Nikon Coolpix P4

Nikon Coolpix P4

Ako iz priče izuzmemo profesionalne SLR "mašine", Nikon se u svetu "običnih" fotoaparata prepoznavao po jednostavnim izvedbama svojih digitalaca. Novi model P4 predstavlja izazov, jer treba da zadrži tipičan Nikon šarm jednostavnosti, uz dodavanje naprednih opcija koje treba da opravdaju višu klasu u kojoj se ovaj aparat nalazi.

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nikon Coolpix P4

       

      Nikon veoma dopadljivo deli svoje aparate po klasama, koristeći prvo slovo klase. “L” (Life) klasa predstavlja pristupačnije aparate jednostavne izrade i izgleda, lake za korišćenje. “S” (Style) klasa odlikuje se svojim izgledom, kvalitetom korišćenih materijala i izrade i lakoćom korišćenja. U “P” (Performance) klasi nalazimo nešto naprednije aparate, koji i dalje nisu preveliki, ni previše komplikovani za upotrebu. Da se primetiti da se kroz sve klase provlači pečat jednostavnosti, na čemu Nikon bezuslovno insistira. Mora se priznati da na papiru Nikon aparati nekome mogu delovati neprimamljivo, zbog nedostatka pojedinih opcija. Ipak kada je Nikon u pitanju, boje su uvek bilo lepo izbalansirane i prirodne, a aparati nisu tražili nikakva dodatna podešavanja. Vrlo je bitna i “BSS” (best shot selector) opcija po kojoj je Nikon poznat.

      Nikon nastavlja svojom politikom i na novim aparatima, umesto da među obične aparate “spušta” opcije sa SLR-a (i time ih, tobože, čini naprednim), Nikon se odlučuje da ponudi opcije koji će zaista koristiti “običnom korisniku”. Pored svih ranijih osobina (jednostavnost korišćenja, BSS, bogat izbor dobro predefinisanih scena), Nikon na P4 dodaje VR opciju (za umanjenje vibracija) i obećava da će ovaj aparat ispratiti sve potrebe današnjih kupaca. Kao što smo već rekli, moguće je da Nikon aparati nisu atraktivni na papiru, ali ovi tekstovi služe upravo da demantuju (ili potvrde) takve stavove, jer nam se P4 od starta veoma dopao.

      Specifikacija
       

      Nikon Coolpix P4

      megapiksela

      8.1

      merenje svetla

      256-segment matrix metering, Spot, Centre-weighted, AF spot

      rezolucije

      8M (3264), 5M (2592), 3M (2048), PC (1024), TV (640), 3:2 (3264)

      modovi blica

      Auto, Auto with Red-eye Reduction, Flash Cancel, Anytime Flash, Slow Sync.

      raw

      ne

      domet blica

      0.4 – 4 m (w), 0.4 – 2 m
      (t)

      veličina senzora

      1/1.8″

      prioritet blende

      da

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      ne

      objektiv

      7.5 – 26.3 mm

      manual

      ne

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      36 – 126 mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      da

      najveći otvor blende

      f/2.7 – 5.2

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 (30fps)

      optički zum

      3.5 x

      samookidač

      3, 10 sec

      digitalni zum

      4 x

      tip memorije

      SD/MMC

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      23MB

      af lampa

      da

      tražilo

      ne

      ručni fokus

      ne

      ekran

      2.5″, 150.000 tačaka

      raspon fokusa

      30 cm – beskonačno

      live histogram

      ne

      makro

      4 cm – beskonačno (w)

      playback histogram

      da

      supermakro

      ne

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      LiIon 1000 mAh

      iso osetljivost

      AUTO, 64, 100, 200, 400

      trajanje baterija

      ?

      brzina zatvarača

      8 – 1/2000s

      težina

      170 g (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Direct sunlight, Incandescent, Fluorescent, Cloudy, Shade, Speedlight.

      dimenzije

      96 x 61 x 31 mm

      Pakovanje

      – Nikon Coolpix P4
      – punjiva Li-ion baterija
      – punjač za bateriju
      – USB kabal
      – AV kabal
      – Strap traka za nošenje
      – PictureProject CD

      Nikon P4, spolja

      Što se tiče fizičkih osobina, Nikon P4 ostavlja pozitivan utisak. Kada je o dizajnu reč, ovaj aparat se ne ističe po nekom previše modernom dizajnu, ali daleko od toga da je zastareo. U ruci P4 ne deluje baš čvrsto kao kamen, ali ni slučajno se ne može reći da se na njemu išta klima ili ima tendenciju da se polomi. Najbolja stvar P4-ke, a kada je reč o fizičkom utisku, jeste završna obrada. Sitni detalji deluju mikroskopski precizno urađeni, a ceo aparat deluje uklopljeno i kompaktno, kao da je napravljen od jednog komada. Utisku o kvalitetu završne obrade dodatno doprinosi obao dizajn aparata, koji još više ističe kompaktnost i preciznost prilikom izrade.
       

      Davno je prošlo vreme kada je bilo dovoljno staviti 35-105 mm objektiv na aparat i završiti posao. Potrošači žele nešto novo (pa makar im, možda, to nešto i ne treba uopšte), a proizvođači se grče da, među ovim, ipak običnim aparatima, ponude nešto novo. Nikon je ponudio objektiv, laički rečeno, sa 3.5x optičkim zumom. Ekvivalentno “lajka” formatu, ovaj objektiv ima raspon 36-126 mm što je sasvim pristojno za aparat ovih dimenzija i klase. Svetlosna moć je normalna na “početku” objektiva i iznosi f2.7, dok je posledice “produžavanja” objektiva vide na kraju objektiva, gde je svetlosna moć pomalo ispod prosečnih f5.2. Kada se objektiv isključi objektiv se u potpunosti uvlači u telo aparata i preko prednjeg sočiva prevlače se vratanca koja imaju zaštitnu funkciju. Na listi dodatne opreme ne nalazimo adaptere i konvertere koji bi promenili “specifikacije” ovog objektiva.

      Kada se gleda s preda, u gornjem desnom uglu aparata jasno se vidi ugrađeni blic koji, kako na papiru, tako i u praksi ima prilično dobre performanse. Kada je objektiv u širokom položaju, domet blica iznosi sasvim solidnih 4 metra, po specifikacijama, a 2 metra kada je objektiv u tele položaju. U praksi se blic pokazao veoma dobro i ni jednog trenutka nismo pomislili da bi ovakvom aparatu bio potreban jači blic.

      Sa prednje strane aparata u gornjem delu nalazi se AF lampa (koja ima i funkciju lampe samookidača), dok se tik uz objektiv nalazi mikrofon za snimanje tona uz video klipove.
       

      Sa desne strane P4-ke nalazi se iza gumene zaštite port na koji se priključuje USB kabal za vezu sa računarom ili AV kabal za reprodukciju fotografija i video klipova na televizoru. Sa leve strane aparata vidimo zvučnik koji služi za reprodukciju tona sa video klipova, kao i ostalih tonova koje kamera “ispušta”.
       

      Navoj za stativ nalazi se skroz sa desne strane (posmatrano iz ovog ugla) ne nalazi se u ravni sa objektivom i urađen je od plastike. Dobra stvar navoja jeste položaj, koji ne smeta prilikom promene baterija i kartica, kada se aparat nalazi na stativu. Ispod vratanaca, koja su uobičajene čvrstoće (moglo je i bolje) nalazi se baterija koja ima kapacitet od čak 1000 mAh i mesto za smeštanje SD ili MMC kartice. Uz P4 se ne dobija, kao što je to nekada bio slučaj, mala kartica kao memorija “za početak”, već aparat poseduje 23 megabajta interne memorije, a kako je najveća rezolucija ovog fotoaparata 8 megapiksela, potrebno je kupiti neku karticu većeg kapaciteta, ukoliko je potrebno fotografisati u najvećoj rezoluciji i ukoliko računar nije uvek pri ruci radi prebacivanja fotografija i video klipova. To ne predstavlja veliki problem jer je cena SD kartica sada izuzetno mala, a nikako Nikonu ovo ne treba uzeti kao manu, jer ni jedan aparat ne nudi ništa više memorije za početak.
       

      Značenje pozicija na točkiću:
       

      Auto

      Potpuno automatski mod u kojima nema nikakvih podešavanja.

      P

      Klasičan P mod kao i na bilo kom drugom aparatu. Vrednosti ekspozicije određuje automatika aparata, dok je na ostale parametre moguće uticati.

      A

      Mod prioriteta blende – kao i P mod, osim što je potrebno odabrati i željeni otvor blende.

      Scene

      Biranje predefinisanih scena: Portrait (Face AF), Portrait, Party/Indoor, Night Portrait, Landscape, Panorama Assist, Night Landscape, Beach/Snow, Sunset, Dusk/Dawn, Fireworks Show, Back Light, Close Up, Museum, Copy, Sports

      Video

      Snimanje video klipova.

      Setup

      Podešavanje aparata

      Image size

      Biranje veličine i kompresije fotografija.

      ISO

      Biranje ISO osetljivosti.

      WB

      Biranje balansa bleog.

      Pored točkića sa gornje strane aparata standardno nalazimo okidač i taster za uključivanje i isključivanje aparata. Pored toga, nalazi se i taster za uključivanje i isključivanje umanjenja vibracija (Vibration Reduction – VR).
       

      Funkcija tastera sa zadnje strane:
       

      1

      Taster za kontra-zumiranje (umanjivanje žižne daljine). Prilikom pregleda fotografisanja ovim tasterom se dolazi prikaza više umanjenih fotografija odjednom na ekranu.

      2

      Taster za zumiranje (povećanje žižne daljine). Prilikom pregleda, taster služi za uvećanje pregleda snimljenih fotografija.

      3

      Taster za ulazak i izlazak iz menija.

      4

      Taster za potvrđivanje opcija i podešavanja.

      5

      Uključivanje samookidača.

      6

      Biranje moda blica.

      7

      Podešavanje kompenzacije ekspozicije.

      8

      Uključivanje makro moda.

      9

      Ulazak u pregled fotografija.

      10

      Brisanje fotografija.

      Opšte prihvaćeni trend jeste da novi fotoaparati mahom nemaju optičko tražilo. Prvi ovakvi slučajevi su dolazili kod veoma malih aparata kod kojih jednostavno nije bilo mesta za tražilo, a onda su proizvođači očigledno u tome videli solidnu uštedu, pa su počeli da izostavljaju optička tražila i na aparatima na kojima očigledno ima mesta. Današnji ekrani jesu fantastični, ali korišćenje optičkog tražila može nekada biti od velike koristi, a o čemu smo mnogo puta pričali – najbitnija stvar jeste drastična ušteda gašenjem ekrana, što kod aparata bez tražila nije moguće i praktično.

      Ekran na P4 modelu iako na papiru deluje “običan” – 2.5 inča i 150 hiljada tačaka, moramo priznati, veoma nam se dopao. Najviše nam se dopao anti-reflektujući sloj na ekranu koji je sjajna stvar prilikom dnevnog fotografisanja i pregleda. Pored toga, nedostatak rezolucije se ne oseća, a kvalitet prikaza zaista je na visokom nivou. Još jedan dokaz našoj tvrdnji da Nikon ne brine previše o specifikacijama, već o finalnom proizvodu, jeste ekran P4-ke.

      Prikaz ekrana
       

      fotografisanje

      pregled

      Podešavanja i opcije
       

      – white balance
      – metering
      – continouos
      – best shot selector
      – auto bracketing
      – image adjustment
      – image sharpening
      – saturation control
      – ISO
      – image quality
      – image size
      – AF area
      – AF mode
      – fixed aperture
      – noise reduction

      – menus
      – welcome image
      – date
      – monitor settings
      – shot information
      – af assist
      – sound settings
      – auto off
      – format memory
      – language
      – interface
      – auto transfer
      – reset all
      – firmware version

      Nikon P4 u praksi

      Kada je o dimenzijama reč, mora se priznati da P4 izgleda kao da želi da ugrozi Nikon S klasu. Ipak, P4 nije mali kao S Nikoni, Canon Ixus ili Olympus MJU aparati, ali daleko od toga da se može nazvati velikim ili masivnim aparatom, iako bi možda nekome 170 gr delovalo previše – setimo se da je pre samo par godina, ova masa bila rezervisana samo za najmanje aparate. Zahvaljujući tome da P4 nije previše tanak, mora se reći da iznenađujuće dobro leži u ruci, za jedan aparat ove klase i ove veličine, čak ni činjenica da nema formiran rukohvat, ne narušava pozitivan utisak o njegovoj ergonomiji.
       

      Po performansama Nikon P4 je na pola puta između malih “modnih” aparata i kompleksnih digitalaca. Pošto su nas “džepni” aparati navikli na rezultate od samo “sekund i kusur”, vremena koja je ostvario P4 možda ne deluju previše brzo, ali praksa je pokazala da je ovo dovoljno brz aparata, mada naravno, što se ovakvih stvari tiče, brzine nikada dosta.
       

      operacija

      P4

      uključivanje aparata u mod za fotografisanje

      2.4

      uključivanje aparata u mod za pregled

      4.0

      isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje

      3.0

      isključivanje aparata iz moda za pregled

      0.1/2.6

      prelazak iz moda za fotografisanje na pregled

      1.8

      prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje

      1.4

      od isključenog aparata do snimljene fotografije

      3.8

      Što se fokusiranja tiče, Nikon P4 se sasvim dobro pokazao, iako njegove mogućnosti u mračnim situacijama nisu baš najbolje, bez obzira na prisustvo AF lampe, koja asistira AF sistemu prilikom zaključavanja fokusa. AF mogućnostima smo, dakle, zadovoljni, ali ne treba očekivati čuda.

      Nekih par “sitnica” nikako ne smemo da zaboravimo. Prva je BSS (best shot selector), veoma koristan mod, pogotovo u uslovima u kojima ne uspeva baš svaka fotografija. Kada je BSS opcija uključena, ako fotografišete više slika za redom (ne podižete prst sa okidača), kada sklonite prst sa okidača, aparat automatski bira najbolju, čuva je, a one ostale automatski briše. Druga veoma korisna opcija jeste VR (umanjenje vibracija), ova mogućnost je korisna kada je manjak svetlosti, a nije moguće koristiti blic, na taj način je moguće (ne i garantovano) izbeći mutne fotografija prilikom dugačkih ekspozicija (koje su nastale kao posledica manjka svetlosti i nemogućnosti korišćenja blica). Još jedna, ako nas pitate ne tako bitna opcija, jeste i opcija autofokusa za prepoznavanje lica. Ova opcija radi ispravno, ali smatramo da kod aparata sa objektivima ove veličine, ne može da bude previše oscilacija nastalih malom dubinskom oštrinom, da bi mogućnost automatskog prepoznavanja lica od strane AF sistema bila toliko značajna. Ova opcija je mnogo logičnija na SLR aparatima sa velikim objektivima.

      Fotografije

      Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji pri ISO 64, osim ako drugačije nije naglašeno. Veličina fajlova je od 2.5 do 3.8 megabajta.

      Fotografije koje P4 pravi zaista su sjajne. U moru Olympus i Canon aparata, lepo je videti malo promene. To što smatramo da P4 pravi odlične fotografije, naprotiv, ne znači da mislimo išta loše o Canonu ili Olympusu, već su “fotke” u ovom slučaju malo drugačije. Prvo što se da primetiti na Nikonovim fotografijama jesu dobro izbalansirana i prirodne boje – zeleni tonovi su jednostavno sjajni. Pored toga, primećujemo jako dobru dinamiku, što se najbolje vidi u predelima fotografija gde su senke. Anomalije u uglovima fotografija nismo primetili i i odavno jedan aparat nije bio ovako dobar po ovom pitanju, a verovatno ni jedan do sada ovih ili sličnih dimenzija. Iz prethodnog sledi da je količina detalja prilično velika – kako i ne bi bila, kada P4 poseduje senzor veličine 1/1.8″, što je sve veća retkost. Ono što se možda nekome neće dopasti jeste postojanje šuma u tamnijim delovima fotografija pri ISO 64 čak i po danu. Da, to jeste mana, ali je taj šum tu samo zbog toga što Nikon želi da zadrži prirodnost fotografija prilikom procesiranja. Da je prilikom procesiranja ovaj šum bio uklonjen, sigurno bi se narušile mnoge dobre osobine fotografija, za koje imamo, kao što smo rekli, samo reči hvale.

      Najlošije se P4 pokazao kada je reč o nivou šuma na visokim ISO osetljivostima. Pre svega, najveća ISO osetljivost od 400 odavno je iza nas, danas aparati imaju ili ISO 800 ili ISO 1600 (pa čak i više) u opcijama. Pri ISO 400 šum je dosta oštar i biće potrebno poigrati se sa alatima za uklanjanje, mada iskreni da budemo, fotografije i dalje izgledaju prilično dobro i prirodno, čak i pri ISO 400!

      Utisci

      Koliko je Nikon odličan u SLR sferi, toliko deluje nezainteresovano u svetu običnih fotoaparata. Kao što smo već rekli, Nikon P4 na papiru izgleda kao krajnje nezanimljiv aparat – “još jedan u klasi”. Detaljnim testiranjem i upoznavanjem sa ovim aparatom nailazimo na neke zaista značajne činjenice. Prva i osnovna jeste sigurno kvalitet fotografija. Dugo vremena nismo videli prirodne fotografije kao one koje nudi Nikon P4. Uglavnom viđamo fotografije koje su prošle ”teško procesiranje” unutar aparata i koje podsvesno deluju odlično, ali ne baš prirodno. Pored toga, iznenađuje da objektiv nije napravio ni zamućenje ili zamračenje po ćoškovima, ni hromatsku aberaciju i jako se retko viđa aparat u ovoj klasi koji izbegne sve ove anomalije.
       

      Ne sme se zaboraviti ni na Nikon specijalitet – BSS, a tu su je i jako korisna opcija za smanjenje vibracija (VR) i malo manje korisna opcija detekcije lica. Najveća i jedina velika mana P4-ke jeste nešto veći nivo šuma, ne zato što je išta loše u vezi sa objektivom i senzorom, naprotiv, već zato što ovaj aparat ima blago procesiranje i nema uklanjanja šuma na izveštačen i agresivan način. Takođe, najveća ISO osetljivost od ISO 400 davno je iza nas, a kao što smo već rekli, danas aparati imaju makar 800, a ako ne i ISO 1600. Sve u svemu, Nikon P4 je jednostavan, iskren, aparat koji nema bombastične marketinške trikove, već se koristi starom školom konstrukcije fotoaparata, nudeći odličan senzor i još bolji objektiv, uz pojedine digitalne “začine”, koji su zaista korisni, a ne služe samo za privlačenje neobaveštenih kupaca. Jednostavnost korišćenja, prirodnost fotografija i kvalitet objektiva P4-ke vrede mnogo više nego mnoge nepotrebne opcije današnjih digitalaca i zato je P4 jedan od naših omiljenih fotoaparata.

      Za

      – odličan kvalitet fotografija – prirodne fotografije
      – dobar balans boja
      – bez optičkih anomalija (distorzija, aberacija)
      – dosta dobar ekran
      – BSS i opcija umanjenja vibracija
      – prisustvo prioritet blende moda
      – jednostavnost korišćenja
      – dobra izrada

      Protiv

      – najveća ISO osetljivost 400 – šum primetan i oštar pri ISO 400
      – nepostojanje optičkog tražila
      – performanse bi mogle biti bolje
      – nepostojanje “live” histograma

      Aparat za potrebe testa ustupio DirectLink.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi