Nikon Coolpix 7600

Nikon Coolpix 7600

Nikon 7600 prvi je digitalni fotoaparat ove kuće opisan na Bench-Marketu. I dok Nikon kod običnih (DSC) fotoaparata ne ostvaruje prodajne rezultate kao suparnici, iz ove kuće ne izlaze loši digitalni fotoaparati. Iako ponekad i precenjeni, Nikon aparati su uglavnom vrlo kvalitetni i veoma zahvalni. 7600 je digitalac prilično malih dimenzija, jednostavan za upotrebu i pruža fotografije vrlo dobrog kvaliteta...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nikon 7600 je prvi fotoaparat, ove nadaleko poznate kuće, koji se našao na testu na Bench-Market sajtu. Za podužu istoriju Nikona sada definitivno nema vremena, ali ne bi bilo tako loše analizirati trenutno stanje Nikona na polju digitalnih fotoaparata, naročito onih “običnih” (DSC). Kako većina podataka o uspehu proizvođača, odnosno prodaji fotoaparata, dolazi iz SAD, moraćemo da se orijentišemo prema tim podacima. Sony je dugo vremena bio prvi, ali, ako se sećate, pre nekoliko meseci gospodina Takaya ispred Canon-a nam je rekao da je Canon prestigao Sony i u SAD. Tu odmah iza njih je Kodak, a Nikon, za koji bi se po zvučnosti imena reklo da je takođe “tu negde”, nije čak ni blizu ovoj trojci koja dominira tržištem Sjedinjenih Država. Nikon zapravo ima tek jako mali deo kolača, što je za mnoge neshvatljivo.

      Što se tiče dSLR aparata, Nikon se nalazi u potpuno drugoj poziciji. Istina, Canon i dalje drži krupan deo tržišta, ali se ovako površno može reći da je Nikon jednako dobar i cenjen kao Canon, koji prodaje dva ili tri puta više tela i objektiva. Večite su generalne polemike o tome “da li je bolji dSLR Nikon ili Canon”, dok se ostali, na ovom polju i dalje vode kao novajlije ili oni koji prave dSLR aparate za specijalne namene i tržišta.

      Neko će se zapitati, a zašto Nikon pravi loše obične (DSC) fotoaparate, kada im tako dobro ide u dSLR svetu. Odgovor na ovo pitanje, ujedno je i pitanje “ko kaže da Nikon pravi loše DSC aparate?”. To što Nikon (i ne samo Nikon, nego bilo ko) na nekom tržištu drži 5 ili 10% kolača, ne znači da pravi neke greške na samim proizvodima. Više je verovatno da pravi određene greške u nekim drugim delovima poslovanja.

      Digitalni fotoaparati sa sobom donose još dodatnih mogućnosti, osim samog fotografisanja. Naše je mišljenje da su Nikon digitalci uglavnom pomalo sterilni i konzervativni, što se kupcima nije dopalo, ali i isto tako mislimo da su te neke dodatne mogućnosti digitalaca u većini slučajeva beznačajne za krajnji produkt – fotografiju. Isto tako, ne treba zaboraviti da živimo u vremenu kada je kvalitet nekog proizvoda tek preduslov za njegovu uspešnu prodaju, dok marketing, a kasnije i propaganda igraju mnogo bitniju ulogu. Nažalost, danas je možda i mnogo bitnije iz koje agencije uzeti supermodela za promociju digitalnog fotoaparata, nego staviti dobar objektiv, senzor ili LCD.

      Iako se pisac ovih redova u svojim tekstovima izričito bori protiv robbovanja brendovima i tera čitaoce da se vezuju za pojedinačne modele, odnosno kvalitet iznad svega, ovoga puta bih mogao da napravi blagi istup. Istup u smislu da je na neki način siguran da je ovo dobar i kvalitetan fotoaparat, iako je na ovom stupnju testiranja aparat još uvek zatvoren u kutiju sa natpisom “Nikon Coolpix 7600”.

       

      Nikon 7600 je promovisan na PMA foto sajmu, po vremenu u digitalnom foto svetu, sada već davnog Februara 2005. godine. Prilično je malih dimenzija, a od nekih “sitnica” poseduje Face-Priority AF, koji na sceni prepoznaje lica i fokusira ih. Tu su još D-lighting, opcija kojom je jedinim klikom moguće korigovati osvetljenje bilo koje fotografije, kao i Advanced Red-eye Reduction opcija koja automatski uklanja crvene oči sa fotografije (kako je rečeno, u većini slučajeva).

      Specifikacija

      foto kamera

      Nikon Coolpix 7600

      megapiksela

      7.1

      rezolucije

      3072 x 2304, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1024 x 768, 640 x 480

      raw

      ne

      veličina senzora

      1/1.8″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      7.8 -23.4mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      38 – 114mm

      najveći otvor blende

      f/2.8(w) – f/4.9(t)

      optički zum

      3x

      digitalni zum

      4x

      autofokus

      TTL AF

      af lampa

      da

      ručni fokus

      ne

      raspon fokusa

      30cm – beskonačno

      makro

      4cm – beskonačno

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto (50-200)

      shutter speed (brzina zatvarača)

      4–1/2000s

      white balance (balans belog)

      Auto, daylight, incandescent, fluorescent, cloudy, speedlight

      modovi blica

      Auto, Red-eye reduction, Fill-in (On), Slow Sync, Off

      domet blica

      0.4-3.4m (w) / 0.4-2.0m (t)

      aperature priority (prioritet blende)

      ne

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      ne

      scene

      Portrait, Landscape, Sports, Night portrait, Party/Indoor, Beach/Snow, Sunset, Dusk/Dawn, Night landscape, Close up, Museum, Fireworks show, Copy, Back light, Panorama assist, Voice recording, BSS, Blur Warning, Date imprint, Date counter,
      Self-timer (10 sec.)

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      ne

      video klipovi (sa tonom)

      640×480@30fps, 640×480@15fps, 320×240@30fps, 320×240@15fps, 160×120@15fps

      self timer (samookidač)

      da

      tip memorije

      SD/MMC

      količina memorije uz aparat

      14MB – interna

      tražilo

      optičko

      LCD

      1.8″, 85.000 tačaka

      live histogram

      ne

      playback histogram

      ne

      konekcija sa računarom

      USB

      baterije

      2xAA

      trajanje baterija

      100 snimaka (alkalne baterije), 200 snimaka (EN-MH1), 400 snimaka (litijumske)

      težina

      145g (bez baterije i kartice)

      dimenzije

      85 x 60 x 39 mm

      Pakovanje

      – Nikon Coolpix 7600
      – 2 AA alkalne baterije (za jednokratnu upotrebu)
      – traka za nošenje
      – USB kabal
      – AV kabal
      – drajveri i programi: PictureProject, NikonView 6

      Dodatna oprema

      AC Adapter EH-62B

      Soft Case CS-CP18

      Battery EN-MH1

      Battery Charger MH-71

      COOLWALKER MSV-01

      PictureProject

      Utisak koji ostaje nakon prvog kontakta sa ovim fotoaparatom je i više nego pozitivan. 7600 koji smo mi dobili na test je crne boje, iako se ovaj fotoaparat može naći i u srebrno-sivoj varijanti. Bez obzira što je estetski utisak (u koji spada i boja) lične prirode, moramo reći da je crna boja koja najbolje stoji gotovo svim tehničkim uređajima, a tako je i sa ovim modelom.

      Nikon 7600 je veoma mali i možda će mu samo debljina onemogućiti da se smesti u baš bilo koji džep. Pored toga, sama izrada ovog aparata zaslužuje zaista sve pohvale. Spoljašnost Nikona 7600 je uglavnom urađena od plastike, ali na vrhunski način. Sama plastika je izuzetno čvrsta i kvalitetna, dok je sve upakovao na veoma precizan način, tako da je generalno aparat veoma čvrst, dok na njemu ništa ne klima, ne škripi ili ima tendenciju da se polomi. Završni pečat odličnoj izradi ovog aparata je dala jednako dobra završna obrada. Primera radi, tokom testiranja ovog Nikona, pri ruci smo imali i Sony W17, koji je spolja jednako dobro fizički urađen (kao 7600) i to od odlične metalne legure. Nikon 7600 je tako dobro urađen i od tako dobre plastike, da praktično ne zaslužuje ni malo manje ocene za spoljnu izradu, u odnosu na (metalni) W17.

      Objektiv

      Nikon 7600 na sebi nosi objektiv standardnih brojki: f/2.8 – 4.9, 38 – 114mm. Objektiv je standardne svetlosne moći, i ima očekivani 3x optički zum. Raspon objektiva vuče ka tele delu, jer (ek. 35mm) objektiv kreće od 38mm, a završava na 114mm, što će značiti da će u manjim prostorijama biti teže ili nemoguće smestiti u kadar ono što želite. Sa druge strane, 114mm znači da ovaj objektiv malo više “dobacuje” od uobičajenih objektiva sa 3x optičkim zumom. Kada je objektiv uvučen, plastična vratanca se zatvaraju ispred prednjeg sočiva i tako štite objektiv od ogrebotina i prašine.

      Blic, AF lampa

      Ugrađeni blic u ovom aparatu ima domet od 0.4 – 3.4m kada je objektiv postavljen u široki deo, dok je u tele delu domet 0.4 – 2.0m. Modovi blica su Auto, Red-eye reduction, Fill-in (On), Slow Sync, Off. Redukcija crvenih očiju se obavlja na najčešće viđeni način: nekoliko kratkih i brzih bljesaka pre otvaranja zatvarača i potom glavni bljesak tokom ekspozicije. Ispod blica se nalazi AF lampa, koja svetli jakom crvenom svetlošću, kako bi osvetlila objekte u potpunom mraku ili situacijama sa nedovoljno svetlosti, kako bi se podigle šanse aparata za uspešno izoštravanje.

      Mikrofon, prednja strana tražila


      Sa prednje strane još nalazimo prednju stranu optičkog tražila i mikrofon za snimanje zvuka uz video klipove.

      Sa desne strane aparata, iza plastičnih vratanca, koja bi mogla biti i čvršće konstrukcije,smešten je slot za SD/MMC kartice. SD kartice su trenutni vladari što se memorijskih kartica tiče. CF kartice se i dalje ističu po tome što nude najveće kapacitete, ali su ih SD kartice pretekle što se ostalih osobina tiče. SD kartice su gotovo jednako jeftine kao i CF, uglavnom su brže, a i više su rasprostranjene po drugim mobilnim uređajima, kao što su notebook računari, PDA uređaji, mobilni telefoni, media plejeri i slično.

      Sa ove strane možemo naći zvučnik za reprodukciju zvuka sa snimljenih video klipova. Ispod gumene zaštite, nalazi se slot za USB kabal i audio-video kabl.

      Vratanca ispod kojih se nalazi mesto za dve AA baterije jesu prva stvar koja se otkriva pogledom na Nikon 7600 odozdo. Nikon 7600 koristi obične AA baterije, a naša je praksa da ne govorimo o tome da li je za kupca bolja varijanta sa običnim AA baterijama ili specijalnim li-ion baterijama i punjačima, jer oba vida napajanja fotoaparata imaju svojih prednosti. Dobra je stvar što 7600 ima samo dve AA baterije, što je osetno umanjilo dimenzije i težinu ovog aparata. U svakom slučaju savetujemo da kupite makar dve punjive AA baterije i punjač, što je investicija koja će se isplatiti brže nego što očekujete.

      Navoj


      Navoj za stativ se ne nalazi u ravni sa objektivom. Voleli bi smo da je navoj metalni, kako bi se upotpunio utisak odlične fizičke izrade, ali je navoj ipak urađen od plastike.

      Sa gornje strane, uobičajeno, vidimo taster za uključivanje/isključivanje i okidač.

      Tražilo

      Tražilo je postavljeno uz samu desnu gornju ivicu aparata i očekivano je malih dimenzija, za ovako mali digitalni fotoaparata. Pored tražila, nalaze se dve statusne lampice, koje mogu biti korisne u situacijama kada se ne koristi ekran ovog aparata (a kada se obično i koristi tražilo), koje pružaju informacije od punjenju blica, pisanju snimka po kartici, te uspešnosti auto-fokusa.

      Ekran

      Ekran na ovom aparatu je sasvim pristojan, iako po brojkama nije poslednji modni krik. Dijagonala iznosi 1.8 cola i sam ekran broji oko 85.000 tačaka. Prikaz na ekranu je nešto bolji od brojki, pa je tako prikaz tokom dana oštar i čist i veoma tečan, dok u mračnijim situacijama frejmrejt (“tečnost” prikaza) jako malo opada, dok se prikaz brzo posvetljava, a voleli bi smo da je to posvetljavanje u većoj meri, kao kod C70 ili C7070 Olympus-a.

      Točkić sa modovima

      Jednostavan režim kod kog većinu parametara kontroliše fotoaparat.

      Odabir jedne od 12 scena (Party/Indoor, Beach/Snow, Sunset, Dusk/Dawn, Night landscape, Close up, Museum, Fireworks show, Copy, Back light, Panorama assist, Voice recording)

      Snimanje portreta.

      Snimanje pejzaža.

      Snimanje sportskih (akcionih) scena.

      Snimanje noćnih portreta.

      Podešavanje aparata.

      Snimanje video klipova.

      Tasteri

      Biranje moda blica.

      Uključivanje i isključivanje samookidača.

      Uključivanje ili isključivanje makro moda.

      Brisanje pojedinačnih fotografija.

      Prelazak na pregled snimljenog materijala.

      Kursorski taster uglavnom služi za kretanje kroz menije, dok OK taster u sredini služi za potvrđivanje operacija i podešavanja.

      Ekran – prikaz

      fotografisanje

      pregled

      Shooting menu

      Image mode

      Odabir veličine i kompresije fotografija.

      White balance

      Odabir balansa belog.

      Exposure compensation

      Kompenzacije ekspozicije.

      Continuous

      Uključivanje moda za snimanje sekvenci (Continuous) – fotografije se snimaju sve dok je pritisnut okidač.

      BSS

      Uključivanje BSS (Best Shot Selector) moda. Ovaj mod je sličan kao i Continuous, ali rekli bi smo korisniji. Potrebno je držati okidač do kraja i aparat će snimiti do 10 fotografija. Potom će određena automatika aparata izabrati jednu, najuspešniju, fotografiju i snimiti je u memoriju. Ovoj mod može da bude koristan kod, manje-više, statičnih scena i problematičnih scena, kako bi se umanjila šansa za loš snimak, koja je u svakom slučaju veća prilikom snimanja određene scene samo jednom. Treba li napomenuti da je ovaj mod koristan i za uštedu prostora na kartici, jer se od gomile snimljenih slika, ostavlja samo ona najuspešnija.

      Color Options

      Odabir ponuđenih setovanja za boje. Standard – normalne boje. Vivid – naglašene boje i kontrast. Black-and-white – crno-beli snimak. Sepia – “starinski” braon-beli snimak. Cyanotype – Fotografije se pojavljuju s plavičastim nijansama.

      Playback menu

      Print set

      Selektujte fotografije za štampanje na DPOF kompatibilnom uredaju. Odabir broja kopija i inofrmacija koje će se štampati.

      Slide show

      Automatskog reprodukovanje fotografija

      Delete

      Brisanje svih selektovanih fotografija.

      Protect

      Zaštita selektovanih fotografija od slučajnog brisanja.

      Transfer marking

      Promena parametra prenosa na snimljenim fotografijama.

      Small pic.

      Pravljenje kopije fotografije manjih dimenzija.

      Copy

      Kopiranje fotografija iz memorije na karticu ili obrnuto.

      Scene

      Party/Indoor, Beach/Snow, Sunset, Dusk/Dawn, Night landscape, Close up, Museum, Fireworks show, Copy, Back light, Panorama assist, Voice recording.

      Nikon 7600 je veoma mali aparat, manji nego što to očekujete. Rekli smo već da mu samo debljina smeta da bi u bilo kom džepu bio neosetan. Sa druge strane, debljina je omogućila rukohvat (ili obrnuto) pristojne veličine, pa tako Nikon 7600 u ruci leži bolje i udobnije od mnogih drugih “džepnih” aparata.

       

      Nikon 7600 je relativno brz digitalni fotoaparat. Jednu grupu operacija obavlja dosta brzo, dok je kod drugih na nivou proseka. Treba samo znati da prilikom snimanja sa korišćenjem blica, period između dve fotografije, odnosno period punjenja blica, zna da potraje. 7600 je aparat sa neverovatno malo kontrola nad fotografijama. Tu je praktično samo kompenzacije ekspozicije, do koje treba doći sa nekoliko dodira različitih tastera, iako su recimo kursorski tasteri neiskorišćeni prilikom samog fotografisanja. Ne treba istina zaboraviti ni na određivanje balansa belog. Raspon ISO osetljivosti je od 50-200, stim što je odabir ISO osetljivosti ostavljen automatici aparata i korisnik ne može uticati na ISO osetljivost. Iskreno se nadamo da Sport Scena može da pomogne u situacijama kada bi srednje obučen ili napredan korisnik ručno povećao ISO osetljivost, usled specifičnosti scene. Ovo minimiziranje uticaja korisnika na fotografiju se iz ugla početnika može oceniti pozitivno, dok iz onih malo upućenijih u materiju, u svakom slučaju negativno.

      Sam rad sa 7600 može da bude malo zbunjujući. Najupečatljiviji detalj je to što se iz moda za pregled fotografija ne može vratiti na mod za snimanje, jednostavnim pritiskom okidača do pola, što je mogao svaki fotoaparat koji smo imali na testu, a koji je za prelazak u mod za pregled koristio taster (a ne neku polugu ili točkić). Složićete se da ovo zna previše da iritira. Iako 7600 praktično nema nekih bitnih podešavanja, koja su potrebna da budu na dohvat ruke, može se reći da je položaj tastera, kao i njihova upotrebljivost, pomalo bledo odrađena. Što se opet sa jedne strane može gledati kao pogodno za one koji se u digitalne fotoaparata praktično ne razumeju, dok se sa druge strane može gledati kao lenjost Nikona.

      Fokusiranje ovog fotoaparata je dobro, ali ne i epohalno. Fokusiranje je po danu naravno brzo i tačno. U situacijama sa manje svetla je tek za mrvicu bolje od proseka. AF lampa pomaže, ali veoma malo. Sve u svemu, AF sistem za koji ne zaslužuje kritike, ali za koji se u isto vreme ništa ne može reći u superlativu.

      Za kraj se samo još mogu pohvaliti neke unikatne osobine kao što su BSS ili Face-Priority AF (opcija kojom AF aparata prepoznaje lica u sceni i fokusira ih) ili automatsko uklanjanje crvenih očiju unutar samog aparata.

      Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji. Veličina fajlova je od 2.28-2.60mb. Dnevne slike su ISO 50, dok je noćna ISO 200. Razlog što nema više noćnih fotografija na različitim ISO osetljivostima, jeste nedostatak određivanja ISO osetljivosti od strane korisnika, već je odabir ISO osetljivosti ostavljen automatici aparata.

      Kvalitet fotografija koje pruža Nikon 7600 je sasvim dobar, iako moramo uputiti par zamerki. I dok je 1/1.8″ senzor danas dovoljan za 7 megapiksela, može se reći da maleni objektiv na ovom aparatu to nije. Naravno, jasno je da Nikon nije “stavio” 7 megapiksela na ovaj aparat iz dosade, već zato što tržište to traži, iako mu (tržištu, odnosno kupcima) to uopšte nije potrebno. Krajnji rezultat su fotografije dobre oštrine, ali sa nešto manje detalja, moguće kao posledica ublažavanja šuma. Kolorni šum je prisutan, čak i na ISO 50, ali u praktično beznačajnoj količini. Pojava kolornog šuma je upečatljiva na noćnom snimku pri ISO 200, ali se i za ove uslove može reći da je rezultat dobar, obzirom na veću ISO osetljivost. Boje koje pruža Nikon 7600 su odlične, iako možda nedovoljno naglašene. Za one koji tako žele, tu je uvek Vivid opcija, iako smo mi bojama koje daje 7600 “po defaultu” potpuno zadovoljni.

      Utisak koji ostavlja Nikon 7600 je veoma dobar. To je aparat malih dimenzija, odlične izrade, očekivanih mogućnosti, jednostavan za upotrebu, koji pruža fotografije vrlo dobrog kvaliteta. Treba li još šta dodati? Za sve zamerke koje se mogu uputiti ovom aparatu se može naći jednostavno objašnjenje. Nikon ne samo da nije ponudio neka uobičajena podešavanja ovog aparata, već je sklonio i ona za koja smo mislili da su proizvođači davno prestali da ih izuzimaju. Na taj način se ovaj fotoaparat može okarakterisati kao idealan za totalne početnike. Nešto veća debljina aparata se može opravdati solidnim rukohvatom, obično retko viđenim na ovako malim aparatima. Ovakvih primera se svakako može naći još nekoliko.

      Ponovićemo još jednom, 7600 je prilično mali aparat, zadovoljavajuće brz, jednostavan, kvalitetne izrade i vrlo dobrih fotografija. Za sve one koje žele jednostavan aparat, ali koji u isto vreme i ne žele da uče o nekim naprednim podešavanjima, Nikon 7600 može da bude dobar izbor. Nešto naprednijim korisnicima nedostatak određenih podešavanja ili nešto slabija organizacija tastera i menija može da zasmeta. Ipak, 7600 je kvalitetan aparat, jednostavan za upotrebu, koji daje dobre fotografije i sigurni smo da će kao takav, osim ako mu cena malo ne zasmeta, lako naći put do mnogih svojih potencijalnih kupaca.

      Aparat na test ustupio Pakom.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi