Logitech G230

Logitech G230

U cenovnoj klasi ispod 80 evra se krije solidan broj igračkih headset-ova tako da je izbor prilično širok. Logitech je uključio novi model niže srednje klase u ponudu i on nosi oznaku G230. Kao što smo i očekivali, reč je o stereo modelu, s obzirom da kvalitetni 5.1 headset-ovi imaju nešto veću cenu. Logitech tvrdi da od G230 modela korisnici mogu očekivati kvalitetnu izradu, odlične materijale, kao i kvalitet zvuka i mikrofona. Dakle, sve što biste poželeli od jednog ovakvog proizvoda. Ovakva izjava deluje veoma ambiciozno, pa nas je zanimalo da li su navedene karakteristike tačne

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Novi headset iz Logitecha stiže u vrlo atraktivnom pakovanju. Delimično transparentna kutija omogućava potencijalnim kupcima da dobro odmere proizvod pre kupovine, barem njegovu polovinu. Pored toga, na ostalim stranicama je moguće pronaći veliki broj informacija koje, između ostalog, sadrže i kompletne specifikacije. Kada se sve sabere, Logitech vam omogućava da se dobrim delom upoznate sa onim što kupujete dok ste u radnji.
       



       
      Ipak, propratni paket ne postoji, pa praktično to što vidite jeste ono što dobijate. Osim slušalica, dobija se uputstvo, i tu se spisak ujedno i završava. S obzirom na to da je reč o headsetu sa cenom koja bi trebala da bude oko 50 do 60 evra, kompromisi su morali negde da budu načinjeni. Propratna oprema je, objektivno, najbolje mesto za proizvođača da počne sa uštedama.  
       
      Logitech G230 izgleda jako dobro. Štaviše, verujemo da bi se mnogi složili da izgledaju kao da su par cenovnih klasa iznad. Koristi se lagana i čvrsta plastika kao osnovni materijal, a sa crvenim detaljima će definitivno privući pažnju mnogih gejmera, odnosno entuzijasta. Pored samog kvaliteta materijala, posebno želimo da pohvalimo završnu obradu koja je odlična.  
       
      Svaki spoj je precizan, upotrebljeni su šrafovi i to u većem broju, tamo gde bi kod jeftinijih slušalica mnogi proizvođači posegli za žabicama. Prelazi materijala su ravnomerni i apsolutno nigde ništa ne štrči,  niti narušava vizuelni doživljaj. Zapravo, kao celina, G230 izgleda izuzetno uverljivo.  

       
      Same slušalice se oslanjaju na “over-ear” koncept, tako da prelaze preko cele ušne školjke, a na površinu glave naležu crnim jastučićima od sintetičkog materijala. Tek ovde nailazimo na prvu zamerku. Naime, sintetički materijal za koji se Logitech odlučio je nešto grubljI nego što bismo to želeli. Konkretno, slična je kao kod Cooler Master Ceres 400 modela koji se takođe ne može pohvaliti posebnom udobnošću. Ovo ne bi bilo toliko naglašeno da konstrukcija slušalica nije dosta čvrsta. Iza jastučića se kriju 40-milimetarski neodiumski drajveri za koje Logitech tvrdi da isporučuju kvalitetan zvuk na svakom opsegu. Malo verovatno, obzirom na to da se radi o gejming slušalicama, ali ćemo svakako proveriti.  
       
      Dok je snažno držanje na glavi veliki plus u situaciji kada imate jastučiće od kože koja je mekana, u ovom slučaju to postaje pomalo nepraktično. Zbog toga, ukoliko imate prosečnu ili nešto veću glavu, G230 nećete često koristiti sa uživanjem u dugim sesijama igranja. Idealno bi bilo da isprobate slušalice i proverite da li je možda vaše iskustvo po ovom pitanju bolje, jer je reč o vrlo subjektivnom utisku. Mekani crveni jastučić na rajfu i mala masa pomažu generalnom utisku, ali i pored toga je materijal za jastučiće slušalica morao biti mekši i udobniji.  

       
      Vratimo se opet na pozitivnije aspekte Logitech G230 headseta. Veoma nam se dopada sistem koji omogućava zvučnicima da se okreću pod uglom od devedeset stepeni po vertikalnoj osi. Na ovaj način možete lakše odložiti vaše slušalice kada se ne igrate što je svakako prednost, jer ovu mogućnost nismo viđali ni na drastično skupljim proizvodima.  

       
      Mikrofon je prilično dobro rešen i jedini nedostatak mu je to što ne može da se kompletno ukloni kada ne želite da ga koristite. On se može pokretati po vertikalnoj osi, tako da je donekle neprimetan kada se postavi u u uspravan položaj. Kada mu podesite vertikalnu poziciju, dodatno prilagođavanje je takođe omogućeno zbog toga što je vrlo fleksibilan u središnjem delu. 


      Kako bi odgovarao svakom, moguće je povećati slušalice izvlačenjem zvučnika. Odličan je sistem sa metalnom šinom koja je osigurana šrafovima. Mirne duše možemo reći da ne verujemo da ćete ih oštetiti čak i ukoliko ne budete previše pazili na njih, jer je kvalitet zaista jako dobar za cenovnu klasu kojoj pripadaju.  
       
      Kada je kabl u pitanju, Logitech je učinio pametnu stvar i ojačao kako bi izdržao “gejmerski” tretman. Na njemu se nalazi zgodni dodatak za podešavanje jačine zvuka, kao i prekidač za mikrofon koji vam omogućava da ga jednostavno isključite kada ne želite da vas saigrači čuju.   

       
      Na kraju, sami konektori su odlično obeleženi, a kabl se razdvaja pri kraju tako da je najvećim delom izveden izjedna što olakšava njegovu organizaciju.  
      Izolacija zvuka
      Izolacija zvuka je iznenađujuće dobra i u ovom aspektu G230 daje rezultate kao i osetno skuplji Vulcan. Naravno, govorimo o pasivnom uklanjanju zvuka, jer drugačije poređenje ne bi bilo korektno s obzirom da skuplji Vulcan ima aktivni “noise cancelation” sistem. Jedna primedba ide na prenos zvuka preko kabla. Dok je reč o uobičajenoj pojavi, zbog velikih dimenzija i nešto tanje plastike kod ovog headseta je to nešto izraženiji prenos zvuka. Ukoliko se iz bilo kog razloga pojavi trenje između odeće i kabla, čućete sve u levoj slušalici. Razlog za to je kabl koji se skida i materijal koji očigledno prenosi zvuk.
       

       
      Mikrofon
      Logitech G230 poseduje mikrofon koji se lako prilagođava zahvaljujući svojoj fleksibilnosti. Takođe, može da se pohvali i solidnim kvalitetom. Usmeren je, tako da će  buka iz ostalih pravaca biti minimalna. Sagovornici su naš govor okarakterisali kao jasan i glasan, tako da nismo imali nikakvih poteškoća u komunikaciji. Ukoliko vas zanima, ispod možete naći snimak ovog istog teksta, pročitan od strane autora kako biste mogli sami da procenite kvalitet. Zvuk nije naknadno obrađen, već se pred vama nalazi u izvornom obliku snimljen putem Realteka ALC 892 integrisanog na ASUS matičnu ploču.  

       
      Zvuk – Gejming
      Od samog starta je jasno da je Logitech G230 optimizovan za igranje. Visoki tonovi su izraženi kako biste mogli da pozicionirate protivnika i pored toga što je reč o stereo headsetu. Nažalost, imerzija nije toliko sjajna, jer biste od ovakvih slušalica očekivali snažan bas koji bi dočarao eksplozije, pucnjavu i slične efekte. Ovde to nije posebno izraženo, tako da će zahtevniji igrači možda osećati da fali “ono nešto”, što biste dobili sa nekim skupljim headsetom. Ipak, kada pogledate u cenovnik lako možete da za “to nešto” platite i preko 100 evra. U svakom slučaju, većina korisnika će u ovom smislu biti potpuno zadovoljna, osim onih koji imaju posebne zahteve po pitanju doživljaja tokom igranja igara.  
       
       
      Zvuk – Razgovor
      Kombinacija dobrog mikrofona i izraženog visokog spektra tonova osigurava odličnu komunikaciju. Stoga, upotreba Skype-a i sličnih programa za audio komunikaciju će predstavljati sjajno iskustvo. Kao konferencijski headset G230 zvuči sjajno, tako da ćete u ovom aspektu dobiti zaista puno.
       

       
      Zvuk – Muzika
      Eh, ovde vrlo često situacija kod igračkih headsetova zaista nije sjajna. Iako izgledaju kao da bi mogle biti odlične, barem po onome što Logitech navodi u svom promotivnom materijalu, to nije slučaj. Pre svega, zvuk i najvećem laiku mora delovati neizbalansirano zbog vrlo čudne reprodukcije niskih tonova koji su prilično plitki i u nedostatku boljeg izraza, zvuče “limeno”. Srednji segment je gotovo izostavljen, a u slučaju maksimalnog pojačavanja se javlja do blagog izobličenja ovog spektra, da bi se jedino visoki tonovi izdigli i time jasno utemeljili naše mišljenje da G230 treba da se koristi prvenstveno kao igrački headset. Iako možda naš opis zvuči loše, to nije zaista toliko strašno, već za 60-70 evra postoje slušalice za muziku koje su u potpuno drugoj dimenziji kada je kvalitet reprodukcije muzike u pitanju. Želimo samo da kažemo da je ovo usko specijalizovan proizvod, koji može poslužiti za slušanje uz iPod, ali daleko od toga da ćete ga poželeti kao primarno rešenje.  

       
      Zaključak
      Dakle, kada sve saberemo, dobijamo prilično dobar headset koji na našem tržištu pripada istoj klasi kao i Cooler Master Sonuz, odnosno ASUS Orion, barem od onih koje smo testirali i koje smo imali prilike da probamo. U odnosu na Sonuz, kvalitet zvuka je za nijansu slabiji, a mikrofon nema mogućnost skidanja i promene strane. Ipak, tu je osetno bolji kvalitet izrade, barem po našem mišljenju, pa čak i atraktivniji dizajn i kolorna šema. Asusov Orion deli kolornu šemu i smatramo da je u praktično svim sferama nadmoćniji. Ipak, bitna informacija je to da je u inostranstvu Logitech G230 dosta niže pozicioniran i da bi zapravo trebao da košta osetno manje od gotovo 80 evra koliko je to trenutno slučaj. Stoga, možemo očekivati pad cena i ukoliko se to desi i Logitech G230 bude imao cenu od nekih 60-ak evra, možemo reći da će definitivno zaslužiti da uđe barem u uži izbor prilikom donošenja odluke o kupovini.  

       
      Prednosti: – Dizajn – Kvalitet izrade – Odličan mikrofon
      Nedostaci: – Neizbalansiran zvuk – Nisu preterano udobne na duže staze  
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test