U septembru mesecu sada već prošle godine, Olympus je tržištu predstavio novi ultrazum aparat, naslednik SP-500-ice, SP-510 Ultra Zoom. U pitanju je aparat rezolucije 7.1 megapiksela, sa 10x optičkim zumom i ekranom veličine 2.5″. Iako je SP-500UZ bio prilično dobar aparat, uspeo je samo da vrati Olympus na scenu aparata sa dugačkim objektivima. Kažemo “samo vrati”, zato što su aparati iz ove japanske kuće nekada vladali na ovom polju, a onda kada je haos na sceni ovakvih fotoaparata bio najveći, Olympusa, nažalost, nije bilo.
Na prvi pogled, Olympus SP-510 UZ ne deluje kao previše unapređen fotoaparat u odnosu na svog prethodnika. To ne čudi jer je potrebno vreme za razvijanje potpuno nove generacije aparata znatno duže u odnosu na potrebe tržišta za obnavljanje i osvežavanje game proizvoda. Ipak, veće ISO osetljivosti, viša rezolucija kako fotografija, tako i video klipova, nisu nevažne novine, a to nije sve…
Specifikacija
foto kamera
SP-510 ULTRA ZOOM
megapiksela
7.1
rezolucije
3072 x 2304, 3072 x 2048 (3:2), 2560 x 1920, 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024×768, 640×480
raw
da
veličina senzora
1/2.5″
tip senzora
CCD
objektiv
6.3 – 63 mm
objektiv – ekvivalentno 35mm
38 – 380 mm
najveći otvor blende
f/2.8 (w) – f/3.7 (t)
optički zum
10x
digitalni zum
5x
autofokus
TTL Autofocus – tačka, iESP autofocus, Predictive AF, izbor jedne od 143 AF tačaka
af lampa
da
ručni fokus
da
raspon fokusa
60 cm (w) / 2 m (t) – beskonačno
makro
7 cm (w) / 120 cm (t)
supermakro
3 cm
kompenzacije ekspozicije
+/- 2 EV u koracima od 1/3
iso osetljivost
Auto, 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 2500, 4000
shutter speed (brzina zatvarača)
15 – 1/2000s (Bulb – 8 min.)
white balance (balans belog)
Auto, Overcast, Sunlight, Evening Sun, Tungsten, Fluorescent1, Fluorescent2, Fluorescent3, Custom
korekcija balansa belog
(crveno) -7 – (plavo) +7.
merenje svetla
Digital ESP, spot, centre weighted
modovi blica
Auto, red-eye reduction,
fill-in / on, fill-in & red-eye reduction, off.
domet blica
0.3m – 4.5m (w) / 1.2m- 3.4m (t)
aperature priority (prioritet blende)
da
shutter priority (prioritet zatvarača)
da
manual
da
scene
Portrait, Landscape, Landscape with Portrait, Night scene, Night scene with portrait, Sports, Indoor, Candle, Self portrait, Available Light Portrait, Sunset, Fireworks, Museum, Cuisine, Behind Glass, Documents, Auction, Shoot & Select 1, Shoot & Select 2, Beach, Snow
podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja
da
video klipovi (sa tonom)
640 x 480 @ 30/15fps, 320 x 240 @ 30 fps/15 fps
self timer (samookidač)
da
tip memorije
xD
količina memorije uz aparat
interna ?
tražilo
EVF
LCD
2.5″, 115.000 tačaka
live histogram
da
playback histogram
da
konekcija sa računarom
USB 2.0 full speed
baterija
4 x AA
trajanje baterija
?
masa
325 g (bez baterije i kartice)
dimenzije
105.5 x 74.5 x 70 mm
Pakovanje
– Fotoaparat
– Traka za nošenje
– AA alkalne baterije (4 kom.)
– USB kabl
– Video kabl
– Uputstva za upotrebu
– Garantni list
– Program OLYMPUS MASTER (na CD-ROM-u)
Dodatna oprema
torbica za SP510 i ostale UZ modele
CLA-4 – adapter za koverzaciona sočiva
TCON-17 – tele konverter
WCON-07 – širokougaoni konverter
Cela lista dodatne opreme nalazi se na ovoj adresi.
Eksterijer
Kućište ovog aparata u potpunosti je urađeno od prilično kvalitetne plastike. Završna obrada je precizna, tako da SP-510 ostavlja utisak veoma kvalitetnog uređaja. Na njemu ništa ne klima, ne škripi ili krcka; svaki deo deluje kvalitetno i postojano. Aparat nije previše velik, ali je rukohvat jasno izdvojen, lepo oblikovan i deluje veoma prijatno u ruci. Sa unutrašnje strane rukohvata nalazi se parče gume koja dodatno doprinosi sigurnijem ležanju u ruci. U odnosu na svog prethodnika, SP-510 UZ ima i gumu oko obruča objektiva, koja doprinosi sigurnijem ležanju aparata u ruci. Za razliku od prethodnika, ovaj aparat “nema” (našu omiljenu) crnu boju – dolazi samo u srebrno-sivoj izvedbi.
Objektiv
Objektiv je bez dileme najbitniji deo svakog fotoaparata, dok je važnost objektiva još je veća kod ultrazum aparata. Iako na tržištu postoji nekoliko digitalaca sa 12x optičkim zumom, objektiv na novom Olympusovom pulenu ima optički zum od “samo” 10x. Raspon objektiva izražen u “lajka” formatu je 38-380 mm. Sigurno da bi širi objektiv značajno povećao upotrebljivost ovog aparata, ali bi takav objektiv bio prilično veći, što bi osetno uvećalo dimenzije aparata, ali i njegovu cenu. Moguće rešenje postoji u vidu konvertera koji obara žižnu daljinu na 26.6 mm (u ponudi može da se nađe i tele konverter – “produžuje” objektiv na 646 mm) uz koje je potrebno nabaviti i adapter. Nalik mnogim Olympusovim aparatima i na ovom je moguće prilično precizno postavljanje objektiva. Objektiv nema optičku stabilizaciju i to će dobar kupaca bez razmišljanja odvojiti od ovog aparata. Naše je mišljenje da se bez optičke stabilizacije lako živi, ali da se njom lepše živi. Zameramo Olympusu što SP-510 je nema, ali u isto vreme zameramo korisnicima koji ne žele da razmatraju aparate bez stabilizacije pre kupovine. Stabilizacija jeste bitna, ali nedovoljno bitna stvar da vas udalji od aparata ukoliko vam njegove ostale osobine odgovaraju. Kada se aparat isključi, objektiv se uvlači i radi zaštite postavlja se poklopac objektiva.
Blic
Blic na ovom Olympus je “pop-up” tipa, što znači da se podiže. Podizanje se inicira ručno, pritiskom na taster, dok se spuštanje obavlja jednostavnim pritiskom na blic. Brojke koje prate blic ugrađen u ovaj fotoaparat su dobre. Domet je 4.5 metara kada je objektiv postavljen u široki položaj, odnosno 3.4 metra kada je objektiv u tele položaju. Kao i svoj prethodnik, ni SP-510 nema stopicu za povezivanje eksternog blica.
AF Lampa
AF lampa služi za osvetljavanje objekata kako bi se uvećala mogućnost za uspešno fokusiranje. Pored svog uobičajenog zadatka, ova lampa ima ulogu i lampe samookidača.
Mikrofon
Kao i kod svakog drugog aparata, mikrofon služi za snimanje zvuka uz video klipove ili ostavljanje zvučnih poruka uz fotografije.
Zvučnik
Sa leve strane nalazimo zvučnik koji služi za reprodukciju tona sa video klipova ili poruka snimljenih uz fotografije.
Navoj za stativ
Navoj za stativ izrađen je od plastike, što može da predstavlja problem na duže staze ukoliko se često koristi stativ. Međutim, ukoliko je navoj jednako kvalitetan kao i ostatak kućišta, mislimo da ne treba brinuti o njegovoj dugovečnosti. Navoj nije u ravni sa objektivom, a to bi rado poželeli oni koji često snimaju više fotografija i uklapaju ih u jednu panoramsku.
Točkić s modovima
AUTO
AUTO – mod u kome su tek najosnovnija podešavanja dostupna korisniku. Paramtetri ekspozicije, kao i druga napredna setovanja, nisu dostupna, što znači da je mod predviđen za totalne početnike.
P
P mod na prvi pogled deluje kao prilično automatizovan, ali zapravo nije. Sve opcije su dostupne, dok su “samo” otvor blende i brzina zatvarača prepušteni automatici aparata, odnosno – sva ostala setovanja su dostupna.
A
A mod (aperture priority). Korisnik sam određuje jednu od ponuđenih otvora blende, dok nakon merenja scene, aparat, zavisno od ostalih parametara, bira potrebnu brzinu zatvarača (shutter speed).
S
S mod (shutter priority). Ukoliko se koristi shutter priority mod, kontrola širokog raspona brzina zatvarača je u rukama korisnika, dok aparat, zavisno od uslova i ostalih setovanja (pre svega ISO) automatski bira potreban otvor blende.
M
M na točkiću predstavlja potpuni ručni mod, u kome je moguće odvojeno podešavati otvor blende i brzinu zatvarača. Aparat sugeriše ukoliko setovanja odstupaju od, po proceni aparata, idealnih, ali i ne utiče na njih.
Ovo mesto na točkiću rezervisano je za vaša omiljena setovanja. Preciznije, u My Modu je moguće memorisati sva bitna i nebitna setovanja i tako prekratiti vreme za njihova podešavanja – ukoliko često fotografišete u sličnim uslovima.
SCENE
Izbor jedne od predefinisanih scena.
Mod za snimanje video klipova.
Pregled snimljenog materijala.
Ekran
Ekran ima dijagonalu 2.5″, ali je broj tačaka ovog ekrana je “tek” oko 115.000, što nije najbolje ostvarenje koje smo imali prilike da vidimo. Međutim, i pored toga ovaj ekran ostavlja dobar utisak, kako u borbi protiv odsjaja, tako i u mračnim situacijama kada se prikaz posvetljava. To posvetljavanje nije na nivou nekih MJU aparata, ali je i dalje korisno. Prikaz je tečan u većini situacija, pa tako ovom ekranu može da se zameri jedino niža rezolucija.
Tražilo
Kako bi izbegli poteškoće u konstrukciji optičkog tražila na fotoaparatima sa dugačkim objektivom, proizvođači se odlučuju za postavljanje elektronskog tražila. U pitanju je mali LCD ekran koji prikazuje isto ono što i veliki. Podatke o veličini dijagonale i rezolucije ovog malog ekrana nismo našli. Veličina je dobra, što se može reći i za rezoluciju. Naravno, uvek može bolje i kvaliteta EVF-a nikada dosta.
fotografisanje
pregled
WB
Biranje balansa belog.
ISO
Biranje ISO osetljivosti.
Brzo snimanje
Standardan ili brust (fotografisanje sekvenci) način fotografisanja.
Merenje
Način merenja svetla.
WB
Biranje balansa belog.
ISO
Biranje ISO osetljivosti.
Brzo snimanje
Standardan ili brust (fotografisanje sekvenci) način fotografisanja.
Merenje
Način merenja svetla.
Digitalni zum
Korišćenje ili nekorišćenje digitalnog zuma.
AF način rada
Odabir jednog od načina autofokusa.
Snimanje zvučnih poruka
Ukoliko je ova opcija uključena, neposredno posle snimljene fotografije, aktiviraće se snimanje zvučnog podsetnika za tu fotografiju.
Panorama
Aktiviranje asistencije za snimanje više fotografija koje se kasnije softverom mogu uklopiti u jednu panoramsku.
Formatiranje
Formatiranje kartice ili interne memorije.
Rezerv. kopije
Snimanje fotografija iz interne memorije na karticu.
Jezik
Biranje jezika.
Pozdr. ekran
Odabir melodije i sličice prilikom uključivanja aparata.
Odjavni ekran
Podešavanja ekrana prilikom gašenja uređaja.
Zvuk
Podešavanje zvukova koje reprodukuje kamera.
Beep
Isključivanje ili podešavanje glasnoće “bipova” koje ispušta kamera.
Zvuk zatv.
Isključivanje ili podešavanje veštačkog zvuka zatvarača.
Zvuk
Vidi snimak
Podešavanje da li će se i koliko upravo snimljena fotografija prikazivati na ekranu.
Ime datoteke
Ukoliko je opcija postavljena na reset, prilikom stavljanja nove kartice, imenovanje fotografija će krenuti od nule.
Pixel Mapping
Mapiranje (uklanjanje) loših piksela sa senzora.
Osvetljenje ekrana
Podešavanje osvetljenosti ekrana.
Datum i vreme
Podešavanje datuma i vremena.
Drugo vreme
Korisna opcija ukoliko često putujete.
Alarm
Alarm.
Video izlaz
Odabir Pal ili NTSC standarda.
Vođice
Podešavanje vođica na ekranu koje pomažu kadriranju.
Histogram
Podešavanje histograma.
Moj način
m / ft
Odabir mernih jedinica.
AF lampa
Uključivanje / isključivanje korišćenja AF lampe.
Prilag. dugme
Određivanje namene promenljivog tastera sa gornje strane fotoaparata.
Guide mod
Scene
Portret
Za pravljenje portret fotografija.
Pejzaž
Za slikanje pejzaža. Verna reprodukcija plavih i zelenih tonova.
Pejzaž + portret.
Za slikanje glavnog subjekta i pozadine. Verna reprodukcija plavih i zelenih tonova.
Sport
Za čiste i jasne slike subjekata koji se brzo kreću.
Noćni prizor.
Za slikanje osvetljenih prizora noću ili predveče. Smanjena brzina zatvarača.
Noć + portret
Za slikanje glavnog subjekta i osvetljenje pozadine noću ili predveče. Smanjena brzina zatvarača.
Unutrašnjost
Za slikanje subjekta i pozadine u zatvorenom prostoru. Verna reprodukcija pozadine.
Svetlost sveće
Za slikanje pod svetlošću sveća. Verna reprodukcija toplih boja.
Autoportreti
Ova funkcija vam omogućava da slikate sami sebe dok držite aparat.
Dostupno osvetljenje
Za slikanje osetljivih subjekata u uslovima slabog svetla i bez upotrebe blica.
Zalazak sunca
Za slikanje izlazećeg/zalazećeg sunca. Verna reprodukcija žute i crvene.
Vatromet
Pogodan za slikanje vatrometa na noćnom nebu. Smanjena brzina zatvarača.
Muzej
Onemogućeni su zvučni efekti i blic. Za slikanje u umetničkoj galeriji, muzeju, itd.
Kuhinja
Za slikanje mrtve prirode. Verna reprodukcija boja voća, povrća, cveća.
Iza stakla
Za slikanje subjekata kroz staklo.
Dokumenti
Za slikanje dokumenata. Povećan kontrast između slova i pozadine.
Aukcija
Aparat pravi tri uzastopne slike različite ekspozicije, u dimenzijama koje odgovaraju on-line aukcijama.
Snimi i izaberi 1
Za pravljenje uzastopnih slika pokretnih subjekata. Sačuvajte samo slike koje želite.
Snimi i izaberi 2
Za pravljenje uzastopnih slika pokretnih subjekata. Sačuvajte samo slike koje želite.
Plaža
Idealan za snimanje po sunčanom danu i na plaži.
Sneg
Idealan za snimanje subjekata ili pejzaža u belom ili snežnom okruženju.
SP-510 u praksi
Po veličini, SP-510 UZ spada u aparate normalnih dimenzija za svoju klasu. Sigurni smo da je lako moguće napraviti UZ aparat značajno manjih dimenzija (na kraju krajeva, Olympus je to uradio sa C-770 UZ modelom čak 2.5 godine), ali mislimo da je mnogo bitnije kako ovi aparati leže u ruci. Jednoj grupi kupaca dimenzije uređaja su imperativ, dok drugi cene ergonomiju, veličinu, oblik rukohvata i svih “sitnica” koje doprinose udobnijem ležanju aparata u ruci. SP-510 UZ kao ni jedan aparat sa dugačkim objektivom nije mali aparat, ali je zato prilično udoban i lepo leži u ruci.
Ultrazum aparati nikada se nisu isticali po performansama, pa tako nije bio slučaj ni sa prethodnikom SP-510-ke. Nažalost SP-510 UZ je još za trunčicu sporiji od prethodnog Olympus UZ aparata. Rezultati nisu loši, ali nemoguće ih je porediti sa digitalnim fotoaparatima “džepne” klase.
operacija
Olympus SP-510
uključivanje aparata u mod za fotografisanje
2.5
uključivanje aparata u mod za pregled
4.8
isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje
2.3
isključivanje aparata iz moda za pregled (objektiv uvučen/izvučen)
0.1 / 2.1
prelazak iz moda za fotografisanje na pregled
2.8
prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje (objektiv izvučen)
0.8
zumiranje (iz wide u tele)
2.7
od isključenog aparata do snimljene fotografije
3.3
Snimanje sekvenci (continuous) – broj snimanja u sekundi – naša merenja (više = bolje)
Na ovom polju, SP-510 UZ je još lošiji od inače slabog prethodnika (SP-500 UZ), najviše zato što je povećana rezolucija fotografija. Performanse postaju bolje kada se koriste niže rezolucije, ali i dalje nisu sjajne.
~ 1 fps
SP510
Autofokus mogućnosti ovog aparata su dosta dobre. Naravno, kada je reč o ultrazum aparatima prethodnu rečenicu treba uzeti sa rezervom. Do određene granice (~100 mm) SP-510 ostavlja zaista pozitivan utisak prilikom fokusiranja u teškim (mračnim) svetlosnim uslovima. Fokusiranje nije munjevito brzo, ali je uspešno i precizno, što je mnogo bitnije. Preko te granice, a pogotovo na velikim uvećanjima, AF sistem jednostavno nije dovoljno inteligentan da bi u problematičnim uslovima uspešno fokusirao, ali je takva situacija kod gotovo svih UZ aparata. U situacijama sa dovoljno svetla, fokusiranje se odvija brzo, uspešno i precizno, bez obzira na položaj objektiva. Lag okidača može da se okarakteriše kao “srednji”.
Prisustvo srpskog jezika jeste potpuno, što znači da je kompletan softver aparata preveden, bez izuzetka, a isti je slučaj i sa Olympus Master programom za PC ili MAC. Usput možemo samo pretpostavljati koliko će jedna jednostavna opcija doprineti prodaji Olympus aparata na ovim prostorima.
Još jedna značajna mogućnost ovog aparata jeste Guide mod. U pitanju je mod koji vam u isto vreme objašnjava kako treba fotografisati određene situacije i podešava aparat za fotografisanje. Za razliku od klasičnih scena, ovde vas aparat ujedno uči koje opcije treba podešavati kako bi se postigli određeni rezultati. Kada je specifične uslove moguće fotografisati sa različitim korekcijama i modovima, onda vam aparat nudi više opcija u Guide modu.
Fotografije
Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji, pri ISO 50, osim ako nije drugačije naglašeno.
Ono što volimo da kažemo jeste da veliki senzor ne može da ispravi mane malog objektiva, dok veliki objektiv može da izvuče maksimum iz malog senzora. Ultrazum aparati su poznati da imaju senzore iste, a nekada i manje veličine nego što su senzori u popularnim “džepnim” aparatima. Značaj objektiva najbolje se vidi kada se fotografije ovog aparata porede sa opisanim MJU 750 modelom koji ima senzor slične veličine i istog broja megapiksela. Fotografije sa SP-510 UZ izgledaju “zrelije”, umerenije i na kraju krajeva – kvalitetnije. Reprodukcija boja bez obzira što je, karakteristično za Olympus, pomalo toplija, jeste veoma dobra i po tom pitanju, većina Olympus fotoaparata nam se dopada. Nagoveštaja hromatske aberacije ima, ali obzirom na kompleksnost objektiva i njegovu namenu, možemo reći da je po tom pitanju Olympus uradio dobar posao – zašto i ne bi (?), jer su prethodna dva aparata iz ove klase bili u samom vrhu kada je reč o eliminisanju efekta hromatske aberacije. Same fotografije su nešto mekše, ali dobra vest jeste da su detalji prisutni i da uz dodatno oštrenje fotografija u postprodukciji mogu da se dobiju lepi rezultati. Performanse ovog aparata pri povišenim ISO osetljivostima deluju vrlo dobro čak do ISO 800 setovanja, kada se uz neki softver za uklanjanje šuma mogu dobiti dobri rezultati. Pri ISO 1600 veći deo detalja se prilično deformiše, tako da se ova opcija može smatrati ograničenom, skoro jednako sa vrtoglavim ISO 2500 i ISO 4000 setovanjima, kada aparat umanjuje rezoluciju na 3 megapiksela i kada fotografije više liče na one sa mobilnih telefona, pa se tako mogu koristiti samo za gledanje na ekranu i eventualno do 10 x 15 cm formata štampe.
Utisci
Olympus SP-510 se pokazao kao vrlo dobar aparat, ali nažalost kao aparat koji nekim posebnim osobinama ne može da se izdvoji od konkurencije. SP-510 je dobar, ali je dobra i konkurencija. Stabilizaciju nema i, kao što je rečeno, to će mnoge potencijalne kupce odbiti od ovog modela. Mi se protivimo otpisivanju ultrazum aparata zbog toga što nemaju optičku stabilizaciju. Jasno je da je postojanje stabilizacije u svakom slučaju pozitivno, ali je to potrebno dobrano doplatiti za istu.
Kao i svoj prethodnik, SP-510 pruža dosta čiste i odlično izbalansirane fotografije. Za to se može zahvaliti prelepom objektivu koji umnogome prikriva da se ispod “haube” nalazi maleni senzor. U borbi protiv aberacije, najvećeg neprijatelja UZ aparata, SP-510 se dobro drži, nastavljajući putem svoja dva prethodnika.
I dok se SP-510 UZ ni na koji način ne uzdiže od konkurencije, isto tako ne možemo da se prisetimo ni jedne mane koja bi ga pokopala. To možda ne deluje dobro sa aspekta propagande prodaje ovog aparata, ali sa aspekta kvaliteta ne smemo ni trenutak postavljati pitanje da li je ovo dobar digitalni fotoaparat sa dugačkim objektivom: jeste. SP-510 UZ u odnosu na svog prethodnika ne donosi novine značajne da bi se s jednog aparata prešlo na drugi. Isto tako, SP-510 UZ ne deluje dovoljno impresivno da bi neko zbog njega promenio bilo koji UZ aparat kupljen u poslednjih godinu dana (osim možda prisustvo srpskog jezika). Međutim, ukoliko je vaš aparat stariji, ukoliko želite klasu ultrazum aparata ili jednostavno nemate (digitalni) fotoaparat, onda se Olympus SP-510 UZ sa svojim vrlinama i manama ističe kao jedan veoma kvalitetan uređaj, precizno napravljen i u potpunosti zaokružen onako kako dolikuje Olympus imenu i onako kako smo od Olympusa navikli.
Aparat za potrebe testa ustupio Olympus.