Canon Digital IXUS 70 i 75

Canon Digital IXUS 70 i 75

Novo leto pored velikih vrućina i gužvi ispred turističkih agencija, donosi i novu liniju Canon Ixus fotoaparata. Ixusie bi bilo teško pratiti, da nema adekvatne nomenklature kao što je to slučaj u onim zemljama gde ovi aparati nose Digital Elph SDxxx ime. Ixus 70 i 75 modeli koji su se našli na testu imaju samo jednu veliku razliku...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Canon Digital IXUS 70 i 75

      Može se reći da je ovim sajtom prodefilovalo najviše Canon Ixus i Olympus MJU aparata i verovatno je to razlog što su to naši omiljeni digitalni fotoaparati. Ne želimo da nas neko shvati da mislimo da Sony, Fuji ili Nikon ne znaju da naprave dobar džepni aparat, ali višegodišnje druženje sa MJU i Ixus aparatima je za nas uvek bilo zanimljivo.
       

      Ono što svakako treba znati jeste da tehnički napredak digitalnih fotoaparata ne može da isprati onaj marketinški (odnosno potrebu proizvođača za čestom promocijom “novih” modela), tako da novi primerci fotoaparata nisu donosili neke značajne novine. Tako da ne čudi što su se naši tekstovi često završavali konstatacijom da se ne treba zaletati sa kupovinom novih modela. Malo po malo, međutim, par generacija Ixusa tokom ovih godina sakupilo je solidan broj novotarija i možda je konačno došao trenutak da razmislite o zameni svog starog Ixus digitalca.

      Novi Ixusi u kolekciji za leto 2007. godine su, između ostalih, Ixus 70 i 75. Njihova jedina velika razlika jeste u veličini dijagonale ekrana, koja na 75-ici iznosi 3, a na 70-ici 2.5 inča. Ostali elementi aparat su gotovo identični, tako da ćemo o 70 i 75 modelu govoriti kao o jednom.

      specifikacija
       

      Canon Ixus 70

      megapiksela

      7.1

      merenje svetla

      Centre-weighted average, Multi, Spot

      rezolucije

      (L) 3072 x 2304, (M1) 2592 x 1944, (M2) 2048 x 1536, (M3) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3072 x 1728, (Postcard Date Imprint) 1600 x 1200

      modovi blica

      Auto, Manual Flash On / Off

      raw

      ne

      domet blica

      50cm – 3.5m (W) / 2.0m (T) (at ISO AUTO equivalent)

      veličina senzora

      1/2.5″

      prioritet blende

      ne

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      ne

      objektiv

      5.8 – 17.4 mm

      manual

      ne

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      35 – 105 mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      ne

      najveći otvor blende

      f/2.8 – 4.9

      video klipovi (sa tonom)

      (L)640 x 480, 30/15fps, (M)320 x 240, 60/30/15fps, (S)160 x 120, 15fps,
      (Time Lapse) 640 x 480, 0.5/1fps (Playback 15fps)

      optički zum

      3x

      samookidač

      2, 10 sec

      digitalni zum

      4x

      tip memorije

      SD/MMC

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      32 MB

      af lampa

      da

      tražilo

      optičko

      ručni fokus

      ne

      ekran

      2.5″, 232.000 tačaka

      raspon fokusa

      ?

      live histogram

      ne

      makro

      3 cm

      playback histogram

      da

      supermakro

      ne

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      LiIon 550 mAh

      iso osetljivost

      AUTO, High ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600

      trajanje baterija

      210 snimaka, 240 min pregleda po CIPA standardu

      brzina zatvarača

      15 – 1/1,500 sec

      masa

      125 g (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom

      dimenzije

      85.9 x 53.5 x 19.4mm

      razlike između 70 i 75
       

       

      Ixus 70

      Ixus 75

      ekran

      2.5″, 232.000 tačaka

      3.0″, 232.000 tačaka

      dimenzije

      85.9 x 53.5 x 19.4mm

      91.6 x 56.8 x 19.6mm

      masa

      125 g (bez baterije i kartice)

      130 g (bez baterije i kartice)

      tražilo

      optičko

      ne

      Pakovanje

      – fotoaparat
      – litium jonska baterija
      – punjač za bateriju
      – 32 MB SD kartica
      – traka za nošenje
      – CD sa drajverima i programima
      – USB kabal
      – AV kabal

      Lep kao Ixus

      Aparati dolaze u aluminijumskom kućištu koje prilično kvalitetno urađeno. Korišćeni materijali su dosta dobri, a završna obrada je na veoma visokom nivou. Kvalitet tastera je dobar, onoliko koliko njihova veličina to može da omogući, obzirom da 75-ica ima nešto manje i nezgodnije tastere, usled većeg ekrana. Kada je o spoljašnosti reč, nije nam se dopao dizajn. Očigledno je da je Canon iskoristio retro “fazon” i u teoriji to možda zvuči kao efikasan potez, ali u praksi se nama to nije dopalo. Da, možete da uradite retro dizajn na automobilima, koji se prave više od 100 godina, ali nema retro dizajna kod digitalnih fotoaparata, koji se prave manje od 10 godina. Pogotovo nam se ova dva Ixusa po izgledu ne dopadaju zato što je par prethodnih generacija ovih Canona izgledalo super, a ovi izgledaju nekako previše obično. Doduše, stari kliše je uvek na mestu i možemo ga i sada primeniti i reći da o ukusima ne treba raspravljati, pa prethodne konstatacije uzmite kao dozu subjektivnog, a presudite i sami na osnovu slika…
       

      Specifikacije objektiva ova dva Canona su obične. Obično u ovom slučaju ne znači i loše i generalno od aparata ove klase ne treba očekivati čuda kada je o objektivima reč, ali treba znati da već neko vreme mogu da se nađu “džepni” aparati koji imaju pojedine specifičnosti na i u objektivima. Raspon objektiva je klasičnih 35 – 105 mm, a svetlosna moć objektiva je f2.8 u širokom, odnosno f4.9 na tele položaju objektiva. Objektivi ne poseduju mehaničku stabilizaciju. Domet blica je dobar i u potpunosti zadovoljavajući za ovu klasu aparata, mada, čuda ne treba očekivati. Kao što je za Canone uobičajeno, sa prednje strane nalazimo lampicu koja pomaže fokusiranje u mračnim situacijama.
       

      Leva strana Ixusa 70 je prazna, je zvučnik na 75-ici postavljen ovde, jer je “celu” zadnju stranu zauzeo veliki ekran.
       

      Sa desne strane nalazimo alku za kačenje trake za nošenje, dok se ispod plastične zaštite nalazi konektor za povezivanje AV i USB kabla koji se dobijaju u pakovanju.
       

      Na gornjoj strani aparata vidimo taster za uključivanje i isključivanje aparata, okidač i prsten koji se nalazi oko okidača koji služi za kontrolu “zuma”. Pored spomenutog, na Ixusu 75 nalazi se i prekidač za promenu moda, koji je ovde postavljen takođe zbog toga što je ekran zauzeo veći deo zadnje strane aparata.
       

      Navoj za stativ je urađen od plastike…
       

      … kao i vratanca iza kojih se nalazi mesto za smeštanje baterije i SD/MMC memorijske kartice. Po CIPA standardu propisano je da Ixus 70 može da izdrži 210 snimaka ili 240 minuta pregleda, uz napomenu da ovi podaci moraju biti slabiji za Ixus 75, zbog većeg ekrana kao najvećeg potrošača svih tehničkih uređaja.
       

      Kada je o izgledu reč, ova dva aparat se najviše razlikuju gledano od pozadi. 70-tka pored prekidača i zvučnika poseduje i klasično optičko tražilo (koje “zumira” zajedno sa objektivom). Pored toga Ixus 70 ima i veće tastere koji su, mora se priznati, osetno udobniji za korišćenje od onih na 75-ici. Canon Ixus 75 ima manje tastere i prilično veliki ekran. Pored toga, 75-ica ima i kružni prsten oko kursorskih tastera osetljiv na dodir u tzv. iPod “fazonu”. Ne bi želeli da budemo previše grubi, ali Canon je jednostavno loše implementirao ovu mogućnost, koja je praktično neupotrebljiva, čak ni kao vid šminke i ostavićemo komentarisanje ovog rešenja za neke sledeće generacije Ixusa, kada Canon malo bolje “uštima” ovu opciju (koja se srećom može isključiti u menijima). Oba aparata poseduju fantastične ekrane kojima se praktično nema šta zameriti. Oba imaju rezoluciju oko 230.000 tačaka, dok onaj na Ixusu 70 ima 2.5 inča, a na Ixusu 75 3 inča dijagonalu.
       

      Debljine oko 2 cm i mase oko 130 grama, ovi Ixusi su uglavnom sličnih dimenzija kao njihovi prethodnici; uz napomenu da, ukoliko su vam ova dva aparata iz bilo kog razloga veliki, Canon nudi čak i manje Ixuse koji počinju sa “i” oznakom.

      Prikaz ekran i menija
       

       

      Ixus 70 fotografije

      Ixus 75 fotografije

      Kao što se iz priloženih uzoraka može videti, fotografije ovih aparata su identične. Što se njihovog kvaliteta tiče, Canon je i dalje na svom nivou, sa istim manama i prednostima. Upečatljive su “Canon boje” koje su prilično žive i vesele, za nekoga možda i previše, ali je bitno da nisu izveštačene. Zamućenje po ćoškovima nije moglo biti izbegnuto, jer je objektiv previše mali, a aberacija je primetna u manjoj meri, kako “zaslugom” malog objektiva tako i gustog senzora. Nivo detalja je dobar, onoliko koliko 1/2.5″ senzor i mali objektiv to omogućavaju, a sigurni smo da se još detalja može izvući dodatnim oštrenjem, od kojeg se Canon ustručava u internom procesiranju fotografija. Nivo šuma (koji je ”Canonovski oštar”) do ISO 400 je nizak, na ISO 800 podnošljiv uz potrebne manje zahteve sa alatkama za uklanjanje šuma, dok je pri ISO 1600 već potrebno napredno znanje o post-procesiranju fotografija i uklanjanju šuma.
      Utisci

      Ixusi su sjajni aparati, to smo znali i pre ovog teksta. Ovoga puta nećemo u zaključku reći da je Canon doneo malo novina na Ixusima (iako je to činjenica) i da nisu vredni neke posebne pažnje. Ukoliko posedujete prethodnu generaciju Ixusa, naravno, preskup bi bio prelazak na novu generaciju. Međutim, ako ste ljubitelj Ixusa i nemate jedan, ili posedujete neki stari, sigurno bi trebalo razmotriti ova dva modela.

      Ono što se možda mnogi pitaju jeste: šta izabrati… Ixus 70 ili 75? Ukoliko želite “običan” Ixus koji sa sobom donosi brzinu, male dimenzije i kvalitet fotografija, onda je sigurno izbor 70-ica. Ukoliko ne žalite par desetina evra i želite da imate upečatljivo parče tehnike, onda će 3-inčni ekran i pomalo trapavi kursorski tasteri osetljivi na dodir prevagnuti u korist Ixusa 75. Moramo dodati da je Ixus 75 prevagnuo i kada je o izgledu reč.
       

      Sve u svemu, Canon Ixus aparati su bili i ostali dobri i povodom toga “nema zime”, ali nesumnjivo je da konkurencija ne spava. Canon nekada deluje previše konzervativno pri konstrukciji svojih aparata i neretko poslednji implementira neke zanimljive mogućnosti. Iako su ovi aparati vrlo dobri, želeli bi smo sledeći put da vidimo neku značajnu novinu čak i na ovim jeftinijim Ixusima.

      Za

      – male dimenzije i masa
      – kvalitetna izrada
      – odlične performanse
      – kvalitet fotografija
      – prelep(i) ekran(i)

      Protiv

      – izgled (više nam se dopadaju neki prethodni Ixusi – kao recimo 850)
      – “običan” objektiv
      – nedostatak manuelnih podešavanja

      Aparate za potrebe testa ustupio Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi