Bojan Dančuo
ASUS RT-N12 je ruter koji će vam omogućiti da ostvarite drastično veće wireless brzine, a da pri tome nije uopšte papreno skup. Uz to, poseduje neke zanimljive napredne osobine koje su nas s obzirom na njegov cenovni rang prijatno iznenadile.
Hardver
Ruter dolazi u jednostavnom, ni po čemu upadljivom pakovanju. Sa prednje i zadnje strane se naravno mogu pročitati sve osnovne karakteristike rutera, sa istaknutom maksimalnom teorijskom Wi-Fi brzinom od 300 Mbps i svakakvim ASUS brendiranim tehnologijama koje bi trebalo da doprinesu boljem dometu signala ili da donesu neku dodatnu funkcionalnost.
U kutiji se nalaze: ruter, ispravljač, LAN kabl, dve montažne antene i uputstvo sa pratećim CD-om.
Ruter je izrađen od bele plastike koja deluje pomalo jeftino, tako da smo bili malo oprezni sa očekivanjima i napola bili spremni da se razočaramo kada ga uključimo. Na sreću, tokom testiranja smo zapravo bili veoma prijatno iznenađeni performansama i mogućnostima ovog rutera, tako da ćemo mu oprostiti malo slabiju izradu, pogotovo što treba imati u vidu u kom cenovnom rangu se uređaj nalazi.
Sa prednje strane se nalaze LED-ovi za signalizaciju koji pokazuju stanje linkova i treperenjem daju znak da postoji protok podataka.
Sa zadnje strane se nalaze sa leva na desno: Restore taster za resetovanje rutera, WPS taster za lakše podešavanje uređaja koji mu pristupaju, 4 LAN i 1 WAN 100 Mbit Ethernet konektora, priključak za napajanje, kao i prekidač za mod u kojem ruter radi.
Prekidač za mod rada je jako interesantan detalj, koji do sada nismo sreli na sličnim ruterima. Preko njega možete birati da li želite da ruter radi u Router, Repeater ili AP modu.
Specifikacija:
Interfejsi
* WAN: 1 x RJ45 for 10/100 BaseT;
* LAN: 4 x RJ45 for 10/100 BaseT; Support Ethernet and 802.3 with max. bit rate 10/100Mbps and auto cross-over function (MDI-X)
* Restore button: Push for 5 seconds to restore factory setting
* EZSetup button: Automatically SSID and WEP or WPA configuration
Opcije
* EZQoS(Easy Quality of service)Allow multiple network activities (FTP, Game, P2P…) to work smoothly at the same time
* Smart Wizard browser-based administration
* Remote management: Save/restore configuration files; Upgrades via web browser
* Firmware restoration
* Device discovery
* DHCP server, WAN DHCP client
* EZ switch for operation change
Brzina
* 802.11n Draft 2.0 up to 300Mbps
* 802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps
* 802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps
Izlazna snaga
* n mode:15.8~19.5dBm
* g mode:15.5~16.5dBm
* b mode: 15.8~19.5dBm
Antena
2 external detachable dipole antenna
Sigurnost
* Firewall: NAT and SPI (Stateful Packet Inspection), intrusion detection including logging
* Logging: Dropped packet, security event, Syslog
* Filtering: Port, IP packet, URL Keyword, MAC address
* Encryption: 64/128-bit WEP, WPA, WPA2, TKIP, AES, WPA-PSK, WPA2-PSK
* Authentication: MAC address Access Control
LED-ovi
Power x 1, AIR x 1, WAN x 1, LAN x 4
Napajanje
AC input: 100V~120V(50~60Hz) for US type 220V~230V(50Hz) for EU and UK type
DC output: DC output: 12V with max. 1A current or 9V with max 1A current
Dimenzije
179 X 119 X 37(L x W x H)mm
Težina
300g
Mrežni standardi
IEEE802.11b, IEEE802.11g, IEEE802.11n, IEEE802.11d, IEEE802.3, 802.3u, 802.11i, 802.11e, IPv4
Softver
ASUS-ov web interfejs za podešavanja koji je prisutan u ovom ruteru je svakako različit od svih drugih sa kojima smo imali kontakta. To naravno ne znači da je lošiji, ali će biti potrebno malo navikavanja dok se ne snađete i ne naučite gde se šta podešava.
Većina opcija su već standardne za ovaj tip uređaja, ali ono što nam je zapalo za oko je mogućnost definisanja do 4 posebna SSID-a, svaki sa svojim QoS prioritetom i pravima pristupa mreži. Pa tako recimo u SOHO okruženju možete dodeliti šefu maksimalni protok u svakom trenutku, ostatku zaposlenih srednji prioritet, a posetiocima najniži prioritet prilikom raspodele raspoloživog protoka. Takođe, gostima možete omogućiti samo pristup Internetu, bez mogućnosti da vide bilo šta u lokalnoj mreži.
Pored toga, mogućnost lakog izbora između Router, Repeater i Access Pint moda može itekako korisno da dođe.
Utisci u radu
Za vreme faze testiranja dok smo koristili DIR-652 kao glavni ruter za sav lokalni i Internet saobraćaj, nismo imali apsolutno nikakvih problema sa njim. Wireless je funkcionisao veoma dobro i u kombinaciji sa laptopom koji poseduje Wi-Fi adapter po N standardu smo postizali regularno brzine od preko 75 Mbps, što je praktično maksimalna brzina koju smo mogli da očekujemo u tom scenariju.
Web interfejs je u početku bio malo zbunjujuć, ali iako možda previše šaren i obogaćen prisustvom Dr.Surfa za kojeg baš nismo sigurni da li mu je tu mesto, nismo imali nikakvih problema da pronađemo i podesimo ono što nam je potrebno. Očigledno je da je ruter prilagođen i početnicima jer poseduje dosta wizard-olikih momenata i one-click mogućnosti podešavanja.
Zaključak
Ako imate potrebu za bržim bežičnim Internetom, ASUS RT-N12 je svakako ruter koji treba uzeti u razmatranje. Povoljna cena, uz vrlo dobru Wi-Fi brzinu po 802.11n standardu i dodatna QoS i multi SSID podešavanja, čine ga interesantnim i to ne samo za kućnu upotrebu.
Tokom testiranja nismo mu našli nikakvu zamerku u smislu funkcionalnosti sa kojima dolazi. Sve je radilo baš kako treba, brzina Wi-Fi prenosa je bila konstantna i skoro 4 puta veća nego preko G standarda. Par zamerki koje bismo mu uputili su na račun nedostataka nekih naprednijih opcija, kao što su gigabitni LAN i IPv6 podrška koja će vremenom postajati sve bitnija, ali one nikako ne utiču na pozitivan opšti utisak jer ih u ovom trenutku ni ne treba očekivati u ovom cenovnom rangu.
prednosti:
– Jeftino i pouzdano rešenje za 802.11n Wi-Fi
– Napredna QoS i multi SSID podešavanja
mane:
– (Uslovno) Samo 100Mbit LAN
– (Uslovno) Nema IPv6 podršku
Uređaj na test ustupio ASUS.