Verbatim MediaShare

Verbatim MediaShare

Verbatim je vrlo poznato ime na našim prostora koje se primarno vezuje za razne vrste medija za skladištenje podataka. U ovom slučaju su se okušali u kreiranju NAS rešenja, koje je pored izuzetno atraktivnog hardvera, potkovano i sistemom za deljenje podataka preko više standarda i to kako u lokalnom, tako i u globalnom, Internet okruženju. Uz dodatne mogućnosti lakog proširenja memorijskog prostora i lakog pravljenja rezervnih kopija po

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Verbatim MediaShare

      Kućne mreže računara i ostalih uređaja kao što su tableti, telefoni, digitalni ramovi, televizori i slično, postali su praktično normalna stvar. Naravno, srž svakog takvog digitalnog doma je neki tip skladišta podataka u kojem se čuvaju sve te vaše slike, muzika, video zapisi i ostala dokumenta. Tako nešto je naravno moguće izvesti na jednom od računara u mreži, koji onda postaje server za sve ostale, ali je daleko elegantnije rešenje neki zaseban uređaj, koji će na sebe preuzeti tu ulogu. NAS rešenja više nisu nova stvar, ali tek od skoro su sišli malo masovnije u kućnu upotrebu iz poslovnog okruženja i kancelarija u kojima su to data masovnije korišćeni.
       

      Verbatim je jedan od proizvođača koji su prepoznali ovu potrebu kod kućnih korisnika i odlučili su da ponude svoju viziju rešenja koje bi trebalo da je zadovolji. MediaShare je koncipiran tako da ne predstavlja prosto skladište podataka, već nudi razne mogućnosti deljenja multimedije u lokalnoj mreži, preko društvenih mreža, pa i direktno preko Interneta, pod uslovom da imate odgovarajuća prava da tim podacima i priđete.

      Orijentacija na kućne korisnike se vidi i iz same organizacije podataka, gde postoje “porodični” folderi, kojima svi imaju pristup, kao i pojedinačni, koji su vezani za jednog korisnika i bez njegove lozinke im se ne može pristupiti.
       

       

      Uz deljenje fajlova koje je njegova primarna funkcija, MediaShare NAS omogućava i deljenje štampača u mreži, priključivanje dodatnih diskova radi proširenja kapaciteta i lakog pravljenja rezervnih kopija podataka.

      Sve to dolazi u vrlo atraktivnom kućistu, koje ćemo sada malo detaljnije proučiti.

      Hardver

      Uz Verbatim MediaShare, u kutiji ćete pronaći i strujni adapter sa izmenjivim konektorima koji pokrivaju više standarda za strujne utičnice, LAN kabl koji će vam služiti da ga povežete sa vašom mrežom, kao i CD sa softverom i papirno uputstvo.
       

      Sam uređaj je izrađen vrlo kvalitetno, sa površinom od brušenog metala srebrne boje, a izgledom podseća na neku Hi-Fi komponentu.
       

      Sa prednje strane se nalazi USB port za “Easy Transfer”, koji vam omogućava da, jednim pritiskom na dugme koje se nalazi pored njega, iskopirate sadržaj bilo kog USB drajva na MediaShare. Pored njega, sa prednje strane se nalaze i tri signalna LED-a koji signaliziraju aktivnost internog hard diska, zadnjih USB portova, kao i eSATA porta.

      Sa zadnje strane se nalaze: power taster, konektor za napajanje, dva USB 2.0 port, eSATA port, gigabitni LAN port i reset taster.

      USB portovi se mogu koristiti za priključivanje štampača koji će biti deljen u mreži, kao i dodatnih eksternih hard diskova ili fleš memorija. eSATA konektor omogućava priključivanje eksternog diska koji može biti podešen da radi u RAID 1 modu sa internim diskom, tako da imate uvek rezervnu kopiju podataka.

      Verbatim MediaShare dolazi u varijanti od 1 TB i 2 TB, a mi smo na testu imali model većeg kapaciteta.

      Specifikacija:

      Verbatim MediaShare

      kapacitet

      2 TB

      interfejs

      gigabitni LAN

      dodatni konektori

      prednji USB 2.0, 2 x zadnji USB 2.0, eSATA

      dodatne funkcije

      deljenje štampača u mreži

      načini pristupa fajlovima

      lokalni share, FTP, browser, UPNP, DLNA

      Softver

      Verbatim MediaShare koristi Axentra HipServ softver kao platformu za svoj media centar. HipServ je inače baziran na Red Hat Linux-u, pa od njega nasleđuje i sve dobre osobine vezane za sigurnost podataka i korisnička prava pristupa. Naravno, sve sistemske stvari su skrivene od korisnika, pa iako je dosta toga moguće podešavati kasnije iz sistemskog interfejsa, prosečan korisnik nikada ne mora da se bavi time.

      Kada pokrenete instalaciju sa CD-a, dobićete izbor tri koraka, od kojih je prvi apsolutno neophodan, drugi poželjan, a treći je potreban samo u slučaju da želite da koristite NAS kao sistem za backup sadržaja diska vašeg računara.

      Tokom prvog koraka morate proći kroz sistem registracije na sajtu Verbatima, što je neizbežan deo inicijalizacije ovog NAS-a. Nakon što prođete taj korak, od tog trenutka možete pristupiti sadržaju NAS-a gde god se nalazili, dovoljno je da preko browser-a pristupite Verbatim sajtu na adresi www.myverbatim.com i upišete lozinku i korisničko ime.

      Podaci na disku u NAS-u su organizovani tako što imamo dva osnovna foldera, a to su MyLibrary i FamilyLibrary. FamilyLibrary folder sadrži podfoldere FamilyDocuments, FamilyMusic, FamilyPhotos i FamilyVideos i njemu mogu da pristupe svi registrovani korisnici NAS-a, osim ako se nekome to eksplicitno ne zabrani. MyLibrary folder sadrži podfoldere MyDocuments, MyMusic, MyPhotos i MyVideos i svaki korisnik vidi samo svoj MyLibrary. To praktično znači da fizički postoji onoliko MyLibrary foldera koliko ima korisnika, ali svaki korisnik ima pristup samo jednom.

      Osim fizičke strukture, sistem podržava i logičku strukturu medija gde možete kreirati albume i zatim sadržaj, bilo gde se fizički nalazio, dodavati po želji u taj album, a onda posebno definisati ko može tom albumu da pristupi. Možete čak određeni album da načinite potpuno javnim i dostupnim sa Interneta, dok su izvorni podaci koji nisu deo albuma zaštićeni od pristupa. Postoji tu još interesantnih opcija, kao što su scheadule koji određuje koliko dugo će album biti dostupan ili deljenje albuma preko Facebook-a ili Flickr servisa (ove opcije se dodatno plaćaju!).

      Interni operativni sistem NAS-a za pristup preko neta koristi Media Server aplikaciju koja u sebi sadrži interni media player koji može reprodukovati JPEG, GIF, PNG, MP3, MPEG-4 (H.264), MOV i FLV fajlove, dok se za druge formate moraju koristiti eksterni media plugin-ovi. Ako se to omogući, posetilac može da skine i izvorni fajl u originalnom obliku, bez reenkodiranja radi optimizacije. Media Server softver omogućava i raznim multimedijalnim plejerima u lokalnoj mreži da pristupe sadržaju. Uslov je samo da plejeri podržavaju UPnP-AV (Universal Plug and Play – Audio Visual), DLNA (Digital Living Network Alliance) ili Windows Media Connect standard. Tu spadaju igračke konzole, kao što su Xbox 360 i PS3, digitalni foto ramovi, iTunes klijenti, IP televizori, mrežni zvučni sistemi itd.

      Mobilni uređaji takođe mogu pristupiti Mediaserver-u. Playstation Portable, iPhone, Android, Blackberry npr. Za pristup sa mobilnog uređaja, koristi se posebna adresa http://www.myverbatim.com/mobile, koja sadrži web stranu koja je optimizovana za njih.

      Ako ste priključili štampač na prednji USB port, on će se videti kao deljeni štampač kada preko mreže pristupite Verbatim MediaShare-u. Iz Media Server aplikacije, glavni alat za organizovanje podataka je Media Library iz kojeg ako imate odgovarajuće privilegije možete kopirati i premeštati fajlove, definisati albume i raditi upload novih fajlova. Jedino ograničenje koje ovaj interfejs ima je to što ne možete raditi upload fajlova većih od 2 GB iz njega.
       

      Zanimljiva je opcija koja vam omogućava da automatski obavestite svoje prijatelje da ste stavili novi sadržaj koji je otvoren za njihov pristup i to tako što će im MediaShare poslati mailove sa informacijama na email adrese koje ste definisali u kontaktima. Ako ste doplatili za premium mogućnosti, možete čak i da podesite RSS feed za takve slučajeve.

      U baratanju fajlovima iz Media Server okruženja postoje i razne druge opcije, kao što su dodavanje beleški uz fajlove, rotiranje slika, definisanje slika kao naslovnih strana muzičkih albuma itd. Inovativni CoolIris interfejs sa 3D “zidom” se isto može koristiti za pregled sadržaja, ali on takođe spada u premium opcije.

      Verbatim Media Server Folders sistem omogućava pristup folderima na NAS-u preko običnog explorera preko SAMBA interfejsa. Između ostalog, to je najlakši način za kopiranje fajlova sa računara na njega, a u slučaju fajlova većih od 2 GB i jedini.

      Moguće je definisati iTunes library koju će onda videti svi iTunes klijenti u mreži, a moći će čak da tom sadržaju pristupaju i preko Interneta. FTP pristup je isto jedna od zanimljivih funkcionalnosti, omogućava download i upload FTP protokolom u lokalnoj mreži ili putem Interneta, ali na žalost i ovo spada u premium opcije. Pristup preko Interneta je opet realizovan preko Verbatim portala na adresi ftp://[Verbatim Media Server Ime].myverbatim.com, što značajno olakšava pristup sa bilo koje tačke na svetu jer nije potrebno razmišljati o trenutnoj IP adresi na kojoj se MediaShare nalazi.

       

      Postoji mogućnost rezervnog čuvanja podataka tako što će se priključiti dodatni eksterni hard disk-a preko eSata interfejsa koji onda može da radi u RAID 1 modu sa osnovnim diskom i u slučaju otkaza u potpunosti da preuzme njegovu funkciju i sačuva podatke. Naravno, podrazumeva se da je drugi disk iste veličine ili veći da bi tako nešto moglo da funkcioniše.

      Pored toga, moguće je MediaShare izabrati kao destinaciju za Windows Backup sistem koji postoji u Visti i Win 7. U tom slučaju, MediaShare će rezervisati poseban prostor za tu rezervnu kopiju koji se neće mešati sa ostalim podacima.

      Utisci u radu i zaključak

      Verbatim MediaShare spada u grupu uređaja koji su očigledno namenjeni kućnim korisnicima, što i sama imena osnovnih deljenih foldera koja počinju sa “Family” sugerišu. Posledica toga je da osnovno konfigurisanje uređaja ne zahteva nikakvo posebno angažovanje i svodi se na praćenje uputstava koje vam daje softver sa pratećeg CD-a kada ga pokrenete.

      Sam uređaj je izuzetno lepe spoljašnjosti i moramo da priznamo da smo bili impresionirani kada smo ga otpakovali. Vrlo efektan brušeni metal srebrne boje, uz jednostavne linije, odaje utisak kvaliteta i pomalo old-school Hi-Fi dizajna.

      Tokom rada nismo imali nikakvih problema, a brzinski testovi su pokazali da ovaj uređaj nije baš šampion brzine, ali za single disk mrežni storage i nije tako loš.
       

      Verbatim MediaShare je interesantno rešenje za kućne korisnike kojima je potreban uređaj ze mrežno skladištenje podataka. Uz mogućnosti automatskog kopiranja sadržaja USB drajvova na njega, priključivanja štampača i dodatnih diskova radi proširenja kapaciteta ili pravljenja rezervnih kopija, on svakako prevazilazi osnovne funkcije NAS-a. Dodajte uz to i mogućnost pristupa podacima sa Interneta, mobilnih uređaja, igračkih konzola i sličnih kućnih aparata, kao i definisanje prava pristupa određenim sadržajima i dobijate vrlo robusno i lako pristupačno skladište za vaše slike, filmove, muziku i dokumente.

      Jedina naša zamerka se odnosi na “premium” usluge, kao što su sigurni FTP pristup, deljenje fotografija preko Flickr sajta itd., a koje se moraju dodatno platiti. Nekako se dobija utisak da ste kupili nekompletan uređaj jer ne dobijate sve funkcionalnosti uz njega.

      Ipak, to je samo neka vrsta bonusa i većini korisnika te funkcije neće nikada ni zafaliti. Što se svega ostalog tiče, ovaj NAS je u potpunosti ispunio očekivanja.

      Prednosti:
      – Kvalitetna izrada
      – Mogućnost pristupa podacima sa velikog broja uređaja, kao i sa Interneta
      – Podrška za deljenje štampača u mreži
      – Razne mogućnosti automatskog backup-a

      Mane:
      – Neke opcije softvera se dodatno naplaćuju

      Uređaj na test ustupio Direct Link.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi