Fujitsu Celvin NAS

Fujitsu Celvin NAS

Rešenja za mrežno skladištenje podataka se odavno koriste u poslovnim sistemima, a u poslednjih par godina su sve popularnija i u kućnom okruženju. Firma Fujitsu nije do sada bila mnogo prisutna sa NAS uređajima na našem tržištu, pa smo pozdravili priliku da se upoznamo sa njima iz prve ruke. U oktobru prošle godine smo objavili vest da je Fujitsu predstavio svoj Celvin Q800 NAS, najjačeg predstavnika svoje Celvin serije eksterni

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Celvin serija eksternih diskova polazi od osnovnih modela koji se povezuju preko USB interfejsa. Ti diskovi su sasvim dobro rešenje za korisnike kojima je potreban prenosni disk ili jednostavan eksterni sistem za držanje bezbednosnih kopija, ali ono što je nama posebno interesantno su NAS rešenja koja spadaju u gornji deo Celvin ponude i nude zaista odlične mogućnosti za SOHO, SMB i kućne korisnike.
       

      Q600 i Q700 su jako slični i jedina je razlika u tome što Q700 ima prostora za dva hard diska, pa podržava i osnovne RAID modove (RAID 0 i RAID 1). Fujitsu ih je namenio primarno SOHO korisnicima, ali su po svojim karakteristikama potencijalno vrlo interesantni i za obične kućne korisnike, kao i za SMB korisnike kojima su dovoljni kapaciteti koje oni nude, jer po mogućnostima vrlo malo zaostaju za većim Q800 bratom.
      Q800 je ozbiljnije realizovano rešenje koje cilja na SMB korisnike i nudi vrlo moćno rešenje za mrežni backup, sve moguće tipove media streaming-a, kriptovanu replikaciju sa udaljenim sistemima, web server sa MySQL i PHP podrškom, saradnju sa Windows aktivnim direktorijumima i još mnogo toga. Pošto dolazi sa podrškom za četiri hard diska, moguće je koristiti RAID 0, 1, 5 i 6 modove za onaj odnos performansi, kapaciteta i sigurnosti koji vam je potreban. Detaljnije ćemo predstaviti modele Q600 i Q800 koje smo imali priliku da testiramo.
       

      Fujitsu Celvin NAS Q600

      Q600 je do nas došao u paketu sa ispravljačem, LAN kablom, pratećim CD-om, uputstvom i ugrađenim hard diskom od 1 TB.
       

      Sa prednje strane se nalaze USB 2.0 konektor sa One Touch Copy tasterom, LED indikatori za USB, status uređaja, hard diskove (ovde se vidi da je korišćena ista maska kao za Q700 model, jer postoje LED-ovi za dva diska, a Q600 poseduje samo jedan), LAN i power. Ispod LED-ova je taster za uključivanje i isključivanje uređaja.
       

      Sa zadnje strane je izduvni deo ventilatora koji se uključuje po potrebi da bi ohladio hard disk, dva USB 2.0 porta, eSATA, gigabitni LAN konektor, kao i reset taster i konektor za napajanje.
       

      Na stolu Q600 izgleda dopadljivo i zauzima malo prostora. Prednja strana uređaja je od glatke plastike, ali ne deluje kao da će upiti baš svaki otisak prsta. Ostatak kućišta je od matirane plastike koja deluje solidno i nema praznog hoda.
       

      Kada smo pokušali da otvorimo uređaj da vidimo kako izgleda iznutra, morali smo prvo proći mali test inteligencije. Naime, u uputstvu je lepo nacrtano kako se kućište otvara u slučaju da je potrebno zameniti hard disk, ali je izostavljen jedan bitan detalj koji se sastoji iz dva šrafa koji se moraju odšrafiti da bi taj proces mogao da se izvede. Kada smo na kraju dospeli do unutrašnjosti, zatekli smo Hitachi 7200rpm 1TB hard disk.
       

      Kada priključite Q600 prvi put hard disk neće biti inicijalizovan, pa će biti neophodno da preko Fujitsu interfejsa pristupite podešavanjima diska i formatirate ga, usput instalirajući firmware koji se nalazi na pratećem CD-u. Q600 će vam ponuditi da interni hard disk formatirate u EXT3 ili EXT4 fajl sistem, iako NAS naravno podršava i NTFS i FAT fajl sisteme za eventualno priključene eksterne hard diskove.
       

      Sam hardver NAS-a je zasnovan na Marvell 6281 1.2 GHz procesoru, što uz operativni sistem koji se instalira na disk omogućava zaista impresivan asortiman mogućnosti, tako da ovaj NAS uopšte ne zaostaje mnogo u odnosu na svog starijeg brata. Pošto bi samo kratak pregled svih mogućnosti višestruko prevazišao okvire ovog teksta, pomenućemo samo neke od najinteresantnijih.
       

      Naravno, tu je osnovni sistem za deljenje fajlova preko kojeg je moguće mapirati mrežne diskove. Mrežni deljeni folderi su imenovani po kategorijama, gde je recimo Public folder pristupačan svima, a za ostale je neophodno korisničko ime i lozinka, gde svaki korisnik može imati svoj poseban folder, nevidljiv za druge. Administrator može dodeliti i kvote, kako jedan korisnik ne bi sam mogao da zauzme sav prostor. NAS može biti deo radne gupe ili aktivnog direktorijuma u Microsoft okruženju, kao i deo Mac i Linux/Unix mreže, a podržava i iSCSI protokol. Sadržaj diska je moguće i kriptovati.
       

      Q600 podržava FTP pristup sa maksimalnih 256 konkurentnih konekcija i eventualnom enkripcijom saobraćaja. Može da funkcioniše kao Backup server koji u saradnji sa NetBak Replicator softverom podržava trenutni, planirani i automatizovani backup. Podržana je i daljinska kriptovana replikacija koja se može obaviti preko Interneta. Ako se na neki od USB portova priključi štampač, Q600 radi i kao Printer Server sa podrškom do tri uređaja. Q600 ima i potpuno funkcionalni web server sa php podrškom i MySQL bazom podataka.
       

      UPnP, DLNA i iTunes media server može da isporuči multimedijalni sadržaj bilo kom uređaju u mreži koji podržava te protokole, a Multimedia Station omogućava pregled i reprodukciju slika, muzike i video zapisa koji se nalaze u Multimedia folderu na NAS-u preko svog web interfejsa.
       

      Q600 ima i Download Station sekciju gde mu se može zadati da samostalno skine sa interneta HTTP, FTP ili BitTorrent link. Download je moguće definisati iz web interfejsa ili koristiti QGet softver za lakšu kontrolu zadataka. Moguće je takođe i priključiti dve IP kamere i pristupati im direktno iz NAS interfejsa. Pored toga, detaljan sistem prikaza logova, zauzeća prostora i procesorskog vremena, kao i očitavanje temperature i SMART podataka, osiguraće da uvek znate šta se događa sa vašim NAS sistemom.
       

      Q600 NAS je prepun mogućnosti, tako da je posmatranje ovakvog uređaja samo kao skladišta za podatke skoro pa uvredljivo, iako i tu funkciju obavlja više nego dobro. Pogledaćemo sada njegove zvanične specifikacije, pa ćemo preći na starijeg brata da pogledamo šta je to što on nudi.

      Q600 Specifikacija:
       

      Hardver

      Procesor

      Marvell 6281 1.2 GHz

      Memorija

      512 MB DDRII RAM, 16 MB Flash

      Hard disk kapacitet

      1 x 3.5” SATA I/II HDD

      Potreban interfejs

      USB 2.0 / eSATA / Ethernet

      Potrošnja

      Sleep mode: 7W, Operation mode: 16 W

      Softver

      Mrežni protokoli

      TCP/IP, DHCP client, DHCP server, CIFS/SMB, AFP. NFS v3, HTTP, HTTPS, FTP, DDNS, NTP, Gigabit Jumbo Frame, Bonjour

      RAID

      RAID over eSATA

      File Server

      File sharing (Windows / Mac / Linux / Unix), centralized management

      FTP Server

      FTP remote access (max. 32 concurrent connections), FTP with SSL / TLS (explicit) mode, FTP bandwidth control and connection control, Passive FTP port range control

      Printer Server

      USB printer network sharing (Windows / Mac)

      Remote Replication

      Encrypted block-level remote replication (instant, scheduled backup management); synchronization mode/Rsync

      Web Server

      Built-in editable php.ini, SQLite and MySQL

      Surveillance Station

      2 x IP cameras for network surveillance

      Media Server

      UPnP/DLNA (1.5), Twonky Media (4.47), iTunes server, DLNA support for Xbox 360 and PS3

      Download Station

      BitTorrent (FTP/HTTP scheduled download), up to 500 BT download tasks

      Interfejsi

      USB

      3 ( Napred: 1; Nazad: 2 – Klasa uređaja: Printer, mass storage, hub, UPS, pen-drive )

      eSATA

      1 sa zadnje strane

      LAN

      Ethernet (RJ-45) 1 Gigabit

      Podržani formati za Media Server

      Video

      wmv, asf, vdr, avi, xvid, divx, flv, mpg, mpe, mts, m2ts, m2t, mpeg, spts, m2p, m2v, mp2t, mp2p, mpg2, dvr-ms

      Titlovi

      m3u, m3u8, wpl, pls

      Muzika

      mp3, mp4, m4a, m4b, 3gp, apl, ac3, m1v, m4v, mov, aac, amr, awb, wav, pcm, lpcm, mp1, mp2, aif, aiff, aifc, snd, wma, ogg, flac

      Internet Radio

      vTuner, Shoutcast

      Slike

      jpg, jpe, jpeg, tiff, tif, gif, png, bmp

      Podržani fajl sistemi

      EXT3 (internal/external HDD)
      FAT (external HDD)
      NTFS (external HDD)
      EXT4 (internal/external HDD)

      Sistemski zahtevi

      Neophodan interfejs

      USB 2.0 / eSATA / Ethernet

      Operativni sistem

      Windows® XP
      Windows® Server 2003
      Windows® Vista
      Windows 7®
      Mac OS X
      Linux
      UNIX

      Cena (preporučena) CELVIN® NAS Server Q600 1000GB

      230€ + PDV

      Fujitsu Celvin NAS Q800

      Q800 je stigao u zaista pozamašnoj kutiji, a verzija koju smo dobili je bila opremljena sa 4 hard diska od po 2 TB.
       

      Već na prvi pogled je jasno da je u pitanju ozbiljniji uređaj sa jačom hardverskom osnovom i višim ciljanim performansama.
       

      Sa prednje strane se nalaze četiri fioke sa hard diskovima, koje se mogu pojedinačno izvući ili zaključati. Sa leve strane su Power taster, kao i USB konektor sa One Touch Copy tasterom. U gornjem delu dominira veliki displej na kome se ispisuju podaci i stavke iz menija kojim se upravlja sa Select i Enter tasterima. Ispod displeja se nalaze 4 signalna LED-a, za status, LAN, USB i eSata.
       

      Displej je izuzetno zanimljiv jer u ta dva reda teksta može da se sazna zaista mnogo informacija o stanju diskova i sistema, kao i da se korišćenjem dva tastera u sprezi sa njim neki od bitnih parametara izaberu ili izmene. Iako nismo baš ljubitelji nepotrebnog ubacivanja displeja na svakakve uređaje gde im možda i nije mesto, ovde je on zaista funkcionalan i vrlo koristan.
       

      Sa zadnje strane se nalaze izlazi ventilatora, konektor za napajanje, 2 gigabitna LAN konektora, 2 eSATA, kao i čak 5 USB 2.0 konektora. Tu je još reset taster, K-Lock Security slot, kao i rezervisani VGA konektor.
       

      Fioke su tako projektovane da mogu da prime bilo koji 2,5“ ili 3,4“ hard disk, a u našem konkretnom slučaju, Q800 je došao sa četiri Samsungova hard diska od po 2 TB.
      Proces inicijalizacije je još jednostavniji nego u slučaju Q600 jer nije bilo potrebno nikakvo učitavanje firmvera preko interfejsa sa računara, već smo sve obavili preko ugrađenog displeja. Q800 sistem drži u ROM-u i to u dve kopije, u slučaju da se jednoj nešto dogodi. Q800 naravno poseduje sve opcije kao i Q600, pa ćemo se samo usredsrediti na one koje su za njega specifične.
      Unutar Q800 se nalazi moćniji hardver nego u manjim modelima. Procesor na kojem se baziran je dvojezgarni Intel Atom D525, a sistem je opremljen sa 1 GB DDR3 memorije i 512 MB flash rom-a.
       

      Jedna od zanimljivih novih stvari je činjenica da Q800 poseduje dva gigabitna LAN porta. Oni se mogu iskoristiti na dva načina. Prvi je da NAS bude povezan na dva različita switch-a u dve podmreže i samim tim bude na raspolaganju računarima i u jednoj i u drugoj mreži. Drugi i interesantniji je tzv. Port Trunking, koji omogućava NAS-u da se poveže sa dva LAN kabla na isti switch i time teoretski duplira mogući protok do switch-a, kao i da u slučaju otkaza jednog kabla može nesmetano da nastavi da koristi drugi. Takođe, moguće je uključiti Wake on Lan opciju, koju Q600 i Q700 nemaju.
       

      Sa Q800 dolazi Multimedia Station v2.0, koja izgleda lepše i naprednije u odnosu na prethodnu verziju sa Q600. Q800 poseduje i native podršku za IPv6, što će u vremenom postajati sve bitnije. Svi servisi (Remote replication, Web Server, FTP, iSCSI, SSH) bez problema mogu koristiti i IPv6 za svoje funkcionisanje. Q800 podržava četiri IP kamere, dok su Q600 i Q700 ograničeni na dve.
       

      Pošto Q800 radi sa četiri diska, na njemu je moguće koristiti i naprednije RAID modove, kao što su RAID 5 i RAID 6. U slučaju RAID 5, kapacitet niza će biti jednak kapacitetu tri diska, dok će niz moći da izdži otkaz jednog diska. U slučaju RAID 6, kapacitet niza će biti jednak kapacitetu dva diska, ali će niz moći da izrži otkaz dva diska iz niza bez gubitka podataka. RAID nizovi se mogu enkriptovati zbog sigurnosti podataka. U slučaju potrebe za zamenom starih manjih diskova većim, u određenim scenarijima moguće je odraditi migraciju podataka bez gašenja servera.
       

      Tokom testiranja smo naravno proverili i brzinu NAS-ova, a rezultati nesumnjivo pokazuju superiornost Q800 u odnosu na Q600, što je bilo i očekivano. Iz vrlo ujednačenih rezultata Q800, bez obzira na RAID konfiguraciju, vidi se da je za njega zapravo usko grlo brzina gigabitne mreže. Malo nam je krivo što nismo imali mogućnost da ga testiramo u uslovima gde bismo ga opteretili preko oba LAN adaptera, ali i ovako je brzina rada zaista fantastična i apsolutno ne postoji razlika u radu sa lokalnim diskom i deljenim diskom sa Q800 NAS-a.

      Q800 Specifikacija:
       

      Hardver

      Procesor

      Intel® Atom™ D525

      Memorija

      1 GBB DDRIII RAM, 512 MB Flash on DOM

      Hard disk kapacitet

      Up to 4 x 2.5-inch or 3.5-inch SATA I/II HDD

      Potrošnja

      WoL mode: 1W Sleep mode: 21W Operation mode: 37 W

      Softver

      Mrežni protokoli

      TCP/IP (IPv4 /IPv6 dual stack), multi IP setting, LACP, Port trunking /NIC teaming: Balance-rr (Round-Robin), Active Backup, Balance XOR, Broadcast, IEEE 802.3ad, Balance-tlb (Adaptive, Transmit Load Balancing), Balance-alb (Adaptive Load Balancing)
      DHCP client, DHCP server,
      CIFS/SMB, AFP, NFS v3, HTTP, HTTPS, FTP,SFTP(admin), DDNS, NTP, Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, WebDAV
      Dual Gigabit w/ Jumbo Frame, Bonjour
      iSCSI initiator for virtual disks (max 8 disks); stack chaining master
      Support for VMware VSphere (ESX / ESXi 4.0 and above) via NFS and iSCSI
      Windows Server 2008 support (Hyper-V & failover clustering)
      iSCSI target (with multi-LUNs per target)
      LUN mapping / LUN masking
      SCSI Primary Commands -3 (SPC-3) support / persistent reservation
      MC/S (multiple TCP connections / session) support to reach iSCSI target
      MPIO (multipath input output) for load balancing and failover

      Upravljanje fajl sistemom

      Network share management ’(max. 512 shares)
      Share folder level ACL support
      Unicode support
      Journaling file system
      Web File Manager

      RAID

      RAID 0/1/5/5+HS/6, JBOD, single disk
      Online RAID capacity expansion; online RAID-level migration, RAID recovery, Bitmap support

      FTP Server

      FTP remote access (max. 32 concurrent connections)
      FTP with SSL/ TLS (explicit) mode
      FTP bandwidth control and connection control
      Passive FTP port range control
      FXP support

      Printer Server

      USB printer network sharing (Windows / Mac)

      Remote Replication

      Encrypted block-level remote replication (instant, scheduled backup management); synchronization mode/Rsync

      Web Server

      Built-in editable php.ini, SQLite and MySQL

      Surveillance Station

      4 x IP cameras for network surveillance
      IP camera finder software and configuration

      Media Server

      UPnP/DLNA (1.5)
      Twonky Media (5.1)
      iTunes server
      DLNA support for Xbox360 and PS3
      Multimedia station features

      Download Station

      BitTorrent (FTP/ HTTP scheduled download)
      Support of TCP/ UDP tracker protocol, distributed hash table/DHT
      Up to 500 BT download tasks

      Interfejsi

      USB

      Zadnja strana: 4x USB2.0 ( Klasa uređaja: Printer, mass storage, hub, UPS, pen-drive )

      eSATA

      2 sa zadnje strane

      LAN

      2 x Ethernet (RJ-45) 1 Gigabit

      Podržani formati za Media Server

      Video

      wmv, asf, vdr, avi, xvid, divx, flv, mpg, mpe, mts, m2ts, m2t, mpeg, spts, m2p, m2v, mp2t, mp2p, mpg2, dvr-ms

      Titlovi

      m3u, m3u8, wpl, pls

      Muzika

      mp3, mp4, m4a, m4b, 3gp, apl, ac3, m1v, m4v, mov, aac, amr, awb, wav, pcm, lpcm, mp1, mp2, aif, aiff, aifc, snd, wma, ogg, flac

      Internet Radio

      vTuner, Shoutcast

      Slike

      jpg, jpe, jpeg, tiff, tif, gif, png, bmp

      Podržani fajl sistemi

      EXT4 (internal/external HDD)
      NTFS (external HDD)
      FAT32 (external HDD)
      EXT3 (internal/external HDD)
      HFS+ (externel HDD)

      Sistemski zahtevi

      Operativni sistem

      Windows® XP
      Windows® Server 2003
      Windows® Vista
      Windows 7®
      Mac OS X
      Linux
      UNIX

      Cena (preporučena)
      CELVIN® NAS Server Q800 4 trays  4x 2TB

      990€ + PDV

      Utisci, zaključak

      Fujitsu je na veoma dobar način počeo proboj u sferi NAS uređaja. Oba NAS-a koje smo imali na testu raspolažu sjajnom softverskom podrškom, mada se naravno primećuje diferencijacija u ciljnoj grupi i mogućnostima. Od početka testa, nismo imali ni jedan problem i sve je od starta radilo brzo i jednostavno. Mogućnost držanja kompletnog web sajta, foruma ili multimedijalnog servera kojem se može pristupiti sa Interneta je vrlo moćna mogućnost i to ne samo za kućnu primenu. Sigurna replikacija podataka preko Interneta i saradnja sa aktivnim direktorijumima je nešto što je jako korisno za SMB okruženje. Sjajna stvar je to što veliki deo naprednih funkcija poseduje i Q600, a to mu podiže potencijalnu vrednost i čini da uopšte ne deluje kao inferioran član Celvin porodice.

      Kada se osvrnemo na osnovnu funkciju NAS-ova, a to je skladištenje i kopiranje velike količine podataka, Q600 ima primetno manju brzinu upisa, što možda jeste mali minus, ali je ipak nepravedno porediti ga sa Q800 koji je viša klasa i sa uključenim RAID modovima je jezivo brz, toliko brz da ga zapravo ograničava gigabitni LAN.
      Oba uređaja koja smo imali na testu predstavljaju vrlo kvalitetne uređaje u svojoj kategoriji i možemo zaista toplo da ih preporučimo kao jednu od dobrih alternativa za NAS rešenje u vašoj kući ili firmi.

      Fujitsu Celvin NAS Q600 Prednosti: – Vrlo moćan softver sa fantastičnim mogućnostima

      – Dodatne funkcije tipa Print Server, Web Server, host za IP kamere Nedostaci: – Nešto sporiji upis na mrežni disk

      Fujitsu Celvin NAS Q800 Prednosti: – Podrška za napredne RAID modove

      – Dual gigabitni LAN sa podrškom za Network Trunking

      – Moćan softver Nedostaci: – Cena (uslovno)

      Uređaje na test ustupio Fujitsu.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi