Canon PowerShot A1000 IS i A2000 IS

Canon PowerShot A1000 IS i A2000 IS

ako A40 nije prvi digitalni Canon A klase, ovaj se model se može okarakterisati kao pionir digitalnih Canona (ujedno i A klase) na našem tržištu. Upravo u to vreme, a govorimo o drugoj polovini 2002. godine, poklopile su se tri veoma bitne stvari koje su uzrokovale masovni napredak digitalne foto ere kod nas. Digitalni fotoaparati su krenuli da dobijaju relativno prihvatljive cene, opšti standard stanovništva se osetno popravio i kvalitet fotoaparata (pre

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Canon PowerShot A1000 IS i A2000 IS

      Iako A40 nije prvi digitalni Canon A klase, ovaj se model se može okarakterisati kao pionir digitalnih Canona (ujedno i A klase) na našem tržištu. Upravo u to vreme, a govorimo o drugoj polovini 2002. godine, poklopile su se tri veoma bitne stvari koje su uzrokovale masovni napredak digitalne foto ere kod nas. Digitalni fotoaparati su krenuli da dobijaju relativno prihvatljive cene, opšti standard stanovništva se osetno popravio i kvalitet fotoaparata (pre svega samih fotografija) po prvi put je doveden na adekvatan nivo. Ono što je kompaniji Canon uspelo sa PowerShot A40 modelom, bar na našem tržištu, može se izraziti u promilima ukoliko se uporedi sa onim šta su njegovi naslednici, modeli PowerShot A60 i A70 postigli nešto kasnije. Za mnoge, ova dva aparata jesu prvo slovo digitalne foto istorije, a za to su postojali više nego ubedljivi razlozi. Malo je reći da su ovi fotoaparati bili jednostavno neodoljivi. Osnovni zaštitni znak Canona – kvalitet fotografija – krasio je ova dva fotoaparata. Cena je, za to vreme, bila više nego u razumnim granicama, ali treba imati na umu da su razumnu cenu i kvalitetne fotografije (u to vreme) nudili i ostali veliki proizvođači. Ono što je, ipak, A60 i A70 lansiralo u nebesa jesu bile mogućnosti ručnog podešavanja bitnih fotografskih parametara.
       

      Generalno gledano, dovoljan vam je Auto ili P mod da snimite 95% fotografija i te činjenice su manje-više svi bili svesni, ali ljudska radoznalost, u ovom slučaju, dovela je do blage opsesije štelovanja blende, zatvarača i osetljivosti senzora. Ne treba nikoga to da čudi – prisustvo ekrana i besplatno “razvijanje” fotografija (prostim kopiranjem na PC) pružilo je više prostora ljudima da eksperimentišu i provere “šta će se desiti ukoliko uradim ovo…”. Direktno ili indirektno, Canon na čelu, ali i ostali proizvođači, učinilisu da se danas SLR aparati (koji su u osnovi profesionalni, ali koji se usled masovnosti danas dele na amaterske, polu-profesionalne i profesionalne) koriste kao nikada do sada među amaterima za obične porodično-turističke namene. Digitalni fotoaparat danas, za mnoge, nije uređaj za čuvanje momenata od prošlosti, već više zanimljiva igračka, a ne bi bila greška kada bi se reklo da upravo modeli PowerShot A60 i A70 nose deo zasluga za takvo stanje.

      Kao što smo spomenuli Canon aparati su vremenom evoloirali i najbitniji momenat zapravo jeste cepanje ove na dve posebne klase. Iako te dve klase i dalje nose “A” na početku, jasno se mogu videti razlike među njima, a najosnovnija razlika od svih bila je što su donjoj klasi A Canona oduzeti napredni ASM modovi. Pred nama su danas dva predstavnika “donje” klase A Canon, a ako Canon nastavi ovaj vid nomenklature svoje ponude, čini se da će u buduće biti mnogo lakše shvatanje gde koji aparat pripada. Naime, Canon je za svoje digitalce pozajmio način raspoređivanja iz SLR klase koji glasi – što manji broj cifara u oznaci, to aparat pripada višoj klasi. Na primer: 5D > 50D > 450D > 1000D. Sigurno da u dašanje vreme ni jedan fotoaparat ne može da bude “bestseller”, obzirom da su digitalni aparati ušli u mnoge domove i da je sama atraktivnost običnih fotoaparata u ovom trenutku na prilično niskom nivou. Bez obzira na to, pogledajmo gde će se pozicionirati i kome su namenjeni novi Canon PowerShot aparati sa oznakama A1000 IS i A2000 IS.
      PowerShot A1000 IS – specifikacija, pakovanje
       

      Canon PowerShot A1000 IS

      megapiksela

      10

      merenje svetla

      Evaluative, Center-weighted average, Spot

      rezolucije

      (L) 3648 x 2736, (M1) 2816 x 2112, (M2) 2272 x 1704, (M3, Date Stamp) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3648 x 2048

      modovi blica

      Auto, Red-eye Reduction, Auto Red-eye Correction, Flash On, Flash Off; FE lock, Slow Synchro

      raw

      ne

      domet blica

      1.0-13 ft./30cm-4.0m (W), 1.0-6.6 ft./30cm-2.0m (T) (ISO Auto)

      veličina senzora

      1/2.33″

      prioritet blende

      ne

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      ne

      objektiv

      6.2 – 24.8 mm

      manual

      ne

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      35 – 140mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      ne

      najveći otvor blende

      f/2.7 – f/5.6

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480 (30 fps/30 fps LP), 320 x 240 (30 fps), 160 x 120 (15 fps)

      optički zum

      4x

      samookidač

      2, 10 sec

      digitalni zum

      4x

      tip memorije

      SD / MMC – HC

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      32 MB

      af lampa

      ne

      tražilo

      da

      ručni fokus

      ne

      ekran

      2.5″, 115.000 tačaka

      raspon fokusa

      1.6 ft./50cm-beskonačno

      live histogram

      ne

      makro

      1.2 in.-1.6 ft./3-50cm (W), 1.0-1.6 ft/30-50cm (T)

      playback histogram

      da

      supermakro

      ne

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      2 x AA

      iso osetljivost

      Auto, High ISO Auto, ISO 80/100/200/400/800/1600

      trajanje baterija

      220 snimaka (alkalne), 450 (Ni Mh), 480 min pregleda

      brzina zatvarača

      15-1/1600 sec

      masa

      155 g (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Preset (Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H), Custom

      dimenzije

      95.4 x 62.4 x 31.0mm

      – PowerShot A1000 IS fotoaparat
      – AA alkalne baterije za jednokratnu upotrebu (x2)
      – SD memorijska kartica 32MB
      – traka za nošenje
      – Digital Camera Solution CD-ROM
      – USB kabal
      – AV kabal

      PowerShot A1000 IS – dizajn, spoljašnost, mogućnosti

      A1000 IS aparat napaja se sa dve AA baterije. Kao što je to slučaj kod ove vrste tehničkih uređaja, baterije diktiraju oblik i gabarite. Ono što se na osnovu spoljnog izgleda može reći jeste da A klasa Canon želi da bude manja i da je tehnologija dovoljno napredovala da se to ostvari, ali prosto nije moguće zbog baterija. Ipak, Canon je učinio mudar potez pa je tako zadebljanje aparata tamo gde su baterije iskoristio da napravi mali rukohvat koji pomaže boljem držanju aparata u ruci. Ostatak aparata je tanak najviše što je moguće što je za pohvalu. Kada se uzmu činjenice da visinu aparata (kao i polovinu debljine) diktiraju AA baterije, a širinu, u neku ruku, LCD ekran može se reći da je A1000 IS mali onoliko koliko je to u ovom trenutku moguće. Ne smemo zaboraviti ni da bi sa manjim dimenzijama mogao pomalo da ugrozi IXUSe, a to je verovatno poslednja stvar koju bi Canon želeo.

      Što se tiče kućišta i materijala od kojeg je napravljeno, situacija nije sjajna, ali Canon ponovo igra na kartu iskustva. Za kvalitet materijala kućišta može da se kaže da su prosečnog kvaliteta i ništa više od toga. Ipak, uz veoma dobro pakovanje i milimetarsku završnu obradu, Canon ipak uspeva da podigne nivo kvaliteta spoljašnosti ovog aparata. To znači da plastika na dodir ne ostavlja poseban utisak kvaliteta, ali da je osećaj generalno pozitivan, jer je aparat dobro upakovan i deluje relativno čvrsto.

      Kada pričamo o ergonomiji i upotrebi, glavna osobina koja krasi ovaj aparat jeste jednostavnost. Bez obzira na jednostavn oblik aparata, na njemu se našao rukohvat, što je dobro. Rukohvat nije nekih zavidnih dimenzija, ali će koliko-toliko pružati usećaj ugodnijeg držanja. Sa zadnje strane nalaze se tasteri koji koji su simetrčno poređani, kružnog oblika, solidne veličine i kvalitetnog “klika”, što upotpunjuje sasvim dobar utisak o ergonomiji i upotrebi aparata ove veličine, oblika i klase.

      PoweShot A1000 IS ima objektiv osnovne specifikacije. 6.2 – 24.8 mm kada se prevede u univerzalni 35-milimetarski format, dobije se da ovaj aparat ima objektiv raspona 35 – 140mm. Laičkim jezikom rečeno, A1000 IS ima 4x optički zum. 35 mm od kojih objektiv “polazi” je normalna vrednost – ni široka, ni uska. 140 mm do kojih objektiv “dobacuje” možda jeste samo 4x uvećanje, ali je i dalje dovoljno za sve normalne potrebe. Običan objektiv učinio je da i svetlosna moć objektiva bude normalna, makar na širokom delu gde je najveći otvor blende f2.7, na tele delu f5.6 otvor blende ipak znači da će aparat ipak morati da spusti brzinu zatvarača ili poveća ISO osetljivost za jedan korak. Objektiv, kao što se po punom nazivu aparata može reći, poseduje mehaničku stabilizaciju koja će doprineti većem procentu uspešnih fotografija u stiuacijama sa velikim zumovima i/ili dugačkim ekspozicijama.

      LCD ekran koji poseduje A1000 IS je, sada već možemo da kažemo, loš. Nećemo reći da je Canon namenski ugradio loš ekran u ovaj aparat, već da su u pitanju stare zalihe ekrana koje negde moraju da se ugrade. Pre nekoliko godina ovaj ekran se ne bi okarakterisao kao loš, ali obzirom na to šta konkurencija ugrađuje, takav epitet se danas već može iskoristiti. S jedne strane, normalno je da pristupačan aparat donje klase nema sve osobine na savršenom nivou, ali naša je obaveza da vas obavestimo da je Canon ipak morao malo bolji ekran da ugradi, pogotovo po pitanju prikaza i rezolucije, pošto je dijagonala od 2.5 inča sasvim dovoljna.

      Srednja veličina aparata, očigledno, dovela je do toga da se u A1000 IS ubaci blic sasvim solidne jačine. Za amaterske potrebe blic će biti više nego dovoljan, ali treba imati na umu da i najbolji blic čak i u aparatima visoke amaterske klase, nije dovoljan za spektakularne rezultate. Sve dokle se objekti fotografisanja nalaze na blizini do nekoliko metara, rezultati će biti vrlo dobri, ali svako udaljavanje preko te granice usloviće mračne i šumovite predele, koji su karakteristični za sve aparate, ne samo za ovaj Canon. Povećanje ISO oseltjivosti, logično, povućiće sa sobom i poboljšanje mogućnosti blica, ali treba znati da će u tim situacijama predeli koji ne mogu da budu zahvaćeni blicem biti još više šumoviti.

      PowerShot A1000 IS – prikaz ekrana, makro, performanse

      Nekada su aparati A klase bili relativno lenji, ali su se poslednjih par godina po brzinskim rezultatima značajno priližili IXUS aparatima. Naravno i IXUS aparati su vremenom postajali sve brži i brži, a dobro je što vidimo da A klasa ne zaostaje po ovom pitanju. Ono što ipak ne treba nikada očekivati jeste da A klasa po brzini nadmaši popularne IXUSe. Pre svega, očeuje se od IXUSa da budu brži, zato što su i skuplji na kraju krajeva to je jedna od osobina “džepnih” aparata. Druga stvar je u tome što manji aparati po veličini automatski za sobom povlače manje delove koji su lakši i koji se brže pokreću što sve ukupno dovodi do boljih brzinski rezultata. Bez obzira, ono što poslednjih godina viđamo od Canon A klase jesu veoma dobre performanse, što se u ostalom i može videti u tabeli ispod, dok mi ni na jednu stavku nemamo zamerku.
       

      operacija

      PowerShot A1000 IS

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      1.82

      uključivanje aparata u mod za pregled

      1.81

      isključivanje aparata iz moda za fotografisanje

      2.00

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.1 / 1.62

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      1.76

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen/uvučen)

      1.31 / 2.10

      zumiranje (iz wide u tele)

      1.69

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      2.80

      Naše testiranje makro mogućnosti veoma je jednostavno. Na LCD ekranu koji ima veličinu tačke 0.264 milimetra (a poznato je da je svaka tačka na kolor LCD ekranima sastavljena od tri pod-tačke: crvena, zelena, plava) puštamo sivu sliku (boje 128,128,128) čime iniciramo “srednji” prikaz jačine sva tri pod-piksela, podjednako. Potom približavamo aparat najviše što je moguće da se fokusira. Dobijeni rezultat iz fotografije pune rezolucije isecamo na veličinu 450 x 200 tačaka. Na taj način, makro mogućnosti obuhvaćene su i brojem megapiksela aparata i time koliko je moguće objektiv približiti objektu. Rezultat vidite na slici ispod. Podsećamo da grupa od crvene, zelene i plave pod-tačke čini širinu od 0.264 mm. Rezultat koji nudi A1000 IS može da se okarakteriše kao sasvim solidan, mada je sa drugim aparatima moguće ostvariti još bolje rezultate (pogledati A2000 IS, npr).
       

      Što se tiče brzine fokusiranja, A1000 IS je solidan, mada ispod nivoa Canona. Canon nas je navikao da njegovi aparati uvek veoma brzo zaključavaju fokus. Istina, uspešno zaključivanje fokusa nije uvek odlika Canon aparata, ali se to može reći za A1000 IS. Čak i u težim sutiacijama A1000 IS uspeva da zaključa fokus, ali se mora naglasiti da je sama brzina fokusiranja ipak malo slabija nego što smo očekivali, mada opet na veoma visokom nivou u poređenju sa konkurencijom.
      PowerShot A1000 IS – fotografije

      Canon zaista oduševljava što se kvaliteta fotografija tiče. Ako se uzme da je ovo aparat niže klase, onda je pozitivan rezultat još veći. Pre svega, iznenađuje kako se Canon dobro bori sa problematikom mnogo megapiksela na malom senzoru. Problem gustog senzora obično se ispoljava u povećanju nivoa šuma, kao ti ukrštanju, a samim tim i uništavanju veoma sitnih detalja, uključujući pojavljivanje aberacija koje nisu vezane za nesavršenost objektiva. Može se reći da se A1000 IS sa problemom šuma na niskim ISO usled gustog senzora veoma dobro izborio. Primetan je jako mali nivo crvenkastog isijavanja na nekim motivima, ali opet sve u granicama normale i to je ujedno i najveći problem 10 MP na 1/2.33″ senzoru.

      Reprodukcija boja, takođe, veoma nam se dopala. Raniji Canon aparati A klase imali su malo prenaglašene boje – valjda kako bi fotografije izgledale atraktivnije – ali je Canon očigledno shvatio da za time nema potrebe, pa se za boje koje nudi A1000 IS može reći da su veoma realne, među kojima nam se dopala veoma prirodna plava koja je nebo jako lepo preslikala. Količina detalja je na prilično visokom nivou u većem delu fotografije. Kažemo u većem delu, pošto najveći problem fotografija jesu uglovi. Na fotografijama je moguće videti i određeni nivo zamućenja ćoškova, ali, isto tako, i određeni nivo zamračenja uglova. Sve je naravno u granicama normale, a obzirom na klasu aparata i ostale kvalitetne osobine fotografija aparata, ovih par slabosti smo u stanju bez problema da oprostimo.

      Što se tiče nivoa šuma i generalno kvaliteta fotografija na visokim ISO osetljivostima, prilično smo zadovoljni.. Ipak, moramo da skrenemo pažnju na određene stvari, koje možda manje iskusno oko ne može da primeti. Naime, primetićete gotovo neprimetan nivo šuma u crnim delovima fotografije. To je u svakom slučaju dobro i pohvala za Canon, ali nemojte gledanjem crnog da pomislite da su ove fotografije na visokim ISO bez šuma. To što ovaj Canon aparat “zna” šta je mrak, jeste za pohvalu, ali činjenica je da je pri ISO 800 i 1600 šum itekako vidljiv u ostatku fotografije. Bez obzira, čak i ono što na ISO 800 i 1600 nudi A1000 IS, može se reći da je veoma dobar rezultat. Problem, kao i uvek, predstavlja to što je šum prilično oštar i što će trebati dosta truda i veštine kako bi se uklonio u potpunosti sa fotografija. Ovo pričamo samo u slučajevima da su vam potrebni vrhunski rezultati za štampe velike rezolucije. Činjenica je da se ovaj aparat za ovakve namene neće koristiti, pa se tako može reći da je za sve amaterske potrebe A1000 IS dobar na gotovo svim ISO osetljivostima, ali nije tajna da se preko ISO 400 šum značajno povećava.
      PowerShot A2000 IS – specifikacija, pakovanje

      PowerShot A2000IS

      megapiksela

      10

      merenje svetla

      Evaluative, Center-weighted average, Spot

      rezolucije

      (L) 3648 x 2736, (M1) 2816 x 2112, (M2) 2272 x 1704, (M3, Date Stamp) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3648 x 2048

      modovi blica

      Auto, Red-eye Reduction, Auto Red-eye Correction, Flash On, Flash Off; FE lock, Slow Synchro

      raw

      ne

      domet blica

      1.0-11 ft./30cm-3.5m (W), 1.6-6.7 ft./50cm-2.0m (T) (ISO Auto)

      veličina senzora

      1/2.33″

      prioritet blende

      ne

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      ne

      objektiv

      6.4-38.4mm

      manual

      ne

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      36-216mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      ne

      najveći otvor blende

      f/3.2-5.9

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480 (30 fps/30 fps LP), 320 x 240 (30 fps), 160 x 120 (15 fps)

      optički zum

      6x

      samookidač

      2, 10 sec

      digitalni zum

      4x

      tip memorije

      SD / MMC – HC

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      32 MB

      af lampa

      ne

      tražilo

      ne

      ručni fokus

      ne

      ekran

      3″, 230.000 tačaka

      raspon fokusa

      1.6 ft./50cm-beskonačno

      live histogram

      ne

      makro

      1.2 in.-1.6 ft./3-50cm (W)

      playback histogram

      da

      supermakro

      ne

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      2 x AA

      iso osetljivost

      Auto, High ISO Auto, ISO 80/100/200/400/800/1600

      trajanje baterija

      240 snimaka (alkalne), 500 (Ni Mh), 540 min pregleda

      brzina zatvarača

      15-1/1600 sec

      masa

      185 g (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Preset (Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H), Custom

      dimenzije

      101.9 x 63.5 x 31.9mm

      – PowerShot A1000 IS fotoaparat
      – AA alkalne baterije za jednokratnu upotrebu (x2)
      – SD memorijska kartica 32MB
      – traka za nošenje
      – Digital Camera Solution CD-ROM
      – USB kabal
      – AV kabal

      PowerShot A2000 IS – dizajn, spoljašnost, mogućnosti

      Veličina A2000 IS, kao i kod slabijeg modela, diktirana je time što aparat koristi dve AA baterije. U odnosu na A1000 IS, ovaj aparat ima i druge stvari koje su diktirale veličinu i masu. Veći ekran i napredniji objektiv, učinili su da je A2000 IS širi 6 mm i teži čak 30 grama od A1000 IS. Ipak, kada stoje jedan pored drugog, ne primećuje se neka velika razlika, a isto se može reći i kada se aparati nose u džepu. Bez obzira, vidljiva je i osetna razlika u širini i masi, ali činjenica je da kako po obliku, tako i po gabaritima A2000 IS i A1000 IS spadaju u istu kategoriju.

      Što se tiče spoljašnosti, materijala i izrade, situacija je gotovo preslikana od slabijeg modela. Kvalitet materijala od kojih je napravljeno kućište A2000 IS dobija tek prosečnu ocenu. S druge strane, veoma precizna završna obrada i dobro pakovanje aparata učinili su da utisak o kvalitetu spoljašnosti A2000 IS ipak bude pozitivan. Na prost dodir, ovaj aparat ne deuje vrhunski kvalitetan, ali je veoma čvrst i ostavlja utisak dugotrajnosti i postojanosti.

      Ergonomija i upotrebljivost su na pristojnom nivou za jedan ovakav aparat. U delu gde su postavljene baterije, aparat je zadebljan što, iako ne u potpunosti, delom doprinosi kvalitetnom osećaju prilikom ležanja aparata u ruci. Sa zadnje strane nije bilo kompromisa oko dizajna tastera i sve je podređeno upotrebljivosti i praktičnosti. Tasteri su običnog kružnog oblika, simetrični postavljeni, dovoljno veliki i razmaknuti jedni od drugih, što uz kvalitetan “klik” pruža veoma dobar osećaj.

      Pored dimenzija, najveća razlika između dva aparata u ovom testu jeste objektiv. A2000 IS ima 6.4 – 38.4mm što uz veličinu senzora od 1/2.33″ nas dovodi do računice da je objektiva raspona 36-216 mm kada se iskaže u naširoko prihvaćenom i svima jasnom 35 milimetarskom formatu. Objektiv je za jedan milimetar uži u odnosu na onaj na slabijem modelu, što jeste primetno, ali generalno ne menja upotrebljivost objektiva na širokom položaju. Na tele položaju, A2000 IS dobacuje čak do 216 mm. To znači da objektiv ovog aparata nudi optičko uvećanje (zum) od 6x u odnosu na svoju početnu vrednost. 216 mm uz rezoluciju od 10 megapiksela, dovoljno je za gotovo sve amaterske potrebe. Naravno, lepo je imati ultrazum, koji danas “prebacuju” i 500 mm, ali činjenica je da će vam bilo šta više od ovih 216 mm jako retko zatrebati. Ono po čemu je A2000 IS lošiji u odnosu na slabiji model, a što se moglo očekivati, jeste svetlosna moć objektiva. Kada je “igra” sa žižnom daljinom (rasponom) objektiva, ne mora, ali običaj je da se gubi na svetlosnoj moći objektiva. U odnosu na A1000 IS, A2000 IS ima sporiji objekti za pola koraka, što i nije za pohvalu, ali se ne može reći da je f/3.2-5.9 loš rezultat. Objektiv, kao što se po punom nazivu aparata može reći, poseduje mehaničku stabilizaciju koja će doprineti većem procentu uspešnih fotografija u stiuacijama sa velikim zumovima i/ili dugačkim ekspozicijama.

      Što se ekrana tiče, situacija kod A2000 IS značajno bolja nego kod slabijeg modela, pa i više od toga. LCD ekran dijagonale 3″ i rezolucije 230.000 je vrh onoga što industrija digitalnih fotoaparata nudi, kada je reč o veličinama ekrana. Ne samo da su vrednosti zanimljive na papairu, nego smo i u praksi više nego zadovoljni. Očigledno da je u pitanju ekran koji smo videli na IXUS 90 modelu, a koji smo zapamtili kao izrazito kvalitetan. Ekran ima veoma lepe boje, dobar ugao gledanja i sasvim solidnu “odbranu” od odsjaja, koji može da zasmeta prilikom korišćenja aparata napolju. LCD ekran naravno posvetljava prikaz u situacijama sa slabim svetlom i dobro je što se u tim situacijama jako malo gubi na tečnosti prikaza.

      Što se tiče blica koji ima A2000 IS, u pitanju je isti blic kao onaj na A1000 IS, ali ostvaruje malo lošije rezultate, kako u praksi, tako i na pairu. Razlog za to jeste to što je objektiv na ovom aparatu malo zatvoreniji nego na slabijem modelu, što smo već spomenuli. I dalje je blic upotrebljiv i dovoljan za amaterske potrebe (i generalno na nivou boljem nego u mnogim džepnim aparatima), ali se ipak da videti da su rezultati malčice slabiji nego oni koje daje A1000 IS.

      PowerShot A2000 IS – prikaz ekrana, makro, performanse

      Iako ova klasa aparata i dalje ima “stari” DIGIC III čip, za A2000 IS se može reći da se ozbiljno približio IXUS aparatima kada su brzinski rezultati u pitanju. Zanimljivo je da je ovaj aparat još bolji od inače brzog A1000 IS. Canonov zaštitni znak je uvek bila brzina aparata, a činjenica da je Canon pre par godina spustio furiozne performanse i u svoju početnu klasu, bio je još jedan dokaz da se na tržištu fotoaparata vodi žestoka borba. Kao što u tabeli može da se vidi A2000 IS je na svakom polju veoma brz. Jedino gde je A2000 IS malo sporiji od A1000 IS jeste koliko vremena treba da prođe kada je aparat isključen do prve snimljene fotografije. Verovatno je stvaru većem i kompleksnijem objektivu koji A2000 IS ima. Što se tiče ove stavke, tu su i dalje neprevaziđeni IXUS aparati koji su na ovom polju prosto nedostižni.
       

      operacija

      A2000 IS (u sec.)

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      1.53

      uključivanje aparata u mod za pregled

      1.95

      isključivanje aparata iz moda za fotografisanje

      1.73

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)

      0.1 / 1.34

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      1.94

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen/uvučen)

      1.25 / 1.83

      zumiranje (iz wide u tele)

      1.69

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      3.06

      Ideja ovog makro testa je veoma jednostavna. Imamo 14.1″ ekran rezolucije 1024 x 768 tačaka. Veličina tačke iznosi 0.264 milimetara, a svaka tačka sastoji se od tri pod-tačke: crvena, zelena i plava. Na ekranu puštamo sivu pozadinu (128,128,128) i priližavamo objektiv sve dokle može da fokusira. Potom iz fotografije isecamo 450 x 200 px fotografiju i dobijamo rezultat ispod. Na ovaj način dobija se makro mogućnost ukombinovan sa dva elementa: koliko je moguće objektiv približiti objektu i fokusirati i koliko velike fotografije se dobijaju iz fotoaparata. Dakle, na slici ispod vidite koliko fotoaparat može da se uveliča pod-tačke gore spomenutog ekrana. Za rezultat koji ostvaruje A2000 IS može da se kaže da je veoma dobar i više nego kvalitetan i pored objektiva, može se reći da su makro mogućnosti ono što najviše odvaja dva aparata iz ovog testa.
       

      Iako raniji aparati Canon A klase nisu uvek garantovali zaključavanje fokusa u težim situacijama, može se reći da je A2000 IS po ovom pitanju veoma dobar. Ono što smo još primetili, a što nas je donekle iznenadilo, jeste da A2000 IS fokusira nešto brže od A1000 IS modela. Činjenica jeste da će manje složeni objektiv (kao što ima A1000 IS) pružiti bolje brzinske rezultate fokusiranja, ali to u ovoj situaciji nije slučaj. Ne kažemo da je A1000 IS spor po brzini fokusiranja, ali A2000 IS zapravo tek daje one brzine koje smo od Canona očekivali.
      PowerShot A2000 IS – fotografije

      Komentar oko kvaliteta fotografija koje nudi A2000 IS prilično je sličan kao slabijeg modela. Jedine razlike, ponovo, viđamo u objektivu, odnosno efektu koji objektiv ostavlja na fotografije. Da ponovimo ukratko impresije oko fotografija koje i ovde važe. Iznenađuje količina detalja i nizak nivo šuma obzirom da je na mali senzor nagurano čak 10 megapiksela. U Canonom stilu, po danu i na niskim ISO osetljivostima, Canon čak i ovoj kombinaciji (1/2.33″ i 10 MP) nudi respektabilno nizak nivo šuma na fotografijama. Manji problemi se vide u preklapanju jako sitnih detalja kada senzor “zbunjen” i kada dolazi do poremećaja tih detalja ili, recimo, isijavanja ivica (obično crvenom nijansom), ali opet sve u veoma maloj količini, pogotovo kada se pogleda da je ovo ipak početna klasa fotoaparata.

      Realna reprodukcija boja nije uvek bila obeležje Canon A aparata, ali to definitivno jeste slučaj kod novih predstavnika ove klase. Veoma realna i prijatna plava, kao i dosta dobre crvene i zelene nijanse čine da A2000 IS pruža prilično realne boje, s jedne strane, ali i boje koje su jako pogodne za neka unapređenja, ukoliko je to ono što na vašim fotografijama volite ili što vam je neophodno. Najveće mane fotografija jesu uglovi. Nažalost, kod A2000 IS je to još više izraženo, što se svakako moglo očekivati. Kod aparata niže klase, “napredni” objektiv (po rasponu) sa sobom obično nosi problem slabije svetlosne moći i obično slabijih rezultata u uglovima fotografija. Probleme smo videi kod A1000 IS, ali su kod A2000 IS slabosti još više izražene, kako po pitanju zamućenja, tako i po pitanju zamračenja. Ne kažemo da su razlozi zbog kojih A2000 IS treba ignorisati, daleko od toga, ali vam ne treba više od 140 mm, A1000 IS se čak ističe kao bolje rešenje.

      Što se tiče rezultata na visokim ISO osetljivostima, zaključak je isti kao kod kod A1000 IS modela. Dopada nam se to što ovi Canon aparati dobro znaju gde je mrak i tamo ne prave nepotreban šum. Ipak, to ne bi trebalo da vas prevari pa da pomislite da je na ISO 1600 A2000 IS savršen. To nije slučaj, kao ni na ISO 800, gde je vidljivo da šum narušava detalje, ali opet sve u granicama normale i očekivanog. Za eventualne velike štampe i neke specijalne potrebe, pri ISO 800 i 1600 potrebno je uklanjanja šuma nekim naprednim alatima, ali to neće biti baš lak zadatak obzirom da je šum prilično oštar. Ipak, kako je i A2000 IS i dalje aparat za amatere, smatramo da fotografije čak i na ISO 1600 mogu da izgledaju sasvim lepo direktno iz aparata.
      Utisci

      Oba aparata su se pokazala kao kompletni proizvodi sa kojima nismo imali nikakvih problema. Iako je ovo A klasa Canona koja predstavlja, uglavnom, donji deo ponude ove kompanije, ne treba očekivati da ove aparata Canon poklanja. A1000 IS ima cenu nešto manju od 200 evra, a A2000 IS nešto manju od 250 evra. To je u redu, ali vidimo jedan “problem” i to u vidu Canon IXUS 80 i IXUS 90 digitalnih fotoaparata. Iako ova dva IXUS-a nisu sveži kao predstavnici A klase, smatramo da su oni veoma atraktivni, a mogu se naći za hiljadu-dve dinara više u odnosu na predstavnike A klase koje smo upravo opisali. Ukoliko vam je potreban što bolji fotoaparat za što manju cenu, onda je A1000 IS više nego dobar izbor. Međutim, ako vas A2000 IS interesuje i spremni ste da izvojite novac za njega, onda se cela situacija malo komplikuje. U tom slučaju, A2000 IS je potpuno ispravan izbor samo ukoliko vam je potreban 6x optički zum. U suprotno, pomenuti IXUS 80 i IXUS 90 aparata čine se kao veoma interesantno rešenje. Neki korisnici cene aparate koji troše AA baterije i koji su malo veći po dimenzijama (zbog lakšeg držanja u ruci) i u tom slučaju PowerShot A2000 IS jeste pobednik u odnosu na dvocifrene IXUS-e.
       

      Na kraju, računica je veoma jednostavna – ukoliko vam je potreban solidan aparat koji ne košta više od 200 evra, PowerShot A1000 IS će se istaći kao solidno rešenje. Međutim, ukoliko ste spremni da potrošite nešto više novca, možda bi trebalo porazmisliti o poslednjoj seriji “dvocifrenih” IXUS modela? Činjenica je da su ti aparati manji, brži i, po uporednom testu stilizovanih aparata od letos, čini se da će IXUS 90 pružiti i bolji kvalitet fotografija. S druge strane, PowerShot A2000 IS nudi 6x optički zum što može da bude nekome veoma korisna mogućnost, ali nekome, s druge strane, manje-više nebitna. Najveću zamerku upućujemo na račun PowerShot A1000 IS modela koji ima zaista slab ekran, a koji možda pre par godina nije bio loš, ali je za današnje pojmove prevaziđen, čak i u ovoj klasi aparata. Ono što nam se dopada jeste kvalitet fotografija i performanse – stvari na koje nas je Canon u poslednje vreme prosto razmazio. Ostatak osobina kod oba aparata je uglavnom karakterističan za A klasu kompanije Canon – solidna izrada i dobro pakovanje kućište celog aparata, uz malo slabije materijale od kojh je to kućište napravljeno. Imali smo zamerke na uglove fotografija, pogotovo kod A2000 IS, ali imajte na umu da je sve to u granicama očekivanog. PowerShot A2000 IS, s druge strane, pruža makro mogućnosti koje imaju prilično veliki potencijal. Sve u svemu, Canon dobro nastavlja tradiciju svoje A klase. To što ovi aparati ne donose neke senzacionalne novine, nije problem Canona nego čitave industrije amaterskih aparata koja je pomalo zamrla. Ako spadate među one kojima je 35 – 105mm dovoljno, onda cena A2000 IS i ne deluje kao atraktivna ako se uzme relativno povoljna cena koju imaju IXUS 80 i 90. Međutim, ukoliko vam 216 mm koje nudi ovaj aparat znači, onda se njegova upotrebna vrednost u mnogome povećava, mada se nadamo da će mu cena biti nešto niža u narednom periodu, obzirom da je u pitanju prilično nov proizvod.
       

      Canon PowerShot A1000 IS

      Canon PowerShot A2000 IS

      Za:

      – kvalitet fotografija
      – performanse
      – izrada kućišta
      – fokusiranje u teškim uslovima

       

      Za:

      – kvalitet fotografija
      – performanse
      – izrada kućišta
      – ekran
      – makro
      – fokusiranje u teškim uslovima

      Protiv:

      – ekran
      – kvalitet plastike kućišta
      – uglovi fotografija

      Protiv:

      – kvalitet plastike kućišta
      – uglovi fotografija (više izraženo nego kod A2000 IS)
      – ne opravdava razliku u ceni u odnosu na A1000 IS

      Canon PowerShot aparate na test ustupio PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi