Branko Mitić
Olympus MJU 1200
Olympus je jesenas predstavio MJU aparat sa najvećim brojem megapiksela do sada – 12. Godinama vas već učimo kako to nije najbitnija stavka jednog fotoaparata, ali 12 megapiksela moramo da istaknemo kao dostignuće, pa makar znali da je to samo marketinški efekat. Ipak, ovo povećanje nije u potpunosti bezvredno, jer MJU 1200 dolazi sa većim CCD senzorom veličine 1/1.72″, a znamo da veličina senzor uz veličinu objektiva doprinosi kvalitetu fotografija. Pored toga, MJU 1200 doneo još jedno, ne tako veliko, ali osetno hardversko unapređenje – ekran dijagonale 2.7 inča. Iako je u pitanju povećanje dijagonale od svega 8% na papiru, u praksi se itekako oseti da je u pitanju veći ekran nego uobičajena 2.5 inča koja viđamo u prethodnih par godina.
Pored toga, na MJU 1200 stiže još par softverskih rešenja, a njihova lista na engleskom zvuči ovako: Face Detection, Shadow Adjustment, Perfect Shot Preview, Image Stabilization. Face Detection predstavlja mogućnost procesiranja kadra pre samog fotografisanja kako bi se u kadru našlo jedno ili više lice i kako bi se predeo fokusiranja postavio na mesto tog ili tih lica. Ova opcija iako radi odlično, nije baš neophodna na fotoaparatima MJU klase, jer ti aparati imaju relativno mali objektiv, pa samim tim i veliku dubinsku oštrinu i u osnovi male šanse da promaše fokus. Ipak, ukoliko mnogo fotografišete ljude, sigurni smo da će jednom u nekoliko desetina slučajeva, ova opcija spasiti fotografiju od promašenog fokusa, cač i na MJU aparatima. Shadow Adjustment najbolje će služiti prilikom dnevnih fotografija, pogotovo ukoliko sunce jako sija. Stvar je u tome što senzori digitalnih fotoaparata, pogotovo amaterskih, nemaju veliku dinamiku (značajno manju nego ljudsko oko) i u “dinamičnim” scenama nastaju problemi sa presvetlim i pretamnim delovima fotografija. Shadow Adjustment jeste ništa drugo nego par zahtava unutar samog aparata koje bi mogli da uradite i u nekom programu za obradu fotografija. Ipak, ukoliko niste vični obradi fotografija i/ili ukoliko volite da štampate slike direktno iz aparata, ova opcija će dobro doći, mada treba znati da je to čisto softverski zahvat i da on nikada ne može da napravi rezultate kakvi bi bili da senzor u osnovi ima veću dinamiku. Perfect Shot Preview je mogućnost MJU aparata da na ekranu pruža pregled takav da će se sva setovanja parametara fotografisanja videti na ekranu pre samog fotografisanja. Image Stabilization je zapravo jedina mogućnost koja je delimično hardverska. Stabilizacija fotografije se istovremeno radi na dva načina. Prvi i osnovni način jeste mogućnost pomeranja senzora kako bi na njega što manju uticalo pomeranje fotoaparata zbog kojeg dolazi do zamućenja fotografija. Drugi način je podizanje ISO osetljivosti kada je to potrebno, a na taj način se povećavaju brzine zatvarača čime se, takođe, izbegavaju mutne fotografije. Na prvi pogled, pored svega, MJU 1200 nije neko revolucionarno parče tehnike, ali najverovatnije da je jedan, u ovom trenutku, od najboljih džepnih aparata koji mogu da se nađu na tržištu.
Olympus MJU 1200
megapiksela
12
merenje svetla
ESP, Merenje u tački
rezolucije
4000 x 3000, 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480
modovi blica
Auto, Manual Flash On / Off
raw
ne
domet blica
3.8m (wide) 2.7m (tele)
veličina senzora
1/1.72″
prioritet blende
ne
tip senzora
CCD
prioritet zatvarača
ne
objektiv
7.4 – 22.2 mm
manual
ne
objektiv – ekvivalentno 35mm
35 – 105 mm
podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja
ne
najveći otvor blende
f/2.8 – 4.7
video klipovi (sa tonom)
640 x 480 / 30 fps Dužina snimanja: 40 s
320 x 240 / 15 fps Dužina snimanja: 29 min
160 x 120 / 15 fps 29 min
optički zum
3x
samookidač
10 sec
digitalni zum
5x
tip memorije
xD
autofokus
TTL Autofocus
količina memorije uz aparat
47 MB – interna
af lampa
ne
tražilo
ne
ručni fokus
ne
ekran
2.7″, 230.000 tačaka
raspon fokusa
0.6m – beskonačno (w)
live histogram
da
makro
0.3m – beskonačno (w) / 0.5m – beskonačno (t)
playback histogram
da
supermakro
10 cm
konekcija sa računarom
USB 2.0
kompenzacije ekspozicije
+/- 2 EV u koracima od 1/3
baterija
LiIon 740 mAh
iso osetljivost
AUTO, High ISO Auto, 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
trajanje baterija
~ 240 fotografija
brzina zatvarača
4– 1/1000 sec
masa
125 g (bez baterije i kartice)
balans belog
Sunčano, Sijalica, Oblačno, Fluorescentno 1, Fluorescentno 2, Fluorescentno 3
dimenzije
98.1 x 56.2 x 23 mm
Pakovanje
– Olympus MJU 1200
– Traka za nošenje
– Uputstvo
– Garantni list
– Punjiva litijum-jonska baterija LI-42B
– Punjač LI-40C
– USB kabl CB-USB7
– AV kabl CB-AVC5
– Olympus Master 2.0
Ono što je već godinama uobičajeno na Olympus MJU aparatima jeste kućište otporno na spoljne uticaje – kišu, prašinu i slično. Upravo je to razlog što svaki MJU aparat do sad ima vrhunski urađeno kućište. Spoljašnost je urađena u kombinaciji metala i plastike, prilično dobrog kvaliteta. Završna obrada je na veoma visokom nivou, što je, naravno, bilo za očekivati od aparata koji ima kućište napravljeno da dobro dihtuje. Sve je, takođe, upakovano na vrlo visokom nivou, pa MJU 1200 u rukama deluje prilično čvrsto i kvalitetno.
Verovatno jedina bitna mana MJU 1200 jeste objektiv koji ima “samo” 3x optički zum. Kažemo “samo”, jer se u poslednjih par godina pojavio solidan broj džepnih fotoaparata koji imaju 4, 5 ili 6x optički zum. Raspon objektiva MJU 1200 ek. 35-milimetarskom formatu iznosi 35 – 105 mm, a svetlosna moć je f2.8 u širokom i f4.7 u tele položaju. Treba znati da 90% džepnih digitalaca sa većim optičkim zumom imaju “narušenu”, odnosno, umanjenu svetlosnu moć, pa je tako MJU 1200 bolji od njih, iako ima standardne “svetlosne” vrednosti objektiva. Domet blica je prilično dobar, kako na papiru, tako i u praksi, za ovu klasu aparata. Naravno, ne treba očekivati čuda i više je uvek bolje, ali pitanje kako bi se veći blic smestio u ovo kućište i kako bi malena baterija reagovala na njegovo prisustvo. Sve u svemu, MJU 1200 ima blic koji se pokazao vrlo dobro za sve uobičajene situacije u kojima bi ovaj fotoaparat trebao da se nađe.
Sa zadnje nalazi se odličan ekran diagonale 2.7″. Kao što smo već rekli, iako samo 8% veći od uobičajenih 2.5 inča, njegova veća površina se itekako oseti. Iako je rezolucija, odnosno broj tačaka, ostala ista, kvalitet prikaza se nije narušio. 230.000 tačaka je sasvim dovoljno za kvalitetan prikaz, pogotovo ukoliko je pozadinsko osvetljenje dobro, reprodukcija boja takođe, a ugao gledanja odličan. Sa zadnje strane još vidimo i tastere, koji možda vizuelno nisu najsrećnije urađeni, ali moramo reći da njihova veličina zaista olakšava korišćenje ovako malog aparata.
MJU 1200 poseduje sve uobičajene priključke za jedan fotoaparat. Mini-USB port ima dvojaku ulogu, putem njega se povezuje i USB kabal za vezu sa računarom i AV kabal za vezu sa nekim audio-video uređajem, obično televizorom. Sa dodnje strane nalazi se metalni navoj za stativ, koji je postavljen tako da stativ ne smeta prilikom otvaranja vratanaca iza kojih se nalazi baterija i memorijska kartica. MJU 1200 stiže sa LI-42B litijum-jonskom baterijom kapaciteta 800 mAh, a trajanje baterije je oko 250 snimaka po CIPA standardu. Za proširenje memorije, MJU 1200 koristi xD memorijske kartice, a uz aparat stiže 47 MB u vidu interne memorije.
MJU 1200 iako ne najmanji, veoma je mali fotoaparat. Današnji “fashion” aparati su po veličini praktično dostigli mobilne telefone, pa tako ne predstavljaju nikakav problem da se nose u bilo kom džepu – čak nećete ni osetiti da je tamo.
Prikaz ekrana i fotografije
MJU 1200 usled svoje velike rezolucije (zapravo, većeg senzora) pravi fotografije bolje od većine fotoaparata iz klase. Šteta što ne poseduje malčice veći objektiv, jer bi onda prisustvo većeg senzora bilo još vidljivije. Dakle, količina detalja je prilično velika za ovu klasu fotoaparata (i ovako mali objektiv), ali se mora priznati da je i šum vidljiv, što se zaista moglo očekivati od ovoliko velike rezolucije. Zamućenje po ćoškovima je vidljivo i to je zaista teško izbeći na aparatima ove klase, ali dobro je što nema hromatske aberacije, što se i moglo očekivati jer su svi Olympusi dosta dobri po ovom pitanju. Kada je o šumu reč, sve izgleda OK do ISO 800 za neke malo veće štampe (iako je otklanjanje šuma u procesiranju zaista veliko), dok preko toga količina šuma nije prevelika, ali je jako čišćenje očigledno i vidljiv je nedostatak detalja. Za uobičajene štampe 10 x 15cm ne treba brinuti, ali pitanje je kako bi fotografije sa velikim ISO osetljivostima izgledale u slučaju nekih većih formata štampe, pa čak i posle kvalitetne pripreme.
Utisci
Tokom korišćenja, MJU 1200 se pokazao vrlo dobro. Mali aparati su generalno dosta brzi i takav je slučaj i sa ovim Olympusom. Performanse su na veoma visokom nivou, ne baš kao DSLR aparati, ali odmah iza njih. Kvalitet fotografija je prilično dobar. Zavidan je i nivo detalja na niskim osetljivostima, pre svega ako znamo koliko je mali objektiv. Taj nivo detalja značajno opada sa povećanjem ISO osetljivosti zato što aparat koristi oštro čišćenje detalja prilikom procesiranja. Ipak, možete biti sigurni da će za spoljne fotografije aparat držati niske ISO osetljivosti i da će zahvaljujući velikom senzoru (za ovu klasu aparata) nivo detalja biti veoma visok što osetno doprinosi kvalitetu fotografija. Kao prednosti valja istaći još nekoliko Olympus noviteta, od kojih su najbitniji na srpski jezik potpuno prevedeni meniji, što smatramo jako bitnim detaljom (koji je Olympus, zapravo, napravio još pre više od godinu i po dana). Ova “sitnica” u velikoj meri može pomoći širokoj populaciji da efikasno i napredno koristi sve blagodeti modernih fotoaparata. Pored toga, Olympus “digitalci” imaju odlično realizovan podmeni sa savetima, koji vas uče i pokazuju kako i šta treba raditi na aparatu prilikom nekih zahtevnijih situacija. Ova mogućnost ne samo da može da vam kaže šta treba na aparatu podesiti, već će ga zapravo i podesiti ukoliko to želite.
Kada je o manama reč, možemo reći da se već “oseća” nedostatak malo moćnijeg zum objektiva – MJU 1200 ima samo 3x optički zum i s obzirom na to da je dobar deo malih fotoaparata koji su nam prošli kroz ruke opremljen objektivom koji nudi 4 ili 5x uvećanje, ovaj nedostatak moramo zabeležiti. Još jedna stvar koja se da zameriti jeste nepostojanje veće količine ručnih kontrola. S jedne strane, teško je naći ili praktično nema aparata džepne klase koji ima celu listu naprednih podešavanja, ali ako se setimo, pre par godina smo imali Olympus MJU 800 koji je imao čak i podešavanja zatvarača i blende. Ne bi imali ništa protiv da makar jedan aparat “džepne” klase ima ova napredna podešavanja. Sve u svemu, Olympus MJU 1200 je skoro savršen digitalni fotoaparat, iako sa sobom nije doneo nikakvu značajnu novinu. Ovakve konstatacije najbolje govore o tome koliko se situacija na sceni digitalnih fotoaparat “ohladila”. MJU 1200 verovatno neće biti najbolji za kadriranje u odnosu na konkurenciju, obzirom da je optički zum tek 3x. Sa druge strane, zbog velikog senzora, MJU 1200 pruža veoma kvalitetne fotografije u svojoj klasi. Ukoliko su vaše fotografije uobičajene, a kvalitet fotografija dosta bitan i ako štampate formate veće od 10 x 15 cm, MJU 1200 se ističe kao jedan od najboljih aparata u klasi za ovu namenu.
Za
– male dimenzije i izrada
– performanse
– kvalitet fotografija
– potpuno preveden meni na srpski jezik
Protiv
– samo 3x optički zum
– nedostatak naprednijih podešavanja
Aparat na test ustupio Olympus.