Digitalna fotografija sa sobom je donela mogućnosti za praktično neograničeno umanjenje aparata. Stoga ne čudi prava poplava malih fotoaparata u poslednje vreme. Opšti utisak jeste da ovi aparati nisu lošiji, onoliko koliko su manji od konkurenata “običnih” dimenzija. Zapravo, fotoaparati uobičajenih dimenzija dostigli su više nego potreban kvalitet fotografija. Ako se setimo da kod aparata veće ujedno znači i bolje, to znači da će mali i minijaturni biti prilično oskrnavljenog kvaliteta. Srećom, normalni aparati već danas su veoma kvalitetni, pa kada se takva tehnologija minijaturizuje, dobijeni rezultati uopšte ne moraju biti loši…
Džepni aparati danas uglavnom jesu šminka, mada ne bi bilo u redu imati takve predrasude. Postoji mnogo korisnika kojima dizajn aparata nije bitan, a kojima opet svaki milimetar manje u dimenzijama dosta znači. Baš zato analiziranje fotografskih mogućnosti ovih aparata ne bi bila greška. Canonova Ixus serija sigurno je poznata zahvaljujući 40, 50, 55, 60, 700, 750 modelima. Manje je poznato da Ixus ime nose i aparati koji su naizgled dvostruko manji od spomenutih Ixusa. Prvo je to bio Ixus i, a potom i Ixus i5, koji su se odlikovali izuzetno malim dimenzijama, ali nisu imali optički zum (objektiv nije fiksiran – imali su autofokus, ali ne i optički zum). Ixus i Zoom je nasledio prethodne modele, a kako mu ime kaže, dobio je optički zum i to 2.4x. Pogledajmo da li su prilično male dimenzije previše uticale na foto karakteristike i može li Ixus i Zoom biti nešto više od modnog detalja.
Specifikacija
foto kamera
Canon Digital IXUS i Zoom
takođe poznat kao
Canon PowerShot SD30
megapiksela
5.0
rezolucije
2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480
raw
ne
veličina senzora
1/2.5″
tip senzora
CCD
objektiv
6.3 – 14.9 mm
objektiv – ekvivalentno 35mm
38 – 90 mm
najveći otvor blende
f/3.2 (w) – f/5.4 (t)
optički zum
2.4x
digitalni zum
4x
autofokus
TTL Autofocus
af lampa
da
ručni fokus
ne
raspon fokusa
30cm – beskonačno
makro
10-50cm (w) – 30-50cm (t)
kompenzacije ekspozicije
+/- 2 EV u koracima od 1/3
iso osetljivost
Auto, 50, 100, 200, 400
shutter speed (brzina zatvarača)
15 – 1/1600s
white balance (balans belog)
Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom
korekcija balansa belog
ne
merenje svetla
Evaluative, Center-weighted average, Spot
modovi blica
Auto, On/Off, Red-Eye Reduction On/Off, Slow Synchro
domet blica
30 cm – 2.0 m (w) – 30 cm – 1.3 m (t)
aperature priority (prioritet blende)
ne
shutter priority (prioritet zatvarača)
ne
manual
podešavanje brzine zatvarača za duge ekspozicije
scene
Auto; Manual, Portrait, Landscape, Night Snapshot, Special Scene (Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Underwater, Indoor, Kids & Pets), Macro, My Colors, Stitch Assist, Movie
podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja
ne
video klipovi (sa tonom)
640×480 (10fps, 20fps); 320×240 (10fps, 20fps); 160×120 (15fps)
self timer (samookidač)
da
tip memorije
SD/MMC
količina memorije uz aparat
16 MB
tražilo
optičko
LCD
1.8″, 118.000 tačaka
live histogram
ne
playback histogram
da
konekcija sa računarom
USB 2.0
baterija
NB-4L – 3.7v, 760 mAh
trajanje baterija
oko 160 snimaka po CIPA standardu / 240 minuta pregleda
masa
105 g (bez baterije i kartice)
dimenzije
96.1 x 45.1 x 23.9 mm
Pakovanje
– Canon PowerShot Ixus i Zoom
– NB-4L Li ion baterija
– dok (postolje)
– ispravljač za struju (koji se priključuje na dok)
– MMC kartica – 16MB
– traka za nošenje
– daljinski upravljač
– CD sa drajverima i programima
– USB kabal
– AV kabal
– početno uputstvo za upotrebu na srpskom jeziku
Dodatna oprema
PSC-1 – torba
metalna traka za nošenje
AW-DC40 – podvodno kućište, do 3.3m
HF-DC1 – dodatni blic
Postolje
U standardnom pakovanju uz Ixus i Zoom dobija se postolje sa daljinskim upravljačem. Na postolju se nalaze konektori za USB kabal, ispravljač struju i AV izlaz. To znači da je postolje potrebno za punjenje baterije, prebacivanje fotografija (ukoliko nemate SD/MMC čitač kartica), direktnu štampu sa aparata i gledanje fotografija putem AV izlaza. S jedne strane, postavlja se pitanje praktičnosti ovog postolja, ali smatramo da ukoliko se nađe povoljno mesto da se ono smesti, može znatno da olakša proces punjenja baterije, jer je na ovo postolje dovoljno spustiti aparat da bi proces punjenja započeo. Daljinski upravljač sadrži većinu komandi koje mogu da se nađu na aparatu, što je za pohvalu.
Canon Ixus i Zoom može da se pronađe u četiri boje: crvenoj, crnoj, ljubičastoj i (tamno) zlatnoj boji. Pored toga, kućište aparata u potpunosti je urađeno od metala visokog kvaliteta. Završna obrada je odlična i generalno aparat ostavlja utisak veoma kvalitetnog i ništa manje skupocenog uređaja…
Spoljašnjost
Objektiv
Ponovo objektiv u glavnoj ulozi, ovoga puta na specifičan način. Kada se pojavio Ixus i, svi su bili fascinirani malim dimenzijama, ali su potajno negodovali na nedostatak optičkog zuma. Potom se pojavio i i5 koji je imao samo višu rezoluciju, ali pozitivnih reakcija nije bilo sve do jesenas, kada nam je predstavljen Ixus i Zoom. Iako objektiv može da se postaviti u samo 3-4 položaja, to nećemo zavesti kao manu, jer optički zum iznosi dovoljnih 2.4x za ovu klasu aparata. Raspon objektiva (ek. 35mm) iznosi 38 – 90 mm, na šta možemo da prigovorimo, jer nam se klubovi i diskoteke čine kao prirordno okruženje za ovu klasu aparata, za šta 38mm zna ne tako retko da bude preusko. Svetlosna moć objektiva takođe nije za pohvalu, jer najveći otvor blende iznosi f/3.2 u širokom i f/5.4 u tele položaju. Oklop objektiva takođe je metalan, a kada se aparat isključi, objektiv se u potpunosti uvlači u kućište, a prednje sočivo zaštićeno je vratancima koja se tada zatvaraju. Za ovaj aparat dodatna oprema u vidu tele ili wide konvertera nije dostupna.
Blic
Kao i kod svakog aparata, čak i većih dimenzija, blic nije za pohvalu. Zapravo, podaci koji se vezuju za blic ugrađen u ovaj aparat (domet od 30 cm – 2.0 m pri širkom i 30 cm – 1.3 m pri tele položaju objektiva) deluju zabrinjavajuće, a takav je slučaj i u praksi. Udaljavanjem više od 2 metra od objekata fotografisanja rizikujete prilično podeksponirane fotografije. Srećom, prisutan je spoljni blic u vidu dodatne opreme ranije spomenut, ali ovaj blic ne samo da predstavlja dodatni trošak, već znatno narušava prilično male dimenzije aparata.
AF lampa
Canon se teško odlučuje da napravi fotoaparat bez AF lampe. Ova lampa služi kako bi osvetljavanjem objekata u situacijama sa slabim svetlom pomogla AF sistemu da uspešno fokusira, odnosno da uspešno zaključa fokus. Ujedno, ova lampa ima funkciju i lampe samookidača. O autofokus mogućnostima aparata kasnije tokom teksta.
Dok sa desne strane imamo vratanca, koja su dobrog kvaliteta, ali ponekad teška za otvaranje, što ne mora da znači ništa loše. Ispod nalazimo mesto za smeštanje već dobro poznate NB-4L baterije koja ima kapacitet 760 mAh i radi pri 3.7v. Po CIPA standardu, baterija drži 160 snimaka ili 240 minuta pregleda, što nije senzacionalno ostvarenje, ali od aparate ove klase za sada više i ne može da se očekuje. Ixus i Zoom poseduje SD/MMC slot, što znači da može da koristi ili SD ili MMC kartice. U pakovanju se dobija kartica od 16 MB memorije, što je dovoljno taman da se uverite da aparat radi :), pa je pametno odmah uz aparat kupiti SD karticu kapaciteta 256 MB, koja već može dase nađe i za ispod 25€.
Navoj za stativ
Bilo je ranije slučajeva da ekstremno mali fotoaparati nemaju navoj za stativ. Srećom, to nije slučaj sa Canon Ixus i Zoom modelom. Celo telo ovog aparata je od metala, pa je tako i navoj za stativ, ali koji se ne nalazi u ravni sa objektivom.
Priključak za postolje (dock)
Druga stvar koja može da se vidi sa donje strane uređaja jeste konektor za postolje (dok), koje se dobija kao standardni deo pakovanja uz ovaj aparat. Funkcije postolja opisali smo ranije u tekstu.
Sa gornje strane uređaja, pored klasično raspoređenih tastera za uključivanje i okidača nalazimo i…
Zvučnik
… koji služi za reprodukciju tona sa video klipova ili reprodukciju poruka koje je moguće snimiti uz fotografije.
Ekran
Ixus i Zoom ne poseduje optičko tražilo, ali ima prilično dobar ekran. Taj ekran, obzirom na dimenzije, nije ni mali i njegova dijagonala duži 1.8 inča. Rezolucija od 118.000 tačaka je prilično dobra za ekran ove veličine. Prikaz je oštar i deluje zaista lepo i u većini slučajeva je dosta tečan. Napolju ekran se osrednje brani od refleksije, dok je bolji u situacijama sa slabim svetlom, kada se prikaz automatski posvetljava. Kako aparat nema optičko tražlio (koje bi se koristilo, pre svega, za uštedu baterije), a baterija traje oko 160 snimaka, možda će pojedini korisnici imati potrebu za kupovinom dodatne baterije, ukoliko planiraju na put sa ovim aparatom.
fotografisanje
pregled
Scene
Biranje scena.
Exposure Compensation
Kompenzacija ekspozicije. Pritiskom na taster “menu”, na ovom mestu pojavljuje se odabir dugih ekspozicija.
ISO
Biranje osetljivosti senzora.
White Balance
Biranje balansa belog.
Photo Effects
Uključivanje Vivid (naglašene boje i kontrast), Neutral (ublažene boje i kontrast), Low Sharpening (slabije oštrenje), Sepia (žuto-bele nijanse, nalik starim fotografijama), B&W (crno-bele fotografije) efekata.
Metering
Odabir načina merenja svetla (Evalautive, Center Weighted Avg., Spot).
Resolution & Compresion
Biranje veličine i kompresije fotografija.
AiAF
Centralna tačka fokusa ili automatski odabir 9 tačaka.
Self-timer
Opcije samookidača.
AF-assist Beam
Uključivanje/isključivanje AF lampe.
Digital Zoom
Uključivanje/isključivanje korišćenja digitalnog zuma.
Review
Neposredno nakon snimanja fotografije, moguće je omogućiti prikazivanje, od 2-10 sekundi, snimljene fotografije na ekranu. Ovu mogućnost je moguće isključiti postavljanjem off opcije.
Grid Lines
Uključivanje linija koje dele kadar na 3×3 dela što olakšava kompoziciju.
Date Stamp
Uključivanje utiskivanja datuma na fotografije.
Long Shutter
Uključivanje/isključivanje korišćenja dugih ekspozicija.
Vert. Shutter
Kada je ova opcija podešena na ON, “SET” taster može da služi kao okidač kada je aparat postavljen uspravno.
Stitch Assist
Asistencija pri snimanju više fotografija koje kasnije treba spojiti u jednu panoramsku.
Protect
Opcija kojom je moguće pojedinačno zaključati fotografije, odnosno sačuvati te fotografije od slučajnog ili namernog grupnog brisanja.
Rotate
Rotiranje fotografija.
Sound Memo
Snimanje zvučnih poruka uz fotografije.
Erase all
Opcija za brisanje materijala na kartici, prilikom korišćenja ove opcije biće obrisane sve slike ili filmovi koji nisu zaključani Protect opcijom.
Slide Show
Slide Show opcija služi za automatsko puštanjefotografija ili snimljenih video klipova.
Print Order
Opcija kojom je moguće direktno štampanje određenih fotografija u željenom broju ukoliko je kamera povezana na štampač.
Transfer Order
Opcija koja će vam uz pomoć softvera koji se dobija uz kameru omogućiti lakše obeležavanje fotografija koje ćete kasnije poslati elektronskom poštom i slično.
Transition
Efekti prilikom pregleda fotografija.
Mute
Isključivanje svih zvukova aparata.
Volume
Podešavanje glasnoća raznih tonova koje ispušta aparat.
Info Display
Određivanje količine informacija na ekranu prilikom fotografisanja i pregleda.
LCD Brightness
Podešavanje osvetljenja ekrana.
Power Saving
Opcije za uštedu baterije.
Time Zone
Biranje vremenske zone za dve lokacije.
Date/time
Podešavanje datuma i vremena.
Clock Display
Prikaz vremena.
Format
Formatiranje kartice.
File Numbering
Podešavanje da li će se brojevi fotografija resetovati nakon ubacivanja nove kartice ili ne.
Create Folder
Pravljenje novih foldera ili automatsko pravljenje foldera (dnevno, nedeljno, mesečno).
Auto Rotate
Ovom opcijom se određuje da li će fotografija automatski rotirari ukoliko je i sam aparat bio rotiran prilikom fotografisanja.
Language
Odabir jezika.
Video System
Podešavanje PAL ili NTSC video standarda.
Reset All
Povratak setovanja na fabrička.
Ixus i Zoom u praksi
Za aparate malih dimenzija, obično se vezuje moderan dizajn i napredna izrada. Što se dizajna tiče, naš subjektivan utisak jeste da aparat ove klase, namenjen za specifične kupce, treba baš ovako da izgleda. Uz ovo treba dodati da Ixus i Zoom može da se nađe u tamno zlatnoj, crnoj i ljubičastoj boji (pored crvene na fotografijama). Izrada aparata takođe je za svaku pohvalu, precizna i kvalitetna, dok su materijali od kojih je kućište napravljeno prvoklasni. Dimenzije aparata su zaista zadivljujuće. Ixus i Zoom ne da može da stane u bilo koji džep, već nam se čini da je moguće dva ovakva aparata smestiti u bilo koji džep odjednom. I dok su male dimenzije pogodne za nošenje aparata, dotle su nezgodne za korišćenje. Izmeštanjem objektiva i ekrana u levi deo aparata, može se reći da je napravljeno nešto više prostora da se aparat koliko-toliko dobro uhvati jednom rukom. Naravno, ne treba očekivati čuda, pa Ixus i Zoom može da bude nezgodan posle dužeg korišćenja, pogotovo osobama sa većom šakom. Ono što je prilično zanimljiva opcija, jeste to da se taster “set” pretvara u okidač, onda kada je aparat postavljen u portret (uspravan) položaj. Istina, na ovaj način nije moguće zaključati fokus pritiskom tastera do pola (jer taster tu mogućnost ni nema), ali u situacijama kada ste sigurni da će aparat uspešno fokusirati, ova mogućnost deluje prilično zgodno.
Na osnovu podataka iz tabele ispod, može se reći da je Ixus i Zoom generalno brz aparat, ali u praksi ipak nešto sporiji od svoje veće Ixus braće, a najviše mislimo na rad sa fotografijama (pregled).
operacija
Canon Ixus I zoom
uključivanje aparata u mod za fotografisanje
1.20
uključivanje aparata u mod za pregled
1.80
isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje
1.88
isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)
0.10/1.17
prelazak iz moda za fotografisanje na pregled
2.80
prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)
2.42
zumiranje (iz wide u tele)
1.15
od isključenog aparata do snimljene fotografije
2.23
Ono što definitivno nije u klasi sa poslednje 3 generacije Ixusa (neračunajući prethodnike ovog aparata) jesu autofokus mogućnosti. Nažalost, Ixus i Zoom ima AF mogućnosti kao većina DSC Canon aparata, a to baš i nije za pohvalu. Veliki Ixusi totalno se razlikuju od većine Canona, ali to nije slučaj sa ovim malim Ixusom. Iako poseduje (slabašnu) AF lampu, Ixus i Zoom teško uspeva da zaključa fokus u svim situacijama koje spadaju pod malo do mnogo slabe (loše) svetlosne uslove. Zbog toga što ovaj model ne poseduje ručni fokus, jedini uslovi za koje možemo da garantujemo da će aparat pod njima uspešno fokusirati, jeste dnevno ili relativno jako veštačko svetlo.
Snimanje sekvenci (continuous) – naša merenja (najviša rezolucija, najfinija kompresija)
1.82 fps
Canon Ixus i Zoom
Makro
Makro testiramo tako što približavamo aparat dokle god može uspešno da fokusira. Potom isecamo deo fotografije sa 5 cm visokom figuricom. Rezultat ostvaren predstavlja rezoluciju, koja je posledica makro mogućnosti aparata, ali i broja megapiksela. Iz nama ne baš poznatih razloga, aparat smo morali prilično da udaljimo od figurice kako bi aparat zaključao fokus, pa je to razlog slabog makro rezultata.
387 x 714
Fotografije
Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji, a veličina fotografija je između 1.6 MB i 3.4 MB.
NAPOMENA: Kliknite na umanjenu sliku da biste videli primer u visokoj rezoluciji!
Generalni utisak o fotografijama koje Ixus i Zoon nudi je dobar, obzirom na dimenzije aparata. Naravno, nedostaci su vidljivi i teško ih je izbeći. Čini se da maleni objektiv ne može da snabde ne tako mali senzor većom količinom detalja, pa tako fotografije na ISO 50 deluju previše čisto, da ne kažemo “prazno”. Objektiv je zaslužan i za zamućenje po ćoškovima, koje je praktično nemoguće izbeći na aparatima ove klase, ali i za mali, ali ipak vidljivi, nivo hromatske aberacije. Ono što je kod Canona uvek dobro, jeste reprodukcija boja, koja je postignuta prilično naprednim algoritmima prilikom procesiranja, sa kojima Canon svakako ima iskustva. Boje, iako naglašene, ne deluju neprirodno i to nam se dopalo. Performanse prilikom većih ISO osetljivosti nisu za pohvalu, pa tako bi bilo dobro ne koristiti ISO vrednosti veće od 100. Uz nabrojane nedostatak, Ixus i Zoom ipak ostavlja dobar utisak o kvalitetu svojih fotografija, jer je jasno da je za većinu nedostataka zadužena preterana rezolucija od 5 megapiksela (kako bi se išlo u korak sa konkurencijom). Baš zbog toga ne bi bilo dobro štampati formate veće od A4, osim ukoliko niste vešti sa obradom fotografija. Spomenuti nedostaci znatno se umanjuju prilikom, najčešćih, 10 x 15 štampi, a kvalitet reprodukcija boja ostaje na istom nivou i baš zbog toga smatramo da Ixus i Zoom pruža pristojan kvalitet fotografija.
Utisci
Možemo reći da bi Ixus i Zoom odlično obavio ulogu modnog detalja. Fantastičan fizički utisak ostavlja zahvaljujući dimenzijama, koje su više na nivou mobilnih telefona, nego li digitalnih fotoaparata, a ne sme se zaboraviti ni na prilično atraktivno kućište, koje je urađeno od prvoklasnih materijala.
Sa druge strane, Ixus i Zoom ne bih baš najbolje prošao kao fotografska sprava, pogotovo ako se poredi sa “velikim” Ixusima. I dok su “veliki” Ixusi jednako dobri i po danu i u mraku, dotle je ovaj maleni Ixus dobar samo po danu. Slab blic i ni malo reprezentativne mogućnosti autofokusa (u teškim-mračnim uslovima) upravo poništavaju ono što nam se možda i najviše svidelo kod “velikih” Ixusa.
Međutim, daleko od toga da je ovaj mališa za bacanje. Ukoliko vam je svaki milimetar u vašoj torbici ili džepu bitan, ukoliko je velika većina vaših fotografija snimljena po danu, onda se Ixus i Zoom vraća u igru. Od dobrih osobina posebno izdvajamo brzinske mogućnosti i zaista lepu reprodukciju boja. Ni ekran nije za bacanje, a i ne bi bilo loše da je tako, jer optičkog tražila za ispomoć nema. Najveće mane smo već spomenuli (slab blic i AF mogućnosti).
Ukoliko vam treba mali aparat za snimanje kako u mračnim uslovima, tako i po danu, onda je verovatno bolje da potražite Ixuse sa brojevima :), odnosno modele 60 ili 800. Ukoliko vam je potreban izuzetno mali i stilizovan fotoaparat koji ćete u većini slučajeva koristiti po danu, onda Ixus i Zoom može da bude dobar izbor.
Canon aparat za potrebe testa ustupio Pin Computers, zvanični zastupnik Canon-a za SCG.