Branko Mitić Panasonic FS16 pripada klasi standardnih kompakta. Sa cenom od 125 – 155€, koliko se kod nas prodaje, spada u red izuzetno pristupačnih fotoaparata. Postoje u prodaji i aparati jeftiniji od 100€, ali nismo sigurni možemo li neki od njih da preporučimo. Onoliko koliko košta Panasonic FS16 je u principu minimum ispod koga ne treba ići pri nabavci fotoaparata. Fotografije: 14 MP (4320 x 3240), JPEG Video: 720p (1280 x 720) / 30fps, Motion JPEG Senzor: 1/2.33 in, CCD, ISO 100 – 1600 High Sensitivity mode (ISO 1600-6400) Objektiv: f3.1 – 6.5, 28 – 112m (4x zum), MEGA OIS Ekran: 2.7″, 230,000 tačaka Memorija: SD/SDHC/SDXC 94.3 x 52.5 x 18.8 mm, 101g (bez baterije i SD kartice)
Panasonic FS16 je napravljen od plastike, mada bi neko plastiku mogao da pomeša sa metalom. Aparat je prilično dobro upakovan, a završna obrada je na zavidnom nivou za ovu klasu. Tasteri aparata su normalne velične, ali imaju “sirov” klik, koji vas podseća da je ovo ipak jeftinije parče elektronike. Prekidač koji služi za prelazak u “Play” mod i nazad u snimanje je mali, ima preveliki otpor i faktički ga je potrebno noktima pomerati. Veći problem od toga, a što smo primetili i na drugim Panasonic aparatima, jeste to što nema načina da se brzo ode u “Play” mod, što nije baš ugodno.
Okidač je prosečnog kvaliteta, što i nije veliki problem, ali smo na skupljem Panasonic modelu videli gotovo savršen okidač. FS16 ima plastični navoj za stativ, a baterija nosi sledeće cifre: 3.6v, 660mAh, 2.4Wh, Li-ion. Dimenzije aparata su prilično male, a masa tek 101 grama (bez baterije i kartice). Dužina dijagonale LCD ekrana je 2,7″, sa rezolucijom od svega 230.000 tačaka. Ekran je po kvalitetu prosečan, što je razumnjivo za ovu klasu. Ima bedunjav prikaz i ne posvetljuje prikaz dovoljno u tamnijim uslovima, kada i framerate opada. Panasonic FS16 ima “qucik menu” preko koga se biraju najčešće korišćene opcije. Putem ovog menija moguće je uključiti ili isključiti stabilizaciju, uključiti continuous mod, kao i promeniti parametre AF sistema. Moguće je izabrati jednu tačku, predeo od 11 tačaka, detekciju lica ili praćenje objekata. U “quick” meniju nalazi se još biranje balansa belog (sa custom opcijom), kao i odabir ISO vrednosti, veličine fotografija i osvetljenje ekrana.
U glavnom meniju pojavljuju se sve opcije koje se nalaze u “quick” meniju i još nekoliko zanimljivih opcija. Tu su iExposure i iResolution, uključitanje digitalnog zuma, biranje kolorita fotografija, isključivanje AF lampe, “štampanja” datuma na fotografije i podešavanje datuma i sata.
U setup meniju nalaze se podešavanja karakteristična za gotovo svaki fotoaparat i ovaj meni je dostupan iz svakog moda aparata, mada ćete u njega retko kada ulaziti, kada prvi put podesite sve što treba. Kada je izabran video mod, pritiskom na menu taster dolazi se do podešavanja video snimka, gde možete izabrati rezoluciju, iExposure, balans belog i kolorit snimka.
Tokom pregleda slika u meniju se i u ovom slučaju nalaze standardne opcije. Za editovanje slika dostupne su samo dve osnovne opcije: resize i crop. Kada se u pregledu klikne na taster mode dobijaju se četiri način pregleda: Normal, Slide show, Filtering play i Calendar.Panasonic FS16 je mali i izuzetno tanak aparat. Kao takav nije preterano udoban za korišćenje, ali je ovo mana gotovo svih aparata ove veličine. Sa druge strane, ima tek malo veću zapreminu od prosečnog mobilnog telefona, pa tako neće predstavljati problem da se nosi u džepu.
Aparat u ruci deluje dosta kvalitetno, zahljujući kompaktnosti celine i preciznoj završnoj obradi. Jedino što fizički otkriva da je ovaj aparat u jeftinijoj cenovnoj klasi, jesu tasteri i ekran. Tasteri imaju “šupalj” zvuk i osećaj, kao sa nekih loših kopija džepnih muzičkih plejera. Ekran je ima pristojnu veličinu, ali manju rezoluciju po današnjim standardima. Problem za ekran su i mračnije situacije kada prikaz nije dovoljno svetao i kada brzina prikaza opada. Objektiv ima dobru širinu od 28mm koja će zadovoljiti potrebe svih potencijalnih kupaca ovog aparata. Sa optičkim zumom od 4x, maksimalna dužina objektiva je 112mm, što može biti malo za pojedina korisnike. Sa druge strane, dugo godina smo koristili fotoaparate koji nisu imali veći domet od ovog Panasonica, tako da samo 112mm ne bi trebalo da vas plaši, bez obzira što ćete na polici pored verovatno videti (skuplje) aparate od 300 ili 400mm pri tele položaju objektiva.
Svetlosna moć objektiva iznosi f3.1 – 6.5. Otvorenost objektiva pri širokom položaju je u redu, ali ne vidimo potrebu da blenda bude čak f6.5 pri samo 112mm, ma koliko bila niska cena ovog fotoaparata. Da je objektiv značajno duži, mogli bi da zažmurimo na jedno oko, ali ovako moramo da konstatujemo da FS16 ima tamniji objektiv nego što bi trebalo da ima. Istina, sa današnjim poboljšanjima u osetljivosti senzora (ISO), ova mana nije toliko velika, ali ništa ne opravdava čak f6.5 pri tek 112mm. U continuous modu Panasonic FS 16 snima jednu fotografiju svakih 0.9 sekundi, bez ograničenja bafera, a ostale brojke su sledeće: uključivanje aparata: 1,9s uključivanje aparata u pregled: 2,6s isključivanje aparata: 0,9s isključivanje aparata iz pregleda: 0,9s prelazak iz fotografisanja u pregled: 1,1s prelazak iz pregelda u fotografisanje: 1,1s zumiranje: 2,9sPanasonic FS16 ima maksimalnu rezoluciju od 14 MP. Te fotografije od 14 MP izgledaju izgledaju dosta dobro, bilo kada se normalno pregledaju, bilo kada se zumiraju na 100% uvećanje. Fotoaparat nudi čiste slike sa dobrim nivoom detalja. Ipak, ta količina detalja nije prevelika, obzirom na veličinu senzora, ali će biti dovoljna za sve amaterske potrebe, za koje je ovaj aparat i namanjen.
Reprodukcija boja je dosta dobra, a ono što možemo zameriti jesu nešto manje naglašeni crveni tonovi. Panasonic FS16 je u većini slučajeva birao dobru ekspoziciju, što je doprinosilo dobrim nivoom dinamike (za ovu klasu). Objektiv pravi gotovo neprimetan nivo aberacije, što je dobra vest, ali i očekivana, obzirom da je objektiv kratak i nema veliku svetlosnu moć.
FS16 ima senzor koji odlično trpi podizanje ISO vrednosti, pa je tako ISO 800 podešavanje vrlo dobro, a i ISO 1600 upotrebljivo. Aparat ima High ISO mod kada vrednost ide do 6400, ali nije moguće ručno izabrati preko vrednosti ISO 1600. Ono što se vidi na ovim isečcima, jeste da automatika aparata ne dozvoljava predugu ekspoziciju, pa su tako slike do ISO 400 (u našem primeru) tamne, što nije baš za pohvalu. Fotoaparat nudi pristojan kvalitet video snimka bilo u dnevnim ili noćnim uslovima. U noćnim uslovima FS16 očigledno koristi više ISO vrednosti, pa je tako količina detalja manja. Ovo nije mana, jer je bitno da se na snimku nađe dovljno količina svetlosti, a šum se gotovo i ne vidi, zbog rezolucije manje što imaju fotografije. Po danu su rezultati značajno bolji i za ovu klasu aparata dosta dobri.
– dobra ekspozicija, slabije crvene nijanse
– wide
– tele
– blago podeskponirana (kuća), dorbar balans belog
– dobra količina detalja, mala količina šuma
– pristojna dinamika Standard
Vivid
Natural
Black & White
Sepia
Cool
Warm
720p VGA
– dobra količina detalja i framerate
720p
– manja količina detalja, dobar nivo svetlosti
100 200 400 800 1600
100 200 400 800 1600Panasonic FS16 predstavlja izvrstan “entry” aparat i pravi je dokaz da ne treba ići ispod cene za koji se ovaj fotoaparat prodaje. FS16 krasi izuzetno malo kućište dobrog kvaliteta. Kućište je plastično, ali se na prvi pogled može zameniti sa metalom, jer je dosta dobro napravljeno. Jedino što otkriva da je ovaj aparat nešto jeftiniji, jesu nešto slabiji tasteri.
Rukovanje fotoaparatom je jednostavno i potrebno je malo vremena da se priviknete, čak i ako nikada niste imali Panasonic fotoaparat. Performanse su dobre, osim prelaska u mod za gledanje slika ili paljenje aparata direktno u ovaj mod, kada proces traje nešto više, a problem može predstavljati i nezgodan taster-prekidač za prelazak u pregled. ISO performanse aparata su dosta dobre, ali treba znati da automatika aparata ne dozvoljava duže ekspozicije, ukoliko planirate da slikate sa stativa noćne scene (pri nižim ISO vrednostima). Sve do ISO 800 izgleda dobro, a ISO 1600 solidno. Aparat ima i High ISO mod, kada aparat podiže osetljivost senzora, po potrebi, do ISO 6400.
Kvalitet video snimka je dobar, a 1280 x 720 rezolucija zadovoljiće mnoge korisnike. Istina, sve veći broj fotoaparata nudi Full HD rezoluciju, ali je u ovoj klasi uobičajeno da je 720p maksimum. U ostalom, bolje i solidnih 720p, nego loših 1080p. Sve u svemu, Panasonic FS16 je vrlo dobar aparat po povoljnoj ceni, sa velikom listom prednosti i očekivanom listom nedostataka, imajući u vidu klasu uređaja. Prednosti – male dimenzije – kvalitetno kućište – dobar kvalitet fotografija – dobar kvalitet videa – solidne performanse – povoljna cena Nedostaci – slabiji ekran – nezgodan (i sporiji) prelazak u pregled fotografija – automatika aparata ima par ograničenja – “jeftini” tasteri – slabija svetlosna moć objektiva i njegov raspon
Panasonic FS16 - do dobre slike bez velikog troška
Panasonic fotoaparate do sada nismo imali prilike da predstavimo na našem sajtu. Ova marka većinu ljudi neće asocirati na fotoaparat, jer gotovo da nema zaleđe iz filmske ere, ali je Panasonic uspeo da se popne na šesto mesto u raspodeli tržišta digitalnih fotoaparata sa udelom od dobrih 7,6% (što je više čak od Olympus-a ili Fuji-a). Panasonic u svojoj ponudi ima sve klase aparata, osim klasičnih DSLR, mada se i to može promeniti u budućnosti, obzirom da Panasonic već ima liniju aparata sa izmenjivim objektivima (ali bez ogledala). Mi ćemo početi sa osnovnom klasom fotoaparata gde spada model FS16, ali u narednim danima možete očekivati nekoliko ozbiljnih Panasonic aparata...