Kodak EasyShare V550

Kodak EasyShare V550

Kodak, iako opštepoznato ime u svetu fotografije, nije toliko prisutan na našem tržištu, a pogotovo u našim testovima. Pokušaćemo to da ispravimo sa V550 modelom, koji spada u pomenutu klasu malih aparata. Pogledajmo da li je Kodak na severnoameričkom kontinentu izuzetno jak samo zato što pravi aparate prilagođene zahtevima tamošnjih kupaca ili je u pitanju neosporan kvalitet.

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Činjenica da je praktično svaki drugi aparat, koji se prikaže na našem sajtu, džepnog formata uopšte nije slučajna. Situacija nije drugačija ni na drugim mestima na webu gde se govori o digitalnim fotoaparatima. U prethodnih par opisa pričali smo o pregrupisavanju klasa aparata. Ekspanzija digitalne fotografije dozvolila je proizvođačima da nas sa svih strana zasipaju raznim modelima. I dok digitalizaciju fotografije i dalje treba očekivati, iz ugla proizvođača došlo je vreme da se više pažnje obrati na troškove i racionalizaciju proizvodnje. Ponuda aparata biće znatno više definisana, što se razmaženim kupcima baš i neće dopasti, ali što će svakako pojednostaviti stanje na DSC sceni.

      Sudeći po tokovima u poslednjih šest meseci, aparati će se uglavnom deliti na klase malih (fashion), običnih i ultrazum aparata, dok će naravno za profesionalce biti rezervisani dSLR sistemi, ali će i napredni amateri u većini slučajeva morati da uplove u dSLR vode, jer naslednici prosumer aparata nisu najavljeni. Ovo direktno znači da klasa Ixus (Canon) ili MJU (Olympus) aparata neće koristiti (kao što je do sada uglavnom bio slučaj) za šminku, već će se ovakvim aparatima okrenuti svi oni kojima je do jednostavnog fotografisanja, a koji pri tome u torbama i džepovima imaju manjak prostora.
       

      Međutim, nisu Canon i Olympus jedini koji proizvode ove simpatične mališane. Kodak, iako opštepoznato ime u svetu fotografije, nije toliko prisutan na našem tržištu, a pogotovo u našim testovima. Pokušaćemo to da ispravimo sa V550 modelom, koji spada u pomenutu klasu malih aparata. Pogledajmo da li je Kodak na severnoameričkom kontinentu izuzetno jak samo zato što pravi aparate prilagođene zahtevima tamošnjih kupaca ili je u pitanju neosporan kvalitet.

      Specifikacija
       

      foto kamera

      Kodak EasyShare V550

      megapiksela

      5.0

      rezolucije

      2576 x 1932, 2576 x 1716, 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1552 x 1164

      raw

      ne

      veličina senzora

      1/2.5″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      ?

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      36 -108 mm

      najveći otvor blende

      f/2.8 (w) – f/4.8 (t)

      optički zum

      3x

      digitalni zum

      4x

      autofokus

      TTL Autofocus – Multi-zone, Center Spot

      af lampa

      da

      ručni fokus

      ne

      raspon fokusa

      60cm – beskonačno

      makro

      5-70cm (w) – 40-70cm (t)

      kompenzacije ekspozicije

       +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 80, 100, 200, 400, 800

      shutter speed (brzina zatvarača)

      8 – 1/1448 s

      white balance (balans belog)

      auto, daylight, tungsten, fluorescent, open shade

      korekcija balansa belog

      ne

      merenje svetla

      multi-pattern, center-weighted, center spot (manual)

      modovi blica

      auto, fill, off, digital red-eye reduction

      domet blica

      60 cm – 3.2 m (w) – 60 cm – 2.2 m (t)

      aperature priority (prioritet blende)

      ne

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      ne

      manual

      podešavanje brzine zatvarača za duge ekspozicije

      scene

      sport, landscape, close-up, night portrait, night landscape, snow, beach, text, fireworks, flower, manner/museum, self-portrait, party, children, backlight, panning shot, candle light, sunset, custom

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      ne/da/da

      video klipovi (sa tonom)

      640×480 (30fps); 320×240 (30fps)

      self timer (samookidač)

      da, 10 sec

      tip memorije

      SD/MMC

      količina memorije uz aparat

      32 MB – interna

      tražilo

      optičko

      LCD

      2.5″, 230.000 tačaka

      live histogram

      da

      playback histogram

      da

      konekcija sa računarom

      USB 2.0 full speed

      baterija

      KLIC-7001 Li ion – 3.7v, 720 mAh

      trajanje baterija

      oko 120 snimaka po CIPA standardu

      masa

      143 g (bez baterije i kartice)

      dimenzije

      94 x 56 x 22 mm

      Pakovanje i spoljašnji izgled

      – Kodak EasyShare V550
      – Kodak EasyShare Photo Frame Dock 2
      – Custom insert (postolje za druge Kodak dokove)
      – KLIC-7001 Li ion baterija
      – ispravljač za struju (punjač)
      – USB kabal
      – AV kabal
      – traka za nošenje
      – torbica za nošenje (platnena)
      – Kodak softver
      – uputstvo za upotrebu
      – početno uputstvo za upotrebu na srpskom jeziku

      Postolje

      Deo standardne opreme (one koja se dobija uz aparat) jeste Photo Frame 2 dok. Ovaj dok služi za punjenje baterije, prenos fotografija na računar i gledanje fotografija na TV-u. Kada aparati poseduju dok u pakovanju, obično retko na sebi imaju opcije koje dok nudi. Takva situacija nije sa V550, jer ulazi i izlazi koji se nalaze na doku, nalaze i na samom aparatu.
       

      EasyShare V550 proizvodi se u srebrnoj i crnoj boji. Kućište je u potpunosti urađeno od metala, uz sjajnu završnu obradu. Ceo aparat ostavlja utisak izuzetno kvalitetnog i postojanog proizvoda i iz daleka se vidi da se na kućištu nije štedelo, dok utisak ostaje isti i prilikom kontakta, jer V550 deluje čvrst kao kamen. Zamerka se definitivno mora uputiti na račun svih tastera. Kursorski tasteri su previše tvrdi i neudobni za korišćenje, dok su ostali tasteri mali, gusto raspoređeni i nezgodni za korišćenje.
       

      Objektiv
      V550 poseduje objektiv standardne specifikacije. Raspon objektiva je 36 – 108 mm, što znači da je objektiv tek malo uži od orijentacionih 35 mm. Naravno, reč je o milimetrima preračunatim u “lajka” format radi lakšeg poređenja. Realan raspon objektiva manji je onoliko koliko je 1/2.5″ senzor koji poseduje ovaj aparat manji od 36 x 24 filma. Pomalo komplikovana računica sa kojom ćemo se zabavljati neki drugi put :). Svetlosna moć objektiva takođe je standardna (ništa se drugo od ove klase aparata i ne očekuje), što znači da je najveći otvor blende u najširem položaju objektiva f2.8, a u tele položaju f4.8. Za objektiv, makar na Kodakovom sajtu, nismo našli bilo kakve (wide ili tele) konvertere. Kao i kod svih aparata u klasi, kada se aparat isključi, objektiv se uvlači u telo i preko prednjeg sočiva prevlače se zaštitna vratanca.

      Blic
      Ugrađeni blic u Kodaku V550 ima domet 3.2 m u širokom i 2.2 metra u tele položaju objektiva. Ove brojke bi mogle da se okarakterišu kao (malo ispod) prosečne, što znači da bi bilo bolje da držati se zatvorenih prostorija i manjih grupa ljudi, mada ne znači da V550 neće biti koristan na otvorenom, po mraku, pod uslovom da se ne udaljite previše od objekata koje fotografišete.

      AF lampa
      Sa leve strane, iznad objektiva, nalazi se AF lampa. AF lampa služi da u situacijama sa slabim svetlom ili u mraku osvetli objekte i pomogne AF sistemu da zaključa fokus. AF lampa sija zelenom bojom i pravi mrežu od četiri kvadrata, što bi teoretski trebalo dodatno da unapredi mogućnosti ove lampe. Lampa takođe služi kao lampa samookidača.

      Tražilo, senzor
      Iznad objektiva, sa desne strane, vidimo prednju stranu optičkog tražila, pored kojeg se nalazi senzor za svetlo.

      Mikrofon
      Mikrofon za snimanje zvuka za video klipove.

       

      Sa desne strane vidimo alku na koju se povezuje traka za nošenje. Ispod, iza gumene zaštite, nalazi se univerzalni konektor za USB ili AV kabal. USB konekcija je 2.0 full speed standarda, što znači da je jednako brza kao i USB 1.1 veza.

      Taster koji se nalazi sa desne strane aparata služi za prebacivanje aparata u mod koji će prikazivati vaše omiljene fotografije. Ove fotografije možete da obeležite kako na aparatu, tako i na računaru putem EasyShare softvera.

       

      Sa leve strane vidimo konektor na koji se priključuje ispravljač za struju. Ovaj ispravljač za struju omogućava napajanje aparata sa mreže, bez korišćenja baterije, a ako je baterija u aparatu, ona će se puniti, što znači da nije potrebno vaditi bateriju radi punjenja (zapravo, to sa ovim modelom nije ni moguće).
       

      Ispod vratanca osrednjeg kvaliteta nalazi se mesto za smeštanje Li Ion baterije i SD/MMC kartice. Baterija nosi oznaku KLIC-7001 i specifikacija je 720 mAh pri 3.7v. Po CIPA standardu, baterija izdržava samo 120 snimaka i daleko od toga da je ovaj rezultat za pohvalu. SD kartice su definitivno postale ono što su CF bile pre nekoliko godina. Ove kartice su danas najrasprostranjenije od svih, a i rekli bi da im je cena minimalna moguća. Uz aparat se ne dobija niti SD niti MMC kartica, već ovaj model poseduje internu memoriju. Količina ove memorije je 32 MB, što nije senzacionalno, ali je opet neretko duplo bolje od konkurencije. Ukoliko koristite niže rezolucije, 32 MB može fino da posluži, ali u svakom slučaju savetujemo da nabavite jednu SD karticu kapaciteta makar 256 MB (cena oko 25€).

      Navoj, dok konektor

      Navoj za stativ je metalni, kao što i dolikuje aparatu ovako dobrog kućišta. Navoj se skoro pa nalazi u ravni sa objektivom, što dobro dođe za snimanje panorama… Šteta samo što ovaj aparat nema mod za asistenciju snimanja više fotografija radi spajanja u jednu panoramsku :). Pored navoja nalazi se priključak za dok koji služi za kopiranje, deljenje i štampanje fotografija putem dokova. Treba napomenuti da je u pitanju novi konektor, sa IMAGELINK dok standardom, koji omogućava korišćenje raznih aparata na raznim dokovima pod “blagoslovom” jednog standarda.

      Zvučnik
      Kao da je postala moda, da se zvučnik za reprodukciju tona sa video klipova, smešta na donji deo aparata, pa tako i V550 prati trendove :).

       

      Za razliku od mnogih aparata, gornja strana ovog Kodaka uopšte nije tako prazna. Pored tastera za uključivanje/isključivanje aparata, vidimo pravougaoni okidač, taster za biranje moda blica i jedno zanimljivo dizajnersko-funkcionalno rešenje. Između dva “slova” S nalaze se četiri tastera: auto, portret, scene, video. Ovi tasteri predstavljaju zamenu za točkić sa modovima, naravno kada otkrijete da ih zapravo treba pritisnuti :), pošto je dizajnerski sve savršeno urađeno i tasteri ne štrče iznad aparata. Kada se baterija u aparatu puni, tasteri s leva na desno se pale i tako prikazuju koliko se baterija napunila, što je lep detalj.
       

      Tražilo
      Pored velikog ekrana, mesto za optičko tražilo nekako se našlo na V550-ici. Tražilo je prilično malo i postavljeno na neobično mesto, pa će tako biti potrebe za navikavanjem. Istina, pored velikog ekrana tražilo će se koristiti samo u situacijama kada je potrebno štedeti bateriju.

      Ekran
      V550 poseduje jedan od najboljih ekrana koji smo imali prilike da vidimo. Ne samo da ima, sve češću, dijagonalu od 2.5 inča, već ima i vrhunsku rezoluciju od 230.000 tačaka. Ekran ima veoma veliki ugao gledanja, vrlo dobro se snalazi u borbi protiv odsjaja, a u situacijama sa slabim svetlom, ekran se prilično posvetljava, što je za svaku pohvalu. Naravno, prikaz je odličan po svim pitanjima, a tečnost prikaza praktično ne opada.

      Ekran – prikaz
       

       

       

      Opcije i podešavanja


       

      Self-Timer

      Korišćenje samookidača.

      Brust

      Snimanje sekvenci.

      Picture Size

      Biranje veličine fotografija.

      White Balance

      Odabir balansa belog.

      ISO Speed

      Podešavanje osetljivosti senzora.

      Color Mode

      Obične boje ili color efekti.

      Sharpness

      Podešavanje oštrenja.

      Metering

      Biranje načina merenja scene.

      AF control

      Podešavanje AF sistema (Continuous ili Single).

      Focus Zone

      Centar ili multi zone.

      Long Time Exposure

      Korišćenje dužih ekspozicija.

      Set Album

      Smeštanje fotografija u albume.

      Image Storage

      Snimanje fotografija na karticu ili internu memoriju.

      Setup menu

      Ulazak u podešavanja.


       

      Return

      Izlazak iz menija.

      Camera Sounds

      Podešavanje najrazličitijih tonova koje aparat ispušta.

      Sound volume

      Glasnoća spomenutih tonova.

      LCD Brightness

      Podešavanje osvetljenja ekrana.

      Auto Power Off

      Podešavanje automatskog isključivanja.

      Date & Time

      Podešavanje datuma i vremena.

      Video out

      Biranje video standarda.

      Photo Frame

       

      Orientation Sensor

       

      Red Eye Preflash

      Korišćenje blica za umanjenje efekta crvenih očiju.

      Date Stamp

      Utiskivanje datuma na fotografije.

      Video Date Display

      Format datuma.

      Video Print

       

      Blur Warning

      Upozoravanje prilikom dugih ekspozicija.

      Language

      Biranje jezika.

      Format

      Formatiranje kartice/interne memorije.

      About

      Informacije o aparatu.


       

      Album

      Smeštanje fotografije u album.

      Crop

      Isecanje fotografija.

      Slide Show

      Automatsko prikazivanje fotografija.

      Multi-Up

      Pregled 3×3.

      Copy

      Kopiranje fotografija sa interne memorije na karticu.

      Protect

      Zaštita od slučajnog brisanja fotografija.

      Image Storage

      Snimanje fotografija na karticu ili internu memoriju.

      Setup Menu

      Ulazak u setup meni.

      Kodak V550 u praksi

      Fizički deo ovog aparata je za svaku pohvalu. Izuzetno kvalitetni materijali pametno su iskorišćeni zahvaljujući savršenoj završnoj obradi. Međutim, koliko je kućište aparata dobro urađeno, toliko tasteri nisu. Njihovo korišćenje je zaista neprijatno iskustvo i čini se da je zaista teško naviknuti se na njih. Srećom da je V550, kao i mnogi drugi Kodak digitalni aparati, napravljeni po principu “upali i slikaj”, pa tako u većini slučajeva korišćenje tastera neće ni biti potrebno. Iako V550 definitivno spada u klasu malih džepnih aparata, ne bi bilo loše da je manji za koji milimetar.
       

      Kodak V550 je prilično brz aparat. Jednostavnu konstrukciju malenih aparata proizvođači odlično koriste za unapređenje performansi. Jedinu zamerku možemo da uputimo na brzinu zumiranja.
       

      operacija

      Kodak EasyShare V550

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      1.56

      uključivanje aparata u mod za pregled

      isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje

      1.92

      isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv izvučen)

      1.73

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      0.5

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)

      1.25

      zumiranje (iz wide u tele)

      3.00

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      2.42

      Što se fokusiranja tiče, možemo reći da se V550 odlično pokazao. Aparat naravno besprekorno fokusirao po danu i u situacijama sa jakim veštačkim svetlom. Štaviše, V550 uspeva da zaključa fokus i u situacijama koje su previše mračne za neke druge aparate. Da li je to zbog jake AF lampe ili generalno dobrog AF sistema, nije ni bitno, jer V550 u svakom slučaju ima iznadprosečne mogućnosti uspešnog fokusiranja u teškim svetlosnim uslovima, mada opet ne treba očekivati čuda. Fokusiranje je u većini slučajeva dosta brzo.

      Snimanje sekvenci (continuous) – naša merenja (najviša rezolucija, najfinija kompresija)
       

      3.16 fps

      Kodak EasyShare V550

      Makro

      Makro testiramo tako što približavamo aparat dokle god može uspešno da fokusira. Potom isecamo deo fotografije sa 5 cm visokom figuricom. Rezultat ostvaren predstavlja rezoluciju, koja je posledica makro mogućnosti aparata, ali i broja megapiksela. Primetićete da je prilikom fokusiranja aparat bio preblizu da bi cela figurica stala u fotografiju, pa smo tako visinu rezultata izračunali (radi merodavnijih rezultata), dok treba znati da je najveća moguća visina fotografije ovog aparata 1932 tačke.
       

      1613 x (3129)

      Fotografije

      Veličina fotografija je između 0.25 i 1.16 MB, a sve fotografije su snimljene sa osetljivošću ISO 80, osim ako drugačije nije naglašeno.

      Ukoliko nemate iskustva sa Kodak aparatima, pre svega morate nešto da znate. Nakon procesiranja, aparat koristi prilično jaku (ili bolje reći, jaču nego ostali) kompresiju. Ovako, uslovno rečeno, jaka kompresija može da smeta ukoliko je potrebno upotrebiti ozbiljnije zahvate na fotografijama ili isecati manje delove. Aparat nema opciju snimanja u RAW ili Tiff formate, pa tako nije moguće izbeći veliku kompresiju.

      No, ukoliko planirate da štampate do A4 formata, fotografije deluju prilično dobro. Objektiv nije previše uticao na zamućenja po ćoškovima, a hromatska aberacija je izuzetno malo vidljiva. Ipak, čini se da objektiv nije uspeo da snabde senzor dovoljnom količinom detalja, pa fotografije sa V550, iako sa pristojnom količinom detalja, deluju pomalo prazno. Fotografije sa ovog aparata nisu pretrpele žestoko interno procesiranje, kao što je to slučaj sa većinom Kodak aparata. Ipak, poseban Kodak pečat je ostavljen i fotografije, pored toga što su dobro eksponirane, imaju dosta naglašene boje i ublažene senke, odnosno odličan balans između tamnih i svetlih predela fotografije, što odlično deluje ukoliko se fotografije direktno štampaju sa aparata.
      Utisci

      Bez razmišljanja, Kodak V550 je sjajan aparat malih dimenzija, pogodan za svačiji džep… u smislu veličine :). Da bi imao uspeh na našem tržištu kao drugi aparati V550 jednostavno ne treba ništa da promeni, već je samo “problem” u kupcima, koji će možda imati problema da se naviknu na američku školu pravljenja digitalnih fotoaparata.
       

      V550 može da se pohvali odličnom fizičkom izradom, brilijantnim ekranom, vrlo dobrim kvalitetom fotografija i isto tako dobrim autofokus mogućnostima. Slabije strane su kratka autonomija rada i tasteri koji prilično iritiraju i na koje je, čini nam se, nemoguće se navići. Kada je reč o nekim Kodak-ovim “specijalitetima”, kao što su specifične fotografije (izraženije procesiranje) i lakoća korišćenja (koja sa sobom donosi neke komande previše sakrivene), na vama je da odlučite da li vam se ove stvari dopadaju ili ne. Ukoliko volite da podešavate aparat i potom obrađujete fotografije, verovatno Kodak, iako sjajan aparat, neće biti izbor broj jedan, ali ukoliko jednostavno volite da uključite aparat, slikate i kasnije bez obrade te slike štampate, onda se V550 ističe kao prilično logično rešenje. Jedno je sigurno V550 jeste dobar aparat i na nas je ostavio pozitivan utisak.

      Aparat na test ustupio Comtrade Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi