Canon PowerShot A520

Canon PowerShot A520

Nakon uspešnih predstavnika Canon A serije, modela A60 i A70, koji su bili svojevrsni bestseleri na domaćem tržištu, Canon nastavlja sa unapređenjem. Kako bi i dalje bio konkurentan, Canon je u model A520 implementirao CCD čip od 4 mega-piksela, a poseban kuriozitet je odluka da se u ovoj klasi napusti CompactFlash standard i serija preorijentiše na SD odnosno MMC...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      A klasa Canon-a je oduvek bila pogodak u centar. A40 je u svoje vreme bio izuzetno izbalansiran fotoaparat, pa je samim tim imao sjajnu prođu. A60 i A70, kao pravi hit, definitivno su bili par koraka ispred konkurencije. Tačnije, za te novce (pogotovo A60-ice), praktično da nije ni postojala konkurencija – Canon je to dobro znao, a kupci nisu mogli odoleti. Test A60, A70, A80 Canon-a, ukoliko do sada niste pročitali, možete pročitati na ovoj adresi – test verovatno neće biti koristan kao vodič za kupovinu (jer se ovi aparati, novi, više ne prodaju), ali se u njemu može lepo videti zašto je A klasa Canon-a toliko popularna (a i isto tako, u testu se može naći dosta uopštenih fotografskih objašnjenja za početnike). Canon A75 i A85 (naslednici A60 i A70 modela) jesu bili dobro prihvaćeni od tržišta, ali realno, nisu nosili neke značajne novine, na način kako su to radili prethodnici – jer su poboljšanja mahom bila softverske prirode.

       

      Postavljalo se pitanje, posustaje li Canon? Sudeći po najavama, a potom i po specifikacijama vezanim za A510 i A520, rekli bismo – ne! Istina, da se ovi aparati naprave od nule, verovatno krajnji rezultat ne bi bio senzacionalan, jer su u pitanju ipak fotoaparati niže-srednje klase. Ipak, finalnim rezultatom bi, makar na prvi pogled, mogli da budemo zadovoljni, jer se osvežavanje aparata ove klase, upravo radi na ovaj način.

      Canon je naposletku ponudio A510 i A520, koji se, u sad već tradicionalnom maniru, razlikuju samo po megapikselima. A510 ima senzor rezolucije 3.2 megapiksela, dok A520 ima senzor rezolucije 4.0 megapiksela. Mi smo ovog puta na test dobili “jači” model: A520.

      U tabeli su “boldovane” najbitnije promene koje je A520 doživeo u odnosu na prethodne Canon fotoaparate A klase.
       

      foto kamera

      Canon PowerShot A520

      megapiksela

      4.0

      rezolucije

      2272 x 1704, 1600 x 1200, 1024 x 768, 640 x 480

      raw

      ne

      kompresija

      SuperFine, Fine, Normal (za sve rezolucije)

      veličina senzora

      1/2.5″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      5.8 – 23.2mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      35 – 140mm

      najveći otvor blende

      f/2.6(w) – f/5.5(t)

      optički zum

      4x

      digitalni zum

      3.6x

      autofokus

      AF u 9 tačaka, centar

      af lampa

      da

      ručni fokus

      da

      raspon fokusa

      45cm – beskonačno

      makro

      5-45cm

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 50, 100, 200, 400

      shutter speed (brzina zatvarača)

      15–1/2000s

      white balance (balans belog)

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom

      modovi blica

      Auto, On, Off

      domet blica

      45cm-3.5m(w) – 45cm-2.2m(t)

      aperature priority (prioritet blende)

      da

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      da

      scene

      Portrait, Landscape, Night scene, Fast shutter, Slow shutter, Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Underwater, Indoor, Kids & Pets, Night Snapshot, Stitch Assist

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      ne

      video klipovi (sa tonom)

      640×480@10fps – 30sec, 320×240 & 160×240 @ 15fps – 15sec

      self timer (samookidač)

      2, 10s

      tip memorije

      SD/MMC

      količina memorije uz aparat

      16MB – MMC

      tražilo

      optičko

      LCD

      1.8″, 115.000 tačaka

      live histogram

      ne

      playback histogram

      da

      orjentacioni senzor

      da

      konekcija sa računarom

      USB

      baterija

      2 x AA

      trajanje baterija

      ?

      težina

      180g – bez baterija i kartice

      dimenzije

      90.7 x 64.0 x 38.4mm

      Canon A520 izbliza

      Canon je, eliminisavši dve AA baterije, uspeo da značajno umanji dimenzije A klase. Istina, još postoji podugačka lista fotoaparata manjih od A520, ali su ove dimenzije pun pogodak za ovu klasu, a i malo je verovatno očekivati da će A klasa svojim dimenzijama ikada ugrožavati Ixus-e. Ono što se na fotografijama ne može videti, a za šta mi mislimo da je ipak značajnije od umanjenih dimenzija, jeste daleko bolja (čvršća) izrada. A60 i A70 su zaista podbacili po tom pitanju, bili su veoma krhi u rukama i delovali su bedno. A520 u ruci ne deluje kao Ixus ili S klasa, ali deluje upravo onako kako bi trebalo, pa čak i za nijansu čvršće nego što bi se od ove klase očekivalo (kao da Canon želi da se iskupi za tragičnu spoljašnju izradu prošlih modela A klase).

      Sa prednje strane “vidimo” dve bitne promene, odnosno novine, koje je A520 doneo. Prva i svakako značajnija promena, jeste objektiv. On je produžen na 140mm što je, svi će se složiti, lepa vest. Optički zum sada iznosi 4x (35-140mm), što je za ovu klasu odlično. Aparat usled ove intervencije, ipak, nije doživeo povećanje dimenzija. Svetlosna moć objektiva je f/2.6-5.5, što znači da je objektiv malo tamniji na tele delu, ali je u ovoj klasi dovoljno samo da postoji 140mm (nerealno je očekivati osetno svetliji objektiv). Oko objektiva vidimo prsten, koji se može skinuti, kako bi se dobio navoj za dodavanje adaptera, na koji se kasnije priključuju wide, tele i makro konverteri.

      Blic je ovoga puta “zum” blic. To znači da unutar blica postoji sočivo, koje prati položaj objektiva, što omogućava da se svetlost blica, kada je objektiv u wide delu, širi, dok se svetlost blica, u situacijama kada je objektiv u tele delu, usmerava i ima veći domet.

      Sa prednje strane zatekli smo i zvučnik, AF lampu kao i prednji deo optičkog tražila.

      Sa ove strane, iza gumene zaštite, nalazimo AV izlaz, USB konekciju i priključak za ispravljač za struju.

      Osim alke za nošenje, sa ove strane se ništa zanimljivo ne može naći.

      Sa donje strane je predviđeno mesto za već spomenuti plastični navoj za stativ, koji se ne nalazi u ravni sa objektivom. Iza plastičnih vratanaca nalazi se mesto za 2 AA baterije. Na osnovu testiranja, u definisanim uslovima, Canon je utvrdio da prethodna A klasa može da napravi 400 fotografija sa četiri AA baterije. Za ovu novu klasu A Canon-a, dobijen je rezultat od 300 fotografija sa dve AA baterije. To bi otprilike značilo da nova klasa Canon-a troši 50% manje struje, pa je tako sa četiri (2+2) baterije moguće snimiti više fotografija na novoj, nego na staroj A klasi.

      Sa gornje strane ne vidimo neke bitne promene u odnosu na prethodnu A klasu.

      Ni sa zadnje strane ne vidimo neke značajne promene u odnosu na prethodnu A klasu, osim jedne… To je SD/MMC slot, koji potvrđuje Canon-ove jesenašnje najave vezane za prelazak na SD/MMC kartice. Ne možemo reći, da je CF karticama “odzvonilo”, ali je definitivno u planu njihova zamena za novije i savremene kartice i to ne samo vezano za Canon, već globalno. U prilog ovoj priči najbolje idu najave i predstavljanja par ozbiljnih fotoaparata, koji više nemaju CF slot. SD kartice će brzo zauzeti mesto CF kartica, što se kapaciteta tiče, dok se za brzine ne treba brinuti. Uz aparat se dobija 16MB MMC kartica, što bi otprilike značilo da je bolje odmah da kupite neku SD ili MMC karticu većeg kapaciteta. Klikom na sliku ispod, možete videti na koliko fotografije i video klipovi zauzimaju memorije.

      Ukoliko imate neke tehničke nedoumice, koje nisu spomenute u ovom skraćenom opisu novog A Canon-a, moramo vas još jednom uputiti na test Canon-a A60/70/80 ili neki drugi Canon test.

      A520 u praksi

      Šta reći o ponašanju ovog aparata, a da to već čaršija ne zna :)? Pre svega stvar kojom se Canon i nije toliko pohvalio, a to je fizička izrada. Ko je koristio ili (tako da kažemo) još gore imao A60 ili A70, zna koliko su ovi aparati bili urađeni od loših plastičnih masa, krhi i slabašni. Canon voli da osluškuje nezadovoljstva kupaca i to radi na veoma dobar način. A520 je aparat odlične čvrstine za svoju klasu i generalno dobre fizičke izrade za jedan fotoaparat.

      Umanjene dimenzije aparata verujemo neće izazvati negodovanja. Aparat nije izgubio previše na ergonomiji, dok je uvek zgodno ukoliko vam je potreban manji džep za smeštanje fotoaparata. Nova Canon A klasa ipak i dalje nije mini digitalac (kakvi su Canon Ixus-i), ali ovo generacijsko smanjivanje klase, svakako možemo pohvaliti.

      Najjači adut A klase još od A60 Canon-a, prisutan je i na A520. U pitanju je podugačka lista manuelnih kontrola. Štaviše, na točkiću sa modovima, vidimo Auto mod, listu predefinisanih modova, ali i P, Tv, Av, M. To znači da će se apsolutni početnici solidno snaći koristeći ovaj aparat u Auto modu. Ukoliko i dalje ne poznajete dovoljno tematiku podešavanja parametra u fotografiji, možete predefinisanim scenema, lakim putem pokušati da dobijete bolje rezultate nego na Auto modu. Napredni P, Tv, Av i M modovi su tu ukoliko ste iskusniji korisnik ili ukoliko se želite učiti ozbiljnijem baratanju fotoaparata, koje možete sresti i na najnaprednijim aparatima. Ova svestranost A klase je upravo ono što mnogo ljudi vuče ka ovim aparatima, pogotovo ukoliko se zna da se ova količina manuelnih kontrola, retko sreće kod konkurenata za isti novac.

      Ne treba zaboraviti ni na dodatnu opremu, koja je istina i dodatni trošak. Nova A klasa je ovoga puta dobila i eksterni blic na listi dodatne opreme. Ako se pritom setimo širokougaonog, tele i makro, kao i kućišta za podvodno snimanje (do 40m), može se reći da retko koji aparat iz ove klase ima listu ovako korisne dodatne opreme.

      A520 ima relativno dobar odziv na mnoge komande, iako postoji osetno bržih fotoaparata (uključujući i druge Canon-e). Kontrola kamere se, za ovu klasu odvija dovoljno brzo, dok nam je zasmetalo malo duže vreme potrebno za uključivanje uređaja, kao i, i dalje prisutni veći lag okidača (misli se na situacije i prilikom korišćenja prefokusa). Fokusiranje sa druge strane nije preterano napredovalo u odnosu na neke prethodne Canon aparate, odnosno A klasu. Tokom testiranja ovog aparata, pri ruci smo imali dva nova Ixus-a (50 i 700) i možemo reći da je A520 daleko od njih što se fokusiranja tiče. Ovde se pre svega misli na fokusiranje u situacijama sa malo svetla, jer se fokusiranje po danu odvija brzo (i veoma precizno). Canon A520 jednostavno nije dobro rešenje, ukoliko planirate puno fotografije po mestima sa malo svetla ili problematičnim svetlom, kao što su diskoteke ili neke prostorije sa prigušenim svetlom.

      Fotografije

      Fotografije su snimane u najvišoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji, ISO 50 osim ako drugačije nije naglašeno. Veličine fotografija su od 1.04-2.42MB.

      Nema se šta puno pričati o fotografijama koje daje A520. Za cenu ovog aparata, zaista sjajno. Canon će inače ponekad da “zabrlja” na nekim drugim poljima, ali retko će biti lošiji od konkurencije što se kvaliteta fotografija tiče. Od A520 možete očekivati prijatne i naglašene boje koje će se mnogima dopasti. Usput treba spomenuti da je prilikom fotografisanja ovih dnevnih slika, dan bio oblačan, ali se Canon dobro pokazao što se tiče automatskog balansa belog (u ovim situacijama). Sa fotografija se takođe može videti da objektiv ne pravi smetnje, štaviše, obavlja veoma dobar posao. Jako je malo zamućenja po ćoškovima, dok je rezolucija i količina detalja na dobrom nivou. Fotografijama će istina biti potrebno dodatnog oštrenja za ostvarivanje boljih rezultata prilikom štampe. Može se i videti da je količina hromatske aberacije na jako niskom nivou. Ostaje samo žal što količina šuma malo više raste sa rastom ISO osetljivosti, pa bi se ISO 200 moglo okarakterisati kao granica za upotrebljive rezultate (bez agresivnog čišćenja šuma).

      Utisci

      Canon nije posustao, definitivno. A520 sa sobom nije doneo neke novine zbog kojih će svet stati, ali je pitanje da li se od aparata ove klase treba ovako nešto i očekivati. A520 je doneo poštenu listu “sitnica” koje su sjajno obnovile ovu klasu. 4x optički zum – vrlo dobro. Dve na mesto četiri AA baterije omogućile su smanjenje dimenzija aparata, ali i ne samo to. Nova A klasa troši 50% manje struje što otprilike znači da je sa dve+dve baterije na ovom aparatu moguće snimiti daleko više slika nego na prethodnim predstavnicama A klase sa četiri. Ne treba zaboraviti ni na neke ne toliko opipljive novine, kao što su zum-blic ili recimo produžena lista dodatne opreme, itd.

      Treba ponoviti da praktično sve činjenice vezane za Canon A520, mogu da se primene i na A510. A510 iako ima manju rezoluciju, poseduje isti senzor, pa su razlike između ova dva aparata veoma male. Ipak, A520 je shodno većoj rezoluciji pogodniji ukoliko je potrebno štampati nešto veće formate.

      Naravno, ni ovaj aparat nije bez mana. Najveća mana je definitivno slabiji AF sistem, koji se loš snalazi u teškim (slabim) svetlosnim uslovima. Poželimo samo svima nama da će Canon ovo rešiti u nekim budućim predstavnicima A klase. Mogli bismo poželeti i nešto manje šuma pri većim ISO osetljivostima, a pogotovo bolji video mod.

      Canon A520 nema podugačku listu mana, ali to ne znači da je savršen aparat. Povrh svega, ovaj aparat ima sjajan balans cene i mogućnosti, a isto tako može da bude sjajno rešenje ukoliko vam je ovo prvi fotoaparat, a želite ga koristiti da naučite neke osnovne i napredne fotografske tehnike. A520 takođe može da bude odličan porodično-turistički aparat, jer nije prevelikih dimenzija, a ima malu potrošnju baterija i isto tako može da ne odgovara oređenoj grupi korisnika (što ne treba da čudi uopšte), ali Canon odlično zna da pravi aparate za širu populaciju, pa tako i nije čudo što se mnogi neodlučni kupci, na kraju odluče upravo za Canon A klasu. Verujte nam, to nije slučajnost, a isto tako, nije ni greška.

      Aparat na test ustupio Pinsoft, distributer Canon aparata za teritoriju SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi