D-Link DIR-855

D-Link DIR-855

Kućne mreže već neko vreme ne postoje samo zbog deljenja Interneta i nekolicine fajlova. Potpuno je normalno očekivati da će se u tom okruženju regulatno razmenjivati i HD multimedijalni sadržaj, što podrazumeva i potrebu za kvalitetnim gigabitnim rešenjima za žičnu i 802.11n rešenjima za bežičnu vezu. D-Link DIR-855 poseduje oba...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      D-Link DIR-855

      D-Link DIR-855 je wireless ruter nove generacije sa očiglednom ciljnom publikom među zahtevnijim kućnim i SOHO korisnicima gde bi bio osnovni gradivni element multimedijalnog centra koji bi spajao sve uređaje u jednu celinu. Iako je na tržištu već više od godinu dana, još uvek je u grupi najmodernijih kućnih bežičnih rutera, a periodične revizije firmware-a su mu donele i neke nove funkcionalnosti, što samo pokazuje koliko je inicijalno dobro parče hardvera bilo u pitanju.
       

      Glavne karakteristike su mu gigabitni LAN, dual-band wireless, USB port sa podrškom za D-Link Shareport tehnologiju, kao i LED displej za očitavanje dodatnih informacija o stanju rutera. Pogledaćemo ga sada i malo detaljnije.

      Ruter na testu – D-Link DIR-855

      Prednja strana rutera je vrlo čista i osim power LED-a i LED displeja sa tasterima za navigaciju njegovim menijima ne sadrži ništa više. Verovatno je u pitanju stvar ukusa, ali malo nam nedostaje klasičan sistem sa diodama koje su vezane za portove i sijaju kada veza postoji i trepere prilikom protoka podataka. LED displej, iako sadrži više informacija, nije toliko pregledan u svakom trenutku i zahteva kretanje po barem dva podmenija da bi se saznali potrebni detalji.
       

      Sama navigacija po sistemu menija je dovoljno intuitivna, a informacije su korisne, mada se do njih vrlo lako može doći i preko web interfejsa u mnogo preglednijoj formi. Relativno niska rezolucija ograničava količinu teksta i monohromatske grafike koja može u jednom trenutku da se nađe na displeju. Ovo rešenje je očigledno bilo neki međukorak ka DIR-685 koji poseduje potpuno multimedijalni sistem od kojeg već korisnik ima mnogo više koristi, mada i ovako kućnim korisnicima koji cene spoljni izgled može delovati atraktivnije od „običnih“ rutera.
       


      Zadnja strana je za razliku od prednje vrlo gusto naseljena komponentama. Za početak, odmah u oči upadaju tri antene koje omogućavaju dual-band wireless funkciju pri velikim brzinama. Tu su zatim četiri gigabitna LAN porta i gigabitni WAN port, kao i USB konektor sa Shareport funkcionalnošću koja je dodata u jednoj od prvih revizija firmware-a rutera. Tu su naravno i taster za hardverski reset, kao i konektor za napajanje.

      Hardver i mogućnosti

      D-Link DIR-855 podržava dual-band mod rada gde koristi istovremeno i 2.4 GHz i 5 GHz frekventne opsege, praktično pokrivajući sve postojeće wireless standarde 802.11 b, g i n na 2.4 GHz i 802.11 a i n na 5 GHz. Zbog principa rada 802.11 n i omogućavanja većih brzina poseduje sada već uobičajene tri antene koje su montažne i po potrebi se mogu zameniti većim. Veći broj antena omogućava i tzv- dual-band režim rada gde se umesto jednog kanala širine 20MHz koriste dva kanala, što daje efektivnih 40MHz i potencijalno duplo veći protok. Pošto je dual-band funkcionalnost prisutna i na 2.4 i na 5 GHz opsegu istovremeno, često ćete kod ovakvih rutera naići na termin „quad-band“. Gigabitni WAN i četiri gigabitna LAN porta čine jako dobru bazu za modernu multimedijalnu mrežu. USB port služi za Windows Connect Now tehnologiju koja omogućava da se preko USB memorije prenesu podešavanja sa WCN sposobnog klijenta i automatski podese parametri za rad sa njim, kao i Shareport koja omogućava lokalnim USB portovima na ruteru da se ponašaju kao mrežni USB portovi.

      Uz ruter se dobija SharePort Utility aplikacija koju je potrebno instalirati na računar u mreži. Softver zatim omogućava računaru da prepozna uređaj uključen u USB port na ruteru kao da se nalazi direktno priključen na USB port računara. Za razliku od drugih sličnih rutera koji mogu da dele USB portove preko mreže i podržavaju uglavnom samo printere i eksterne flash ili hard diskove, Shareport može praktično bilo koji USB uređaj da virtuelno priključi na udaljeni računar. To pak povlači za sobom činjenicu da USB uređaju daljinski u jednom trenutku može pristupati samo jedan računar u mreži. Da biste ga koristili u paru sa drugim računarom, prvo morate iz SharePort softvera da otkačite uređaj od jednog računara, pa tek onda da ga uparite sa drugom. U svakom slučaju interesantna opcija koja vam omogućava da recimo zakačite web kameru na ruter i koristite je sa računara u mreži.
       

      D-Link je ovaj ruter pozicionirao kao centar za multimedijalno umrežavanje u kućnom okruženju i nikako nije pogrešio u tome. Dual-band i velika brzina bežične komunikacije omogućavaju da preko rutera više uređaja može istovremeno da razmenjuje multimediju visoke definicije uporedo, a jedan od mogućih scenarija je i priključenje NAS uređaja na ruter koji bi onda bio centralno skladište sa kojeg bi svi ostali uređaji vukli multimedijalni sadržaj. Inteligentni QoS sistem se stara da multimedijalni paketi imaju prioritet, a 5GHz frekventni opseg u kojem ruter takođe radi osigurava da ne postoje interferencije sa velikim brojem drugih WiFi mreža, bežičnim telefonima ili Bluetooth uređajima. Sigurnost komunikacije je garantovana WPA i WPA2 protokolima, a ruter je i kompatibilan unazad sa svim postojećim wireless standardima, za slučaj da vam to zatreba.
       

      Web interfejs i podešavanja

      Podešavanje je moguće vršiti preko softvera koji dolazi na pratećem CD-u ili preko web interfejsa na default 192.168.0.1 IP adresi. Prilikom logovanja na web interfejs primetićete da je ubačen CAPTCHA sistem koji zahteva od vas da prepoznate niz slova i brojeva i ukucate ih pored korisničkog imena i lozinke da bi sistem potvrdio da ste zaista osoba, a ne neki program koji pokušava da pogodi lozinku (CAPTCHA je mogućnost koja je dodata u najnovijem firmware-u). Ovo je možda malo iritirajuće i produžava samo logovanje, ali je koristan dodatak sigurnosnom sistemu koji se pojavljuje u svim novim D-Link-ovim ruterima.

      Sve moguće kombinacije parametara za kablovske i ADSL konekcije su podržane uz opciju kloniranja MAC adrese računara ako je provajder vezao nalog za nju. Wireless se posebno konfiguriše za 2.4 GHz i 5 GHz gde je moguće fino štelovanje i izbor širine frekventnog opsega koja se koristi, koji će tačno wireless protokoli biti podržani kao i izbor sigurnosnog protokola za enkripciju za svaki opseg posebno (WEP, WPA, WPA2). Dostupna su i napredna wireless podešavanja (transmit power, beacon period, RTS treshold…) koja prosečnom korisniku verovatno neće biti potrebna, ali je zgodno znati da su tu. Ruter naravno može da se ponaša kao DHCP server i dodeljuje IP adrese iz odabranog opsega LAN i wireless klijentima uz mogućnost rezervacije određenih IP adresa za konkretne klijente.

      Firewall je moguće podesiti za port forwarding pojedinačnog ili više portova, a postoji i deo za definisanje pravila vezanih za aplikacije koje pristupaju Internetu preko rutera, kao i QoS (Quality of Service) koji se zove WISH (Wireless Intelligent Stream Handling) u svojoj wireless varijanti i akcentuje video/audio stream-ove. Pristup je moguće definisati zabranama ili dozvolama po MAC adresama klijenata, a malo dublje u meniju nalazi se i filter u kome se može ograničiti pristup izabranim web sajtovima. Firewall poseduje i SPI (Stateful Packet Inspection) koji štiti ruter od napada tako što proverava da li su IP paketi koji stižu do njega validni, zaštitu od spoofing-a i NAT endpoint filtere. Moguće je definisati jedan od računara u LAN-u kao DMZ (demilitarizovanu zonu) i rezervisati tu adresu u DHCP serveru.
       

      Interesantne su opcije vezivanja Firewall pravila za određeno vreme. Tako je moguće napraviti raspored gde Pera ne može da gleda sajtove sa “xxx” sadržajem, dok recimo Žika može da koristi messenger samo u radno vreme. DIR-855 takođe ima i korisnu opciju koja se zove Guest Zone i omogućava kreiranje dve odvojene wireless mreže (jedan na 2.4GHz, a jedna na 5GHz). Wireless mreži koja je definisana kao Guest zona može da pristupi svako i da ima pristup Internetu, ali ne i vašoj lokalnoj mreži.

      D-Link DIR-885 podržava i DDNS koji omogućava da se neko zakupljeno domensko ime veže za njega i tako čak i u slučaju da dobijate od provajdera dinamičku IP adresu svako može da vas pronađe preko simboličkog imena na Internetu. Zgodno za podizanje kućnog Web, FTP ili game servera. Ruter poseduje prilično ekstenzivne sisteme za logovanje uz opciono slanje logova na definisanu e-mail adresu što je veoma korisno ako se radi administriranje mreže sa udaljene lokacije. Za enkripciju wireless saobraćaja moguće je koristiti sve aktuelne algoritme uključujući personal i enterprise verzije WPA2.

      D-Link-ov web interfejs je sada već uveliko standardizovan i ako ste radili sa bilo kojim drugim D-Link uređajem novije generacije, vrlo lako ćete se snaći, a tu su i wizard-i i integrisani help sistem da vam pomognu. Posle igranja sa raznim opcijama koje su na raspolaganju, stiče se utisak da ih ima možda i previše za čak i naprednog kućnog korisnika, što u ovom slučaju naravno nije loša stvar jer podešavanje može biti onoliko detaljno koliko vi želite.

      Zaključak

      D-Link DIR-855 je tehnički veoma solidno implementiran i realizovan ruter, a pozdravljamo i inicijativu D-Link-a da dodaje nove funkcionalnosti sa svakom novom verzijom firmware-a. U brzinskim testovima je bio ili izjednačen ili bolji od drugih rutera u istoj klasi i pored nešto više cene za kućnog korisnika ne postoji ništa drugo što bismo mu objektivno zamerili, osim što bismo mogli da kažemo da nam lično malo nedostaju klasične diode koje svetlucaju kada postoji protok podataka. LED displej je estetski zanimljiv dodatak i može da prikaže zaista mnogo korisnih informacija za koje je inače neophodno aktivirati web interfejs, ali nije na prvi pogled očigledno šta se događa u tom trenutku dok mu se ne priđe i ne aktiviraju se odgovarajuće opcije. Naravno, najbitnije stavke su uvek funkcionalnost i performanse, a na tim poljima zaista briljira. Dual-band wireless velikog dometa i brzine i gigabitni LAN će vam sa sigurnošću obezbediti vrhunske performanse u sledećih nekoliko godina.
       

      Prednosti:

      Gigabitni LAN

      Dual-band wireless velikog dometa i brzine

      Veliki broj opcija za fino podešavanje

      Shareport USB sharing tehnologija

      Mane:

      Displej u ovom obliku je često teži način da dođete do informacija

      Nedostatak LE dioda za mrežne aktivnosti

      Zahvaljujemo se kompaniji D-Link na ustupljenom uređaju za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi