Branko Mitić Fuji F550EXR u relativno malom kućištu poseduje objektiv koji ima čak 15x optički zum. Kućište aparata nije malo kao kod aparata koje danas nazivamo “džepni”, ali pre samo nekoliko godina fotoaparate veličine F550EXR smo nazivali džepni (jer zaista bez problema staju u džep). Razlika je u tome što su ti aparati uglavnom imali 3-5x optički zum, dok Fuji F550EXR ima čak 15x optički zum. Istina, Fuji nije jedini koji nudi ovu tzv. klasu kompakt-ultrazumova, ali moramo priznati da F550EXR na prvi pogled deluje izuzetno malo i kvalitetno.
Svakako, pojedine stvari su morale da budu umanjene, kao što je svetlosna moć objektiva, ali je tehnologija omogućila da se to u velikoj meri ne oseti tokom rada. Pre svega mislimo na napredak senzora koji je omogućio korišćenje većih ISO vrednosti na realtivno malim senzorima. Fuji F550EXR ima senzora veličine 1/2″, što je pristojna veličina za kompakte, ali i dalje značajno manje od DSLR aparata. Najpoznatija, danas često spominjana, tehnologija za unapređenje senzora je “backside illumination”. U slučaju klasičnih senzora, između izvora svetlosti (objektiva) i receptora na senzoru, postojale su određene elektronske komponente koje su odbijale deo svetlosti koja uđe kroz objektiv. Na taj način je senzor dobijao manje svetlosti i morao je da podiže osetljivost (ISO) kako bi održao ekspoziciju. To nije bilo dobro rešenje jer povećanje osetljivosti senzora povećava toplotu senzora, a povećanje toplote senzora znači povećanje šuma na fotografijama.
“Backside illuminated” senzori ne samo da dobijaju više svetlosti zbog toga što je kompletna elektronika iza receptora, nego su se pokazali bolji i pri višim ISO vrednostima. Fuji F550EXR ima EXR CMOS senzor koji omogućava ISO vrednosti 100 – 3200 i opcije 6400 i 12.800 za nižu rezoluciju fotografija. Niža rezolucija fotografija omogućava i korišćenje dodatne dinamike, a u oba slučaja Fuji pokušava da iskoristi CMOS senzor na pametan način, pre nego što na red dođe intertno procesiranje. Ovo nisu sve karakteristike Fuji F550EXR aparata, a ističemo da je zaista lepo kako proizvođači standardnih fotoaparata mogu dopadljivošću i inovacijama izuzetno da nas zainteresuju za proizvod, i to u vremenu kada mnogi mobilni telefoni slikaju odlično i kada DSLR aparati nisu ni malo skupi. Fotografije: 16 MP (4608 x 3456), JPEG Video: 1080p (1920 x 1080) / 30fps, AVC Senzor: 1/2 in, EXR CMOS, ISO 160 – 3200, 6400 i 12800 (za niže rezolucije), stabilizacija Objektiv: f3.5 – 5.3, 24 – 360m (15x zum) – stabilizacija na senzoru Ekran: 3.0″, 460,000 tačaka Memorija: SD/SDHC/SDXC, 39 MB int. PASM modovi 103.5 x 62.5 x 32.6 mm, 195g prazan, 215g sa baterijom i karticom Preporučena MP cena: 24.990 dinara
Fuji F550EXR dolazi u plastičnom kućištu, mada smo na pojedinim mestima pročitali da je u pitanju metalno. Ne čudi nas što dolazi do zablude, jer je spoljašnost ovog aparata fizički urađena bez greške. U ostalom, dobra plastika ili neki sličan “veštački” materijal ukoliko se urade kako treba mogu da deluju i kvalitetnije nego metal. Naš primerak na testu, kao što možete da vidite sa slika je crne boje, dok se proizvodi i u drugim bojama (od kojih crvena izgleda fantastično), mada nismo sigurni koja je dostupnost drugih boja na našem tržištu. Kućište je relativno malo, mada ne minijaturno. Aparat poseduje pristojnu listu hardvera, od kojih senzor, objektiv i ekran nisu mogli da budu manji, pa pretpostavljamo da F550EXR nije mogao biti ni milimetar manji, ni gram lakši. Ukoliko nosite uže farmerke/pantelone, F550EXR će moći da se smesti u džep, mada neće biti prijatno nositi ga tako ceo dan, a ukoliko ga smestite u torbicu ili neki veći džep, zaboraviće te da je tamo. Aparat ima minimalan broj tastera dosta dobrog kvaliteta. Okolni tasteri su nešto manji, dok su glavni kursorski idealne veličine (za ovu klasu). Kursorski taster se može koristiti na klasičan način, ali se oko njega nalazi i prste čime pojedine opcije mogu da se biraju brže. Postoji i taster pomoću koga u svakom trenutku može da se snima video.
F550EXR ima ekran dijagonale 3″ i rezolucije 460.000 tačaka. Ekran ima odličan prikaz i iako se mogu naći konkurentski aparati sa većom rezolucijom ekrana, od kojih smo probali Nikon S9100, ne čini nam se da 460.000 tačaka malo. Odnos stranica ekrana je klasičnih 4:3, koliko je i odnos stranica senzora i fotografija, tako da je prilagođen pregledu (i kadriranju) fotografija, a prilikom snimanja i gledanja video klipova, neće se koristiti deo ekrana zbog 16:9 odnosa. Objektiv ima raspon od 24-360mm koji se može okarakterisati kao savršen za amatere. Prevedeno na običan jezik, F550EXR ima 15x optički zum. 24mm je širina koja je i profesionalcima dovoljno za većinu poslova, dok je 360mm tele položaj objektiva dovoljan i sve preko toga može da oteža fokusiranje i uspešnost fotografija u globalu. Svetlosna moć je f3.5-5.3 koja je daleko od od dobre, ali će i prosečan poznavalac znati da 15x objektiv u ovako malom kućištu sa 1/2″ senzorom prosto ne može da ima bolju svetlosnu moć. Stabilizacija je izvedena putem senzora, koji se pomera zavisno od vibracija aparata. Ovaj princip je dosta dobar za fotografije, mada nije najbolje rešenje za video snimke. Razumemo zašto se Fuji odlučio na ovaj korak, ali vas upozoravamo da se ne oslanjate previše na zumiranje za video snimke, sve dok se dobro ne upoznate sa aparatom i prirodom stabilizacije. Pomeranje objektiva prilikom zumiranja može biti brzo ili sporo, što dozirate putem prstena za zumiranje. Tokom snimanja video klipova moguće je koristiti zum (sporo), prilikom čega se objektiv izuzetno malo čuje. Ipak, čak i taj zvuk na audio zapisu ostavlja izuzetno veliki trag, pa vas upozoravamo da zumiranje tokom snimanja videa ne treba da koristite u tišim ambijentima.
Fuji F550EXR poseduje GPS prijemnik, a aparat ima 500.000 memorisanih značajnih mesta na svetu. Što se tiče informacija na ekranu gde se nalazimo, Panasoniz TZ20 je po ovom pitanju bio značajno bolji, obzirom da nam Fuji F550EXR stalno prijavljuje neka mesta u Rumuniji i Bugarskoj. Međutim, F550EXR je dosta dobro u fotografije memorisao koordinate fotografisanja, pa tako uz adekvatan softver možete na mapi pogledati gde su fotografije zabeležene. Ipak vas upozoravamo da sam rad GPS-a, odnosno brzina “zaključavanja” lokacije nije na nivou mobilnih telefona (koji koriste i WiFi i mobilnu mrežu, pored GPS-a), ali će GPS svakako biti zanimljiva opcija kada se vratite sa putovanja i “ubacite” fotografije u program koji podržava prikaz fotografija na mapi. Fujiev ultrazum-kompakt ima blic koji se atraktivno (i uvek) podiže kada uključite aparat. Blic je moguće rukom spustiti ukoliko ne želite da ga koristite ili to meniju u odrediti. Blic ima slabije performanse – 3.2m pri širokom i 1.9m pri tele položaju objektiva, za ISO Auto. U svakom slučaju blic će biti dovoljan za amaterske potrebe, ali njegove mogućnosti ne treba previše testirati.
Fuji F550EXR poseduje PASM modove i RAW, što nije tako često čak ni za napredne kompakte. U vezi sa tim, primetili smo dva problema. Što se tiče A moda (prioritet blende) aparat ima samo tri koraka za blendu: 3.5, 7.1 i 10 u širokom položaju i 5.3, 11 i 16 u tele položaju. Da li je ovo mana ili ne, teško je reći. Dobro je videti da aparat uopšte ima A mod, ali ovako može delovati ograničen. Drugi problem smo primetili sa uključivanje aparata, bilo u mod za fotografisanje, bilo u mod za pregled, ukoliko na kartici imate RAW fotografije. Naime, uključivanje aparata u tom slučaju može potrajati čak 10 sekundi.
Fuji F550EXR poseduje menije koji definitivno zahtevaju određen period privikavanja. Pored “velikog” menija koji sadrži sva fotografska podešvanja i podešavanja samog aparata, postoji F taster na kome se nalaze ona najbitnija podešavanja. Problem je u tome što F meni izgleda gotovo identično kao veliki meni, što zna da zbuni. Pored toga, pojedine opcije nisu baš spretno postavljene, pa se tako uključivanja RAW formata ne nalazi na mestu biranja rezolucije i kompresije, kao što je uobičajeno, već u podešavanjima samog aparata (koja se obično podese jednom i više ne diraju), nedaleko od podešavanja datuma i vremena.
Što se tiče biranja opcija Continuous moda, morali smo čak da konsultujemo uputstvo, a dodatno komplikuje i to što je pojedine opcije moguće koristiti tek sa nižim rezolucijama fotografija. Sve u svemu, meni ima svojih mana, pogotovo ukoliko nikada niste imali Fuji digitalni fotoaparat, ali posle određenog perioda navikavanja, neće biti većih problema.
Fuji F550EXR ima zanimljivu Pro-Focus opciju kada aparat softverskim putem pokušava da napravi “mutnu pozadinu” (plitak DOF) koji kod profi opreme nastaje hardverskim putem. Primere možete videti, a uspešnost tehnike može se okarakterisati kao zanimljiva za amatere, ali ni slučajno zamena za profesionalce. Pro-Focus ima 3 nivoa podešavanja. Pro-Focus opcija se nalazi u odvojenom meniju od klasičnih scena, gde se nalazi još nalazi 360 Panorama i Pro Low-Light opcija. 360 Panorama omogućava da pravite panorame prostim kružnim pokretom, dok Pro Low-Light opcija snima 4 slike i softverski ih spaja u jednu, kako bi se izvuklo što više svetla u izuzetno mračnim situacijama. Podrazumeva se da u ovom slučaju treba imati mirnu ruku i statične kadrove.
Pro-Focus
off, 1 2, 3
Kada je reč o brzini rada, Fuji F550EXR se pokazao generalno dobro uz par oscilacija. Aparat u većini slučajeva fokusira dosta brzo, a poseduje i AF lampu, koja nije savršena, ali može biti od pomoći. Pri korišćenu velikog zuma, čak i u solidno osvetljenim prostorijama, foksuiranje može biti otežano. Tačnije, fokusiranje se odvija veoma brzo ukoliko u kadru ima dosta različitih detalja, međutim može biti otežano ili neuspešno, čak i ako kadar ima jak kontrast, a malu količinu detalja.
Brzine operacija aparata su sledeće, a upozoravamo da uključivanje aparata može znatno da se produži, ukoliko na kartici imate RAW fotografija. Uključivanje aparata: 2,8s ili čak 10s ukoliko na kartici ima RAW fotografija Uključivanje aparata u pregled: 3,4s ili znatno duže, zavisno od sadržaja kartice Isključivanje aparata: 1,7s Isključivanje aparata iz pregleda: 2.4s Prelazak iz moda za foto u pregled: 1,3s Prelazak iz pregelda u foto mod: 0,7s Prelazak iz pregelda u foto mod (objektiv uvučen): 1.4s Zumiranje: 2s Od isključenog aparata do prve fotografije: 3.7s Fuji F550EXR ima napredan i prilično brz sistem za snimanje sekvenci. Manje rezolucije fotografija omogućavaju veće brzine, a u meniju možete da birate da li ćete sekvencu od 4, 8, 16 ili 32 fotografije. Mi smo testirali 4 i 32 fotografije, pri svim brzinama (rezolucijama). Rezultati su sledeći, a korišćena je Transcend SD 8GB Class 10 kartica: JPEG 16MP (L) – 3fps opcija – 3 fotografije (aparat nije snimio četvrtu) – 4,74fps – 5,7s pražnjenje bafera 16MP (L) – 3fps opcija – 32 fotografije – 3,09fps – 15,9s pražnjenje bafera 8MP (M) – 5fps opcija – 4 fotografije – 6,32fps – 6,7s pražnjenje bafera 8MP (M) – 5fps opcija – 32 fotografije – 5,18fps – 15,7s pražnjenje bafera 3MP (S) – 8fps opcija – 4 fotografije – 8,57fps – 5,9s pražnjenje bafera 3MP (S) – 8fps opcija – 32 fotografije – 8,07fps – 15,8s pražnjenje bafera 3MP (SH) – 11fps opcija – 4 fotografije – 9,24fps – 5,3s pražnjenje bafera 3MP (SH) – 11fps opcija – 32 fotografije – 8,14fps – 15,6s pražnjenje bafera RAW 3fps opcija – 4 fotografije – 4fps – 18,6s pražnjenje bafera 3fps opcija – 6 fotografija – 3,6fps – 23,9s pražnjenje bafera 5fps opcija – 4 fotografije – 6,7fps – 16,9s pražnjenje bafera 5fps opcija – 6 fotografija – 5,8fps – 24,8s pražnjenje bafera Kao što se može videti, F550EXR ima kompleksan sistem za snimanje sekvenci, sa dosta opcija i dobrim brzinama ukoliko se koriste niže rezolucije. RAW se može snimati najbrže do 5fps i najviše 6 fotografija, kada pražnjenje bafera zna da potraje i pola minuta.
100 200 400 800 1600 3200 6400 12.800
Primeri opcija dinamike
off 100% 200% 400%
Primeri opcija boja – simulacija Fuji filmova
provia-standard velvia-vivid astia-soft black-white sepia
24mm 1/420 f7.1 ISO100
24mm 1/900 f3.5 ISO100 – 1x zum
360mm 1/340 f5.3 ISO100 – 15x zum
24mm 1/350 f7.2 ISO100
314mm 1/110 f5.9 ISO100
118mm 1/500 f11 ISO100
80mm 1/150 f4.9 ISO100
Video
1920 x 1080 @ 30fps, AVC, 11s, 19MB
Fuji je u kontrolisanim test uslovima imao blagih problema sa ekspozicijom i balansom belog. Prilikom tog testiranja pokazali su se izuzetno dobri rezultati pri visokim ISO osetljivostima. Maksimalnu rezoluciju od 16 MP moguće je koristiti do ISO 3200, dok je 8 MP dostupno za ISO 6400, a 3 MP za ISO 12.800 vrednost. Bez obzira što 8 ili 3 MP može biti dovoljno, savetujemo da ne idete “preko” 3200 setovanja, ne zbog maksimalne rezolucije, već zbog toga što se preko tog setovanja značajno narušavaju boje. Količina šuma je relativno mala, čak i na ISO 3200, a količina detalja pristojna, mada se vidi da Fuji koristi prilično agresivan proces uklanjanja šuma. U “opuštenijem” vidu fotografisanja na ulici, Fuji F550EXR se pokazao prilično dobro. Fotografije izgledaju dosta dobro, sa živim bojama i dobrom dinamikom. Istina, tog dana je nebo bilo prilično vedro za ovo doba godine, pa su samim tim i boje bile dosta življe, mada ima i nekoliko primera sa oblačnim vremenom. Međutim kada se fotografije uvećaju na 100% vide se određeni problemi nastali izuzetno visokom rezolucijom. 16 MP za 1/2″ senzor je i dalje previše, pa bez obzira što su ove fotografije snimljene pri ISO 100, vidi se šum i tragovi uklanjanja šuma. Fuji je napravio pametan senzor i procesiranje, pa aparat za određene stvari koristi 16 MP, za određene 8 MP, a za neke i ISO 400.
To je dobra ideja, ali kada bi sve ove opcije mogle da se stave u jedan, na primer, 12 MP senzor, pitamo se da li bi rezultati bili nešto bolji. Ipak, možda su nas DSLR i MILC aparati malo razmazili, pa nam zbog toga 100% fotografije sa F550EXR ne izgledaju dovoljno dobro. Ipak ne treba zaboraviti da ovaj F550EXR ima nekoliko puta manji senzor, nego aparati sa izmenjivim objektivima. Primetna, mada ne mnogo značajna mana, jesu i uglovi pri širokom položaju objektiva. Pri 24mm čini nam se da su uglovi previše (više nego što bi trebalo) zaobljeni, ali i zamućeni. Ova anomalija se teže primećuje za uobičajene potrebe i u neku ruku je očekivana od 24mm objektiva, ali nam se ipak čini da je izraženija nego što bi trebalo. Sve u svemu, bilo bi pogrešno bilo šta zameriti ovom aparatu što se tiče kvaliteta fotografija, jer fotografije izgledaju zaista dobro, a korišćenje visokih ISO osetljivosti ne narušava značajno fotografiju sve do ISO 3200. Određene nesavršenosti u ekspoziciji i balansu belog su uobičajene za ovu klasu i mnogo manje se primećuju u realnim uslovima, nego u striktnim studijskim. Kvalitet video snimka je pristojan, mada se mogu primetiti određeni problemi korišćenja senzora prilično velike rezolucije. Aparat koristi autofokus prilikom snimanja videa, koji ponekada može biti “nervozan”, a moguće je korišćenje zuma. Upozoravamo vas da se zum, iako tih, prilično čuje na audio zapisu, pa pripazite da time ne pokvaritet kvalitet snimka. Sve u svemu, iako ovih 1080p ne izgleda kao kod nekog DSLR aparata, za ovu klasu aparata izgleda prilično dobro. Utisci Fuji F550EXR je odličan fotoaparat koji ima mane karakteristične za svoju klasu, ili se pak radi o posledicama prevelikog optimizma konstruktora ovog aparata. Ipak, sve te mane padaju u vodu u poređenju sa kvalitetima ovog aparata i sasvim realnom cenom od 24.990 din. Istina je da danas i aparati od “malo preko” 100 evra znaju da zadovolje sve amaterske potrebe, a po danu to mogu da urade i bolji mobilni telefoni, ali manje od 250 evra za jedan ovakav aparat nije prevelika, niti “bačena” cifra.
Iako aparat ima mnogo dobrih osobina, kao što su ekran, RAW, manuelne kontrole, GPS ili vrlo dobar kvalitet fotografija, najviše nam se dopala njegova spoljašnost. F550EXR je fizički veoma kvalitetan, ali i izrazito lep fotoaparat. Nismo sigurni koliko fotografije to mogu da prenesu, ali dizajnerska nota blago zakrivljenih linija i sjajna (misli se na boju) završnica, zaista ističu F550EXR na stolu na kome se pored njega u trenucima pisanja ovih redova nalaze razni drugi elektronski uređaji i gedžeti. Mane aparata su podeljene u tri grupe. Prva grupa mana odnosi se na meni, postavljanje nekih opcije i potencijalno nerazumevanje koje opcije mogu da rade pri kojim rezolucijama i ISO vrednostima (mada se automatika trudi ovo razmišljanje bude minimalno). Druga grupa mana odnosi se na previše gust senzor. Nažalost, Fuji je na odličan 1/2″ senzor postavio previše piksela i tako anulirao kvalitete senzora. Fuji je hteo da pokaže pametan senzor i procesiranje, odnosno korišćenje različitih rezolucija i osetljivosti za različite potrebe, ali nam se ipak čini da je sve moglo da se smesti u jedan kvalitetan 12 MP senzor. Ipak, ova kritika zasniva se na izuzetno detaljisanju i neće imati značaja za većinu korisnika. Treća grupa mana odnosi se na objektiv, njegovu svetlosnu moć i jačinu blica – znamo da objektiv nije mogao da bude svetliji, ali nam se čini da su uglovi mogli da budu bolji, a naravno i blic da bude jači.
Ipak, neka vas naša jaka kritika ne uplaši – to je naš posao – jer je Fuji F550EXR jedan od naših omiljenih kompakta. Posle slikanja raznim DSLR i MILC aparatima, zaboravili smo kakav je osećaj imati 360mm i koje mogućnosti za kadriranje takav objektiv otvara. Naravno, moguće je i za DSLR nabaviti ovakav objektiv, ali onda cena i veličina opreme prestaje da bude u granicama kontrole. Fuji F550EXR je kao napravljen aparat za putovanja, jer nije mnogo veliki, a pruža odlične mogućnosti i na kraju, kada se vratite i “ubacite” slike u odgovarajući program, možete na mapi da vidite gde su fotografije snimljene, zahvaljujući GPS-u. Zbog manuelnih komandi i RAW formata F550EXR će voleti i profesionalci, kao pomoćni/backup aparata ili aparat van radnog vremena. Na kraju, F550EXR je odličan i za nezahtevne amatere, mada će neko komentarisati da amaterima nije potreban ovakav aprat i trošak. To je tačno, ali 24.990 din za ovakav aparat nije mnogo, moguće je snimiti kadrove koje sa aparatima od 100 evra nije, a moguće je nešto i naučiti o naprednoj fotografiji. Prednosti – vrlo dobar kvalitet fotografija – odlični rezultati pri visokim ISO vrednostima (za ovu klasu) – ručne kontrole – idealan raspon objektiva, stabilizacija (na senzoru) – RAW mod – kvalitetan ekran – dobre pefromanse – pojedine napredne scene – “pametan” senzor i automatika aparata – vrlo dobar video mod – GPS Nedostaci – sporije uključivanje ukoliko kartica ima RAW fotografije – preglasan objektiv na zvučnom zapisu – uglovi objektiva, bez obzira na 24mm, trebaju biti bolji – prevelika rezolucija prouzrokuje probleme sa detaljima i čišćenjem šuma – blagi problemi sa ekspozicijom i balansom belog Fotoaparat na testiranje ustupio PiN Computers.
Fuji F550EXR
Predstavljamo vam Fuji F550EXR, fotoaparat koji će biti interesantan širokom krugu korisnika. Ovaj aparat ima karakteristike koje donedavno nisu mogle da se objedine u tako malom kućištu. Fuji F550EXR nam se čini kao perfektan aparat za putovanja (bilo koje vrste), ali ovaj aparat može da učini i mnogo više od toga. Biće zanimljiv i profesionalcima, ne za profesionalne poslove, ali kao rezervni ili pomoćni fotoaparat. Ni cena mu nije nedostižna, tako da F550EXR svakako treba razmotriti prilikom kupovine…