Branko Mitić
Olympus µ TOUGH-8010
Razvoj od par generacija omogućio je da Olympus sada ima nekoliko aktuelnih µ TOUGH fotoaparata, različitog cenovnog ranga i mogućnosti. Karakteristike ovih aparata se razlikuju po tome koliko mogu da odu pod vodu, sa koje visine da padnu, koji pritisak gaženja da izdrže i tako dalje.
Iako se nigde specifično ne navodi da su namenjeni i za sneg, planinu, skijanje i sve što uz to ide, Benchmark je došao na ideju da najbolji primerak µ TOUGH serije proba tokom sedmodnevnog skijanja na Alpima. Razlog zbog kojeg, ne samo Olympus, nego i svi proizvođači slične opreme, izbegavaju da ističu ovakve uslove u prvi plan, jesu niske temperature, koje znaju da parališu elektroniku i brzo isprazne baterije. Ipak, Olympus µ TOUGH-8010 je delovao kao pravo rešenje i našao se među prvim stavkama za pakovanje.
Olympus µ TOUGH-8010
Olympus µ TOUGH-8010 u pakovanju sadrži sledeće stavke:
– Litijum-jonska baterija
– Strujni adapter
– USB kabl
– Audio/Video kabl
– Nar ukvica
– Garantni list koji važi u celom svetu
– Uputstvo za upotrebu
– Softver za upravljanje slikama
U pakovanju vidimo u prvu primetnu razliku. Punjač za bateriju nije klasičan punjač, u smislu da se u njega smešta baterija kako bi se napunila. Punjač je u stvari ispravljač za struju, koji sa jedne strane ima priključak za strujni kabl, a sa druge strane USB port.
Prostije rečeno, Olympus µ TOUGH-8010 može da se puni preko bilo kog USB priključka, bez potrebe da se baterija vadi iz aparata. Odmah smo odlučili da na put ne ponesemo ovaj ispravljač za struju, a kada je bilo potrebno puniti fotoaparat, činili smo to ili preko USB priključka laptop računara ili preko ispravljača za struju za mobilni telefon, koji takođe na sebi ima USB port. Ukratko, na put smo poneli samo fotoaparat i USB kabl iz pakovanja, koji smo lako našli gde da priključimo.
Olympus µ TOUGH-8010 poseduje 1,6 GB interne memorije, što može biti sasvim dovoljno za nedeljno putovanje. Naravno, ukoliko puno fotografišete, biće potrebno da imate dodatnu memorijsku karticu ili da smanjite veličinu fotografija direktno na aparatu. Ovo je prvi Olympus koji testiramo koji ima SD/SDHC memorijski slot, što definitivno pozdravljamo. xD kartice (koje je Olympus dugo vremena koristio) jesu bile sigurnog kvaliteta i prilično brze, ali su bile krajnje nepopularne, zbog svoje cene, dostupnosti i podrške na memorijskim čitačima.
Senzor Olympus µ TOUGH-8010 aparata ima 14 miliona piksela, što je respektabilan podatak. Ipak, kako je veličina CCD senzora uobičajenih 1/2,33″, slobodno možete da koristite niže setovanje za rezoluciju, bez bilo kakvog gubitka na kvalitetu. Napominjemo da ovo nije slučaj samo sa ovim aparatom, već gotovo sa svakim kompaktom koji ima preveliku (usled marketinške borbe) rezoluciju. Ušteda memorije dobro dođe zbog toga što Olympus µ TOUGH-8010 snima video u rezoluciji 1280 x 720 (720p). Pri ovom podešavanju, zauzeće memorije je oko 1 MB za 1 sekund.
Olympus µ TOUGH-8010 je robustan i ne baš lagan aparat za današnje pojmove, kada se poredi sa aparatima koji nisu otporni na ekstremne uslove. Dimenzije od 98,3 x 63,6 x 23,9 mm su prihvatljive, ali je masa od 215 grama nešto veća. Ipak, kako u skijaškoj jakni uvek ima svakakvog “tereta”, ovih 215 grama se neće primetiti, ali ukoliko planirate µ TOUGH-8010 da nosite u “civilnim” pantalonama, bolje je da ne budu suviše uske. Ovaj aparat je prosto morao da ima ove dimenzije zbog svoje idržljivosti. Podsećamo, µ TOUGH-8010 trpi do 10m ispod vode, padove do 2m, pritisak težine do 100kg i temperature do -10c. Ukoliko su vam ove specifikacije suvišne, a i dalje želite izdržljiv aparat, Olympus u ponudi ima µ TOUGH-3000 koji je lakši, manji i jeftiniji, ali je i manje otporan.
Veličina ekrana je 2,7″ uz standardnu rezoluciju od 230.000 tačaka. Iako je ekran dosta dobar, ove cifre su pomalo zastarele, ali veći ekran bi potencijalno uvećao aparat, a to definitivno nije potrebno. U ostalom, malo vremena tokom akcije u prirodi ćete imati da gledate snimljen materijal na ekranu.
Olympus µ TOUGH-8010 ima uspravno postavljen (periskop) objektiv sa 5x optičkim zumom. Objektiv je širok 28mm, a završava na 140mm, što su pristojne cifre u oba slučaja, pogotovo za aparat/objektiv ovakvog tipa. Svetlosna moć objektiva je nešto manja, f3,9 pri širokom i f5,9 pri tele položaju objektiva. Ovo smo i očekivali, zbog specifičnosti objektiva, ali imajte na umu da preko dana, u aktivnim situacijama za koje je ovaj aparat namenjen, nemate potrebe za većim otvorom blende. Veći otvor blende će vam trebati u situacijama kada ne možete da koristite blic (ili kada nema efekta), a kada je slabije ambijentalno svetlo. To mogu biti i situacije pri ronjenju kada vidljivost nije dobra. Mada kada vidljivost nije dobra prilikom ronjenja, ni jedan aparat neće moći da snimi kvalitetnu fotografiju.
Upotreba
Jedna od bitnih karakteristika, koju će skijaši ceniti na ovom aparatu, jesu kontrole putem lupkanja aparata. To znači da nije potrebno skidati rukavice, kako bi se promenila podešavanja. Lupkanje aparata po njegovim bokovima zamenjuje kursorsko kretanje kroz menije. Dobra je vest da se su svi modovi i podešavanja postavljeni u ukrštenom rasporedu, što znači da je lupkanjem moguće podesiti sve fotografske parametre ili otići u već predefinisani mod. Na ovaj način je moguće i pogledati snimljene fotografije, tako što ćete aparat dva puta lupnuti aparat sa gornje strane. Listanje slika se potom odvija, kao što pretpostavljate, lupkanjem aparata levo i desno.
– Courmayeur – f3.9, 1/30, ISO 640, blic
Još jedna terenska osobina aparata jeste prikaz vazdušnog pritiska i nadmorske visine. Koliko je ovo merenje precizno, iskreni da budemo, nismo obraćali pažnju. Na kraju krajeva, na planini često imate oznake na kojoj ste visini, a vazdušni pritisak je poslednja stvar koja vas u tom trenutku interesuje.
Aparat je nošen u prednjem džepu jakne i nisu primećeni nikakvi problemi čak ni u veoma hladnim uslovima. Istina, ni druga elektronika (kao što su mobilni telefoni), nisu otkazivali u prilično hladnim uslovima, ali su ti osetljiviji uređaji ipak držani u unutrašnjim džepovima jakne, gde je temperatura dosta veća.
– Courmayeur – f10, 1/125, ISO 80
Aparat dobro zaptiven kao što je µ TOUGH-8010 nije dobar samo aktivno izložen nepogodama i teškim uslovima, već se i u pasivnim situacijama pokazao dosta dobro. Sticajem okolnosti (i loših vremenskih uslova), aparat je u jednom trenutku izuzetno kondenzovao, ali nije pokazao bilo kakve probleme prilikom rada.
– Courmayeur – f5.9, 1/125, ISO 160
Što se tiče direktne izdržljivosti, nismo aparat namerno bacali na stene, niti ga puštali da sklizne 73% strmom crnom stazom broj 3 u La Thuile, ali u granicama normalnih korišćenja, nismo previše pazili da li će da na aparat padne sneg, kiša ili će se možda na stolu naći pored pića koje bi moglo da se na njega prospe. U svakom slučaju, µ TOUGH-8010 je predviđen za znatno ekstremnije uslove, nego što smo ga mi izlagali, ali daleko od toga da smo bili 100% pažljivi. Prosto smo imali pravi aparat za razne nepogode i o tome nismo razmišljali.
– Valtournenche – f10, 1/250, ISO 80
Olympus µ TOUGH-8010 se relativno brzo pali, za šta je zaslužan objektiv koji se minimalno pomera. Tako da ćete uspeti da uhvatite dobar deo brzih scena. Još jedna bitna stavka, jeste crveni taster, koji služi da se direktno snimi video, bez potrebe da se prebacuje bilo koji video mod. Videmo mod, zapravo, ne postoji već se podešavanja vrše u glavnom meniju, a snimanje počinje i završava pritiskom na crveni taster.
– La Thuile – f10, 1/250, ISO 80
Olympus µ TOUGH-8010 ima nekoliko softverskih rešenja i modova na koje smo odavno navikli na Olympus aparatima. Tu je i srpski jezik, a sećamo se da je Olympus bio prvi koji je ponudio srpski jezik na svojim fotoaparatima. Izdvajamo dosta dobru asistenciju za panoramu, koju aparat sam može spojiti, bez potrebe za računarom.
Što se tiče kvaliteta fotografija, µ TOUGH-8010 se pokazao izuzetno dobro. Istina, treba znati da ovakav objektiv ne može da pruži savršene rezultate, ali je to mala cena, kada se uzme u obzir šta je sve ovakva konstrukcije objektiva omogućila. Olympus je značajno unapredio kvalitet fotografija kod aparata koji imaju “periskop” objektiv, a pojedine nesavršenosti koje se ponekad pojave su poslednji problem za ekstremne fotografije, za koje je ovaj aparat namenjen.
– topla čokolada od prave čokolade 🙂 – f3.9, 1/30, ISO 100, blic
Što se tiče video snimaka, rezolucija od 1280 x 720 je više nego dovoljna. Kvalitet video snimaka je dobar, ali nije savršen. Mada ne znamo ni jedan aparat ove klase koji ima savršen 720p video mod. Dobra je vest da µ TOUGH-8010 poseduje HDMI port, tako da snimljeni materijal možete direktno da pogledate na televizoru.
– 1280 x 720 video, 20 MB –
Utisci
Na putovanju kakvo je skijanje, gde kod kuće uvek nešto zaboravite, a na stazama želite što manje stvari o kojima ćete brinuti, ovakav aparat zaista dobro dođe. Iako po specifikaciji -10 stepeni neretko na skijanju može da bude nedovoljno, nismo primetili bilo kakave probleme, jer smo aparat držali u jakni. Ne znamo kako bi se ponašao da je dugo vremena na otvorenom, ali ne znamo ni kako bi to izveli, ni zbog čega bi to radili.
Ono što je primetno, jeste da pri nižim temperaturama baterija kraće traje. Na žalost, ovo je ograničenje litijumskih i sličnih vrsta baterija i protiv toga je teško boriti se. Verovatno je bolje pitanje zbog čega već celu deceniju nismo promenili tehnologiju baterija, dok su svi ostali čipovi i senzori napredovali desetinama, stotinama ili hiljdama puta.
Naravno, moguće je držati aparat u unutrašnjem džepu jakne i tako dodatno produžiti autonomiju rada, ali ne mislimo da za to ima potrebe. Olympus µ TOUGH-8010 je izdržati jedan dan skijanja i intenzivnog fotografisanja, što je u tim uslovima više nego dovoljno. Zato ga je bolje držati u prednjem džepu, gde je uvek pri ruci.
Pri ruci vam je i crveno dugme za snimanje video snimaka, tako da će vam malo stvari promaći, jer nemate potrebe da ulazite u posebne menije. Kada je ipak nešto potrebno uraditi po menijima, odličan sistem kontrolisanja aparata putem lupkanja po bokovima, dozvoljava vam da uradite veliki broj podešavanja, bez potrebe da skidate rukavice.
Olympus µ TOUGH-8010 ima veoma dobar kvalitet fotografija i video snimaka, mada treba znati da ove mogućnosti ne mogu da budu savršene zbog tipa objektiva koji se koristi. Ipak, kao što na slikama možete da vidite, ovaj aparat nudi više nego kvalitetne fotografije, što je dokaz da je Olympus unapredio kvalitet fotografija kod aparata koji imaju ovaj tip objektiva.
Olympus µ TOUGH-8010 nije samo dobar za zimovanja, već mu neće ništa biti ako vam tokom prolećnog pecanja ispadne u reku (pa čak i ako padne na kamen), a moći će i da snimi podvodni svet do 10 metara pod vodom tokom letovanja. Jedina bitna mana mogu da budu dimenzije i nešto manji ekran. Ipak, ekran je morao da bude koliki jeste, da bi aparat ostao što bolje upakovan. Cenu nećemo istaći kao manu, jer kada se ovaj aparat uzme u ruke, odmah je jasno zbog čega ima veću cenu od običnog kompakta.
Prednosti
– kvalitet izrade
– kućište
– izdržljivost
– performanse
– kvalitet fotografija
– softverska rešenja
Nedostaci
– dimenzije i masa
– veličina ekrana