Milan Jović Kao što je i obećao, Sony je 27. januara na zatvorenoj prezentaciji u Tokiju predstavio naslednika popularne PSP konzole, koja na zaprepašćenje celog sveta, ne nosi očekivano PSP2 ime. Naime, novi uređaj se trenutno vodi pod imenom NGP, odnsono “Next Generation Portable”. Ipak, ovo ne znači da konzola neće nositi PSP2 logo jednom kada se pojavi u prazničnom periodu krajem godine.
NGP će pored gotovo identičnog “brick” (cigla) oblika imati i sličan rasporeda tastera kao kod prethodnika, ali ovog puta dve analogne palice (koje Sony zove “micro analogue sticks”), veliki OLED ekran osetljiv na dodir rezolucije 960×544 piksela, patentirani (multi) touch-panel na zadnjoj strani i dve kamere. Takođe, potvrđena je i podrška za WiFi, 3G i GPS, a nije izostao ni sistem žiroskopa i akcelerometra koji dolaze u vidu SixAxes motion kontrola. Tu je i novi medijum u vidu malih kartica sa flash memorijom velikog kapaciteta, koji je prema rečima Kazuoa Hiraie (CEO kompanije), neophodna za skladištenje velike količine podataka kompleksnih igara.
Ono što uređaj čini toliko moćnim je četvorojezgarni ARM Cortex-A9 procesor, za koji se veruje da radi na frekvenciji između 1.5 i 2 GHz. U pitanju je 32-bitna arhitektura kakvu trenutno koristi preko 90% mobilni uređaja. Za renderovanje kompleksnih i detlajnih scena biće zadužen SGX543MP4, preciznije PowerVR SGX543MP4+ četvorojezgarni grafički procesor, koji u donosi bolji “performace per mW” odnos, kao i skalabilne GP-GPU mogućnosti sa podrškom za API-je kao što su OpenGL ES2.x, OpenVG 1.x i OpenCL. Još jedna prednost SGX arhitekture, ogleda se u relativno lakoj programibilnosti, gde aplikacija sva jezgra prepoznaje kao zajedničku SXG arhitekturu preko standardnih API-ja. U prevodu, arhitektura čipa će programerima umnogome olakšati rad, a time i ubrzati razvoj igara. Ostaje pitanje šta oznaka “+” znači u imenu čipa, a verujemo da nagoveštava da je GPU u određenoj meri modifikovan za potrebe konzole. Očekivano trajanje baterije na ovom hardveru će biti na nivou PSP-a, odnosno 4-5 sati rada.
“Next Generation Portable Entertainment System” (NGP) Hardware Specs
CPU
ARM® CortexTM-A9 core (4 core)
GPU
SGX543MP4+
External Dimensions
Approx. 182.0 x 18.6 x 83.5mm (width x height x depth) (tentative, excludes largest projection)
Screen (Touch screen)
5 inches (16:9), 960 x 544, Approx. 16 million colors, OLED Multi touch screen (capacitive type)
Rear touch pad
Multi touch pad (capacitive type)
Cameras
Front camera, Rear camera
Sound
Built-in stereo speakers Built-in microphone
Sensors
Six-axis motion sensing system (three-axis gyroscope, three-axis accelerometer), Three-axis electronic compass
Location
Built-in GPS Wi-Fi location service support
Keys / Switches
PS button Power button Directional buttons (Up/Down/Right/Left) Action buttons (Triangle, Circle, Cross, Square) Shoulder buttons (Right/Left) Right stick, Left stick START button, SELECT button Volume buttons (+/-)
Wireless communications
Mobile network connectivity (3G)
IEEE 802.11b/g/n (n = 1×1)(Wi-Fi) (Infrastructure mode/Ad-hoc mode)
Bluetooth® 2.1+EDR ?A2DP/AVRCP/HSP?
Sony je ovog puta i u praksi potvrdio da će NGP doneti PS3 grafiku u mobilni segment, u šta su se uverili i prisutni novinari koji su u pokretu mogli da vidi igre kao što su Killzone, Uncharted, Little Big Planet, Resistance, WipeOut, Reality Fighters, Metal Gear Solid 4 i mnoge druge. Kao počasni gost, pojavio se i čovek iz Epic-a koji je na konzoli demonstrirao UE3 endžin u igri Dungeon Defenders. Naravno, “PSP2” sa lakoćom izlazi na kraj sa ovom tehnologijom, naročito ako imamo u vidu da je već neko vreme prisutna na “slabašnim” iOS i Android uređajima.
Kada smo kod igara, lepa vest je i to da je lista razvojnih timova i izdavača koji rade na igrama za NGP poprilično velika. Tu su gotovo svi veliki igrači sa svojim popularnim franšizama, koji već rade na igrama za NGP, kako bi obezbedili bogat početak prodaje konzole. I sam Džon Karmak (prvi čovek id Software-a) se slaže da je u pitanju moćna sprava za koju veruje da će biti korak ispred sledeće generacije iOS i Android uređaja, kada je zabava na uređajima ovog tipa u pitanju.
Novo poglavlje mobilnog gejminga će pored novog hardvera propratiti i potpuno novi sadržaj, mogućnosti i servisi koje Sony jednim imenom naziva “PlayStation Suit”. U pitanju je platforma koji za cilj ima da PlayStation poveže sa drugim Android uređajima. Hirai obećava da će sve ovo doneti radikalne promene u odnosu na eru prvog PSP-a. Deo nove platforme biće i LiveArea UI konzole, koji donosi brojne opcije sa socijalno povezivanje, a koji omogućava brz i nesmetan prelazak između LiveArea interfejsa i igre koju igrate, bez bojazni da ćete izgubiti snimljenu poziciju. Tu je i “Power in Your Hands” video koji prikazuje Sonijevu viziju budućnosti mobilne zabave, odnosno svega onoga što će NGP doneti.
Sony se iskreno nada da će se veliki broj konzola naći na tržištu pre kraja godine, odnosno u vreme Božićnih praznika. Takođe, najavljeno je nekoliko modela konzole od kojih će svaki imati WiFi, dok je 3G rezervisan za najskuplju verziju. Cena NGP-a (ili ako vas naziv i dalje zbunjuje – PSP-a 2) nije poznata, ali će definitivno koštati više od 250$, odnosno više od Nintendo 3DS konzole i originalnog PSP-a, koji je na tržištu startovao upravo sa cenom od 250$.
Nema sumnje da Sony planira da se agresivno proširi na sve aktuelne trendove zabave i maksimalno iskoristi širok dijapazon mogućnosti nove platforme, u čemu je poprilično odmakao od malobrojne konkurencije.