Filip M ajkić Logitech je veoma dugo na tržištu igračkih periferija. Ipak, nikada nije izdavao proizvode specijalno usmerene prema jednoj kategoriji igrača kada je o miševima reč, već je uglavnom svoje spravice razvrstavao po cenovnim razredima, koji su sa sobom nosili razne mogućnosti i specifične osobine. Ipak, zajednička karakteristika jeste da su svi Logitech igrački miševi bili namenjeni mejnstrim korisniku, podjednako upotrebljivi u raznim vidovima igara i raznim žanrovima. Ovaj put je učinjen blagi otklon po tom pitanju. Svedoci smo naglog porasta popularnosti MMO (massively multiplayer online) igara, te je Logitech odlučio da se, nakon svojih konkurenata, i on posveti tom segmentu. Stoga je dizajniran G700, koji bi trebao da omogući maksimalan užitak upravo ovoj grupi igrača.
Veliki broj individualno oblikovanih tastera
Da je moguće tek tako napraviti miša i smestiti brdo tastera na njega, neki drugi bi danas vodili glavnu reč na tržištu. Potrebno je da postoji balans između broja tastera (neophodno za veliki broj komandi u MMO igrama) i upotrebljivosti istih. Istovremeno, Logitech G700 je odgovor na Razer Mamba miš. Mamba nije sjajno prošla, posebno imajući u vidu cenu. Može li G700 nešto više sa svojim hibridnim pristupom, odnosno kombinacijom žičanog i bežičnog miša? Da li je trinaest tastera idealna mera?
Miš dolazi u adekvatno dizajniranoj kutiji, sa specifičnim Logitech motivima i dominantnom tamno zelenom bojom. Unutar pakovanja se nalaze miš, kabl (odvojivi, koji se može povezati na miša) i risiver (u slučaju da se miš želi koristiti bežično, a ne kablom). Tu su još i produžni USB kabl, kao i prateća uputstva i informativni papiri. Nema softvera, jer Logitech predviđa da ćete isti skinuti sa interneta. SetPoint 6.15 teži oko 24 MB, makar u Windows 7 x64 verziji. Sa jedne strane, svi bismo voleli da već u paketu zateknemo upotrebljiv upravljački program, a sa druge, tačno je da ćemo sigurno aplikaciju skidati u najsvežijoj varijanti…
Logitech G700
Kategorija
Gaming
Senzor
Laserski
Osetljivost
5700 dpi
Broj tastera
13
Skrol
Dual-mode 4-way, sa motorom
Ergonomija
Prilagođen za dešnjake
Memorija
Da, moguće smeštanje 3 profila
Promena osetljivosti
Podržana promena profila i osetljivosti u letu
Podržani operativni sistemi
Windows XP/Vista/7
Bežična komunikacija
Wireless
Boja
Crna
Masa
400 grama
Garancija
3 godine
Cena
9,975 dinara
Kao što smo već spomenuli, G700 se može koristiti kao žičani ili kao bežični miš. U njemu stiže jedna punjiva AA baterija. Kada je miš priključen kablom, baterija se puni automatski, a tik pored ležišta za bateriju možete spakovati Nano risiver. U suprotnom, dovoljno je da Nano risiver ubodete u slobodan USB port, i da na donjem delu miša uključite ON. Logitech govori o igranju bez laga kada spominje ovaj miš. Nismo sigurni da li se to obećanje odnosi na miša u globalu (kada koristite kabl, laga zaista nema), ili na bežični režim rada, ali moramo u startu da primetimo da se mala razlika ipak oseća. Ona je izuzetno mala, možda će je tek svaki stoti korisnik primetiti, ali moramo konstatovati da postoji.
Logitech G700 sa svojim Nano risiverom
Međutim, finalne utiske ostavimo za kraj. Ono što odmah upada u oči je nemala masa miša, kao i njegov oblik. Kao što možete videti sa priloženih slika, karakteriše ga potpuno ergonomski oblik, te levoruki korisnici odmah mogu da zaborave na korišćenje miša. Njegov profil je poprilično visok, što ga ne čini baš naročito pogodnim za cimanja sa te strane, iako hardverski on jeste itekako pogodan. Njegov laserski senzor od 5700 dpi u svojoj usavršenijoj verziji, implementiranoj u G700, podržava regularno raspoznavanje pokreta do čak 5,5 metara u sekundi! Čik probajte da povučete miša do te mere da se njegov pokret ne raspozna. Što se tiče izrade, primenjena je visokokvalitetna plastika. Bočni delovi, koje na gornjoj slici možete raspoznati po tome što su tamno-sivi, a ne potpuno crni, su izuzetno hrapavi. Stoga je olakšano držanje čak i onima sa najznojavijim dlanovima, u usijanoj atmosferi. Već smo spomenuli da je potrebno da postoji balans između broja raspoloživih kombinacija, upotrebljivosti i rasporeda tastera, koji mora biti takav da omogućava što jednostavniju aktivaciju. Nije poenta u prostom ubacivanju što većeg broja tastera na sve strane, već u omogućavanju da sa ono malo slobodnih prstiju može da se uradi što više. Logitech se odlučio da upotrebi koncept “razdeljivanja” tastera na uobičajenim pozicijama. Tako možete videti da su Back i Forward tasteri “duplirani”, ne u smislu funkcije, već da su tu smeštena dodatna dva tastera. Isto tako, pored levog dugmeta miša zatičemo još tri dodatna tastera spremnih za dodeljivanje funkcija. Svaki od ovih dodatnih tastera je individualnog oblika, a odlična izrada pomaže jasnoj percepciji “koji ste taster dokačili”. Neki su orijentisani prema napred, neki prema nazad, neki su špicasti i tako dalje. U svakom slučaju, bojali smo se “šume”, a u praksi se sasvim lepo snašli.
G700 iz profila
Skrol je dual-mode 4-way tipa, prepoznatljiv za Logitech miševe novije generacije. Tu je motor, koji olakšava skrolovanje kroz dugačke dokumente pošto motor preuzima okretanje. Alternativno, skrol će se ponašati “klasično”, sa jasnim otporom između položaja. Klikovi levog i desnog tastera su nešto što je klasično što smo navikli od Logitech-a. Ovaj put je tu i garancija o osam miliona klikova. Ispred Back/Forward tastera se nalaze LED indikatori, koji ukazuju na setovanja osetljivosti unutar određenog profila, odnosno na aktivni profil (možete im dodeliti drugačiju boju iz kontrolne aplikacije). Na donjoj strani su teflon površine koje omogućavaju lak glajding po raznim površinama i podlogama.
Pogled iz ptičije perspektive – jasno uočljivi oblik i tasteri
Iako matična kompanija deklariše da miš raspolaže sa čak 13 tastera, mi bismo bili skloni da kažemo da od dodatnih tastera objektivno možete računati na dodatnih pet ili šest, van osnovnih. Vrlo je verovatno da ćete taster za menjanje ponašanja skrola ostaviti “na miru”, kao i taster kojim ćete menjati osetljivost. Isto tako, računamo da ćete i Back/Forward tastere ostaviti da vrše primarnu funkciju. To vam i dalje daje solidne mogućnosti sa ostalim tasterima. Ukupno gledano, miš zadovoljava svojim kvalitetom, ali imajte u vidu da ovo nije “CS miš”, već veliki miš koji je bolje prilagođen nešto sporijim igrama. Dizajnerski gledano, G700 je veoma dopadljiv miš. Kvalitet izrade je takođe na vrhunskom nivou. Da ne zaboravimo da napomenemo, nema mogućnosti modifikacije mase, osim ako ga koristite isključivo pomoću kabla, pa izvadite bateriju.Senzor od 5700 dpi je tu zarad realnih performansi, a ne za puki broj ili teoretska naglabanja. Miš se ponaša odlično. Pooling rate od maksimalnih 1000 Hz (tj. 1 ms) je odavno standardna stavka, a podrazumevano setovanje je 500 Hz. Ono što je najbitnije, međutim, jeste kako sarađuje miš sa softverom i kakve su mu mogućnosti po tom pitanju. G700 ima ugrađenu memoriju za smeštanje tri profila, kako biste brzo i efikasno podesili miša, i svoja podešavanja poneli zajedno sa njim, bilo gde i bilo kuda. Za setovanje se koristi SetPoint aplikacija verzije 6.15, stari znalac. Možda i prestar. Da se razumemo, SetPoint i dalje donosi solidan broj mogućnosti, ali voleli bismo kada bi Logitech napravio nešto veći otklon sa svojom gejming serijom miševa u kombinaciji hardvera i softvera. Primera radi, pre samo nekoliko dana smo objavili prikaz CM Storm Inferno miša koji stiže sa modifikatorskim tasterom, koji potom omogućava da se zada duplo veći broj funkcija iz kontrolnog softvera. To ovde nije slučaj, a možda je i presudna stvar za pasioniranog MMO igrača.
Prateći softver, sa brojnim mogućnostima podešavanja – na slici vidimo mnoštvo opcija za dodeljivanje komandi tasterima miša
Ipak, nemojte nas pogrešno shvatiti. Sve što treba da bude tu je i dalje tu, uključujući i posebne profile, različite osetljivosti unutar jednog profila, podesivost osetljivosti nezavisno po X i Y osama, te detaljna podešavanja skrolovanja, brzine i akceleracije uz mogućnost isključivanja i uključivanja brojnih opcija. Možete kreirati koliko god hoćete profila, ali novokreirani ostaju u lokalu, odnosno u računaru. Miš pamti tri predefinisana profila, Gaming, General i Productivity, odnosno promene koje napravite unutar njih. Naravno, tu su i makroi, odnosno makro editor koji omogućava kreiranje pomenutih. Skripti – nema, niti mogućnosti naknadnih kombinovanja sa drugim setovima instrukcija. Imali smo određenih situacija kada smo miš koristili bez podloge u smislu da nam se dešavalo da se klik ili pokret registruju tek posle par sekundi, ali to se desilo svega dva puta tokom nekoliko dana testiranja, a ni sami ne bismo mogli da odredimo u čemu je tačno bio problem.
G700, novi top model u Logitech ponudi igračkih miševa
Ukupni utisci o mišu su generalno veoma pozitivni. Logitech G700 je, ukupno gledano, veoma dobar miš. Međutim, da li je dobar za svakog igrača? Ne radi se o laganom mišu na koji su igrači FPS naslova navikli, već o teškom, masivnijem mišu koji je bolje prilagođen igrama u kojima nije neophodan izuzetan refleks. Istovremeno, on je ergonomskog oblika i raspolaže mogućnostima karakterističnim za Logitech, poput famoznog skrola koji je za mnoge pravi spas. Međutim, baš kao što su u Logitech-u naveli, ovo je jednostavno miš za MMO igrače, a ne generalne namene. Nagađamo da će se dopasti onima koji žele da imaju mogućnost rada sa žicom i bez nje, koji se podjednako igraju ali i rade, pa im treba dobar miš podjednakih upotrebljivosti u oba vida primene, i svima koji su navikli na Logitech kvalitet. Tu dolazimo do pitanja cene. Da je ona nekih šezdesetak evra, komotno bismo mogli miš da preporučimo znantno širem krugu korisnika. Ovako, sa cenom od stotinak evra, ostavljamo vama da prosudite da li je Logitech G700 za vas.
Ocena reprezentuje naše viđenje kako miš zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje i lični stav autora. U principu, G700 je dobar miš, ali i prilično skup, pri čemu nismo sigurni da je cena u potpunosti opravdana. Ipak, sigurno je da kvalitet ne nedostaje… Ocena: 80%
Kvaliteti: – Odlične performanse – Mogućnosti podešavanja parametara rada i profila – Dizajn, kvalitet izrade – Nije klasičan gejming miš, već mirne duše može da služi i za druge svrhe – Raspored, kvalitet i dobra osmišljenost dodatnih tastera
Nedostaci: – Nema mogućnost promene mase – Težak – (Individualno) Visok profil – Visoka cena – SetPoint aplikacija polako ali sigurno zaostaje za konkurentskim po mogućnostima
Miš za potrebe testa ustupio Emmi.