Canon DC210

Canon DC210

Canon DC210 je kamkorder donje klase i predstavlja neku vrstu ulaznice u svet kamkordera. Predstavlja derivat DC220 modela, od koga se razlikuje po odsustvu MiniSD slota za memorijske kartice, ali i USB priključka. Iako postoje i jeftiniji modeli, radi se o uređaju koji nudi sasvim pristojne performanse, koje će pogodovati velikoj većini nezahtevnih korisnika. U pakovanju se, pored samog kamkordera, nalaze detajna i obimna uputstva koja će svim novajlijama olakš

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Canon DC210

      Srpsko tržište je postalo širom otvoreno za uređaje koji su donedavno bili simbol luksuza ili “bacanja para”. Nekada smo se držali osnovnih elektronskih uređaja kao pijani plota, dok danas polako počinjemo da uviđamo vrednosti i prednosti koje nam pružaju razni specijalizovani uređaji. Među takvim napravama su i kamkorderi, koji postaju sve aktuelniji i popularniji. Naravno, imajući u vidu određene specifičnosti našeg tržišta i podneblja, kao i platežnu (ne)moć prosečnog korisnika, sasvim je jasna tendencija ka opredeljivanju korisnika prema uređajima donje, tzv. “budžet” klase. Japanski Canon je dobro poznat po razgranatoj lepezi ponude, ali i kvalitetu svojih proizvoda, te nije čudno što na našem tržištu, ali i na svetskom nivou postoji veliki broj korisnika koji mu poklanjaju poverenje.

      Canon DC210 je kamkorder donje klase i predstavlja neku vrstu ulaznice u svet kamkordera. Predstavlja derivat DC220 modela, od koga se razlikuje po odsustvu MiniSD slota za memorijske kartice, ali i USB priključka. Iako postoje i jeftiniji modeli, radi se o uređaju koji nudi sasvim pristojne performanse, koje će pogodovati velikoj većini nezahtevnih korisnika. U pakovanju se, pored samog kamkordera, nalaze detajna i obimna uputstva koja će svim novajlijama olakšati život, kao i kablovi za povezivanje sa televizorom, zahvaljujući čemu je moguće gledati snimljeni sadržaj na velikom ekranu. Takođe, tu je i punjač za Li-Ion bateriju.

      Evo i specifikacija, preuzetih sa zvaničnog sajta kompanije Canon:
       

      Na prednjoj strani kamkordera se nalazi izlaz objektiva, koji se pokriva manuelno, korišćenjem prekidača koji je tik pored njega. Takođe, ispod sočiva se nalazi integrisani stereo mikrofon. Podržan je 35x optički zum (naravno, i 1000x digitalni zum, ali uz tipičnu degradaciju kvaliteta snimka, pri čemu se može selektirati 1000x/105x režim). Objektiv podržava sledeće karakteristike:

      f/2.0 – f/5.0;
      -2.6mm – 91mm
      -45.8mm – 1603mm (16:9 Movie mod, EIS On)
      -41.0mm – 1435mm (16:9 Movie mod, EIS Off)
      -49.8mm – 1743mm (4:3 Movie mod)
      -43.6mm – 1526mm (Images mod)

      Međutim, ono što donekle obesmišljava snimanje fotografija jeste sam koncept kamkordera baziranog na DVD drajvu – snimljene slike se automatski režu na DVD, što i nije baš najpovoljnija stvar kada se radi o fotografijama. To nas dovodi do desne strane kamkordera, na kojoj se DVD drajv upravo i nalazi. Za snimanje se koriste DVD mediji prečnika 8 centimetara, takozvani miniDVD mediji. Iako je desna strana minimalistička i na njoj se ništa osim snimača ne nalazi, odaje utisak prenatrpanosti zahvaljujući povezu za dražnje, koji delimično blokira drajv. Povez je pomalo nesrećno postavljen u ergonomskom smislu, jer bi kamkorder lako mogao da se prevrne ulevo (ako ga držite desnom rukom). Sam drajv je solidnog kvaliteta i što je najbitnije, hitro reaguje na komande – tipičan problem sa sporim odzivom DVD drajva kod Canon DC210 kamkordera ne postoji. Na levoj strani kamkordera se nalaze ekran i nekoliko kontrolnih tastera. U gornjem desnom uglu ovog dela su cirkularni tasteri, koji se sastoje od Function, Quick Start i Display tastera. Nakon otvaranja ekrana, može se pristupiti AV priključku. Nažalost, nema USB porta. Unutar udubljenja za LCD ekran, koji ima dijagonalu od 2.7 inča i 123.000 piksela, nalazi se baterija. Na dnu sekcije na kojoj se nalazi LCD panel, nalaze se sledeće kontrole: Record Start/Stop/Play/Pause, Zoom Out/Rewind, Zoom In/Fast Forward i Playlist/Stop. Ovo je prilično korisno, pošto omogućava lak pristup nekim opcijama levom rukom. Mnogi proizvođači zaborave da dok se kamkorder drži jednom rukom, ona druga predstavlja daleko efikasnije rešenje za pristup kontrolama. Na vrhu uređaja se nalaze Auto/Manual prekidač, Zoom i Photo tasteri. Zvučnik se nalazi pri vrhu vjufajndera, koji nas je ostavio ravnodušnim po pitanju kvaliteta.

      Konačno, zadnja strana, ona okrenuta prema korisniku, gde se najviše interakcije i odigrava, odnosno odakle korisnik kontroliše najveći broj opcija. Već smo pomenuli šta mislimo o vjufajnderu, a podešavač dioptrije je tik ispod njega. Tu su i Video/Photo taster, džojistik za kontrolu i taster za biranje režima rada. Džojistik je lak za korišćenje i fino leži pod prstom. Tu je i Record Start/Stop taster, premda Canon nije odlučio da ga označi, mada nismo sigurni zašto pošto se radi o tasteru koji je izuzetno koristan i često se koristi.

      Canon DC210 poseduje 1/6-inčni CCD sa 680.000 piksela. Efektivan broj piksela u 16:9 režimu sa uključenim sistemom elektronske stabilizacije slike (EIS) je 440.000, a sa EIS-om isključenim 540.000. U 4:3 režimu, broj piksela je oko 400.000, a prilikom snimanja fotografija, efektivan broj piksela je 530.000. Generalno, ne treba očekivati čuda kada se radi o snimanjima u različitim uslovima osvetljenja, pošto se ipak radi o (samo) kamkorderu donje klase. Za skladištenje snimljenog materijala se, kao što smo već pomenuli, koriste miniDVD diskovi, a podržani su DVD-R, DVD-RW i DVD+R DL. Za očekivati je da će većina korisnika koristiti DVD-RW diskove, a potom filmove prebacivati na računar, po potrebi editovati MPEG2 video zapis i tako dalje. Canon DC210 podržava snimanje u tri nivoa kvaliteta – u zavisnosti od toga da li se opredelite za 9 Mbps, 6 Mbps ili 3 Mbps, zavisiće i dužina video zapisa koji se može snimiti na medij. Snimanje na DVD diskove ima svoje prednosti i mane – diskove je lako naći i kompatibilni su sa velikim brojem plejera i drugih uređaja, ali dolaze u relativno malim kapacitetima. DigicDV procesor je zadužen za procesiranje materijala unutar samog kamkordera. Kada se radi o bateriji, možete očekivati nešto ispod dva sata kontinualnog snimanja bez potrebe za novim punjenjem. Često obavljanje operacija kao što su zumiranje, uključivanje pojedinih opcija ili plejbeka će skratiti taj iznos. Quick Start opcija je takođe zgodna stvar, pošto omogućava startovanje kamkordera i početak snimanja za manje od sekunde.

      Generalno gledano, DC210 predstavlja solidnu kombinaciju i ostavlja povoljan utisak. Većih razočarenja nema, što je bitno za entry-level modele, a performanse su sasvim adekvatne novčanoj sumi koju je potrebno izdvojiti. Radi se o klasičnom point-and-shoot kamkorderu sa 35x optičkim zumom, jeftinom eksploatacijom i relativno niskom cenom. Lakoća korišćenja i mogućnost efikasnog rukovanja kamkorderom bez nekog naročitog predznanja su takođe značajne stavke. Kombinacija svih karakteristika i performansi čini Canon DC210 vrlo primamljivom napravom koja korisnicima omogućava da ovekoveče svoje značajne trenutke i prebace ih u digitalnu formu. Istina, on ne rapolaže nekim naprednim mogućnostima – ali ni ne tera korisnika da toliko zavlači ruku u džep. Naš je utisak da se radi o modelu vrlo primerenom našem tržištu, koji gađa veliki broj novih korisnika i osoba zainteresovanih za ulazak u svet kamkordera. Cena DC210 kamkordera u trenutku pisanja ovog teksta iznosi oko 340 evra + PDV.

      Prednosti:

      Odnos cene i performansi

      Lako korišćenje

      Niska cena eksploatacije

      Opcione kontrole na LCD-u

      Mane:

      Ne preterano impresivne performanse

      Slabo upotrebljiv vjufajnder

      Moglo bi biti više opcija
       

      Uređaj za prikaz ustupio PiN Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi