Branko Mitić
Test: Nikon P300
Nakon duže pauze, Benchmark nastavlja sa detaljnim testovima fotoaparata. Pokušaćemo, kao i ranije, da na najbolji način iskoristimo prednosti interneta, koji je kao medij najbolji za detaljne prikaze fotoaparata. Pre svega ističemo fotografije i video snimke direktno iz fotoaparata koji se u testu mogu pogledati, kao i upoređivanje raznih setovanja aparata ili poređenje više modela. Nakon prvog talasa testova, očekujemo dodatno unapređenje foto-testova, ali i raznoliku ponudu brendova.
Počinjemo sa Nikonom P300, aparatom iz klase kompakta za entuzijaste, koja nikada nije bila popularnija nego sada. Ovaj aparat se ističe izuzetno svetlim širokim objektivom, kao i “back illuminated” CMOS senzorom koji dodatno povećava upotrebljivost u uslovima slabog svetla. Međutim, to nije kraj dobrih osobina ovog fotoaparata.
Fotografije: 12.2 MP (4000 x 3000), JPEG
Video: 1080p (1920 x 1080) / 30fps, MPEG-4 AVC H.264
Senzor: 1/2.3 in, CMOS, ISO 160 – 3200
Objektiv: f1.8 – 4.9, 24 – 100m (4.2x zum), VR
Ekran: 3.0″, 921,000 tačaka
Memorija: SD/SDHC/SDXC, 90 MB int.
PASM modovi
103 x 58.3 x 32 mm, 189g
Preporučena MP cena: 29.990 dinara
Nikon P300 dolazi u standardnom pakovanju koje sadrži bateriju, punjač, USB kabl, AV kabl, štampanu dokumentaciju, traku za zglob i disk sa softverom i uputstvima.
Punjač nema mesto za bateriju, već samo USB port. Baterija se puni dok je u aparatu, kada se na aparat poveže USB kabl. Punjenje će se obaviti, bilo da je USB kabl povezan na punjač ili neki drugi uređaj sa USB portom (PC, igračka konzola…).
Nikon P300 ima i mini HDMI port; AV kabl koji se dobija u pakovanju je analogni, dok je mini HDMI adapter potrebno dokupiti.
Aparat je dizajniran u klasičnom, gotovo retro maniru. Kućište je urađeno od kombinacije metala i plastike i dostupno je samo u crnoj boji. Kvalitet materijala je odličan, kao i završna obrada. Čvrstoća aparata je na dobrom nivou za klasu kompakta.
Blic je “pop-up” tipa i ručno se podiže prekidačem. Oznaka dometa blica je 6,5m pri širokom i 2,5m pri tele položaju objektiva. U specifikacijama nije definisana ISO vrednost za ostvarivanje ovih rezultata, ali pretpostavljamo da je reč o ISO 400, najviše ISO 800.
Prisutna su i dva kružna tastera, sa zadnje i gornje strane, za brže biranje opcija i podešavanja.
Dijagonala ekrana je 3 inča ili 7,5cm, a rezolucija 921.000 tačaka. Ekran je odličan u svim uslovima korišćenja.
Nikon P300 – mogućnosti
Nikon P300 poseduje automatski, poluatomatske P, A i S modove, potpuni manuelni mod (M) i veliki broj predefinisanih scena. Brojna fotografska podešavanja dostupna su zavisno od moda ili odabrane scene.
Pored standardnih podešavanja balansa belog, prisutno je i u ručno (custom) određivanje boje svetla. “Bracketing” ekspozicije se može uključiti po potrebi, a zameramo što postoje samo dva metoda merenja svetla.
Među nekoliko opcija snimanja sekvenci (continuous), ističu se BSS i Continuous H: 120 fps. Prilikom BSS (Best Shot Selector) fotoaparat snima više fotografija i automatski bira onu najbolju. Continuous H: 120 fps snima čak 120 fotografija u sekundi – istina, rezolucija tih fotografija je na niskom nivou.
Nikon P300 ima veliki broj podešavanja zone autofokusa, od standardnih i manuelnih opcija, preko praćenja lica i objekata. Moguće je vršiti kompenzaciju ekspozicije putem blica, kao i izabrati da li će se autofokus zustaviti ili nastaviti da radi posle “zaključavanja” kadra.
Video mod sadrži nekoliko zanimljivih opcija, među kojima su HS 15, HS 60 i HS 120. Kod prve opcije video će biti ubrzan, kao stari nemi filmovi, dok druge dve opcije nude mogućnost fluidnog usporenog snimka, koji će pokrete usporiti 2x (HS 60) i 4x (HS 120).
Među scenama, između ostalog, ističemo dva noćna moda – jedan za slikanje sa stativa, a drugi “iz ruke”. Panorama mod takođe nudi dve opcije. Prva je klasično asistiranje za snimanje panorame, a druga opcija je “easy”. Ukoliko izabere “easy”, panoramu možete snimiti jednim polukružnim (ili kružnim) pokretom, kao da snimate video. Procenat uspešnosti i kvaliteta ovih panorama nije najbolji mogući, ali ukoliko pejzaž nije “težak”, ukoliko je dobro osvetljen i ako imate mirnu ruku, možete očekivati dobre rezultate.
Snimljene fotografije je moguće urediti prilikom pregleda. Pored standardnih opcija isecanja i rotiranja, rezultate je moguće unaprediti putem opcija Quick retouch (opšte poboljšavanje) i D-Lighting (povećanje dinamike). Skin softening opcija je dobra za portrete, ukoliko vam ne smeta agresivnija obrada. Prisutno je i nekoliko filtera, koji su više zabavni, nego ozbiljni načini obrade.
Nikon P300 – upotreba
Podešavanja prilikom fotografisanja vrše se putem dva kružna kontrolera. Kružni taster sa zadnje strane je ujedno i klasičan kursorski. U većini menija kružni taster sa zadnje strane služi za kretanje kroz meni, a gornji kružni taster za biranje opcije. Prilikom određivanja ekspozicije, gornji taster služi za određivanje dužine ekspozicije, a zadnji taster za biranje otvora blende.
Odličan objektiv Nikona P300 ima otvor blende od čak f1.8 na 24mm. Na žalost, objektiv brzo postaje tamniji pa je na 100mm f broj tek 4.9. Bez obzira, kombinacija svetlog objektiva i CMOS senzora (pogodnog za visoke osetljivosti) otvara mogućnost za veći broj uspešnih fotografija u uslovima sa slabim svetlom, čemu doprinosi i VR (optička stabilizacija).
Nikon P300 ima “back-illuminated” CMOS senzor, čija konstrukcija omogućava prikupljanje veće količine svetla. Put svetlosti kroz klasičan senzor vodi preko mikro-sočiva, filtera boja, elektronskih komponenti i konačno do foto-ćelija. Svaki od ovih slojeva umanjuju količinu svetlosti koja dolazi do tačaka osetljivih na svetlo. Kod “back-illuminated” senzora, fotokatodni sloj postavljen je ispred elektronskih komponenti. Na ovaj način, veća količina svetlosti dolazi do senzora.
Ovakvi senzori komplikovani su i skuplji za konstrukciju, pa je njihova primena do sada bila samo tamo gde je količina svetlosti ključna: kod industrijskih senzora, sigurnosnih kamera, mikroskopa i astronomskih sistema. Ipak, Sony je pre dve godine predstavio “back-illuminated” senzor(e) za komercijalnu upotrebu u fotoaparatima, a kasnije su i drugi proizvođači usvojili tehnologiju.
Snimanje videa pokreće se iz bilo kog foto moda putem crvenog tastera, a podešavanja su takođe dostupna iz bilo kog moda. Tokom snimanja videa moguće je koristiti optički zum, a u tim situacijama objektiv se sporo kreće, kako se ne bi poremetio zvučni zapis. Fokus za video može da bude “Single” ili “Full-Time”.
Nikon P300 ima i AF lampu, koja je vrlo dobra, ali ne na nivou lampe koju smo videli na bratskom ultrazum modelu S9100. Bez obzira, Nikon P300 se pokazao odlično prilikom fokusiranja u većini situacija.
Nikon P300 – fotografije i video, kvalitet
Nikon P300 pruža vrlo dobar kvalitet fotografija. Očigledno je da su i objektiv i senzor odlični, međutim, rezultati su mogli da budu još bolji. Čak i na niskim osetljivostima senzora (ISO) vidljiv je blagi šum i agresivno procesiranje. Čini se da Nikon ne koristi algoritam procesiranja adekvatan za ovaj CMOS senzor.
– izražena aberacija zbog svetlog objektiva
Hromatska aberacija je mogla da se očekuje obzirom da je objektiv veoma svetao. Ova anomalija, iako lako može da se primeti, tek u malom broju slučajeva će narušiti fotografiju. Iznenađujuće aberacija ostaje jasno vidljiva i na f8.0, mada treba imati na umu da je ovo 100% isečak 12 MP fotografije. Na sledeće dve strane možete da pogledate primere fotografija i primetnu, ali ne zabrinjavajuću aberaciju.
– količina detalja sa promenom blende
Dokaz za to se vidi kada se ISO poveća na vrednost 800 ili 1600, jer količina šuma ostaje relativno niska, što je pokazatelj da ovaj senzor ne traži jako procesiranje, što govori da je na manjim ISO vrednostima izgubljeno više detalja nego što je potrebno. ISO 3200 fotografije su upotrebljive, kao što možete da se uverite na sledeće dve strane sa primerima fotografija.
– odlične ISO performanse
Kvalitet video snimka Nikona P300 je odličan, ali to nije sve. Postoji opcija da autofokus ostane uključen tokom snimanja, a moguće je koristiti i zum. Autofokus će ostaviti traga na zvučnom zapisu, dok je objektiv veoma sporo kreće prilikom zumiranja, što se na audio snimku faktički ne čuje. Lep detalj je da Nikon P300 snima audio u stereo formatu. Pored standardnih 1080p i 720p video modova, postoje i modovi za usporene i ubrzane snimke. Video snimanje se pokreće putem tastera predviđenog za to iz bilo kog moda. Primeri video snimaka se nalaze na sledećim stranama.
Nikon P300 – fotografije, primeri 1
– dobra dinamika i prirodna reprodukcija osnovnih boja, blaga aberacija
– vrlo dobra količina detalja i veoma širok ugao, blagi nedostaci u balansu belog i crvenim nijansama
– maksimalan zum objektiv i težak kadar za sistem merenja svetla (blago podeksponirana fotografija)
– prikaz detalja i senki, adekvatna ekspozicija
– kadar sa ogromnom količinom detalja – prejako procesiranje (nepotrebno) narušava detalje na niskim ISO vrednostima
Fotografije, primeri 2
Primer promena na fotografiji sa različitim otvorom blende
– minimalne promene, ali najbolji rezultati na srednjim vrednostima blende
Primer različitih osetljivosti senzora (ISO), dan
ISO160 ISO200 ISO400 ISO800 ISO1600 ISO3200
– minimalne promene sve do ISO3200, ali su i te fotografije upotrebljive
Primer različitih osetljivosti senzora (ISO), noć
ISO160 ISO200 ISO400 ISO800 ISO1600 ISO3200
– isti pozitivni utisci kao i za dnevne fotografije
Nikon P300 – video, primeri
1080p 720p 640 120 HS 1280 60 HS 1920 15 HS
– odličan kvalitet, raznoliki modovi
– dobra količina svetlosti, manja količina detalja
Nikon P300 – rezime
Nikon P300 je kompakt namenjen entuzijastima kojima je objektiv bitniji od senzora. Konkurentski i skuplji aparati iz Canona, Olympusa i Panasonica imaju veće senzore i samim tim nude bolji kvalitet fotografija. Sa druge strane Nikon P300 nudi odličan objektiv po razumnoj ceni.
Nedostatak RAW formata je velika mana za one koji su planirali na ovaj način da unaprede kvalitet fotografija. Sa fotografija se jasno vidi da procesiranje nije adekvatno i da je previše agresivno. Ovaj nedostatak bi mogao da bude uklonjen u novoj verziji firmwarea, jer je očigledno da su senzor (iako manji) i objektiv bolji nego što bi se na osnovu fotografija moglo zaključiti.
Ipak, daleko od toga da Nikon P300 pravi loše fotografije, a većina korisnika neće ni primetiti naše zamerke. Malo šuma pri visokim osetljivostima senzora i veoma svetao objektiv sa mehaničkom stabilizacijom su kombinacija koja će napraviti dobre fotografije gde mnogi drugi fotoaparati neće.
24-milimetarski objektiv je prava poslastica i biće veoma koristan kako u skučenim prostorima, tako i za fotografisanje pejzaža i arhitekture. Šteta je što objektiv zumiranjem brzo postaje tamniji, ali se to može nadomestiti dobrim rezultatima na većim ISO setovanjima. Sa druge strane ističemo izuzetno malo, gotovo nevidljivo, izobličenje na 24mm, što je za pohvalu na fotoaparatu ove veličine.
Cena od 29.990 dinara još jedan ozbiljan adut Nikona P300. Iako fotoaparati sa kojima se ovaj Nikon poredi imaju veće senzor i, neizbežno, bolji kvalitet fotografije, P300 košta značajno manje od njih. Za mnoge korisnike razlika u fotografijama neće opravdati razliku u ceni, pogotovo što Nikon P300 i dalje nudi dosta dobar kvalitet fotografija. Kada se na ovo doda pristojna lista ručnih komandi, lepo i kvalitetno kućište i dobar video mod, možemo reći da je Nikon P300 “best buy” u klasi kompakta za entuzijaste.
Prednosti
– 24mm, f1.8, VR objektiv
– kvalitetno kućište
– odlične video mogućnosti
– odličan ekran
– upotrebljiv ISO 1600, 3200
– brojna ručna podešavanja
– generalno dobar kvalitet fotografija
Nedostaci
– nema RAW
– f4.9 pri 100mm
– previše procesiranja za niske ISO vrednosti
Nikon P300 fotoaparat na test ustupio Refot