Olympus SP-320 predstavnik je kreativne klase Olympus digitalnih fotoaparata. To su nazigled obični aparati, koji svoju neobičnost kriju unutra ili eventualno na listi dodatne opreme. Kreativnu klasu Olympus je sa jedne strane zamislio kao aparate krcate opcijama koje su nekada krasile prosumer digitalce i sa druge strane aparate pogodne hardverskim promenama: postavljanju konvertera za objektiv, korišćenje podvonih kućišta, itd.
Pošto smo već imali iskustava sa Olympus “kreativcima”, generalni utisci o ovim aparatima su pozitivni. Istina, koštaju više nego što bi neko očekivao, ali pored velikog broja opcija i podešavanja, nude dobre performanse, ne previše velike dimenzije, solidno ležanje u rukama i generalno vrlo pozitivne ocene gotovo na svim poljima. Baš zbog toga smatramo da je nešto viša cena ovakvih aparata sasvim opravdana, čak možemo da kažemo da su ovakvi aparati pametna kupovina, jer mogu da se vrlo dobro pokažu u svim situacijama, a za koju desetinu evra više, dobijate aparat sa kojim nema brige. Ne sumnjamo da će takav biti i SP-320.
SP-320 ima rezoluciju od 7 megapiksela, kvalitetne video klipove visoke rezolucije i frame ratea, AF lampu, koristi dva obične (AA) baterije, ima mnoštvo manuelnih i automatskih modova i veliki ekran sa zadnje strane aparata. Pogledajmo detaljnije kako se ovaj aparat pokazao tokom testa.
Specifikacija
foto kamera
Olympus SP-320
megapiksela
7.1
rezolucije
3072 x 2304, 3072 x 2048 (3:2), 2592 x 1944, 2288 x 1712, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480
raw
da
veličina senzora
1/1.8″
tip senzora
CCD
objektiv
8.0 – 24 mm
objektiv – ekvivalentno 35mm
38 – 114 mm
najveći otvor blende
f/2.8(w) – f/4.9(t)
optički zum
3x
digitalni zum
5x
autofokus
TTL – iESP, spot, odabir tačke (143 kom.)
af lampa
da
ručni fokus
da
raspon fokusa
20 cm (w) / 30 cm (t) – beskonačno
makro
20 cm (w) / 30 cm (t)
supermakro
2 cm
kompenzacije ekspozicije
+/- 2 EV u koracima od 1/3
iso osetljivost
Auto, 64, 100, 200, 400, 800
shutter speed (brzina zatvarača)
15 – 1/2000s
white balance (balans belog)
Auto, Overcast, Sunlight, Evening Sun, Tungsten, Fluorescent1, Fluorescent2, Fluorescent3, Custom + korekcija balansa belog
korekcija balansa belog
da
merenje svetla
ESP, centre weighted, spot
modovi blica
Auto, red-eye reduction,
fill-in, fill-in and red-eye reduction, off
domet blica
3.8 (w) – 2.2 (t)
aperature priority (prioritet blende)
da
shutter priority (prioritet zatvarača)
da
manual
da
scene
Portrait, Landscape, Landscape and Portrait, Night Scene, Night & Portrait, Sports, Indoor, Candle, Self Portrait, Available Light Portrait, Sunset, Fireworks, Museum, Cuisine, Behind Glass, Documents, Auction, Shot & Select 1, Shot & Select 2, Beach, Snow, Digital Image Stabilisation, Underwater Wide 1, Underwater Wide 2, Underwater Macro
podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja
da
video klipovi (sa tonom)
640 x 480 @ 30fps, 640 x 480 @ 15 fps, 320 x 240 @ 30fps, 320 x 240 @ 15fps
self timer (samookidač)
da
tip memorije
xD
količina memorije uz aparat
25 MB – interna
tražilo
optičko
LCD
2.5″, 115.000 tačaka
live histogram
da
playback histogram
da
konekcija sa računarom
USB
baterija
2 x AA
trajanje baterija
?
težina
180 g (bez baterije i kartice)
dimenzije
99.5 x 65 x 35 mm
Pakovanje i dodatna oprema
Pakovanje
– Olympus SP-320 fotoaparat
– traka za nošenje
– Lithium-ion baterija LB-01E (za jednokratnu upotrebu)
– USB kabal
– Audio/video kabal
– osnovno uputstvo za upotrebu
– CD sa drajverima i softverom
Dodatna oprema
CLA-9 – adapter za konvertere i filtere
WCON-07F – širokougaoni konverter
TCON-17F – tele konverter
PT-030 – podvodno kućište (do 40 m dubine)
Punu listu dodatne opreme možete da pogledate na ovoj adresi.
SP-320 dolazi u plastičnom kućištu koje deluje prilično kvalitetno. Materijali su dosta čvrsti, dok je izrada na još višem nivou – sve je sklopljeno vrlo precizno i vrlo pedantno, što odaje utisak dugotrajnosti. Po običaju, vratanca od baterija i kartice su najslabija karika, ali se generalno ništa ne može zameriti u vezi sa izradom ovog aparata.
Spoljašnjost
Objektiv
Svetlosna moć objektiva na SP-320 modelu je standardnih f2.8-4.9. Žižna daljina izražena “lajka” formatom iznosi 38-114 mm. Ovo znači da na najširem položaju objektiv sa svojih 38 mm nije dovoljno širok, što će ponekad predstavljati problem za kadriranje određenih objekata u manjim prostorijama. Iako je ovo napredniji amaterski aparat, on poseduje tek običan objektiv sa 3x optičkim zumom, uobičajene svetlosne moći. Ipak, na ovu seriju Olympus fotoaparata moguće je staviti adapter, na koji se kasnije mogu priključiti tele konverter, wide (široki) konverter, kao i razni filteri, što opravdava smeštanje ovog aparata u “kreativnu” klasu. Kretanje objektiva (zumiranje), kako što je uobičajeno za Olympus, odvija se prilično precizno. Kada se aparat isključi, objektiv se uvlači u kućište, dok se preko prednjeg sočiva automatski zatvaraju vratanca koja služe za zaštitu objektiva od oštećenja i prljanja.
Blic
Ugrađeni blic u SP-320 modelu odlikuje se solidnim perfromansama, ali samo u okviru svoje klase. 3.8 m u širokom i 2.2 m u tele položaju objektiva omogućavaju dovoljno snage za standardne potrebe i ništa pre toga. Jači predstavnik SP klase Olympusa poseduje i stopicu za priključenje eksternog blica, ali to nije slučaj sa ovim modelom.
AF lampa
Između objektiva i blica nalazi se AF lampa, koja u situacijama sa malo svetla osvetljava objekte i povećava šanse za uspešno fokusiranje.
Mikrofon, tražilo
Sa prednje strane aparata još možemo videti mikrofon i prednju stranu optičkog tražila.
Ispod gumene zaštite nalazi se priključak za ispravljač za struju, kao i mini-usb priključak na koji se povezuje USB kabal, ali i A/V kabal. Ispod se mogu videti vratanca iza kojih se nalazi slot za xD karticu. Sa aparatom ne dolazi (kako je nekada bio običaj) malena kartica, već aparat ima 25 mb interne memorije, što je relativno malo, ukoliko planirate da slikate u najvećoj rezoluciji.
Sa donje strane nalaze se vratanca iza kojih se nalaze baterije, koja imaju osigurač od slučajnog otvaranja, što ceo proces njihovog otvaranja i zatvaranja malo produžava. SP-320 koristi dve AA baterije, dok se uz aparat ne dobijaju punjač i punjive baterije.
Navoj za stativ
Navoj za stativ je plastičan i ne nalazi se u ravni sa objektivom.
Zvučnik
Da li zbog mode ili čisto praktičnih razloga, mnogi proizvođači odlučuju se da zvučnik (služi za reprodukciju tona sa video klipova ili snimljenih zvučnih poruka uz fotografije) smeste sa donje strane aparata, a takav je slučaj i sa ovim Olympusovim modelom.
Sa gornje strane aparata nalazi se okidač, oko kojeg je postavljen prsten za kontrolu zuma. Točkić sa modovima je takođe postavljen sa gornje strane aparata.
Točkić s modovima
AUTO
AUTO – mod u kome su tek najosnovnija podešavanja dostupna korisniku. Paramtetri ekspozicije, kao i druga napredna setovanja, nisu dostupna, što znači da je mod predviđen za totalne početnike.
P
P mod na prvi pogled deluje kao prilično automatizovan, ali zapravo nije. Sve opcije su dostupne, dok su “samo” otvor blende i brzina zatvarača prepušteni automatici aparata, odnosno – sva ostala setovanja su dostupna.
A
A mod (aperture priority). Korisnik sam određuje jednu od ponuđenih otvora blende, dok nakon merenja scene, aparat, zavisno od odabrane ISO osetljivosti, sam bira potrebnu brzinu zatvarača (shutter speed).
S
S mod (shutter priority). Ukoliko se koristi shutter priority mod, kontrola širokog raspona brzina zatvarača je u rukama korisnika, dok aparat, zavisno od uslova i ostalih setovanja (pre svega ISO) automatski bira potreban otvor blende.
M
M na točkiću predstavlja potpuni ručni mod, u kome je moguće odvojeno podešavati otvor blende i brzinu zatvarača. Aparat sugeriše ukoliko setovanja odstupaju od, po proceni aparata, idealnih, ali i ne utiče na njih.
Ovo mesto na točkiću rezervisano je za vaša omiljena setovanja. Preciznije, u My Modu je moguće memorisati sva bitna i nebitna setovanja i tako prekratiti vreme za njihova podešavanja – ukoliko često fotografišete u sličnim uslovima.
SCENE
Izbor jedne od predefinisanih scena.
Mod za snimanje video klipova.
Pregled snimljenog materijala.
Tasteri sa zadnje strane aparata
POWER
Taster za uključivanje/isključivanje aparata.
Prilikom fotografisanja, ovaj taster služi za odabir moda blica. Tokom pregleda snimljenog materijala, ovaj taster služi za pojedinačno brisanje fotografija ili video klipova.
AEL
Taster kojim se zaključava ekspozicija.
DISP. / QUIDE
Ovim tasterom određuje se nivo informacija koje će se prikazivati na ekranu. Takođe, ovaj taster služi za odlazak u “Quide” mod koji sadrži neke osnovne informacije i tehnike u vezi sa fotografisanjem.
QUICK VIEW
Taster kojim se brzo odlazi na pregled fotografija, bez potrebe za okretanjem točkića sa modovima.
4-smerni tasteri služe za razna podešavanja, kretanje kroz menije, biranje opcija i slično. OK/Menu služi za ulazak/izlazak iz menija, kao i potvrđivanje raznih opcija i podešavanja.
Ekran
Za Olympus aparate bi se moglo reći da su lideri kada je reč o ekranima sa kojima dolaze. SP-320 ima ekran dijagonale 2.5 inča, ali u pitanju je onaj Olympus ekran sa nižom rezolucijom – svega, za jedan ovoliki ekran, 115.000 tačaka. I pored toga, teško je uputiti zamerke na račun ovog ekrana, naprotiv. Osim što će u pojedinim situacijama zafaliti rezolucije, ništa se više ne može zameriti. Prikaz je oštar i tečan, dok se ekran dobro pokazao u borbi protiv odsjaja i još bolje u situacijama sa slabim svetlom, kada se prikaz posvetljava.
Tražilo
Tražilo na Olympus SP-320 fotoaparatu je klasično optičko, relativno malih dimenzija i nema mogućnost korekcije dioptrije. Pored tražila nalaze se dve svetleće diode, koje služe za informacije od procesima u aparatu, a koje su korisne u situacijama kada je LCD ekran isključen.
Ekran – prikaz
Opcije i podešavanja
Metering mode
Način merenja svetla.
Macro
Uključivanje / isključivanje makro moda.
Drive
Standardan ili brust (fotografisanje sekvenci) način fotografisanja.
ISO
Biranje ISO osetljivosti.
Self timer
Uključivanje samookidača.
Flash exposure compensation
Kompenzacija ekspozicije blica.
Flash syncro
Podešavanja vezana za korišćenje slow sync blica.
Digital zoom
Korišćenje ili nekorišćenje digitalnog zuma.
Noise reduction
Uključivanje ili isključivanje redukciju šuma prilikom dužih ekspozicija.
AF Mode
Odabir jednog od načina autofokusa.
Focus Mode
Odabir automatskog ili ručnog fokusiranja.
Fulltime AF
Ukoliko je ova opcija uključena, aparat će konstanto fokusirati, čak i kada okidač nije pritisnut do pola.
Panorama
Aktiviranje asistencije za snimanje više fotografija koje se kasnije softverom mogu uklopiti u jednu panoramsku.
Sound recording
Ukoliko je ova opcija uključena, neposredno posle snimljene fotografije, aktiviraće se snimanje zvučnog podsetnika za tu fotografiju.
Timelapse
Ovom opcijom se uključuje automatsko fotografisanje do 99 fotografija u intervalu od 1-60 minuta.
Quality
Odabir rezolucije i nivoa kompresije.
White balance
Odabir balansa belog.
White balance compensation
Korekcija balansa belog; -5 (red) – +5 (blue) u koracima od po 1.
Sharpness
Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.
Contrast
Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.
Saturation
Podešavanje vrednosti od -5 do +5 u koracima po 1.
All erase
Brisanje svih fotografija.
Memory format
Formatiranje memorije.
All reset
Ukoliko je ova opcija uključena, prilikom svakog uključivanja fotoaparata, sva setovanja biće vraćena na fabrička.
Language
Biranje jezika.
Power on setup
Odabir melodije i sličice prilikom uključivanja aparata.
Power off setup
Odabir melodije i sličice prilikom isključivanja aparata.
Rec view
Podešavanje da li će se i koliko upravo snimljena fotografija prikazivati na ekranu.
Sounds
Podešavanje zvukova koje reprodukuje kamera
Beep
Isključivanje ili podešavanje glasnoće “bipova” koje ispušta kamera.
Shutter sound
Isključivanje ili podešavanje veštačkog zvuka zatvarača
My Mode Setup
Dodatna podešavanja “My Mode” opcije.
File name
Ukoliko je opcija postavljena na reset, prilikom stavljanja nove kartice, imenovanje fotografija će krenuti od nule.
Pixel mapping
Mapiranje (uklanjanje) loših piksela sa senzora.
Monitor brightness
Podešavanje osvetljenosti ekrana.
Date & time
Podešavanje datuma i vremena.
Dual time setup
Korisna opcija ukoliko često putujete.
Units
Odabir jedinicia.
Video out
Odabir Pal ili NTSC standarda.
AF illuminator
Podešavanje da li će se ili ne, koristiti AF lampa.
Short Cut
Prilikom pritiska na Menu taster, u pravi meni se ulazi tek nakon pritiska tastera u desno. Ostala tri tastera predstavljaju prečice, koje se putem ove opcije mogu konfigurisati.
Histogram
Podešavanje histograma.
Frame Assist
Prikazivanje horizontalnih i vertikalnih linija po ekranu koje trebaju da pomognu prilikom kadriranja.
Custom button
Određivanje namene promenljivog tastera sa gornje strane fotoaparata.
Protect
Zaštita od brisanja.
Rotate
Rotiranje slika.
Playback
Automatsko reprodukovanje.
Print settings
Opcije za direktno štampanje sa fotoaparata (DPOF).
Recording sound
Snimanje zvučnih poruka uz fotografije.
SP-320 u praksi
SP-320 spolja gledano deluje prilično kvalitetno i postojano. Pored toga, pohvale možemo uputiti i na račun ergonomije, koja je na dosta visokom nivou, obzirom na dimenzije aparata. Aparat ima za svoje dimenzije prilično veliki rukohvat i sjajno leži u ruci. Raspored tastera sa zadnje strane aparata je dobar, dok se ništa ne može zameriti ni kvalitetu tih tastera. SP-320 je po današnjim pojmovima aparat srednjih dimenzija, što znači da neće moći da stane tamo gde staju MJU aparati, ali da će moći da nađe svoje mesto u nešto većim džepovima.
Pogled na performanse koje ostvaruje SP-320.
operacija
SP-320 (sec.)
uključivanje aparata u mod za fotografisanje
1.61
uključivanje aparata u mod za pregled
4.42
isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje
1.50
isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)
0.10/1.36
prelazak iz moda za fotografisanje na pregled
3.06
prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)
1.48
zumiranje (iz wide u tele)
1.61
od isključenog aparata do snimljene fotografije
2.67
Pored brzine, mnoštvo podešavanja izdvajaju ovaj aparat iz proseka i još jednom pokazuju zašto je SP-320 smešten u kreativnu klasu. Pored potpunog manuelnog moda, prisutni su i A i S modovi, koji se sigurno mnogo više koriste. Mogućnost izuzetno preciznog podešavanja balansa belog je još jedna osobina koja će nekome biti od velike koristi. Prisustvo RAW moda ponovo otkriva da SP-320 nije igračka, već dosta ozbiljan amaterski aparat. Mogućnost postavljanja adaptera za kačenje wide i tele konvertera jeste korisna opcija, ali ostaje žal što stopicu za blic ima tek jači predstavnik SP klase.
Što se fokusiranja tiče, možemo reći da je SP-320 na nas ostavio pozitivan utisak. Mogućnosti autofokusa nisu na nivou savremenih džepnih aparata (Olympus MJU i Canon Ixus), ali su definitivno iznadprosečne. Brzina fokusiranja je gotovo uvek na visokom nivou, dok je nivo količine svetla do koje aparat može uspešno da zaključa fokus, kao što smo već rekli, niži od proseka, što nije senzacionalno, ali jeste za pohvalu.
Makro
Makro testiramo tako što približavamo aparat dokle god može uspešno da fokusira. Potom isecamo deo fotografije sa 5 cm visokom figuricom. Rezultat ostvaren predstavlja rezoluciju, koja je posledica makro mogućnosti aparata, ali i rezolucije, odnosno megapiksela. Primetićete da je prilikom fokusiranja aparat bio preblizu da bi cela figurica stala u fotografiju, pa smo tako visinu rezultata izračunali, dok treba znati da je najveća moguća visina fotografije 2304 tačaka.
2172 x 4214
Fotografije
Sve fotografije su snimljene u najvišoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji pri ISO 64, osim ako drugačije nije naglašeno. Veličina fotografija je između 3.55 i 4.95 MB.
Kako je najveća novina SP-320 modela u odnosu na SP-310 mogućnost biranja ISO osetljivosti 800, krenimo od toga. Količina šuma pri većim ISO osetljivostima znatno je umanjena u odnosu na prethodni model. Sličnu situaciju smo videli i kada je Canon predstavio ISO 800 na jednom od Ixusa. Na najmanjoj i na najvećoj ISO osetljivosti, količina šuma je jednaka kao i kod prethodnog modela, s tim što je sada najveća ISO osetljivost 800. Fotografije snimane pri ISO 400, uz pomoć aplikacija za uklanjanje šuma, moguće je upotrebiti i za štampe većeg formata, što je za svaku pohvalu, čak i od aparata ovakve klase. Pri ISO 800 šum je prilično oštar, a i kolorni šum nije izbegnut, tako da ovu ISO osetljivost treba koristiti samo ukoliko će se snimci gledati na ekranu ili štampati mali formati (10×15).
Objektiv na ovom aparatu je više-manje običan, ali raduje da neke veće degradacije nisu vidljive. Zamućenje po ćoškovima je relativno malo i očekivano, dok određeni “napadi” aberacije nisu vidljivi. Oštrinom smo zadovoljni. Reprodukcija boja je vrlo dobra, kako i treba očekivati od Olympusa, ali na fotografijama se da videti da dinamika predstavljati slabu tačku fotografija snimljenih ovim aparatom, jer se mogu pojaviti (više nego što bi očekivali) zamračeni ili pregoreli predeli.
Utisci
Olympus SP-320 nije aparat koji će vas oboriti s nogu svojom pojavom, ali najbolja stvar kod ovog aparata jeste to što ozbiljno treba da se potrudite da biste mu našli mane. Ako se pomirimo sa time da je ovo aparat sa običnim (3x) objektviom, onda se zaista samo reči hvale mogu uputiti na ovo Olympus-ovo ostvarenje. Plastična, ali i dalje dobra izrada, dobro ležanje u rukama, mnošto opcija, kako za početnike, tako i za one koji se dobro razumeju u fotografiju, kvalitetne fotografije, samo su deo liste stvari koje treba pohvaliti kod ovog aparata.
Kreativna klasa Olympus aparata zamišljena je kao napredna klasa, pa tako samim tim i treba očekivati da i cena bude pomalo “napredna”. Ipak, SP-320 vraća ono što uložite za njega, jer ako se razumete u fotografiju, ovaj aparat vam nudi mnoštvo modova i opcija za kreativnu fotografiju, a ukoliko se ne razumete, SP-320 nudi dobar automatski mod i veliki broj predefinisanih scena za ostvarivanje dobrih rezultata, a kada poželite da naučite nešto o fotografiji, napredni modovi ovog aparata biće sjajan poligon.
Aparat na test ustupio Olympus.