Filip Majkić
Logitech je sveprisutan u segmentu periferija, ali kompanija nije predvodnik segmenta mehaničkih tastatura. Iako je reč o velikom imenu, smemo da ustvrdimo da na ovom polju zaostaje za konkurencijom. Nije reč samo o tome da je dugo čekala da ponudi mehaničke tastature (i da je dugo vremena nudila hibride sa samo par mehaničkih tastera), već i da je u ponudi drugih proizvođača daleko veći izbor tastatura i svičeva. Logitech i dalje ima puno da radi na tom polju.
Test: Logitech G410
Jedan od razloga zbog kojih se to desilo jeste vreme koje je bilo potrebno da se kreiraju sopstveni mehanizmi za tastere. Naime, za razliku od drugih proizvođača koji se uglavnom oslanjaju na Cherry MX svičeve, Logitech ima i svoje tastere koje naziva Romer-G. Već smo imali prilike da se susretnemo sa njima u našem prikazu Logitech G410 tastature, koji smo vam linkovali iznad ovog pasusa. Da li je to pametan izbor? Pokazaće vreme, ali najpre da pogledamo uređaj na današnjem testu.
Zbunjeni ste mehaničkim tastaturama? Pročitajte sve o njima i saznajte zašto su toliko dobre u našem Vodiču kroz mehaničke tastature!
Tastatura
Pakovanje u kome dolazi tastatura je vrlo elegantno, ali i jednostavno. U kutiji je smeštena tastura, u kojoj dolaze dve AA baterije. Proizvođač obećava oko 18 meseci rada sa dve baterije, što je sasvim prihvatljivo. Osim toga, u pakovanju zatičemo i minijaturni risiver, kao i produžni USB kabl. Risiver možete staviti u njega, ili pak povezati direktno na neki USB port, a produžni USB iskoristiti za nešto drugo, po vašem izboru. Kutija je lepo dizajnirana i ilustrativna.
[modul]specifikacija=9220[/modul]
U pakovanju zatičemo i dodatno postolje. Na njemu možete držati tastaturu u uspravnom položaju kada je ne koristite, i tada je G613 poput nekakvog ukrasa na stolu. Sa druge strane, ovo postolje je izuzetno korisno. U njemu možete bez problema držati telefon ili tablet. Na taj način vam ti uređaji mogu uvek biti u vidnom polju, pred očima, možete lakše voditi računa o notifikacijama koje vam pristižu i slično. No, smatramo da je Logitech ovaj dodatak dizajnirao sa gejming trendom dual-skrin igranja na umu, koji je u međuvremnu prilično zamro, ako je ikada i zaživeo. Mnoge kompanije su se hvalile opcionim mogućnostima da koristite aplikaciju koja ide uz igru, pa ste recimo tako mogli da se na monitoru borite, dok vam se na telefonu ili tabletu prikazuje mapa. Kako bilo, smatramo da je bolje da je dodatak tu nego da ga nema.
Što se same tastature tiče, ona je relativno klasičnog oblika. Istovremeno, primetno je tanja od klasičnih mehaničkih tastatura (ne i previše tanja). Tasteri su standardne veličine i rasporeda, sa velikim Enter tasterom koji će mnogi pozdraviti. Logitech je otišao korak dalje. Na desnoj strani, iznad numeričkog dela, nalaze se multimedijalne komande. Istina, ovi tasteri su pomalo nezgrapni, daleko od nekih elegentnih multimedijalnih tastera na kakve smo navikli na klasičnim multimedijalnim modelima.
Na levoj strani se nalazi šest „G“ tastera, programabilnih tastera koje možete koristiti kako u igrama, tako i van njih za dodatne funkcije. Reč je o korisnom dodatku, ali moramo priznati da bismo voleli da je njihova pozicija nešto drugačija, ako već postoje. Mnogi konkurenti su u međuvremenu jednostavno eliminisali posebne makro tastere ili im smanjili broj kako ne bi ometali standardne funkcije, budući da mnogi gejmeri zapravo ne koriste previše ovih makroa.
Takođe je važno reći da je ovo dual-mode tastatura, koja može raditi ne samo preko Wireless tehnologije, već i preko Bluetooth povezivanja. Sve što je potrebno jeste da odaberete mod rada pritiskom na taster u gornjem desnom uglu. Na donjem delu zatičemo velike gumirane površine i delove, koji odlično drže tastaturu prilepljenu za bilo kakvu podlogu.
Najzad, moramo da primetimo da tastatura ima nešto što mnogim mehaničkim tastaturama fali – tu je naslon za dlanove! Zapravo, on je integrisan u samu tastaturu, što toplo pozdravljamo. Sjajna stvar za sve koji mnogo kucaju na dnevnom nivou.
Romer-G
Logitech je kreirao Romer-G svičeve za svoje tastature, koji se razlikuju od industrijskog standarda za koji je zaslužna kompanija Cherry, odnosno koji imaju bitno drugačije karakteristike od svih vrsta Cherry MX svičeva. Kada smo testirali G410, razumeli smo razloge za njihovu implementaciju, ali nažalost danas nam deluju drugačije…
Romer-G svičevi imaju nižu vrednost aktuacije u odnosu na standardne mehaničke tastere, tako su dizajnirani. To znači da je tastere dovoljno pritisnuti 1.5 milimetara da bi se registrovao pritisak (ekvivalentna masa 45 grama) i komanda unela. Logitech ističe da u teoriji to znači 25% brži unos komandi, što trebate uzeti sa rezervom. Ono što ne trebate da uzmete sa rezervom jeste garantovani minimum od 70 miliona pritisaka, odnosno klikova koje svaki taster može da izdrži.
No, u praksi Romer-G svičevi ostavljaju u kucanju osećaj sličan onom koji imamo na običnim membranskim i scissor tastaturama. Da li je to dobro? Zavisi. Ukoliko se „plašite“ prelaska na mehaničku tastaturu, svakako ćete lakše biti ubeđeni Romer-G nego Cherry MX svičevima. Sa druge strane, zašto biste onda prelazili na mehaničku tastaturu? Prosto, Romer-G svičevi ostavljaju utisak koji je bleđi od Cherry MX svičeva kada je reč o svakodnevnom kuckanju. Deluju nam prihvatljivo za neke entry-modele mehaničkih tastatura, ali na kompletnim proizvodima krajnji rezultat jeste da je Romer-G ipak iza bilo koje varijante Cherry MX tastera.
Naravno, ovo je individualna stvar, možda će se nekome upravo laka aktuacija i osećaj koji je veoma nalik na standardne tastature veoma dopasti. Autor je vlasnik dve mehaničke tastature sa Cherry MX svičevima, sa plavim i crnim prekidačima, isprobao je sve varijante ovakvih tastatura. Subjektivno, bilo koji Cherry MX svičevi nude bolje iskustvo u kucanju.
Takođe, Romer-G svičevi su kreirani od nule tako da je posebna pažnja obraćena na osvetljenje. Zahvaljujući tome, nema rasipanja svetlosti i LED-ovi su montirani direktno ispod oznake samog tastera. Lepo, pregledno, odličan vizuelni užitak. I to nas dovodi do mane G613 tastature – naime, ona nema pozadinsko osvetljenje…što je šteta, jer bi mogao biti kompletniji proizvod, pošto ionako nije naročito pristupačan, mada razumemo razlog uštede baterije pošto je reč o bežičnom modelu koji se ne napaja preko USB-a – ali bilo bi lepo da korisnik ima izbor, pa ako želi da uštedi bateriju, lako će isključiti pozadinsko osvetljenje…
Softver
Logitech je unifikovao svoj Gaming Software, pa on sa lakoćom prepoznaje tastaturu i omogućava manipulisanje njenim parametrima. Možete menjati komande za makro tastere, podešavati određene aspekte rada, ubacivati svoje prečice, dodeljivati nove komande ili nizove komandi, profile…
Sve u svemu, tu je sve što je korisniku potrebno, čak i korisniku sa visokim prohtevima. Interesantno je da možete disejblovati tastere, kao i da možete dobiti svojevrsno mapiranje intenziteta upotrebe. Na ovaj način Logitech će vam sugerisati koliko brzo kuckate, koje tastere najčešće pritiskate i slično, što vam sve može koristiti u slučaju da želite da se „ubrzate“. Sve u svemu, softver je na dobrom nivou i korektno obavlja svoj posao.
Na samom kraju, moramo reći da nam deluje da Logitech nije iskoristio priliku da u potpunosti poentira. Može biti da su neki aduti ostavljeni za još naprednije (i skuplje) modele, ali G613 to ostavlja negde na pola puta po mnogim pitanjima. Ukoliko vam je potreban maksimalan osećaj u kucanju, Romer-G tasteri su ipak iza Cherry MX modela. Ako želite tastaturu koja blješti i izaziva dizajnom, G613 ipak nije to, niti ima pozadinsko osvetljenje.
Sve to ne bi bio problem da ova tastatura neće koštati mnogo. Preporučena cena iznosi 150 evra, dok očekujemo da u prodaji njena realna cena pređe tu sumu). Imajući to u vidu, na određene aspekte ove tastature moramo primenjivati oštriji kriterijum nego što bismo, recimo, da se radi o pristupačnijem modelu.
Sa druge strane, G613 ipak ima dosta aduta kojima vas može privući. Romer-G tasteri mogu biti prijemčiviji mnogim grupama korisnika, posebno onima kojima „fali“ osećaj koji pružaju obične, klasične tastature. Bežična je, i kao takva jedini izbor ukoliko vam je potrebna mehanička tastatura, budući da po tom pitanju nema konkurenciju. Ide i korak dalje po tom pitanju, pošto može da radi preko WiFi i Bluetooth konekcija, što je sjajna stvar i ostavlja korisniku široku paletu izbora.
Osim toga, dopadaju nam se i neke sitne i ne tako sitne stavke. Recimo, dodatak za držanje telefona, tableta ili same tastature u uspravnom položaju na stolu je veoma fin i upotrebljiv (čak i nevezano za tastaturu, možete recimo to koristiti da držite tablet u uspravnom položaju u dnevnoj sobi). Tu je i naslon za dlanove, čije prisustvo uvek pozdravljamo. Logitech G613 ima svojih aduta. Šteta je samo što udarni aduti nisu tamo gde je najvažnije, već u nekim segmentima koje više smatramo bonusom ili dodatkom.
Prednosti
– Kvalitet izrade – Bežična mehanička tastatura – Mogućnost dualnog rada preko WiFi ili Bluetooth konekcija – Dodatak za uspravno držanje telefona, tableta, tastature – Naslon za dlanove integrisan u tastaturu
Nedostaci
– (Uslovno) Visoka cena – (Uslovno) Romer-G je po osećaju pod prstima ipak iza Cherry MX prekidača – Bez pozadinskog osvetljenja – Bez dodatnog USB porta
Preporučena cena: oko 150 evra
Tastaturu na test ustupio Logitech.
Logitech G613
Logitech je uspeo da privuče puno pažnje sa svojom “G Lightspeed” serijom periferija. Ona se (za sada) sastoji od G603 miša i G613 tastature. O čemu se zapravo radi? To ćemo odgonetnuti, između ostalog, i danas, pošto vam predstavljamo G613 tastaturu. Odmah u startu da kažemo koji su najjači aduti – radi se o bežičnoj mehaničkoj tastaturi! Nismo sigurni da li je baš prva takva u svetu (lako je moguće), ali je sasvim sigurno prva takva u Srbiji i prva koju smo imali priliku da isprobamo. Zainteresovani?