Canon PowerShot G16

Canon PowerShot G16

Canon PowerShot G16 ima veoma težak zadatak da se bori sa jeftinim fotoaparatima i mobilnim telefonima sa jedne, odnosno pristupačnim MILC i DSLR fotoaparatima sa druge strane. PowerShot G16 nas podseća na zlatno doba digitalnih fotoaparata sredinom prošle decenije, ali smatramo da i danas ima svoje mesto koje u potpunosti zaslužuje

    Sadržaj

      PowerShot G16 nalazi se u samom vrhu ponude kompakt Canon fotoaparata. Iznad njega nalazi se samo model G1 X Mark II, a da bi se otišlo korak dalje, potrebno je izabrati EOS M ili neki DSLR. Canon PowerShot G16 je skuplji od pojedinih DSLR-ova, ali to ne treba da čudi, obzirom da kompakti više klase odavno koštaju više nego DSLR-ovi niže klase. Za to postoji nekoliko dobrih razloga. 
      Gledano spolja, PowerShot G16 je tradicionalan fotoaparat koji vuče korene iz zlatnog doba digitalnih fotoaparata sredinom prošle decenije – pre nego što su kamere na telefonima postale upotrebljive. Ipak, pomalo “kockasti” dizajn, sa nekim elementima koje jeftiniji fotoaparati odavno ne poseduju, u unutrašnjosti krije krajnje modernu tehnologiju.
      canonwershotg1602s.jpg
      Canon PowerShot G16 u ruci ostavlja osećaj veoma kvalitetnog i dobro upakovanog proizvoda, ali se ne može reći da će lako stati u bilo koji džep. Svakako da je lakši za nošenje od DSLR ili MILC fotoaparata zbog toga što se objektiv uvlači u telo, ali nošenje u užim pantalonama neće biti prijatno iskustvo. Osim (možda će neko reći) deset godina starog izgleda, nema se šta zameriti fizičkom kvalitetu ovog fotoaparata.
      G16 je skuplji od pojedinih DSLR-ova, ali to ne treba da čudi, obzirom da kompakti više klase odavno koštaju više nego DSLR-ovi niže klase
      Fotoaparat u svom ne baš malom telu donosi sve što bi entuzijasti poželeli. Tu je pravo optičko tražilo, pomalo zaboravljeno na kompaktima, koje zumira zajedno sa objektivom i koje poseduje korekciju dioptrije. Naravno, tražilo nije 100% precizno kao ekran, ali će dobro doći za uštedu baterije, kao i siutacijama kada se prikaz na ekranu teško vidi (mada se ekran lepo vidi i prilikom korišćenja napolju). Iznad tažila je prisutna i stopica za dodatni blic, a u blizini se nalazi i lampa koja će olakšati fokusiranje prilikom slabog svetla.
      canonwershotg1604s.jpg
      Fotoaparat poseduje dva točkića, što se dobija tek od više-srednje klase MILC i DLSR fotoaparata. Prvi se nalazi sa prednje strane i nije ga lako primetiti, dok se drugi nalazi u sklopu kursorskog tastera. Oba točkića zahtevaju navikavanje, ali je to očekivano zbog njihove veličine. Pored točkića sa modovima karakterističnog za napredne fotoaparate, prisutan je i poseban točkić za “analognu” korekciju ekspozicije, koji je karakterističan za “retro” modele. PowerShot G16 ima i ugrađeni blic koji se izbacuje posebnom polugom.
      Količina tastera je više nego dovovljna i solidno su raspoređeni, a korišćenje nije teško ukoliko se poredi sa drugim Canon kompakt fotoaparatima, dok se prilično razlikuje od DSLR i MILC fotoaparata iste kuće. Fotoaparat još ima USB konektor, HDMI izlaz i konektor za daljinski (žičani) okidač. Ulaz za mikrofon nije prisutan. Konačno, prisutna je i WiFi konekcija, ali ona može da služi za transfer snimljenog materijala na druge uređaje, kao i bežičnu štampu – daljinska kontrola, za razliku od nekih drugih Canon fotoaparata, nije omogućena.

      Veoma pozitivna strana ovog fotoaparata je njegov ekran. Donosi, u odnosu na telo, veliku dijagonalu od 3” i rezoluciju od 922.000 tačaka. Aparat nema kontrolu dodirom putem ekrana, ali je prikaz odličan. G16 smo koristili paralelno sa DSLR-om EOS 1200D, a prilikom fotografisanja napolju imali smo problema da vidimo prikaz na ekranu 1200D fotoaparata, dok je prikaz na G16-ici bio veoma jasan, dovoljno svetao, sa “jakim” bojama. Svakako da kontrola dodirom nije ključna karakteristika. Međutim, bilo bi lepo da se ovaj ekran može rotirati u više smerova, ali treba znati bi to uvećalo dimenzije fotoaparata.
      [modul]specifikacija=6839[/modul]Razlog zbog čega bi neko kupio napredni kompakt visoke cene u odnosu na DSLR ili MILC su faktički uvek isti. Ukoliko želite manje dimenzije, lakše korišćenje i ne planirate da menjate objektive na spomenutim aparatima, onda je jasno zbog čega je nešto poput G16-ice bolji izbor. Međutim, postavlja se pitanje zbog čega bi neko izabrao skuplji kompakt u odnosu na na neki jeftiniji.
       canonwershotg1605s.jpg
      Canon PowerShot G16 ima tek nekoliko prednosti u odnosu na jeftinije kompakte, ali su sve te prednosti izuzetno bitne i, dok na papiru ne prave bitnu razliku, u svakodnevnom korišćenju rezultati su značajno bolji. PowerShot G16 ima senzor veličine 1/1.7”, rezolucije 12MP. Kritičari će reći da senzori ove veličine na fotoaparatima postoje oduvek (što je tačno), te da senzor nije značajno veći u odnosu na jeftinije kompakte, kao i da je 12MP mala rezolucija. Nikako ne možemo da se složimo sa takvom konstatacijom. Senzori su poslednjih nekoliko godina značajno napredovali, da je prosto neverovatno kakve su nove mogućnosti otvorene, od mobilnih telefona, do full-frame fotoaparata, a sada i srednjeg formata.
      Objektiv ne deluje toliko impresivno na papiru, ali će se u praksi pokazati suprotno
      Rezolucija od 12MP je namenski odbrana za ovaj senzor, obzirom da Canon (opravdano) smatra da kupci ovakvog fotoaparata znaju zbog čega se ne treba razbacivati megapikselima. Konačno, tu je Digic 6 procesor, koji se još uvek ne može naći ni u profesionalnim DSLR telima (tek stiže sa EOS 7D Mark II). I dok se osobine procesora fotoaparata obično prikazuju kroz marketinške parole od kojih prevrćemo oči, uloga procesora u naprednim fotoaparatima je zapravo veoma, veoma bitna. Pored očiglednih prednosti u bržem radu i manjoj potrošnji, procesori zaista mogu da učine da slike izgledaju bolje kvalitetnim procesiranjem, bez bilo kakvih trikova i magije. Relativno mala rezolucija na relativno velikom senzoru čini da individualni pikseli budu veliki za jedan kompakt, dok moderni senzori u kombinaciji sa brzim procesorom omogućavaju veliki potencijal prilikom fotografisanja i snimanja u situacijama sa slabim svetlom, što ćemo tokom teksta i proveriti.
      [modul]specifikacija=6839[/modul]
      Još dve stvari na kojima trebamo zahvaliti Digic 6 procesoru jesu brzina snimanja fotografija, ali i videa. Moguće je snimati “burst” brzinom 12,2 fotografije u sekundi – istina, brzina posle nekoliko slika opada na nešto manje od 10 fotografija u sekundi, što je i dalje impresivan rezultat. Takođe, 1920 x 1080 video se može snimati pri 60fps, što tek treba da dobiju Canon MILC i DSLR fotoaparati, a što omogućava usporavanje u postprodukciji bez gubljenja kvaliteta 2 do 2,5x, zavisno od video standarda koji se koristi.
      canonwershotg1608s.jpg 
      Pored kombinacije senzora, rezolucije i procesora, PowerShot G16 donosi i 28-140mm (5x zum) f/1.8-2.8 objektiv. Još jednom, ovaj objektiv ne deluje toliko impresivno na papiru, ali će se u praksi pokazati suprotno. Neće se dopasti onima koji žele na svojim fotoaparatima po svaku cenu da imaju što veći zum, ali treba znati da objektiv nudi značajno bolji raspon, kao i svetlosnu moć u odnosu na kit objektive MILC i DSLR fotoaparata, koje obično amateri nikada ne promene.
      Ako se malo bolje pogleda i “na papiru” se može videti zbog čega PowerShot G16 ima bolje karakteristike od “običnih” kompakta, a pojedine čak bolje i od MILC i DSLR fotoaparata. Istina, MILC i DSLR-ovi imaju značajno veće senzore, mada PowerShot G16 to može skoro da nadoknadi ukoliko se na spomenute fotoaparate ne postavi nešto bolje od kit objektiva.Canon PowerShot G16 ima sve uslove da pruža odličan kvalitet fotografija. Tu je, za jedan kompakt, veliki senzor, manja rezolucija (što zapravo olakšava posao senzoru), brz procesor koji takođe doprinosi boljim fotografijama, kao i vrlo dobar objektiv.

      U situacijama sa slabim svetlom G16 se pokazao odlično
      Ono što se odmah primeti jesu jedinstvene Canon boje, koje su možda i najveća prednost fotoaparata ove marke u svim kategorijama. Canon fotoaparati, pa tako i G16, odlično se snalaze kako sa širokim prirodnim pejzažima, tako i sa nijansama ljudske kože. Canon G16 sada već ima od mnogih mobilnih telefona manje megapiksela, ali je realna rezolucija koju nudi daleko veća. Na fotografijama se vidi da je svaka tačka iskorišćena na najbolji mogući način i G16 će pružiti fotografije odličnog kvaliteta kako za ekrane sve većih rezolucija, tako i za štampe nešto većih formata za privatnu i amatersku primenu.
       highisog16.jpg
      Veličina senzora u poređenju sa DSLR i MILC fotoaparatima ne impresionira. Treba znati da dubinska oštrina zbog toga neće biti toliko “plitka,” kao što bi se moglo pretpostaviti na osnovu f/1.8-2.8 objektiva, obizom da će rezultati približno biti kao da na full-frame fotoaparatu fotografišete pri f8 ili na “crop” DSLR-u pri f5. Takođe, neki će zameriti zato što, na primer, Nokia Lumia 1020 ima veći senzor od ovog fotoaparata, ali ni slučajno ne treba pomisliti da će Lumia 1020 pružiti bolje fotografije od G16-ice. Canon će usled boljeg objektiva i procesiranja daleko iza sebe ostaviti, ne samo Lumia 1020, nego i bilo koji drugi mobilni telefon.
       IMG_0037s.JPG
      U situacijama sa slabim svetlom G16 se pokazao odlično za jedan kompakt fotoaparat. Prvi znaci većeg šuma se vide na ISO 1600 pri 100% uvećanju, ali će zapravo i fotografije snimljene pri ISO 3200 biti više nego upotrebljive, čak i bez bilo kakve dalje obrade. Jedino što se može zameriti jeste nešto jače oštrenje za JPEG koje se vidi na ISO 3200 čime se nepotrebno povećava šum. Diskutabilno je reći da li se fotografije snimljene pri ISO 6400 mogu koristiti. Naravno da će i takve fotografije zabeležiti momentar, a da li će one biti dovoljnog kvaliteta, zavisi do osobe do osobe. Čak se ISO 6400 fotografije mogu izvući pažljivom obradom da izgledaju sasvim prihvatljivo, ali bi bilo dobro ne prelaziti ISO 3200 vrednost ukoliko vam postprodukcija nije jača strana. Maksimalna ISO vrednost je 12.800 koju bi trebalo izbeći po svaku cenu.
       IMG_0038s.JPG
      Ovom prilikom treba da podsetimo i da PowerShot G16 ima f/1.8-2.8 objektiv, što je dve blende svetliji objektiv od onih koji stižu u pakovanju jeftinijih (i ne tako jeftinih) MILC i DSLR fotoaparata. Ako se uzme u obzir da većina korisnika srednje i niže klase ovih fotoaparata nikada neće zameniti objektiv, dolazimo do zaključka da ovi fotoaparati moraju imati dve blende bolje performanse prilikom korišćenja visokih osetljivosti senzora. Otprilike je takav slučaj, pa na primer Canon 1200D pri ISO 6400 ima slične performanse kao G16 pri ISO 1600, a kako je objektiv G16 fotoaparata dve blende svetliji od f/f/3.5-5.6 kit objektiva u svim rasponima, može se reći da svojim objektivom nadoknađuje nešto manji senzor, pod uslovom da se na DSLR ne postavi neki svetliji objektiv.
      IMG_0042s.JPG
      IMG_0048s.JPGCanon PowerShot G16 je po većini karakteristika odličan fotoaparat, ali je njega zaista teško prodati. Sumnjamo da se Canon može pohvaliti velikim brojem prodatih fotoaparata ove klase. Sa jedne strane imamo mobilne telefone, kao i kompakte koji se kupuju u supermarketima i koji, iskreni da budemo, zaista ne pružaju loše fotografije. Sa druge strane imamo MILC i DSLR fotoaparate koji su sve jeftiniji. Canon PowerShot G16 predstavlja onaj tradiocinalan digitalni fotoaparat koji poznajemo od pre 5-10 godina, ali koji koristi modernu tehnologiju.
       canonwershotg1612s.jpg
      Iako na papiru ovaj fotoaparat nije posebno interesantan, zbog spomenutih razloga rad sa njim u praksi zaista opušta, a rezultati impresioniraju. G16 je namenjen onima koji su svesni ograničenja mobilnih telefona (koja će postojati još godinama), kao i onima koji znaju da ne bi kupovali dodatke i objektive i tako unapredili eventualnu MILC ili DSLR investiciju.
      Ukoliko ste svesni da fotoaparat mora i dalje da bude odvojeni uređaj i ne želite da vaši troškovi i oprema vremenom rastu, G16 je skoro pa idealan izbor
      Canon PowerShot G16 je fotoaparat namenjen realnim ljudima, koji dobro znaju da razlikuju specifikacije od realne primene, kao i da se distanciraju od flertovanja sa “profesionalnom” opremom. Ukoliko ste voleli neki od ranijih G Canon fotoaparata, volećete i G16. Ukoliko vas je fotografisanje sa mobilnim, DSLR-om, MILC-om ili nekim jeftinijim kompaktom namučilo, fotografisanje sa G16-icom je zaista opuštajuće.

      Ukoliko ste svesni da fotoaparat mora i dalje da bude odvojeni uređaj i ne želite da vaši troškovi i oprema vremenom rastu, G16 je skoro pa idealan izbor. Kažemo skoro, zbog toga što se u ovom segmentu pojavio veliki broj sličnih fotoaparata. Tu je Sony RX100 (III), kao i Canon G1 X (Mark II) sa još većim senzorom. Canon PowerShot G16 pokazuje da tradicionalni digitalni fotoaparati i dalje žive i odlično rade.
      Prednosti
      – vrlo dobra kombinacija veličine senzora, rezolucije i Digic 6 procesora- odličan kvalitet fotografija i videa, prelepe- kvalitetan i svetao objektiv- napredni modovi- veoma brz rad- solidne lowlight mogućnosti- vrlo dobro kućište- odličan ekran
      Nedostaci
      – senzor je mogao biti veći za ovu klasu fotoaparata- dimenzije i ne baš atraktivan izgled- mali točkići za kontrolu
      Fotoaparat na testiranje ustupio Canon.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi