, tu ćete videti i indikator za stanje Windows tastera. Naime, njega možete onesposobiti pritiskom na kombinaciju Fn + WinLk, levo od strelica. Sve što je vezano za multimedijalne funkcije, kao i osvetljenje, možete koristiti pomoću ovog Fn tastera i nekim od tastera na kojima su ugravirane sekundarne komande.
      gb_aorusk7_3_s.jpg
      Sami tasteri su Cherry MX Red tipa. Crveni tasteri su, subjektivno posmatrano, verovatno u donjem delu izbora kada su mehanički tasteri u pitanju. Preferiramo plave, crne ili braon, premda se u konkretnom slučaju sama tastatura sasvim korektno pokazala u praksi. Daljina aktivacije tastera od 2 milimetra je solidno plitka da možete da kuckate izuzetnom brzinom, a i ukupan hod od 4 milimetra omogućava solidnu udobnost u radu. Pored pooling rate-a koga možete konfigurisati do 1000 Hz, valja istaći podršku za Full N-Key Rollover, što u praksi znači da simultanim pritiskanjem nekoliko tastera ne možete blokirati dalje unošenje komandi (tipična situacija kada npr. igrate neku igru poput PES-a i dok držite dve strelice pritisnutim i komandu za sprint pritiskate drugom rukom zabaguje vam se komanda za šut ili dodavanje).
      gigabyte_aorus_k7_14_s.jpg
      Još jedna pomalo čudnovata odluka se manifestuje na prednjem delu tastature. Tu smo zatekli dva točkića, koji su poprilično izraženih podeoka, tako da možete lako da nadražite jagodice prstiju dok ih okrećete. Čemu oni služe? U suštini, njima podešavate nožice sa donje strane, a preko njih i nagib tastature. Verujemo da su u Gigabyte-u imali nameru da omoguće precizno podešavanje visine, odnosno nagiba, ali naše je mišljenje da je ovim mehanizmom stvar bespotrebno zakomplikovana. OK, omogućeno je veoma velik opseg finih podešavanja visine, ali to em traje dugo, em se lako dođe u situaciju da se jedna strana podigne ili spusti koji milimetar više od druge, pa se onda tastatura klacka, kao kada je jedna nožica stola nešto kraća. No, kada jednom podesite nagib, malo je verovatno da ćete ga često menjati.
      gigabyte_aorus_k7_2_s.jpg
      Šta nam još ostaje da pomenemo? Dužina kabla iznosi skoro 2 metra, i on je sasvim pogodan i prigodan za sve namene. Nije upleten, ali preživećemo. Ukupno postoje 22 funkcijska tastera, odnosno tastera čija se funkcija može menjati pomoću „Fn“ modifikatora. Životni vek tastera je deklarisan na 50 miliona klikova, što je tipično za sve Cherry MX tastere.
      gigabyte_aorus_k7_15_s.jpg
      U samom radu, tastatura se ponaša sjajno. Sa silom aktivacije (ili bolje reći, masom potrebnom da se pritisne taster) od svega 45 +/- 15 grama, radi se o mehaničkoj tastaturi koja je među lakšima za ubrzano kuckanje. Istovremeno, tastatura je solidno teška, sasvim sigurno teža nego što odaje utisak zbog relativno male siluete, ali sa preko jednog kilograma sigurno nećete dolaziti u situaciju da se pomera pod velikim brojem silovitih pritisaka prstima i slično. Tome doprinose četiri velike gumirane nožice sa donje strane tastature, koje vrlo čvrsto drže istu „zakovanu“ za podlogu.
        
      Softver
      Gigabyte je pratio trendove i omogućio da se sve funkcionalnosti njegove tastature mogu koristiti i bez softvera. Ipak, za razliku od drugih proizvođača, rešio je da omogući kontrolu i putem softvera, tako da se isti takođe isporučuje. Konkretno, reč je o Aorus Engine softveru, jedinstvenom kontrolnom centru kojim se mogu kontrolisati parametri rada grafika, matične ploče, ali i tastatura i miševa, svega što Gigabyte poželi da isporuči korisnicima pod Aorus brendom.
      aorusk7_softver_2_s.jpg
      Ukoliko pak ne želite da koristite softver, niko vas na to ne prisiljava. Jednostavno ga nemojte preuzeti i instalirati. Gigabyte je omogućio kontolu osvetljenja i efekata preko komandi na samoj tastaturi. Već smo spomenuli da egzaktan spisak sa najvažnijim funkcijama možete videti na papiru koji dobijate u pakovanju, i koji predstavlja neku vrstu „brzog tutorijala“ putem koga ćete se brzo upoznati sa naprednijim opcijama vaše tastature.
      Sa druge strane, softver možda i nije tako loše imati, posebno zbog toga što ćete ga možda koristiti za druge stvari (na primer, za overklok grafičke karte i slično). Još jedna benefit jeste što softverom uvek možete preuzeti i instalirati najnoviji firmver jednim prostim klikom, tako da se može desiti da se objavi neka ispravka ili uvede nova funkcija.
      aorusk7_softver_6_s.jpg
      Opcije osvetljenja su brojne. Možete uvoditi najrazličitije efekte, od delimičnog i parcijalnog osvetljenja, preko potamnjivanja, do wave ili ripple kombinacija, u bojama u kojima god želite to da načinite. Zanimljivo je da se tu i tamo dešavao bag da softverom unete promene ne budu sačuvane, ali je zato sa manuelnim unošenjem preko funkcijskih tastera sve funkcionisalo besprekorno. U svakom slučaju, softver je vrlo jednostavan za korišćenje i vrlo lako ćete moći da se snađete sa njim. Podešavanja možete smeštati u profile, možete snimati i dodatne makroe, tako da je programabilnost na visokom nivou.
      Zaključak
      U momentu dok kucamo ovaj tekst, cena tastature u inostranstvu iznosi oko 130 dolara. Za divno čudo, imamo najavu domaće kancelarije da će cena ove tastature iznositi oko stotinak evra. Naravno, reč je o očekivanoj ceni, koja može – ali i ne mora – da odražava finalno stanje stvari. Svakako neće biti reč o veoma skupom modelu, i možemo reći da će Gigabyte sa Aorus K7 tastaturom doneti nešto što nije bilo zastupljeno do sada – Full RGB osvetljenje u nižu kategoriju, makar kada govorimo o svetu mehaničkih tastatura.
      gigabyte_aorus_k7_10_s.jpg
      Istovremeno, tastatura nam se veoma dopada u smislu dizajna. Vrlo je dopadljiva, drugačija, silueta je mala, naravno – relativno posmatrano u odnosu na mehaničke tastature. Zasečeni ćoškovi doprinose tom utisku, a tasteri nisu ubačeni u glomazni ram. Štaviše, zahvaljjujući tome, LED osvetljenje može da dođe do punog izražaja jer je isto položeno u baze samih tastera, pa je vizuelni ugođaj tim potpuniji.
      gigabyte_aorus_k7_11_s.jpg
      Tastatura nije bez mana. Najpre, u startu je cena mehaničkih tastatura osetno viša u odnosu na standardne varijante. Subjektivna primedba bi bila da nije omogućeno kačenje ni opcionog naslona za dlanove, koji dosta pomaže osobama koje kucaju puno. Takođe, nema nekog posebnog dodatka, poput dodatnog USB porta, koji bi podigao utisak o opštoj upotrebljivosti.
      award_aorusk7_s.jpg
      Ipak, mišljenja smo da je traženje nekih posebnih mana ovoj tastaturi uzaludan posao. Jednostavno, reč je o solidnom all-round modelu mehaničke tastature, koja ide na eleganciju i minimalno zauzeće prostora na vašem stolu. Dobro je osmišljena, nudi raznovrsne svetlosne efekte (koje možete i da isključite ukoliko tako želite), a najavljena je i veoma solidna cena. Sve u svemu, sa Aorus K7 tastaturom se ne može pogrešiti i to je naš osnovni utisak koji nosimo sa testa. Reč je o izuzetno solidnom proizvodu u svakom smislu.
      Prednosti
      – Odličan dizajn – Veoma dobro osvetljenje sa mnoštvom različitih efekata – Kompletna kontrola direktno sa tastature bez softvera, koji se opciono može koristiti – Kvalitet izrade – Cherry MX prekidači – (Uslovno) Cena, ukoliko se obistine najave
      Nedostaci
      – Bez dodatnog USB porta – (Subjektivno) Voleli bismo da je prisutan naslon za dlanove – Podešavanje nagiba preko točkića je zanimljiv, ali nepotreban detalj; povrh toga, može vam trebati neko vreme da ih podesite na identičnu visinu kako se tastatura ne bi klackala
      Očekivana cena: oko 100 evra
      Tastaturu na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test