Branko Mitić
Canon PowerShot A720IS
Canon A720 IS predstavlja (prošlo)jesenje pojačanje ove japanske kuće u borbi na žestokom, ali u isto vreme i dosta stabilizovanom tržištu digitalnih fotoaparata. Ukoliko ste upoznati sa A710 IS (koji smo opisali) i Canonovom nomenklaturom, lako ćete pretpostaviti “o čemu se tu radi” kada je u pitanju A720 IS. Za početak, zadovoljni smo da je nastavak IS još uvek tu, što nam daje do znanja da objektiv poseduje mehaničku stabilizaciju. Povećana je i rezolucija fotografija “za jedan broj”, tako da sada ukupno iznosi 8 megapiksela, ali, po našem starom-dobrom običaju, ignorisaćemo tu, zaista, nebitnu informaciju. U odnosu na A710 IS, novi Canon donosi i DIGIC III procesor, najveću ISO osetljivost od 1600, mogućnost prepoznavanja lica tokom fokusiranja i prilagođavanja ekspozicije, duže vreme za snimanje video klipova i, kako Canon kaže, dužu autonomiju rada. Primećujemo da slabija tačka 710-ke, ekran, nije unapređen, tako je njegov kvalitet i dalje prosečan. Pogledajmo sada detaljnije šta A720 IS donosi.
Specifikacija
Canon Powershot A720 IS
megapiksela
8.0
merenje svetla
Centre-weighted average, Multi, Spot
rezolucije
3,264 x 2,448 (Large), 2,592 x 1,944 (Medium 1), 2,048 x 1,536 (Medium 2), 1,600 x 1,200 (Medium 3), 640 x 480 (Small), 3,264 x 1,832 (Widescreen)
modovi blica
Auto, Manual Flash On / Off
raw
ne
domet blica
55 cm – 3.5 m (W) / 2.5 m (T)
veličina senzora
1/2.5″
prioritet blende
da
tip senzora
CCD
prioritet zatvarača
da
objektiv
5.8 – 34.8 mm
manual
da
objektiv – ekvivalentno 35mm
35 – 210 mm
podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja
ne
najveći otvor blende
f/2.8 – 4.8
video klipovi (sa tonom)
640 x 480 (30 fps/30 fps LP), 320 x 240 (30 fps) available up to 4GB or 60 minutes, 160 x 120 (3 minutes at 15 fps)
optički zum
6x
samookidač
da, 2-10 sec, custom
digitalni zum
4x
tip memorije
SD/SDHC/MMC
autofokus
TTL Autofocus
količina memorije uz aparat
16MB
af lampa
da
tražilo
optičko
ručni fokus
da
LCD
2.5″, 115.000 tačaka
raspon fokusa
55 cm – beskonačno
live histogram
ne
makro
1 -55 cm (w)
playback histogram
da
supermakro
ne
konekcija sa računarom
USB 2.0
kompenzacije ekspozicije
+/- 2 EV u koracima od 1/3
baterija
2 x AA
iso osetljivost
AUTO, High ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
trajanje baterija
?
brzina zatvarača
15 – 1/2000s
težina
200 g (bez baterije i kartice)
balans belog
Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Underwater, Custom
dimenzije
97.3 x 67.0 x 41.9mm
Pakovanje
– PowerShot A710 IS digitalni fotoaparat
– dve alkalne baterije za jednokratnu upotrebu
– SD 16MB memorijska kartica
– traka za nošenje
– Digital Camera Solution CD
– USB kabal
– AV kabal
Canon A720 IS u odnos na prethodnika dolazi sa blago dizajniranim kućištem, ali se i dalje olako prepoznaje osnova Canon aparata A klase. Za A710 IS imali smo kritike povodom toga da je spoljašnost, iako čvrsta, delovala pomalo jeftino. 720-ica napreduje po ovom pitanju, ali i dalje nije blizu nekom Ixus fotoaparatu.
Prvi i najvažniji deo fotoaparata jeste objektiv i u većini slučajeva on određuje tip i namenu tog fotoaparata. A720 IS ima prilično “zgodan” objektiv, sposoban za mnoge poduhvate. Ekv. 35 mm-skom formatu, objektiv ima raspon 35 – 210 mm, što je prilično dobro ostvarenje. Svetlosna moć iznosi f/2.8 – 4.8, što je prosečan nivo, ali makar pokazuje da je Canon dobro konstruisao ovaj objektiv, bez potrebe da umanjuje svetlosnu moć. Konačno, velika poslastica jeste mehanička stabilizacija koju poseduje ovaj objektiv. Pri najvećoj dužini od 210 mm, objektiv neće vapiti za stabilizacijom, ali definitivno da će ona biti korisna u situacijama kada će ekspozicija biti predugačka za snimanja “iz ruke”. Po specifikacijama, blic ovog fotoaparata je osrednji, a do tog zaključka može da se dođe posle određenog vremena korišćenja. Pri uobičajenim situacijama, ni jednom nismo imali potrebu da blic bude bolji nego što jeste, ali nema sumnje da smo u rukama imali nemali broj aparata sa boljim blicem, koji bi se bolje snašli u situacijama koje nisu uobičajene, ali koje se svakako pojavljuju. Sa prednje strane pored mikrofona, nalazi se i AF lampa, koja u “mračnim” situacijama pomaže AF sistemu da zaključa fokus. Ne treba zaboraviti da je na integrisani objektiv moguće postaviti širokougaone i tele konvertere, takođe je kao dodatnu opremu moguće kupiti i spoljašnji blic.
Na desnoj strani aparata nalazi se samo mesto za kačenje trake za nošenje. Kao i kod većine Canon A aparata, prisutan je rukohvat, koji je solidne veličine i omogućava čvrsto držanje u ruci, ali zna da bude pomalo neudoban.
Sa leve strane aparata nalazi se gumena zaštita iza koje se nalazi AV izlaz, priključak za USB kabal i priključak za ispravljač za struju.
Sa donje strane aparata vidimo plastičan navoj za stativ i vratanca, iza kojih se nalazi mesto za smeštanje baterija i SD/MMC memorijske kartice. A720 IS troši dve AA baterije, a u pakovanju se dobijaju dve alkalne baterije “tek za početak” (jednokratnu upotrebu), tako da savet kupiti punjač sa punjivim baterijama, jer se to ulaganje ispladi veoma brzo, u poređenju sa stalnim kupovanjem baterija za jednokratnu upotrebu.
Na slici iznad vidimo taster za uključivanje aparata, točkić s modovima, zvučnik, okidač oko kojeg se nalazi prsten za kontrolu zuma (menjanje žižne daljine).
Točkić s modovima
M
M na točkiću predstavlja potpuni ručni mod, u kome je moguće odvojeno podešavati otvor blende i brzinu zatvarača.
Av
Av mod (aperture priority), na raznim aparatima još poznat i kao A mod. Korisnik sam određuje jednu od ponuđenih otvora blende, dok nakon merenja scene, aparat, zavisno od odabrane ISO osetljivosti, sam bira potrebnu brzinu zatvarača (shutter speed).
Tv
Tv mod (shutter priority), još poznat kao S mod. Ukoliko se koristi shutter priority mod, kontrola širokog raspona brzina zatvarača (15 – 1/2000s) je u rukama korisnika, dok aparata, zavisno od uslova i ostalih setovanja (pre svega ISO) automatski bira potreban otvor blende.
P
P, odnosno program mod je praktično identičan Tv i Av modovima – sve opcije su otključane, osim direktnih kontrola nad brzinom zatvarača i otvorima blende, za šta je zadužena automatika aparata.
Auto je mod kod koga je odabir parametra ekspozicije takođe prepušten automatici aparata, ali za koji se ne može reći da liči na P mod. U P modu su praktično sve opcije prisutne, kao i u ostalim naprednim modovima (do sada nabrojanim), dok se u auto modu može naći jedva par opcija. Auto mod je u stvari napravljen za totalne početnike, pa je samim tim ovaj mod zamišljen kao nešto gde će se (nekom neiskusnom) korisniku omogućiti da što manje stvari uprska. Štaviše, u auto modu je moguće jedino uključiti automatski blic ili ga isključiti, odabrati veličini i kompresiju fotografija koje se snimaju i eventualno koristiti samookidač.
Portrait, odnosno portret mod. Suština ovog moda je veoma jednostavna, kako je ovaj mod namenjen za snimanje portreta, želja je da se postigne efekat zamućenosti pozadine, odnosno da se u prvi plan istakne fotografisana osoba. Ovaj efekat je naravno mnogo teže postići sa malenim objektivima koji se nalaze na ovakvim amaterski digitalnim fotoaparatima, ali je uz malo truda ipak moguće postići određene rezultate. Poenta je da aparat forsira što veći otvor blende, kako bi time smanjio dubinsku oštrinu i postigao pomenuti efekat. Kako je (realna) žižna daljina ipak primarnija na polju skraćivanja dubinske oštrine, mali savet je da se treba udaljiti od osobe, zumirati “do kraja” i (uz korišćenje ovog moda) fotografisati osobu. Ukoliko se neki objekat ne nalazi u blizini leđa fotografisane osobe, moguće je postići određene rezultate na polju “zamućivanja pozadine”.
Landscape mod, odnosno mod predviđen za snimanje pejzaža.
Night scene – mod predviđen za snimanje noćnih scena. Pored svega, najduža ekspozicija u ovom modu je 1 sekunda, pa se tako ne može reći da je ovaj mod primarno namenjen snimanju onih pravnih noćnih scena. Korisnost ovog moda je ipak kada se blic uključi, jer je se samim tim koristi tzv. “slow sync” blic. Suština ovog blica je produžena ekspozicija, odnosno prilikom fotografisanja blic sevne, ali se ekspozicije produžava kako bi se prikupilo malo svetla sa nekih udaljenih, odnosno sa nekih objekata u pozadini. Mirna ruka fotografa, ali i statičnost osobe koja se fotografiše su bitne prilikom ovakvog načina fotografisanja.
Mod pogodan za fotografisanje kućnih ljubimaca.
Mod pogodan za snimanje u prostorijama.
SCN
Mod u kome se dodatne predefinisane scene.
Stitch assist mod. Aparat asistira prilikom snimanja određenog broja fotografija za redom, kao bi se te fotografija kasnije, pomoću sofvera koji se dobija uz aparat, spojile u jednu panoramsku fotografiju.
Movie mod. Ovo mesto na točkiću rezervisano je za video mod na ovom aparatu, odnosno za snimanje kratkih video klipova.
1
Prelazak sa fotografisanja na pregled i obrnuto.
2
Podešavanje kompenzacije ekpozicije tokom snimanja i brisanje tokom pregleda.
3
Taster za “direktan prenos” i “direktno štampanje”.
4
Biranje moda blica.
5
Biranje makro moda ili manuelnog fokusa.
6
Podešavanje količine informacija na ekranu ili isključivanje ekrana.
7
Ulazak i izlazak iz menija za podešavanje aparata.
8
Ulazak i izlazak iz menija za podešavanje parametara fotografisanja.
Pored ovih tastera, glavnu ulogu na zadnjoj strani aparata igra ekran. Ekran je dijagonale 2.5 inča i po kvalitetu bi mogao da se okarakteriše kao osrednji. Prikaz je vrlo dobar, ali je nedostatak broj tačaka (“samo” 115.000) jasno primećuje. Dok je prikaz boja u redu, mala rezolucija dosta utiče na ukupnu ocenu ekrana, koja je po nama osrednja.
Prikaz ekrana
fotografisanje
pregled
Opcije i podešavanja
Podešavanje ISO osetljivosti
Podešavanje balansa belog.
Uključivanje brzog snimanja i samookidača.
Uključivanje raznih foto efekata.
Kompenzacija eksp. blica.
Biranje načina merenja svetla.
Kompresija fotografija.
Veličina fotografija.
Podešavanje predela fokusiranja.
Veličina predela fokusiranja
Korišćenje/nekorišćenje digitalnog uveličavanja.
Podešavanje načina sinhronizacije blica.
Uključivanje ili isključivanje opcije produžavanje ekspozicije prilikom fotografisanja blicem.
AF lampa će biti uključena i nakon fokusiranja kako bi aparat pokušao da umanji efekat crvenih očiju.
Aparat će automatski podešavati blendu i brzinu okidača prilikom korišćenja blica, kako bi se izbegla preeksponiranost.
Podešavanje da li će prilikom korišćenja tačke kao predela fokusiranja, ta tačka biti centar kadra ili će biti vezana za predeo fokusa.
Ukoliko je opcija MF-point zoom uključena, onda prilikom ručnog fokusa centralni deo kadra biva uvećan.
Uključivanje ili isključivaje AF lampe.
Podešavanje da li će se i koliko posle snimljene fotografije ona prikazivati na ekranu.
Uključivanje pomoćnih prikaza na ekranu.
Biranje moda mehaničke stabilizacije.
Podešavanje ukoliko posedujete neki od konvertera.
Uključivanje utiskivanja datuma na fotografije.
Isključivanje svih zvukova aparata.
Podešavanje glasnoća raznih tonova koje ispušta aparat.
Početna fotografija prilikom uključivanja aparata.
Opcije za uštedu baterije.
Podešavanje datuma i vremena.
Formatiranje kartice.
Podešavanje da li će se brojevi fotografija resetovati nakon ubacivanja nove kartice ili ne.
Pravljenje foldera.
Auto Rotate opcijom se određuje da li će fotografija automatski rotirari ukoliko je i sam aparat bio rotiran prilikom fotografisanja. Međutim, fotografije neće biti zaista rotirane (to je potrebno na računaru kasnije učiniti nekim softverom), već samo prilikom pregleda na fotoaparatu.
Prilikom korišćenja ručnog fokusa, na ekranu se prikazuje približna udaljenost na koju je aparat fokusirao, te jednice mogu biti ispisane u dva sistema.
Vreme posle kojeg će objektiv biti uvučen u kućište.
Odabir jezika.
Podešavanje PAL ili NTSC video standarda.
Podešavanje načina direktnog štampanja.
Povratak setovanja na fabrička.
A720 IS u praksi
Po današnjim standardima, A720 IS nije niti mali niti lagan aparat, pa ako želite Canon koji olako nosi u džepu, bolje bi bilo da potražite neki Ixus. A720 IS nije prevelik aparat i sigurni smo da bi bio manjih gabarita, samo da nema napredan objektiv. Kao što smo ranije rekli, aparat je čvrst, ali bi voleli da su materijali od kojih je napravljeno kućište nešto kvalitetniji, ali ne smemo da zaboravimo da je rukohvat aparata veliki, udoban i nadasve koristan.
A720 IS ima DIGIC III centralni procesor, u odnosu na DIGIC II procesor koji ima A710 IS. U odnosu na A710 IS, 720-ica generalno ima iste performanse. Neki rezultati su bolji zahvaljujući novom procesoru, a neki lošiji za šta je zaslužena veće rezolucija. Sve u svemu, brzinom ovog aparata smo zadovoljni, obzirom na njegovu kompleksnost.
operacija
Canon PowerShot A720IS
uključivanje aparata u mod za fotografisanje
1.5
uključivanje aparata u mod za pregled
1.25
isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje
2
isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)
0.1 / 1.2
prelazak iz moda za fotografisanje na pregled
1.55
prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen/uvučen)
1.2 / 2
od isključenog aparata do snimljene fotografije
2.5
Po pitanju “odnosa” sa korisnikom, A720 IS takođe je dobar aparat. Poseduje osnovne automatske i polu-automatske modove, kao i potpuni menuelni mod. Na ovaj način omogućeno lako upravljanje aparatom čak i od manje iskusnih korisnika, a moguće je i učenje naprednih tehnika, zbog mnoštva opcija koje mogu na različite načine da utiču na izgled fotografije. Za početnike koji bi odmah da budu kreativni, prisutne su mnogobrojne scene, danas uobičajene na svim digitalcima.
Po pitanju fokusiranja A720 IS je dobar aparat, ali moramo reći da smo očekivali više. Kada je kadar dovoljno osvetljen, fokusiranje se odvija prilično brzo i uvek precizno, međutim, kada situacija postane “mračnija”, dešava se da AF sistem ne uspeva da zaključa fokus svaki put (ili uopšte kada je prilično mračno). Da ovo na neki način nije obeležje Canona, bilo bi nam pomalo čudno da se aparat AF lampom ovako ponaša. Ne treba steći utisak da je A720 IS loš po pitanju fokusiranja, ali je “samo” prosečan, bez obzira na prisustvo AF lampe.
Fotografije
Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najmanjoj kompresiji pri ISO 80, osim ako drugačije nije navedeno. Veličine fotografija su od 2.5 do 5 MB.
Ukoliko želite da vidite kako A720 IS fotografiše po snegu, slobodno možete da otvorite fotografije iznad. Međutim, ako ste imali nameru da na osnovu ovih slika saznate sve o kvalitetu fotografija ili možda čak da uporedite sa drugim fotografijama, onda ćemo vam reći da će to biti uzalud potrošeno vreme i protok na vašem internetu i našem serveru. Ceo Beograd je shodno svom imenu bio kompletno beo, a debeli oblaci filtrirali su gotovo sve boje, koje inače dobijamo od sunca i koje se kasnije reflektuju na senzor aparata. Kraj godine je uslovio da smo morali da “raščistimo” račune sa partnerima i nije bilo moguće duže zadržavanje aparata – kasnije se ispostavilo da ni to ne bi pomoglo, jer je u Beogradu dugo ostala scena sa fotografija iznad. Ipak, na osnovu dugogodišnjeg iskustva sa Canon aparatima, te privatnim fotografijama snimljenim ovim aparatom od strane autora teksta i na osnovu toga da je 720 IS “našminkani” 710 IS, dozvolićete nam da “sklopimo” sledeći utisak o fotografijama:
Reprodukcija boja je standardno “Canonovski” dobra – ništa pre terano, po našem mišljenju, baš kako treba. Kada je o detaljima reč, čini se da je izvučen najveći mogući nivo istih iz senzora i objektiva ove veličine Više detalja, naravno, videće se na aparatima većeg senzora i objektiva, dok je ovo što A720 IS prikazuje, moramo priznati, čak i više nego što smo očekivali. Anomalije koje stvara objektiv gotovo da ne možemo da primetimo, osim zaista sitnog zamućenja po ćoškovima. Pri dnevnim scenama (kada je ISO osetljivost najmanja) prilično je teško videti šum, za koji se pobrinulo dobro procesiranje, koje nije uticalo na nivo detalja. Kada postane mračnije i kada je potrebno koristiti visoke ISO vrednosti, može se reći da A720 IS ni po ovom pitanju nije loš. Čak ni pri ISO 800 količina šuma nije previše velika, ali se čini da se prviše oštar, pa je pitanje koliko će moći da bude uspešno uklonjen nekom alatkom za tu namenu, ukoliko je potrebno sliku snimanu pri ovom setovanju koristiti za neke ozbiljne namene. Noćni snimak pri ISO 400 pokazuje da je samo malo uklanjanja šuma dovoljno kako bi ova fotografija mogla da se koristi za veće formate štampe, što je pristojan uspeh od aparata čiji je senzor veličine tek 1/2.5″.
Utisci
Kao i kada je reč o prethodniku, ono što se nama nije dopalo kod A720 aparata je ono spolja: dimezije, fizička izrada i ekran. Gabariti nisu veliki, ali u odnosu na dugotrajan i opštri trend smanjivanja aparata, čini se da A720 IS pomalo kasni. Fizička izrada zapravo jeste dobra, ali su primenjeni materijali i finalna obrada tek na osrenjem nivou, što se s jedne strane lako preživi, a s druge zna da bude pomalo trn u oku. Pored prve dve mane koje možemo da oprostimo, postavljanje ekrana, opet, osrednjeg kvaliteta je nešto što ne bi da zaboravimo. U eri blještećih ekrana svuda oko nas, Canon na 720 IS kao da želi da potroši zalihe zaostalih ekrana prethodne generacije.
Nemojte misliti da ćemo ocrniti ovaj aparat. To su bile mane i zaista ih nema više. Canon A720 IS je “unutra” odličan aparat i ne znamo odakle da počnemo. Dobro je kada je objektiv sam po sebi dobar, a kada se na to doda optička stabilizacija, onda se dobije pun pogodak. Dobar objektiv solidno nadoknađuje to što je senzor tek 1/2.5″ veliki. Kombinacija dobrog objektiva, poznatog senzora i kvalitetnog procesiranja omogućava da ovaj digitalac ima prilično dobre fotografije. Još jedna jako bitna stvar jesu potpune ručne kontrole i one će biti korisne na dva način. Prvi način je ukoliko znate nešto više o podešavanjima aparata (a ne tako davno na Bench Marketu objavljen je tekst koji se, između ostalog, bavi i tom tematikom), možete u težim situacijama za slikanje da izvučete bolje rezultate. Druga primena ovih podešavanja jeste poligon za učenje naprednih tehnika, koje su osnovi iste i na profesionalnim aparatima. Ne smemo da zaboravimo ni da spomenemo performanse aparata koje su prilično dobre i graniče sa onim koje nude “džepni” aparati čije smo brzinske mogućnosti uvek hvalili.
Uslovi pod kojim ne treba da razmatrate nabavku A720 IS Canona su sledeći: imate A710 IS, imate aparat sličnih specifikacija i mogućnosti, želite da fotoaparat uvek nosite u džepu, želite lep, blještaći ekran sa modernim prikazom i ne želite aparat napunjen tehnikaliama i opcijama. U svim ostalim situacijama, A720 IS zaslužuje našu toplu preporuku.
Za:
– optička stabilizacija
– generalno dobar objektiv (i bez stabilizacije)
– vrlo dobar kvalitet fotografija
– potpune manuelne kontrole
– vrlo dobre performanse
– ogromna lista dodatne opreme
Protiv:
– dimenzije i masa
– ekran, iako veliki, tek je prosečnog kvaliteta
– potrebno je uz aparat kupiti baterije, punjač i karticu
– blic bi mogao da bude jači
Canon PowerShot A720IS aparat na test ustupio PiN Computers.