Canon PowerShot A430

Canon PowerShot A430

Ne čudi što su nekada marginalizovani aparati sada postali sprave kojima vredi posvetiti pažnju. Iako se reorganizacija u klasama odvija (i odvijaće se) kod svih proizvođača, najjeftiniji predstavnici "entry" klase kod Canona preživeli su prolećnu selekciju i dobili svog naslednika. A430 je izuzetno jeftin aparat, ali moguće da je dovoljno dobar da poništi onu narodnu "kol'ko para, toliko muzike"...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Furiozan razvoj digitalaca tokom poslednjih godina, stvorio je perfektnu konkurenciju, što je proizvođače nateralo na danonoćno unapređivanje svojih aparata. S jedne strane čest izlazak modela naslednika deluje bezobrazno iz ugla kupca, jer se čini da proizvođači na taj način žele da nam kažu da je naš skoro kupljeni aparat već zastareo. Dublja analiza bi pokazala da to predstavljanje novih modela na svakih 6 meseci predstavlja jednostavnu borbu za život među proizvođačima i da mi kupci treba da budemo zadovoljni zbog toga, jer nam se brže plasiraju nova dostignuća, po nižim cenama.

      “A” je kod Canona oduvek predstavljalo oznaku za “entry” klasu digitalnih fotoaparata, odnosno klasu koja se ne oslanja na svoje mogućnosti, već samo na što nižu cenu. Danas ne govorimo o, na našim prostorima legendarnu “A” seriju, koju su u svoje vreme predstavljali A40, A60, A75, A510, već zapravo na najjeftinije Canon digitalne fotoaparate, nekada A200, A300 i A310 bez optičkog zuma, a u skorije vreme A400, A410 i A420 sa optičkim zumom.
       

      Činjenica da “konkurencija vreba sa svih strana” naterala je sve proizvođače da svim klasama posvete podjednako (mnogo) pažnje. Zbog toga ne čudi što su nekada marginalizovani aparati (A200, A300 i A310) sada postali sprave kojima vredi posvetiti pažnju. Iako se reorganizacija u klasama odvija (i odvijaće se) kod svih proizvođača, najjeftiniji predstavnici “entry” klase kod Canona preživeli su prolećnu selekciju i dobili svog naslednika. A430 je izuzetno jeftin aparat, ali moguće da je dovoljno dobar da poništi onu narodnu “kol'ko para, toliko muzike”…

      Specifikacija
       

      foto kamera

      Canon PowerShot A430

      megapiksela

      4.0

      rezolucije

      2272 x 1704, 2272 x 1280, 1600 x 1200, 1024 x 768 640 x 480

      raw

      ne

      veličina senzora

      1/3.0″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      5.4 – 21.6mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      39 – 156 mm

      najveći otvor blende

      f/2.8 (w) – 5.8 (t)

      optički zum

      4x

      digitalni zum

      3.6x

      autofokus

      TTL Autofocus

      af lampa

      ne

      ručni fokus

      ne

      raspon fokusa

      47cm – beskonačno

      makro

      5-47cm (w) – 25-47cm (t)

      supermakro

      1-5cm (w)

      kompenzacije ekspozicije

       +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 64, 100, 200, 400

      shutter speed (brzina zatvarača)

      1 – 1/2000s

      white balance (balans belog)

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom

      korekcija balansa belog

      ne

      merenje svetla

      Evaluative, Center-weighted average, Spot

      modovi blica

      Auto, Auto w/ Red-Eye Reduction, Flash On, Flash On w/ Red-Eye Reduction, Flash Off, Slow Synchro

      domet blica

      47 cm – 3.0 m (w) – 47 cm – 2.0 m (t)

      domet blica (makro)

      30 – 47 cm

      aperature priority (prioritet blende)

      ne

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      ne

      manual

      ne

      scene

      Auto, Camera M, Special Scene Portrait, Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Indoor, Kids & Pets, Night Snapshot, Super Macro, Color Accent, Color Swap, My Colors, Stitch Assist, Movie

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      ne

      video klipovi (sa tonom)

      640×480 (10 fps); 320×240 (30fps); 160×120 (15fps)

      self timer (samookidač)

      da

      tip memorije

      SD/MMC

      količina memorije uz aparat

      16 MB – MMC

      tražilo

      optičko

      LCD

      1.8″, 77.000 tačaka

      live histogram

      ne

      playback histogram

      ne

      konekcija sa računarom

      USB

      baterija

      2 x AA

      trajanje baterija

      ??

      masa

      160 g (bez baterije i kartice)

      dimenzije

      103 x 51.8 x 40.2 mm

      Pakovanje

      – Canon PowerShot A430
      – 2 x AA alkalne baterije (za jednokratnu upotrebu)
      – MMC 16MB memorijska kartica
      – traka za nošenje
      – CD sa drajverima i programima
      – USB kabal
      – AV kabal
      – početno (uprošteno) uputstvo za upotrebu na srpskom jeziku

      Dodatna oprema
       

      dodatni blic HF-DC1

      ispravljač za struju

      torbica

      Spoljašnji izgled

      Za početak možemo da pohvalimo izgled ovog aparata. A430 zahvaljujući primenjenoj crvenoj boji izbegava dosadan izgled koji krasi fotoaparate koji su obojeni samo u srebrno-sivu nijansu. Pored crvene, A430 dostupan je u još tri boje. Kada je o obliku reč, moglo bi se reći da je A430 debeljuca :), možda zbog horizontalno postavljenih baterija i objektiva koji ima 4x optički zum, a možda i zato da A430 ne bi manjim dimenzijama ugrožavao neke druge Canon aparate, jer koliko god Canon želi da A430 da prkosi konkurenciji, toliko se brine da ne smeta nekim skupljim Canonima. Telo aparata u potpunosti je od plastičnih materijala. Ova plastika ne odlikuje se visokim kvalitetom, ali je odlično izlivena i nema sumnje da je A430 konstruisan milimetarski precizno i savršeno upakovan, pa tako ovaj aparat deluje veoma čvrsto i postojano.
       

      Objektiv

      Fascinantno je kako kod svakog aparata objektiv na neki poseban način čini najbitniji deo aparata, a izuzetak nije ni sa A430 modelom. Zapravo, objektiv ugrađen u ovaj aparat sam po sebi ne predstavlja neku senzaciju, ali karakteristike objektiva u ovoj klasi predstavljaju značajno dostignuće. Zahvaljujući manjem senzoru i nešto većoj debljini, u aparat je uspešno smešten 5.4 – 21.6mm objektiv, što u prevodu na “lajka” format znači raspon objektiva 39 – 156 mm, što znači da A430 poseduje optičko uvećanje od čak 4x. Produžavanje objektiva uslovilo je slabiju svetlosnu moć na tele delu, koja iznosi f5.8, što nije za pohvalu, dok je najveći otvor blende u širokom položaju objektiva klasičnih f2.8. Objektiv na A430 ne samo da se produžio, već se i proširio u odnosu na prethodne modele. Istina 39mm još uvek nije dovoljno široko za ugodno snimanje u manjim prostorijama, ali je dosta bolje od 41mm na A410 ili preuskih 45mm na A400. Obzirom na raspon objektiva i svetlosnu moć, neće biti lako snimati u zatvorenim prostorijama, ali ćete zato ovaj objektiv, obzirom na malu cenu aparata, napolju jednostavno obožavati.

      Blic

      Na papiru, blic ugrađen u A430 pri ISO auto ima domet od 47 cm – 3.0 m u širokom i 47 cm – 2.0 m u tele položaju objektiva. Tokom korišćenja stekao se utisak da bi blic mogao da bude nešto jači, no sve se da oprostiti zbog male cene ovog aparata. Ukoliko želite veći domet (i, naravno, manje crvenih očiju) možete dokupiti HF-DC1 spoljni blic koji se pričvršćuje na navoj za stativ. Ipak, čini se da je veći problem vreme koje je potrebno da bi se blic napunio između dva fotografisanja, što stvarno zna da potraje (skoro i do 5 sekundi ponekad).

      AF lampa

      I ovaj Canon ima svoju AF lampu koja doprinosi uspešnijem fokusiranju u situacijama sa malo svetla, a ujedno služi i kao lampa samookidača. Možda nije u redu to reći, ali pokazalo se da kod Canon aparata uspešnost fokusiranja u teškim uslovima ne zavisi od AF lampe. O AF mogućnostima aparata kasnije tokom teksta.

       

      Sa leve strane aparata, ispod gumenih zaštita vidimo AV izlaz i mesto za smeštanje baterije koja služi kako se podaci o datumu, vremenu i podešavanjima ne bi obrisali kada se glavne baterije u aparatu istroše.
       

      Sa desne strane, ispod gumene zaštite, vidimo konektor za ispravljač za struju i mini-USB konektor za USB kabal. Pored ovih konektora vidimo rupicu na koju se kači traka za nošenje. Ispod vratanaca, veoma pristojnog kvaliteta za ovu klasu aparata, nalazimo SD/MMC memorijski slot i mesto za smeštanje dve AA baterije. Uz aparata se dobija 16MB memorije (u vidu MMC kartice) što može da posluži ukoliko budete fotografisali u 1600×1200 rezoluciji i nešto oštrijoj kompresiji, ali savet je kupiti 128 ili 256 MB SD karticu, jer je cena ovim karticama prilično niska, a omogućiće vam snimanje većeg broja fotografija u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji. Aparat koristi 2 AA baterije i uz aparat se dobijaju dve alkalne baterije, što znači da su ovo baterije za jednokratnu upotrebu i da je potrebno kupiti punjač i makar dve punjive baterije. Na kupovinu punjača gledajte kao na investiciju, a ne na trošak, jer bilo koje punjive Ni-Mh baterije koje se danas prodaju traju duže i od najboljih alkalnih, a novac potrošen na punjač i baterije, za kratak period se ostavi na trafici za kupovinu alkalnih baterija za jednokratnu upotrebu. Trajanje baterija je 90 snimaka po CIPA standardu za alkalne baterije i 360 za punjive Ni-MH baterije, takođe po CIPA standardu testiranja (nažalost, podatak o kapacitetu Ni-MH baterija nismo našli).
       

      Navoj za stativ

      Sa donje strane nalazi se plastični navoj za stativ, koji se ne nalazi u ravni sa objektivom.

       

      Zvučnik

      Sa gornje strane A430-ice može da se vidi zvučnik koji služi za reprodukciju tona sa video klipova ili poruka snimljenih uz fotografije.

       

      Optičko tražilo

      A430 poseduje klasično optičko tražilo koje zumira zajedno sa objektivom. Po veličini, tražilo je malo, ali ne i najmanje koje smo imali prilike da vidimo. Pored tražila nalaze se zelena i žuta lampa, koje zavisno od toga da li trepere ili sijaju, pružaju informacije o zauzetosti aparata, uspešnom ili neuspešnom fokusiranju i tako dalje.

      Ekran

      A430 poseduje ekran dijagonale 1.8 inča i rezolucije od samo 77000 tačaka, što podaci uobičajeni za ekrane na aparatima od pre nekoliko godina. Shodno specifikacijama i prikaz na ovom ekranu je pomalo retro. U situacijama sa dovoljno svetla, prikaz je OK, ali već prilikom nekih mračnijih scena, prikaz prestaje da bude tečan, a pored toga, tzv. posvetljavanje nije prisutno, pa tako ekran nije koristan u situacijama sa malo svetla kao ekrani nove generacije. Zahvaljujući maloj rezoluciji, oštrina prikaza nije za pohvalu. Shodno ceni i klasi aparata, ove mane mogu nekako da se prežive, ali opet ostaje želja za boljim ekranom i sigurni smo da ćemo u nekoj reviziji ove klase aparata već na jesen moći da vidimo veći i savremeniji ekran.

      Ekran – prikaz
       

      fotografisanje

      pregled

      Opcije i podešavanja


       

      Scene

      Biranje scena.

      Exposure Compensation

      Kompenzacija ekspozicije.

      ISO

      Podešavanje osetljivosti senzora.

      White Balance

      Biranje balansa belog.

      Drive mode & Self timer

      Snimanje sekvenci i korišćenje samookidača

      My Colors

      Igranje sa bojama.

      Resolution & Compresion

      Biranje veličine i kompresije fotografija.


       

      AiAF

      Centralna tačka fokusa ili automatski odabir 9 tačaka.

      Light metering

      Odabir načina merenja svetla (Evalautive, Center Weighted Avg., Spot).

      AF-assist Beam

      Uključivanje/isključivanje AF lampe.

      Digital Zoom

      Uključivanje/isključivanje korišćenja digitalnog zuma.

      Review

      Neposredno nakon snimanja fotografije, moguće je omogućiti prikazivanje, od 2-10 sekundi, snimljene fotografije na ekranu. Ovu mogućnost je moguće isključiti postavljanjem off opcije.

      Grid Lines

      Uključivanje linija koje dele kadar na 3×3 dela što olakšava kompoziciju.


       

      Mute

      Isključivanje svih zvukova aparata.

      Volume

      Podešavanje glasnoća raznih tonova koje ispušta aparat.

      LCD Brightness

      Podešavanje osvetljenja ekrana.

      Power Saving

      Opcije za uštedu baterije.

      Date/time

      Podešavanje datuma i vremena.

      Format

      Formatiranje kartice.

      File numbering

      Podešavanje da li će se brojevi fotografija resetovati nakon ubacivanja nove kartice ili ne.

      Create folder

      Pravljenje novih foldera ili automatsko pravljenje foldera (dnevno, nedeljno, mesečno).

      Auto rotate

      Ovom opcijom se određuje da li će fotografija automatski rotirari ukoliko je i sam aparat bio rotiran prilikom fotografisanja.

      Lens retract

      Opcija koliok će vremena objektiv ostati izvučen nakon prelaska iz moda za fotografisanje u mod za pregled.

      Language

      Odabir jezika.

      Video System

      Podešavanje PAL ili NTSC video standarda.

      Print method

      Podešavanje potrebno za ispravno štampanje slika direktno sa aparata snimljenih u širokoj rezoluciji koja je ponuđena na ovom aparatu.

      Reset all

      Povratak setovanja na fabrička.


       

      Auto Play

      Slide Show opcija služi za automatsko puštanjefotografija ili snimljenih video klipova.

      Protect

      Opcija kojom je moguće pojedinačno zaključati fotografije, odnosno sačuvati te fotografije od slučajnog ili namernog grupnog brisanja.

      Rotate

      Rotiranje fotografija.

      Erase all

      Opcija za brisanje materijala na kartici, prilikom korišćenja ove opcije biće obrisane sve slike ili filmovi koji nisu zaključani Protect opcijom.

      Sound Memo

      Snimanje zvučnih poruka uz fotografije.

      Transfer Order

      Opcija koja će vam uz pomoć softvera koji se dobija uz kameru omogućiti lakše obeležavanje fotografija koje ćete kasnije poslati elektronskom poštom i slično.

      A430 u praksi

      Kao i što smo rekli, A430 jeste debeljuca po svojim gabaritima :). Širina i visina su OK, ali debljina će već predstavljati problem prilikom smeštanja u neke uže čepove. Opet, A430 ne predstavlja problem da se nosi unaokolo, pogotovo ukoliko je u ovoj crvenoj nijansi :). Vrlo dobra izrada je nadoknadila izbor nešto slabijih materijala, pa tako A430 bez dileme ostavlja dobar fizički utisak. Malobrojni tasteri su pristojnog kvaliteta za ovu klasu aparata i neće iritirati tokom korišćenja. Mana, po nama, predstavlja to što gornji i donji kursorski tasteri služe za doziranje zuma, što nije previše udobno, pogotovo na aparatu koji ima nešto veći raspon objektiva nego inače, kao što je ovaj aparat.
       

      Digitalni fotoaparati u svim klasama svakodnevno se ubrzavaju, pa to nije zaobišlo ni ovu klasu. A430 iako ne ostvaruje rezultate furioznih Canon Ixusa, ostvaruje prilično dobre brzinske rezultate, a svakako vrlo dobre za ovu klasu aparata. Ono što se u tabeli ne vidi, a šta smo već napomenuli, jeste punjenje blica između dva fotografisanja, koje ponekad zna da potraje i nekoliko sekundi, što je najveća brzinska mana ovog aparata.
       

      operacija

      Canon PowerShot A430

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      1.67

      uključivanje aparata u mod za pregled

      1.50

      isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje

      1.64

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen)

      0.10

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      2.44

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv uvučen)

      2.55

      zumiranje (iz wide u tele)

      2.07

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      2.36

      Snimanje sekvenci (continuous) – naša merenja (najviša rezolucija, najfinija kompresija)
       

      2.27 fps

      Canon PowerShot A430

      Iako poseduje AF lampu, A430 ne može da se pohvali svojim autofokus mogućnostima. Po danu i situacijama sa jakim izvorima svetla, fokusiranje se odvija prilično brzo i precizno. U situacijama sa slabijim svetlom, A430 se prilično muči i granica ispod koje ne može da fokusira veoma je visoka, što nam nekako deluje “Canonovski”. Ukoliko vam je Ai-AF opcija uključena (aparat bira od devet jednu ili više tačaka fokusiranja) situacija se virtuelno poboljšava, ali ovo ujedno znači da će aparat neretko fokusirati ono što niste naumili. Situacija je lošija kada je Ai-AF isključen (a ovu opciju na Canon aparatima isključuju svi malo iskusniji korisnici).

      Makro

      Makro testiramo tako što približavamo aparat dokle god može uspešno da fokusira. Potom isecamo deo fotografije sa 5 cm visokom figuricom. Rezultat ostvaren predstavlja rezoluciju, koja je posledica makro mogućnosti aparata, ali i broja megapiksela. Primetićete da je prilikom fokusiranja aparat bio preblizu da bi cela figurica stala u fotografiju, pa smo tako visinu rezultata izračunali (radi merodavnijih rezultata), dok treba znati da je najveća moguća visina fotografije Canon A430 aparata 1704 tačake.
       

      1297 x (2516)

      Fotografije

      Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji, pri ISO 64, osim ako drugačije nije naglašeno. Veličina fotografija je između 1.19 i 2.94 MB.

      Kvalitet fotografija za ovu klasu aparata je odličan. Senzor je manji nego inače (1/3.0″ naspram 1/2.7″ ili 1/2.5″) i iako se primećuje (taman očekivani) viši nivo šuma, nema nikakvih drugih degradacija za koje senzor direktno može da bude “zaslužan”. Aberacija je vidljiva, ali ne u toj meri da naruši dobar utisak o kvalitetu fotografija najjeftinijeg Canona u ponudi. Procesiranje ovog aparata je vrhunsko i vidi se da je Canon primenio metode sa aparata više klase. Može se reći da za svoj “hardware” (senzor, objektiv), A430 poseduje dobar nino detalja na fotografijama. Čak ni pomalo hibridni objektiv nije doneo previše zamućenja po ćoškovima. Reprodukcija boja svakako je najbolja osobina ovog aparata i, ukoliko se koriste ISO 64, po dnevnom svetlu fotografije mogu da deluju kao da su snimljene sa znatno skupljim aparatima. Problem predstavlja snimanje noćnih scena, jer najduža ekspozicija samo jedan sekund, a ukoliko veću količinu svetla želite da prigrabite podizanjem ISO osetljivosti, otkrićete da je sve preko ISO 100 ipak previše za ovaj maleni senzor.

      Utisci

      Nakon perioda testiranja o A430-ici možemo da kažemo sve najbolje. Nismo previše očekivali od ovog aparata, ali smo dosta dobili. Vrlo dobar kvalitet fotografija za svoju klasu, dugo trajanje baterija, 4x optički zum, dobre performanse, itd. Loše strane PowerShot A430 modela jesu slabiji ekran, punjenje blica koje nekada može da potraje i ipak nešto veće dimenzije od konkurencije.
       

      Jedini problem ovog aparata jeste to što rafovi još nisu ispražnjeni od A510 modela, koji jeste bolji aparat, koji se trenutno nudi kod nas po sličnoj ceni kao A430. A430 će kada dobije još nižu cenu (pošto je sada još uvek vruć proizvod, star ni mesec dana), a A510 nestane iz ponude, predstavljati neodoljivu kupovinu za sve one sa plićim džepom i za početnike u digitalnoj fotografiji. Konkurencija je učinila svoje i sada se i aparatima najnižih klasa posvećuje dosta pažnje, a to se najbolje vidi na ovom modelu, koji se ne može stideti niti jedne svoje osobine, naprotiv.

      Aparat na test ustupio Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi