Bojan Dančuo
Print Server
Ma koliko sva korespodencija i dokumentacija prelazila polako u elektronsku formu, papirni dokumenti su jednostavno još uvek neizbežni, pa je zaposlenima neophodno obezbediti mogućnost štampanja dokumenata. Svakako bi to bilo moguće realizovati tako što će svaki računar imati uz sebe sopstveni štampač ili pak tako što će onaj kome je potrebno da odštampa nešto snimiti dokument na CD, USB flash ili ga poslati mail-om do onog računara koji poseduje štampač.
U praksi se naravno uvek teži ka što funkcionalnijem i jeftinijem rešenju, što prethodno navedene opcije svakako nisu. Tako uglavnom u firmama imamo po jedan štampač za jednu ili više kancelarija koje su dovoljno prostorno bliske, pa zaposleni mogu da se došetaju za kratko vreme do štampača i uzmu svoj odštampani dokument. Sve kancelarije su u današnje vreme već deo neke lokalne mreže, pa je vrlo često takvu stvar moguće realizovati tako što će jedan od računara imati instaliran štampač koji je podešen kao deljeni resurs, a ostali će mu pristupati preko mreže i štampati na njemu svoja dokumenta. Hardverski i softverski, tako nešto je relativno lako realizovati jer svi aktuelni operativni sistemi u sebi već imaju ugrađenu podršku za deljenje štampača i uz vremenski vrlo kratku intervenciju administratora mreže, štampač će biti spreman za korišćenje.
Ono što je problematično kod takvog rešenja je činjenica da je ili neophodno odvojiti poseban računar koji će obavljati tu funkciju ili će neki računar morati pored svoje osnovne namene još da obavlja i ulogu print servera. Ako neki zaposleni radi na njemu, svakako mu se neće na duže staze dopasti da štampač pored njega svaki čas izbacuje papire po koje dolaze kolege i prekidaju ga u radu. Ako je u pitanju server koji ima još neku ulogu, možda će u nekom trenutku velikog opterećenja baš taj posao štampanja da prelije čašu i uspori ceo sistem. Pored svega toga, takav računar je onda vrlo teško prostorno pozicionirati tako da svima štampač bude lako dostupan, pa još ako je u pitanju više od jednog štampača, stvari se dodatno komplikuju.
Vrlo efikasno rešenje za pojednostavljenje situacije je instalacija zasebnog print server uređaja koji bi bio deo mreže i omogućavao bi pristup štampaču koji je priključen na njega svim računarima koji toj mreži pripadaju. On onda, zajedno sa pripadajućim štampačima, može vrlo lako da se centralno pozicionira tako da bude lako dostupan svima, a pruža i još neke dodatne mogućnosti koje u osnovnoj opciji štampača priključenog na računar nisu lako dostupne. Naravno, postoje i mrežni štampači kojima zaseban print server nije potreban, ali su oni obično mnogo skuplji od običnih i dolaze opet sa nekim svojim ograničenjima i problemima. Pogledajmo sada kako neki od print servera izgledaju u D-Link izvedbi.
DPR-1020
Osnovni model print servera, poseduje osnovne konektore koji su neophodni da bi ispunio svoju funkciju, a to su jedan LAN i jedan USB. To naravno znači da je na njega moguće priključiti jedan USB štampač ili multifunkcijski uređaj. Sa gornje strane se u okviru stilizovane površine nalaze tri LED indikatora za power, USB i mrežnu vezu/protok podataka.
Kada se DPR-1020 priključi na mrežu, automatski će dobiti IP adresu od DHCP servera, a ako na mreži ne postoji DHCP server, njegova default IP adresa je 192.168.0.10 i može se naravno kasnije promeniti. Sva podešavanje je moguće uraditi iz web interfejsa koji ima standardni izgled i raspored na koji smo već navikli kod D-Link-a. Podržani protokoli za komunikaciju u mreži su TCP/IP, NetBEUI i AppleTalk, a print server će bez problema sarađivati sa svim aktuelnim verzijama Windows-a, Linux-a i Mac OS-a. Sama instalacija štampača je zapravo dodavanje lokalnog (ne mrežnog) printera putem standardnog TCP/IP porta. Web interfejs pruža i neka interesantna dodatna podešavanja, kao što su ograničavanje pristupa štampaču samo računarima sa definisanim MAC adresama i čak slanje email obaveštenja o statusu štampača, gde administrator mreže može odmah biti u toku ako postoji neki problem. Print server takođe može da pripada nekoj SNMP mreži radi lakšeg administriranja.
Za Windows OS postoji i zanimljiv PS softver koji sadrži dve aplikacije: PS Link i PS Wizard. Iz njih je moguće podesiti neke od osnovnih parametara print servera, a što je najvažnije, kada je aktivan MFP/GDI drajver, on emulira lokalni USB port, pa se drajver za štampač može instalirati kao da je štampač zaista fizički priključen na računar. Pored već velike kompatibilnosti sa raznim tipovima štampača, ovo dodatno osigurava da će bilo koji štampač sigurno raditi bez problema ni ne znajući da nije zaista priključen na lokalni računar.
Pored štampanja u lokalnoj mreži, DPR-1020 podržava i IPP (Internet Printing Protocol) koji uz odgovarajuće konfigurisanje mreže omogućavanja pristup i štampanje sa bilo koje lokacije putem Interneta.
Specifikacija:
STANDARDS
IEEE 802.3
IEEE 802.3u
USB 2.0
PORTS
1 USB 2.0 port
1 10/100BASE-TX Ethernet LAN port
DEVICE MANAGEMENT
Through Internet Explorer v6 or later; or other Java-enabled
browsers
DHCP server and client
Print Server Administration program running under Windows
DIAGNOSTIC LEDS
Power
Ethernet
USB
POWER INPUT
5.0V DC/2.5A (Through external power adapter)
OS SUPPORT
Windows Vista/XP/2000/NT4/ME/98SE/95
Apple Mac OS 9.x to MAC OS X 10.4.x
Linux
UNIX lpr/lpd (HP-UX, SunOS, Solaris, SCO, UnixWare, IBM AIX)
NetWare 5.x NDPS LPR Remote Printing
DIMENSIONS
67(W) x 25(H) x 106(D) mm
DPR-2000
DPR-2000 je već malo ozbiljniji print server od svog manjeg rođaka. Dolazi sa četiri USB porta, što mu omogućava da radi sa četiri štampača ili multifunkcijska uređaja istovremeno, kao i sa integrisanim 802.11g WiFi adapterom, što mu omogućava da se bežičnim putem poveže na postojeću mrežnu infrastrukturu. Sa gornje strane se nalaze power, četiri USB, LAN i Wireless LED indikatori koji signaliziraju uspešnu vezu i protok podataka.
Sve što je već rečeno za DPR-1020, važi i za DPR-2000. Podešavanja je moguće vršiti kroz standardni D-Link web interfejs, a tu je i PS softver. Od dodatnih podešavanja u odnosu na DPR-1020 tu su naravno ona vezana za wireless. Podržani su standardni WEP i WPA/WPA2 protokoli za enkripciju bežične veze, a wireless klijent može raditi u infrstrukturnom ili ad-hoc modu. Za lakše konfigurisanje wireless-a, DPR-2000 podržava i WPS (Wi-Fi Protected Setup) koji omogućava jednostavno uparivanje bežičnih uređaja.
Ograničavanje pristupa putem MAC filtriranja, SNMP i IPP, kao i saradnja sa svim aktuelnim OS-ovima krase i DPR-2000. Dovoljno jak CPU osigurava da će bez problema opslužiti četiri uređaja istovremeno bez zastoja u radu.
Specifikacija:
INTERFACE STANDARDS
USB 2.0
IEEE 802.3, IEEE 802.3u Ethernet
IEEE 802.11b/g wireless LAN
DEVICE INTERFACES
4 USB 2.0 ports
802.11b/g wireless LAN
1 10/100BASE-TX Ethernet LAN port
WIRELESS FREQUENCY RANGE
2.4GHz to 2.5GHz
WIRELESS SECURITY
64/128 bit WEP
WPA/WPA2 (Wi-Fi Protected Access)
WPS support (Wi-Fi Protected Setup)
DEVICE MANAGEMENT
Web-based management through Internet Explorer v6 or later; or
other Java-enabled browsers
Print Server setup and management program running under
Windows
DIAGNOSTIC LEDs
Power
Ethernet
USB (4 LEDs)
Wireless
POWER INPUT
5.0V DC/3A (through external power adapter)
OS SUPPORT
Windows Vista/XP/2000/NT4/ME/98SE/95
Apple Mac OS 9.x to MAC OS X 10.4.x
Linux
Unix lpr/lpd (HP-UX, SunOS, Solaris, SCO, UnixWare, IBM AIX)
NetWare 5.x NDPS LPR Remote Printing
DIMENSIONS
135 (W) x 27 (H) x 97 (D) mm
Zaključak
DPR-1020 je vrlo funkcionalan entry model print servera koji zauzima malo prostora i podržava rad sa jednim štampačem/multifunkcijskim uređajem. Jednostavan za podešavanje i korišćenje, svakako je rešenje koje će zadovoljiti sve situacije u kojima je potreban samo jedan štampač. DPR-2000 pruža više mogućnosti prvenstveno činjenicom da podržava do četiri štampača i može se povezati bežičnim putem, pa nije potrebno da uopšte bude na lokaciji koja je fizički vezana kablom za ostatak mreže, što omogućava dodatnu slobodu u pozicioniranju. Svakako je moguće rešiti pitanje kancelarijskog štampanja i na drugi način, ali jednostavnost i praktičnost posvećenog printer server rešenja navodi na to da ga treba ozbiljno uzeti u razmatranje.
Prednosti:
– Jednostavnost instalacije i ekploatacije
– Veliki broj podržanih štampača i multifunkcijskih uređaja
– Podržava sve aktuelne mrežne standarde i OS-ove
Mane:
– Bez bitnih zamerki
Uređaje na test ustupio D-Link.