Logitech G633 Artemis Spectrum

Logitech G633 Artemis Spectrum

Logitech G633 Artemis Spectrum je gejmerski headset koji želi da spoji apsolutno sve moguće tehnologije i ponudi ih u jednom proizvodu. Dovoljno je reći da su u pitanju slušalice koje poseduju 7.1 Dolby i DTS Headphone X podršku, kao i mogućnost promene osvetljenja u kompletnom RGB spektru, sposobnost za rad sa PC-em, konzolama i još mnogo mnogo toga

    Sadržaj

      Logitech G633 Artemis Spectrum slušalice su prilično velike, što je i relativno logično s obzirom na želju proizvođača da ispuni očekivanja svakog tipa korisnika. Iako je konstrukcija plastična uz određene metalne detalje, G633 slušalice ulivaju poverenje i imaju izradu kakvu možete da očekujete od Logitecha. Spojevi su precizni, a proizvod pod rukom odaje osećaj robusnosti.
      logitech_g633_artemis_spectrum_005_s.jpg
      Upotreba kvalitetnih materijala je očigledna, a može da se primeti da i pored toga što je G633 fizički manji od Asusovog Strix 2.0 headseta, njegova masa je veća (375 naspram 325 grama). Dodatna težina se primećuje u konstrukciji, kao i metalnim delovima koji služe da se slušalice povećaju.
      logitech_g633_artemis_spectrum_014_s.jpg
      logitech_g633_artemis_spectrum_010_s.jpg
      Dobra vest je da je ergonomija odlična, iako će oni osetljiviji možda konstatovati da G633 vrši malo veći pritisak zbog svog specifičnog oblika. Međutim, to je kompenzovano veoma kvalitetnim jastučićima koji naležu na površinu oko ušiju i na teme glave. Oni su debeli, mekani i daleko bolji od nekih ranijih modela sa kojima smo se susretali. Pritom, dobro izoluju okolnu buku što je svakako plus, jer se G633 oslanja samo na pasivnu izolaciju buke.
      logitech_g633_artemis_spectrum_013_s.jpg
      logitech_g633_artemis_spectrum_011_s.jpg
      Što se tiče zvučnika, G633 Artemis Spectrum ispod jastučića kriju po jedan 40-milimetarski drajver sa obe strane koji je deklarisan na tipičan odziv od 20 Hz do 20 KHz. Sa spoljne strane zvučnika se krije poklopac koji je fiksiran uz pomoć magneta. Pritom, interesantno je to što se lako skida kako biste mogli da prilagodite G633 svojim potrebama ili u slučaju da želite da jednostavno zamenite ili promenite ove poklopce.
      logitech_g633_artemis_spectrum_007_s.jpg
      Osim uobičajenih, tu je i niz drugih ne toliko često viđanih detalja. Na primer, na desnoj strani su smešteni svi tasteri, kojih ima u poprilično velikom broju. Pre svega tu je prekidač za promenu između 3.5 mm i USB režima rada, a ispod njega su tu tri “G” tastera kojima možete da promenite funkciju putem softvera, pa čak i da memorišete makro kombinacije, mada se upotrebljivost toga zaista dovodi u pitanje ukoliko već imate igračku tastaturu. Tu je i “mute” taster, kao i točkić za podešavanje jačine zvuka.
      logitech_g633_artemis_spectrum_004_s.jpg
      Na drugoj strani pronalazimo integrisani mikrofon, koji se ne odvaja od slušalica. Sa druge strane, mikrofon je integrisan na odličan način, tako da zaista ne smeta kada vam nije potreban. Takođe, na samom vrhu mikrofon može da se produži, a ovaj deo postaje i savitljiv što ga čini praktičnim za upotrebu. Mikrofon je unidirekcioni, tako da kada ga lepo usperite prema sebi, skuplja signal gotovo idealno bez šuma iz okoline. Takođe, pohvalili bismo činjenicu da svetli kada je ugašen, odnosno kada je aktiviran “mute”.
      logitech_g633_artemis_spectrum_015_s.jpg
      logitech_g633_artemis_spectrum_016_s.jpg
      Na istoj strani, na dnu zvučnika se nalaze i konektori kojima G633 Artemis Spectrum raspolaže. To su microUSB i 3.5-milimetarski audio konektor (tzv. “bananica”). Treba imati u vidu da je USB konektor predviđen za vezu sa PC-em iz nekoliko razloga. Pre svega, jedino tako možete da dobijete punu kontrolu uz isporučeni softver. Takođe, zahvaljujući činjenici da USB isporučuje i 500 mA pored samog signala, to omogućava ovom headset-u da radi onako kako je Logitech to zamislio. Analogni 3.5 mm konektor treba korisiti za konzole, plejere i sl., jer smanjuju funkcionalnost ovih slušalica.
      logitech_g633_artemis_spectrum_008_s.jpg
      Dolazimo i do osvetljenja koje je jako lepo odrađeno. Bez preterivanja, Logitech je učinio dva detalja osvetljenim. Jednu vertikalnu “štraftu” na kućištima zvučnika, dok je drugi osvetljeni detalj logo sa strane. U kombinaciji sa zamenskim pločicama i mogućnošću da promenite osvetljenje u kompletnom RGB spektru, omogućava korisnicima da prilagode izgled G633 slušalica svojim potrebama i željama i taj deo je jako dobro odrađen.
      logitech_g633_artemis_spectrum_018_s.jpg
      Logitech G633 Artemis Spectrum stiže u tipičnom “modernizovanom” pakovanju, kao i većina proizvoda ove kompanije u poslednje vreme. Na prednjoj strani gotovo da nema nikakvih detalja, osim slike i naziva uređaja, dok se na poleđini mogu naći osnovne informacije. Logitech i dalje izbegava detaljne specifikacije svojih proizvoda na pakovanju, ali su glavne prednosti G633 slušalica istaknute. Pored navedenih stavki koje ističu ovaj headset, tu su i logoi tehnologija kao što su DTS Headphone X i 7.1 Dolby Audio.
      logitech_g633_artemis_spectrum_001_s.jpg
      logitech_g633_artemis_spectrum_002_s.jpg
      logitech_g633_artemis_spectrum_003_s.jpg
      U pakovanju ne stiže ništa više od dva kabla. Logitechova ideja je da primarni bude USB koji omogućava da se osvetljenje slušalica i pokretanje Dolby i DTS modova napaja, kabl sa 3.5-milimetarskim audio priključkom je tu mahom za Playstation 4, dok će vam za Xbox One biti potreban poseban adapter koji se prodaje odvojeno. Takođe, na analognom audio kablu je prisutan “mute” prekidač što je svakako koristan detalj.
      logitech_g633_artemis_spectrum_017_s.jpg
      logitech_g633_artemis_spectrum_018_s.jpgNakon što smo povezali G633 sa PC-jem, instalirali smo Logitech drajvere i softver kako bismo dobili punu kontrolu nad slušalicama. Softver omogućava podešavanje prečica putem tastera na samim slušalicama, kao i makro kombinacije uz profile za svaku igru. Tu je naravno i podešavanje boja u kompetnom RGB spektru, uz dodavanje efekata (breathing, color cycle), a možete da podešavate i ekvilajzer kako bi dobili željeni zvuk. Na kraju tu su i odvojena sekcija za podešavanje DTS Heaphone X i Dolby efekata, tako da se zaista vidi velika prednost kada G633 koristite putem PC-a u odnosu na ono što nudi kada je priključen na konzolu.
      logitech_g633_artemis_spectrum_001_s.jpg 
       

       

      Logitech je odabrao prilično kvalitetne zvučnike, jer zvuk koji isporučuju već u stereo modu je izuzetno dobar. Atipično za gejmerske slušalice, niski tonovi su prilično snažni i dobro definisani, a pritom ne narušavaju srednji i visoki spektar. Visoki tonovi su možda mogli biti malo bolje definisani, ali u svakom slučaju za svakog ko nije audiofil i verovatno po “defaultu” neće birati gejming headset, ove slušalice će biti odlične za slušanje muzike.
      logitech_g633_artemis_spectrum_006_s.jpg
      Očekivano, u kontekstu gledanja filmova i u samim igrama, G633 briljira, posebno nakon što ga adekvatno podesite. Dolby i DTS modovi rade odlično i dopada nam se to što su detalji u pozicioniranju zvuka suptilni, a ne prenaglašeni kao što to često ume da se desi. Doduše, zbog toga će neko možda imati primedbu da “prostornost” zvuka koja je baš zbog te suptilnosti nešto manja.
      Mikrofon takođe svoj posao radi natprosečno dobro i moramo priznati da nam je subjektivan utisak da ove slušalice imaju bolji mikrofon od ostalih gejmerskh headset-ova koje smo testirali u skorije vreme. Nažalost, postoji i ono “ali”, a to je da gore navedeno važi dok je G633 povezan putem USB-a. Zbog nedostatka napajanja, kada se poveže putem 3.5mm konektora, slušalice i mikrofon gube napajanje i rade praktično u pasivnom modu, tako da je mikrofon manje osetljiv, a zvučnici nemaju istu maksimalnu snagu. Teoretski, to može da se reši povezivanjem USB-a i 3.5mm paralelno, ali tada G633 postaje krajnje nepraktičan za korišćenje.
      logitech_g633_artemis_spectrum_005_s.jpg
      U svakom slučaju, Logitech G633 je kvalitetan headset koji je za PC korisnike izuzetno kvalitetno rešenje za sve potrebe. Od gejminga, preko slušanja muzike do gledanja filmova i razgovore na skajpu. Međutim, visoka cena koja će iznositi negde oko 160 EUR-a, a možda i malo više, ih čini preskupim za većinu korisnika. Ukoliko imate želju za dobrim gejming slušalicama i ne žalite novca – to je u redu, ali ćete i sa gotovo dvostruko manje novca dobiti 80-90% istih performansi kod nekih drugih modela na tržištu, te vam ostavljamo da sami procenite da li spadate u grupu korisnika koji su voljni da neproporcionalno plate nešto veći kvalitet. Sasvim je sigurno da će svaka roba imati svoga kupca.
      Prednosti:– Kvalitet izrade- Fantastičan mikrofon- Odličan zvuk za sve potrebe- Osvetljenje- DTS Heaphone X i Dolby 7.1 podrška
      Nedostaci:– Slabiji zvuk preko 3.5 mm konekcije- Makro prečice nepraktično pozicionirane- Veoma visoka cena

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test