Canon Ixus 800 IS je toliko kratko bio na tržištu da nismo stigli da ga pustimo “kroz šake”. Bez obzira na to, znamo da Canon nikakvih problema nije imao sa ovim aparatom. Poznato je da ovaj proizvođač fotoaparata ponekad naglo prekine životni vek određenih modela, kako bi reorganizovao svoju gamu proizvoda. Naslednik Ixus 800 IS modela jeste Ixus 850 IS i na listi novina izdvaja se jedna veoma lepa osobina – širokougaoni objektiv.
Ostatak liste novina čine veća rezolucija (7, naspram 6 megapiksela), novi DIGIC III procesor, ekran veće rezolucije, najveća ISO osetljivost od 1600, limit od 4 GB za snimanje video klipova (naspram 1 GB kod prethodnika), unapređeno vreme trajanje baterije i podrška za SDHC memorijske kartice. Iznad svega, moramo ponoviti da je širokougaoni objektiv to što je bilo najteže i najskuplje da se implementira na ovaj aparat, a isto tako to je stvar koja najviše može da pridobije iskusne korisnike.
Specifikacija
foto kamera
Ixus 850 IS
takođe poznat kao
SD 800 IS
megapiksela
7.1
rezolucije
3,072 x 2,304, 3,072 x 1,728, 2,592 x 1,944, 2,048 x 1,536, 1,600 x 1,200, 640 x 480
raw
ne
veličina senzora
1/2.5″
tip senzora
CCD
objektiv
4.6 – 17.3mm
objektiv – ekvivalentno 35mm
28 – 105mm
najveći otvor blende
f/2.8 – 5.8
optički zum
3,75x
digitalni zum
4x
autofokus
TTL Autofocus
af lampa
da
ručni fokus
ne
raspon fokusa
45 cm – beskonačno (w)
makro
3 – 60 cm (w) – 30 – 60 cm (t)
kompenzacije ekspozicije
+/- 2 EV u koracima od 1/3
iso osetljivost
Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
shutter speed (brzina zatvarača)
15 – 1/1600s
white balance (balans belog)
Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Flash, Custom
merenje svetla
Evaluative, Centre-weighted average, Spot
modovi blica
Auto, Auto Red-Eye Reduction, Flash On, Flash On Red-Eye Reduction, Off
domet blica
50 cm – 4.0 m (w) / 50 cm – 2.0 m (t) pri ISO Auto
makro blic
30 – 50 cm
aperature priority (prioritet blende)
ne
shutter priority (prioritet zatvarača)
ne
manual
ne
scene
Auto, Camera M, Special Scene (Portrait, Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Aquarium, Underwater, Indoor, Kids & Pets, Night Snapshot), Color Accent, Color Swap, Digital Macro, Stitch Assist, Movie
podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja
ne
video klipovi (sa tonom)
640 x 480 @ 30/15fps, 320 x 240 @ 60 (1min) /30/15fps, 160 x 120@15fps (3min)
self timer (samookidač)
2, 10s, custom
tip memorije
SD/MMC
količina memorije uz aparat
16MB – SD
tražilo
optičko
LCD
2.0″, 207.000 tačaka
live histogram
ne
playback histogram
da
konekcija sa računarom
USB 2.0 high speed
baterija
lithium ion
trajanje baterija
?
težina
150g (bez baterije i kartice)
dimenzije
89.5 x 58.0 x 25.1 mm
Pakovanje i dodatna oprema
– Ixus 850
– litium jonska NB-5L baterija
– punjač za bateriju
– 16 MB SD kartica
– traka za nošenje
– CD sa drajverima i programima
– USB kabal
– AV kabal
Dodatna oprema
dodatni blic
torba za nošenje
Celu listu dodatne opreme možete da pogledate na ovoj adresi.
Spoljašnjost
Što se tiče kvaliteta materijala, čvrstoće kućišta, preciznosti izrade, kvaliteta tastera – apsolutno ništa nemamo da zamerimo ovom aparatu. Canon je još davno sve spoljne nedostatke (inače oduvek fizički dobrih) Ixusa uklonio i već par generacija ovi aparati deluju fizički perfektni. Kućište je većinom urađeno od metala, veoma kvalitetnog i lepo oblikovanog, završna obrada je prilično precizna, dok je očigledno ceo uređaj lepo upakovan, jer deluje čvrsto kao kamen. Tasteri iako nedovoljno veliki i naizgled “obični” pružaju adekvatan komfor i preciznost prilikom rada. Međutim, veličina ovog aparata je ono što nam se nije dopalo. Da, ovaj aparat ima objektiv koji kreće od 28 mm, da ovaj aparat ima ekran dijagonale 2.5 inča, da ovaj aparat je krcat novim foto procesorima, ali mora li da bude ovoliki? Uz napomenu da je u pitanju subjektivan utisak pisca ovih redova, koji je od početka do kraja ostao isti: ovaj aparat mora i može da bude makar malo manji. Par milimetara ušteđenih u svim dimenzijama mogu mnogo da doprinesu znatno smanjenju zapremine. Po nekim standardima od pre par godina, Ixus 850 IS bio bi izuzetno mali aparat, međutim, kako nam kroz ruke prolazi sve više “džepnih” aparata, utisak je da ovaj Ixus već u sledećoj generaciji mora da bude manji.
Objektiv
Dve veoma bitne osobine ovog aparata dolaze sa objektivom. Prva je je raspon objektiva 28 – 105 mm – to znači da je, laički rečeno, optički zum 3.75 x, ali bitnije od toga da je ovo širokougaoni objektiv. Prava je retkost među malim aparatima naći širok objektiv, pa zbog skidamo kapu Canonu na ovom potezu. Ukratko, 28 mm jeste korisno u svim situacijama, kako u zatvorenim prostorima gde sa 28 mm često možete da snimite “više” nego sa 35 mm, tako i prilikom snimanja pejzaža, kada sa određenih pozicija mogu da se postignu drugačiji kadrovi zahvaljujući širokom kadru. Druga po nama ne toliko bitna, ali definitivno korisna osobina objektiva jeste mehanička (optička) stabilizacija. Stabilizacija uglavnom jeste osobina UZ objektiva, ali korisnost ove opcije može da se nađe i na objektivima “kraćih” raspona, pogotovo u situacijama kada se produžava ekspozicija (obično u situacijama sa nedovoljno svetla), kada se pri manjim brzinama zatvarača mogu ostvariti oštrije fotografije u odnosu na aparate/objektive bez stabilizacije. Svetlosna moć objektiva, najverovatnije zbog “žongliranja” sa žižnom daljinom nešto je slabija i iznosi f2.8 pri širokom i f5.8 pri tele položaju objektiva. Dodatne adaptere i konvertere nije moguće nabaviti. Kada se aparat isključi objektiv se u potpunosti uvlači u kućište i zaštitna vratanca štite prednje sočivo od oštećenja.
Blic
Ugrađeni blic na ovom modelu na papiru pruža zadovoljavajuće rezultate: 4m u širokom i 2m pri tele položaju objektiva. U praksi su se ovi podaci pokazali dosta dobro, praktično na nivou nekih većih aparata. Neke senzacije ne treba očekivati, ali dok Ixus 850 IS po pitanju blica ne možemo značajno pohvaliti, velika bi greška bila reći bilo koju lošu reč o performansama ugrađenog blica. Za one kojima performanse ugrađenog blica nisu dovoljne, Canon pruža dodatni koji se nalazi na listi dodatne opreme.
AF lampa
AF lampa služi za osvetljavanje subjekata u situacijama sa slabim svetlom, kako bi se povećale šanse za zaključavanje fokusa. Pored toga, karakteristično za Canon aparate, ova lampa služi za smanjenje efekta crvenih očiju. Poslednja funkcija ove lampe jeste lampica samookidača.
Sa desne strane nalazi se alka za kačenje trake za nošenje.
Konekcije
Ispod plastičnog “metaliziranog” poklopca nalaze se mini-USB konektor za USB kabal i 3.5 mm-ski Audio-Video konektor za AV kabal.
Ispod plastičnih vratanca, prosečnog kvaliteta nalazi se mesto za smeštanje SD/MMC kartice i baterije. Specifikacija NB-5L baterije jeste 1120 mAh, 3.7v, i po CIPA standardu, ova baterija izdržava 270 snimaka pre potrebe za dopunjavanjem. Standardni SD/MMC slot podržava i SDHC kartice (SD High Capacity) koje se ne mogu koristiti na starijim SD/MMC slotovima. Uz aparat se dobija SD kartica od 16 MB.
Navoj
Navoj za stativ je metalan i nalazi se u ravni sa objektivom.
Zvučnik
Sa gornje strane aparata nalazi se zvučnik koji služi za reprodukciju zvuka sa video klipova i ostalih tonova kamere.
Ekran
Ixus 850 IS poseduje prilično dobar ekran, ali moramo priznati da smo viđali i bolje. Ekran poseduje i odličnu dijagonalu (2.5 inča) i odličnu rezoluciju (207.000 tačaka), ali mi smo primetili par sitnih nedostataka. U 90% slučajeva ekran pruža veoma dobar, oštar i kvalitetan prikaz. Međutim, u mračnijim situacijama ekran dovoljno ne posvetljava prikaz i ujedno i gubi tečnost prikaza, što ne deluje strašno, ali smo očekivali bolje.
Tražilo
Retko ko koristi optičko tražilo na digitalnim fotoaparatima, ali mi podržavamo ostavljanje optičkog tražila na aparatima malih dimenzija (gde ih sve manje ima). Kao što je poznato, pored ostalog, tražilo može najviše da posluži kada želite da produžite period trajanja baterije, isključivanjem ekrana kao najvećeg potrošača na digitalnim fotoaparatima.
Ekran – pregled
fotografisanje
pregled
Opcije i podešavanja
Scene
Biranje scena.
Exposure Compensation
Kompenzacija ekspozicije. Pritiskom na taster “menu”, na ovom mestu pojavljuje se odabir dugih ekspozicija.
White Balance
Biranje balansa belog.
Photo Effects
Uključivanje Vivid (naglašene boje i kontrast), Neutral (ublažene boje i kontrast), Low Sharpening (slabije oštrenje), Sepia (žuto-bele nijanse, nalik starim fotografijama), B&W (crno-bele fotografije) efekata.
Metering
Odabir načina merenja svetla (Evalautive, Center Weighted Avg., Spot).
Resolution
Biranje veličine fotografija.
Compresion
Biranje jpeg kompresije.
AiAF
Centralna tačka fokusa, automatski odabir 9 tačaka ili prepoznavanje lica od strane AF sistema.
Red-eye
Opcija za redukciju crvenih očiju. Kako i ovaj Canon koristi AF lampu za smanjivanje efekta crvenih očiju, ova opcija postavljena na “on” će rezultovati sijanjem AF lampe i nakon uspešnog fokusiranja (sve u cilju sužavanja zenica i smanjivanja fenomena crvenih očiju).
Self-timer
Opcije samookidača.
AF-assist Beam
Uključivanje/isključivanje AF lampe.
Digital Zoom
Uključivanje/isključivanje korišćenja digitalnog zuma.
Review
Neposredno nakon snimanja fotografije, moguće je omogućiti prikazivanje, od 2-10 sekundi, snimljene fotografije na ekranu. Ovu mogućnost je moguće isključiti postavljanjem off opcije.
Auto Category
Automatsko sortiranje fotografija zavisno od moda pomoću kojih su snimljene.
Disp. Overlay
Uključivanje asistencija kadriranja na ekranu.
IS Mode
Podešavanje stabilizacije (isključena, konstatna, prilikom fotografisanja, “pan” stabilizacija).
Mute
Isključivanje svih zvukova aparata.
Volume
Podešavanje glasnoća raznih tonova koje ispušta aparat.
LCD Brightness
Podešavanje osvetljenosti ekrana.
Power Saving
Opcije za uštedu baterije.
Time Zone
Biranje vremenske zone za dve lokacije.
Date/Time
Podešavanje datuma i vremena.
Format
Formatiranje kartice.
File Numbering
Podešavanje da li će se brojevi fotografija resetovati nakon ubacivanja nove kartice ili ne.
Create Folder
Pravljenje foldera.
Auto Rotate
Ovom opcijom se određuje da li će fotografija automatski rotirati ukoliko je i sam aparat bio rotiran prilikom fotografisanja. Međutim, fotografije neće biti zaista rotirane (to je potrebno na računaru kasnije učiniti nekim softverom), već samo prilikom pregleda na fotoaparatu.
Lens Retract
Vreme posle kojeg će objektiv biti uvučen u kućište.
Language
Odabir jezika.
Video System
Podešavanje PAL ili NTSC video standarda.
Print Method
Podešavanje načina direktnog štampanja
Reset All
Resetovanje svih setovanja.
Slide Show
Slide Show opcija služi za automatsko puštanjefotografija ili snimljenih video klipova.
My Category
Pregled fotografija “My Category” medotom, opisanom iznad.
Erase all
Opcija za brisanje materijala na kartici, prilikom korišćenja ove opcije biće obrisane sve slike ili filmovi koji nisu zaključani Protect opcijom.
Protect
Opcija kojom je moguće pojedinačno zaključati fotografije, odnosno sačuvati te fotografije od slučajnog ili namernog grupnog brisanja.
My Colors
“Igranje” sa bojama na već snimljenim fotografijama.
Sound Memo
Snimanje zvučnih poruka uz fotografije.
Transition
Efekti prilikom pregleda fotografija.
Ixus 850 IS u praksi
O spoljnom utisku koji ostavlja Ixus 850 IS dosta smo pričali ranije tokom teksta. Ukratko, sjajno kućište, uz ipak nešto veće dimenzije po današnjim standardima “džepnih” aparata.
Već par godina, Canon Ixus aparati su po performansama najbolji od “običnih” Canona, odnosno odmah iza SLR aparata. Spoj jednostavne konstrukcije i DIGIC procesora oduvek je pružao odlične brzinske rezultate. Međutim, kod Ixus 850 IS modela Canon je prevazišao sebe. Novi DIGIC procesor treće generacije dodatno ubrzava Ixus, a dokaz za to su rezultati u tabeli ispod. Pogledajte samo vreme “od isključenog aparata do snimljene fotografije” – neverovatno.
operacija
Ixus 850 IS
uključivanje aparata u mod za fotografisanje
1.08
uključivanje aparata u mod za pregled
1.43
isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje
1.26
isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)
0.10/1.13
prelazak iz moda za fotografisanje na pregled
1.62
prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)
1.60
zumiranje (iz wide u tele)
1.67
od isključenog aparata do snimljene fotografije
1.74
Snimanje sekvenci (continuous) – broj snimanja u sekundi – naša merenja (više = bolje)
1.90 fps
Ixus 850 IS
Kada je o fokusiranju reč Ixus se pokazao odlično, kao i par prethodnih generacija ovog aparata. U svim situacijama ovaj aparat fokusira prilično brzo i tačno. Čak i u mračnim situacijama Ixus zadržava brzinu i preciznost fokusiranja, sve dok ne “udari” u zid količine svetlosti ispod koje jednostavno ne može da zaključa fokus. Pored toga, AF performanse ovog aparata su i dalje visoko iznad proseka. Jedna od novina ovog modela jeste opcija AF koja prepoznaje lica. Mi ranije nismo se susretali s problemom lica koja su van fokusa, zbog velike dubinske ovog objektiva (koji ima realnu žižnu daljinu tek 4.6 – 17.3mm), pa tako nećemo pridati značajnost ovoj opciji.
Još neke sitnice veoma prijaju prilikom korišćenja ovog aparata. Pre svega, u pitanju je veoma mali lag zatvarača, kada se pre toga fokus i ekspozicija zaključa. Kada se pritisne okidač do pola i kada aparat odredi poziciju fokusa i vrednosti parametara ekspozicije, pritisak okidača do kraja prouzrokuje gotovo trenutno snimanje fotografija.
Prisutni su i razni efekti prilikom podešavanja, kretanje kroz menije, pregled snimljenih fotografija, koji su urađeni veoma lepo i koji ne utiču na performanse aparata. Ovi efekti su tako suptilno urađeni da smo sigurni da neće zasmetati čak ni onim konzervativnim korisnicima, dok će oni koji žele razne sitnice na aparatima biti oduševljeni.
Fotografije
Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji pri ISO 80, osim ako drugačije nije napisano. Veličine fotografija su od 2.7 – 5.2 MB.
Krenimo sa noćnim slikama i ISO perormansama. Pri ISO 1600 količina šuma je prilično velika, dok je dosta detalja izgubljeno, pa tako ovu ISO vrednost treba koristiti samo ukoliko planirate fotografije ne veće od 10×15 i klasičan pregled fotografija na ekranu. Pri ISO 800 šum je takođe veoma izražen, ali za razliku od 1600 vrednosti, detalji su prisutni, pa tako neka vešta ruka sa programom za uklanjanje šuma može da izvuče dobre rezultate.
Kada je reč o dnevnim fotografijama, rezultate koje smo dobili smo i očekivali. Centralni deo fotografija je prilično dobar i prilično oštar, sa dobrom količinom detalja. Po ćoškovima je moguće videti zamućenje, očekivano, pogotovo ako fotografišete u širokom položaju objektiva. Reprodukcija i procesiranje boja je dobro, što se istina ne može videti na fotografijama iznad, ali na kraju krajeva, vreme je pozne jeseni, kada svetlo prodire kroz atmosferu pod drugim uglom, pa je samim tim i drugačija toplina te svetlosti. Primetna je manja količina hromatske aberacije, ali ništa strašno. Sve u svemu, fotografije očekivane od ove klase Canon aparata, vrlo dobre, uz nedostatke neizbežne pri upotrebi ovako gustog senzora i širokog objektiva.
Utisci
Pravo je uživanje testirati Canon fotoaparate. Canon uvek sluša priče i želje “običnih” korisnika i vrlo brzo reaguje i menja bitne osobine aparata. Dosta puta se desilo da Canon prvo napravi najgori aparat u klasi, a odmah u sledećoj generaciji to postane najbolji u klasi (primer: PowerShot S1 i S2).
Kada smo testirali poslednjih par generacija i polu-generacija Canon Ixus aparata pitali smo se šta toliko novo i značajno može da se stavi na ove aparate? I Canon nas je uvek iznenadio. Kod novog, Ixus 850 IS aparata, Canon je stavio širokougaoni (28 mm) objektiv koji pri tome ima mehaničku stabilizaciju. Pored toga, aparat je zadržao sve svoje dobre osobine (kvalitet izrade i estetski utisak), a neke su i unapređene (performanse).
Naravno, ovaj Canon ima i svojih mana. Kao što su zamućenje po ćoškovima, hromatska aberacija, nedostatak manuelnih kontrola, nedostatak histograma tokom snimanja. To nisu beznačajne mane, ali i njih Canon drži u granicama normale. Ipak, naša najveća zamerka ide na veličinu. Već smo o tome pričali tokom teksta i smatramo da bi najbolje, kako po Canon, tako i po korisnike bilo, da sledeća generacija ovih Ixus aparata bude nešto manja i lakša.
Sve u svemu po našem mišljenju ovaj Canon je dovoljna preporuka sam sebi. U tekstu iznad vrlo jasno su definisane mane i vrline ovog aparata i ni reč više o tome ne treba reći. Umesto toga, možemo da prokomentarišemo da Canon veoma pazi na svoje kupce, kako na očuvanje postojećih kvaliteta, tako i na lansiranje adekvatnih novina i to je ono što veoma cenimo.
Aparat za potrebe testa ustupio Pin Computers.