Sony Cybershot T20
T20 novi je predstavnik Sonijeve najmanje klase digitalnih fotoaparata. Sony kao svetski gigant oduvek je sebi dopuštao pomalo ekstravagantniji pristup tržištu ditalnih fotoaparata, što je dozvoljavalo povremene izlete u vode u koje se drugi nisu usuđivali da uplove. Sony nikada nije imao loše aparate, naprotiv, oni neke stvari pokušavali samo da bi bili drugačiji, a mora se priznati, to je na neki način i zaštitni znak Sonija, jer poslednjih godina ova japanska kompanija prosto boluje od toga da se ističe i bude drugačija od drugih.
Sam koncept T20-ice nije nov i prvi put je viđen na prvom T modelu sa oznakom “1”. Umesto po dužnini, kompleks sočiva postavljen je uspravno, čime se omogućava minimalna debljina aparata, bez gubljenja mogućnosti da objektiv ima promenljivu žižnu daljinu (optički zum). T serija sama po sebi najviše se oslanja na svoj izgled, male dimenzije i veliki i kvalitetan ekran. To je od starta bio recept u konstrukciji T serije i do danas se nije promenio. Bilo je manjih izmena u dizajnu i menjani su ekrani, dok su najveće promene viđene u samom softveru i kvalitetu (i veličini fotografija). Pogledajmo šta novi T Sony donosi sa sobom.
Specifikacija
Sony T20
megapiksela
8.1
merenje svetla
Centre-weighted average, Multi, Spot
rezolucije
3264 x 2448, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 640 x 480, 1920 x 1080, 3264 x 2176
modovi blica
Auto, Forced Flash, Slow Syncro, No Flash
raw
ne
domet blica
0.1-3.0m (w), 0.25-2.5m (t)
veličina senzora
1/2.5″
prioritet blende
ne
tip senzora
CCD
prioritet zatvarača
ne
objektiv
6.33-19 mm
manual
ne
objektiv – ekvivalentno 35mm
38-114 mm
podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja
ne
najveći otvor blende
f/3.5 – 4.3
video klipovi (sa tonom)
640 x 480 30 fps, 640 x 480 16.6 fps, 320 x 240 8.3 fps
optički zum
3x
samookidač
2, 10 sec
digitalni zum
6x
tip memorije
Memory Stick Duo
autofokus
TTL Autofocus
količina memorije uz aparat
31 MB – interna
af lampa
da
tražilo
ne
ručni fokus
ne
ekran
2.5″, 230.000
raspon fokusa
?
live histogram
da
makro
1 mm – beskonačno (w), 20 cm – beskonačno (t)
playback histogram
da
supermakro
ne
konekcija sa računarom
USB 2.0
kompenzacije ekspozicije
+/- 2 EV u koracima od 1/3
baterija
LiIon 960 mAh
iso osetljivost
Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
trajanje baterija
380 fotografija ili 190 minuta pregleda (po CIPA standardu sa uključenim ekranom)
brzina zatvarača
1 – 1/1000s
težina
127 g (bez baterije i kartice)
balans belog
Auto, Daylight, Cloudy, Fluorescent1, Fluorescent2, Fluorescent3, Incandescent, Flash
dimenzije
89.7 x 55.7 x 22.8 mm
Pakovanje
– Sony T20
– punjiva baterija
– punjač za bateriju
– multi kabal (USB i AV)
– traka za nošenje
– CD sa drajverima i softverom
Dodatna oprema
HD kablovi
Podvodno kućište
Širokougaoni konverter
Originalna torbica za T20
Ogromna lista dodatne opreme može da se vidi na ovoj adresi.
Spoljašnjost
T20 je u potpunosti urađen od plastike, ali ne očekujte da će se Sony igrati sa kvalitetom izrade ovog modela. Setimo se da se ovaj fotoaparat nalazi u klasi kod koje su kupci prilično osetljivi na bilo koju estetsku ili fizičku manu. Kvalitet materijala je vrhunski, a završna obrada je mikroskopski precizna. Aparat deluje čvrsto i kompaktno i, naravno, veoma postojano. T20 dolazi u četiri boje crna, bela, roze i sivo-srebrna. Mi smo T20 dobili u beloj izvedbi i možemo reći da nam se izuzetno dopada – pravo osveženje posle stotine srebrnih fotoaparata.
Ovaj fotoaparat poseduje objektiv koji malo uži nego što bi želeli. Počinje, ekv. 35-mm formatu, od 38 mm, a obzirom da ima 3x optički zum, “završava” se na 114 mm. Istina, T20 na listi dodatne opreme ima širokougaoni konverter, ali ne očekujte da je njegova cena uopšte povoljna. Svetlosna moć je na širokom delu objektiva ispod proseka, tok je na kraju raspona objektiva iznad proseka. Kao što je u uvodu naglašeno, objektiv se ne izvlači ili uvlači, već je konstantno u telu aparata, dok je zaštita prednjeg sočiva izvedena u obliku velikog plastičnog slajdera koji se prevlači preko objektiva i blica.
Blic je integrisan u kućište i možemo reći da smo zadovoljni sa njegovim performansama. Istina blic na papiru, a ni u praksi nema neke vanserijske performanse, ali činjenica da su performanse blica uglavnom ekvivalentne veličini fotoaparata. Kada ste probali mnogo digitalaca i kada držite ovako mali aparat u ruci, očekujete mogućnosti blica za nijansu slabije. Međutim, T20 nudi jačinu blica sa “broj većih” aparata što je za pohvalu.
Sa prednje strane još se može videti AF lampa koja potpomaže AF sistemu u mračnim uslovima, a ujedno služi i kao lampa samookidača.
Leva strana aparata je potpuno prazna, dok se, manje-više atipično, sa desne strane nalaze vratanca solidnog kvaliteta, iza kojih se nalazi mesto za smeštanje baterije kapaciteta 980 mAh i Memory Stick Duo (Pro). Po CIPA standardu, baterija izdržava 190 snimaka ili 380 minuta pregleda što je iznad prosečan, ali ne i senzacionalan podatak. Memorija koja dolazi uz aparat je u vidu 31 MB integrisane memorije, a savet je pre ili kasnije kupiti neku veću memorijsku, pošto 8 megapiksela veoma brzo popuni internih 31 megabajt.
Sa donje strane nalazi se univerzalan konektor, na koji se povezuje univerzalan kabal, koji poseduje USB i AV konektore, a kako smo videli ranije u testu, moguće je dokupiti kabal sa HD konvektorima. Navoj za stativ je metalan i na neki način se ovde prelama stav o samoj konstrukciji aparata. 90% aparata, istini za volju, nikada neće ni biti postavljeno na stativ, ali ako se proizvođač odlučio da potroši dolar više i stavi metalan navoj za stativ, to vam govori da je neko tamo ozbiljno brinuo o izradi i kvalitetu fotoaparata i baš zato uvek pozdravljamo ovaj potez, jer govori mnogo više o samom navoju za stativ, koji je za mnoge nebitan na fotoaparatu.
Sa gornje strane aparata vidi se taster za uključivanje i isključivanje aparata, okidač, zvučnik, mikrofon i taster za ulazak u pregled fotografija.
Funkcija tastera:
1
Taster za kontra-zumiranje (umanjivanje žižne daljine). Prilikom pregleda fotografisanja ovim tasterom se dolazi prikaza više umanjenih fotografija odjednom na ekranu.
2
Taster za zumiranje (povećanje žižne daljine). Prilikom pregleda, taster služi za uvećanje pregleda snimljenih fotografija.
3
Taster za ulazak i izlazak iz menija.
4
Taster za potvrđivanje opcija u menijima.
5
Uključivanje makro moda.
6
Podešavanje nivo informacija na ekranu.
7
Biranje moda blica.
8
Uključivanje samookidača.
9
Taster sa najčešćim opcijama i podešavanjima.
Sa zadnje strane fotoaparata nije se našlo mesta za optičko tražilo, što je postalo praksa, čak i u većim klasama fotoaparata, kod kojih prisustvo optičkog tražilo donekle logično (mada, vremena se menjaju). To znači da će ekran biti jedini “pogled” u svet. To neće biti problem, jer T20 poseduje fantastičan ekran, dijagonale 2.5 inča i rezolucije od visokih 230.000 tačaka. Po svakom pitanju ovaj ekran je sjajan: reprodukcija boja, ugao gledanja, oštrina, posvetljavanje u mračnim uslovima. Jedinu malu zamerku možemo da uputimo borbu ekrana protiv odsjaja – nije loša, ali može bolje.
fotografisanje
pregled
Podešavanja i opcije
– image size
– rec mode
– color mode
– ISO
– EV
– Metering Mode
– Focus
– White Balance
– Flash level
– Red Eye Reduction
– SteadyShot
– Setup
– AF Illuminator
– Grid Line
– AF Mode
– Digital Zoom
– Auto Orientation
– Auto Review
– Delete
– Slide Show
– Retouch
– Protect
– DPOF
– Print images
– Rotate images
– Shooting
– View Images
– Printing, Other
– Manage Memory
– Settings
T20 u praksi
Sa svojim oblikom nalik špilu karata, T20 očigledno ne pruža u udobno ležanje u ruci i neku posebnu ergonomiju tokom korišćenja. To se ne može nazvati kao propust, jer je ovo slučaj na koji se, u većoj ili manjoj meri, nailazi kod svih fotoaparata ove klase. T20 dobre strane svog oblika iskazuje u trenucima kada se ne koristi, jer se kao saliven smešta u bilo koji džep, a taj utisak dopunjuju mala masa i dimenzije.
Po performansama, Sony DSC-T20 je ispunio očekivanja, jer se nalazi u klasi “ispod 2 sekunde”, što se očekuje od najboljih malih džepnih aparata u klasi. Po svim pitanjima T20 je izuzetno brz, kao što se iz tabele može videti.
operacija
T20
uključivanje aparata u mod za fotografisanje
1.5
uključivanje aparata u mod za pregled
1.5
isključivanje aparaza iz moda za fotografisanje
1.3
isključivanje aparata iz moda za pregled
0.2
prelazak iz moda za fotografisanje na pregled
0.6
prelazak iz pregleda na mod za fotografisanje
1.1
od isključenog aparata do snimljene fotografije
2.8
Ono što posebno želimo da istaknemo jeste dizajn menija ovog fotoaparata. Možda zvuči kao nebitna stavka, ali verujte nam na reč da je izgled softvera T20-ice ono što je na nas ostavilo možda najveći utisak. Kada probate stotine aparata koji svi imaju manje više iste menije, shvatite zbog čega je T20 tako upečatljiv. Meniji su odlični, kako po pitanu izgleda, tako i po pitanu preglednosti i logičnosti postavljenih opcija. Zasniva se na principu ukrštanja, koji je viđen prvo na portable PlayStationu (PSP), a potom i na trećoj generaciji najbolje i najprodavanije igračke konzole (PS3).
T20 ima zaista sjajne mogućnosti autofokusa. Ne treba očekivati mogućnosti SLR aparata i skupih objektiva, naravno, ali za jedan aparat ove klase, cene i namene, “dvadesetica” ima AF mogućnosti za svaku pohvalu, kao što smo na kraju krajeva navikli od Sonija.
Kao što se već od današnjih aparata i očekuje, tu su još neke sitnice i “sitnice”, koje su neophodne kako bi aparati bili konkurentni, pogotovo u ovako zakrčenoj klasi fotoaparata. T20 ima automatsku detekciju lica, opcija kojom se proizvođači danas isuviše hvale, iako je ne smatramo toliko bitnom na objektivima ovako male realne žižne daljine. Bitnija opcija koju nalazimo na (n)ovom Soniju jeste “StedyShot”, koja je neka vrsta stabilizacije, koja pomaže održavanju oštrih fotografija (koliko je to moguće) u situacijama kada se brzina zatvarača spusti ispod nivoa koji prosečna ljudska ruka može da “izdrži”.
Fotografije
Sve fotografije su snimljene u najvećoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji, pri ISO 80, osim ako drugačije nije naglašeno. Veličina fajlova je od 2.1 do 2.9 megabajta.
Što se kvaliteta fotografija tiče, T20 pomalo posustaje. Ne želimo da budemo pogrešno shvaćeni, ali ovaj aparat sa malim senzorom i još manjim objektivom teško da može da isprati odličan dizajn, kvalitet, brzinu, softver. Reprodukcija boja je prosečna, ponekad se čini da su boje pomalo isprane, ponekad se čini da su prenaglašene. Problemi malog objektiva su vidljivi, najviše zamućenje po ćoškovima, a vidljiva je i aberacija, doduše u izuzetno malom obliku. Količina detalja je na solidnom nivou, mada je taj nivo umanjen manjom dozom oštrenja tokom procesiranja. Šuma ima malo više na nižim ISO osetljivostima, ali mora se priznati da se T20 solidno pokazao na visokim ISO osetljivostima. Iako priča o kvalitetu fotografija T20-ice nije ni blizu hvalospevu, ne želimo da budemo pogrešno shvaćeni. Ovaj fotoaparat ima fotografije onoliko koliko njegov hardver to omogućava, a kvalitet tih fotografija nije ispod nivoa klase, niti je razlog da se “dvadesetica” ignoriše, jer je istina da za SLR aparate ima loš kvalitet fotografija, ali za ono za šta je ovaj aparat namenjen (porodično-turistička namena), T20 ima odlične fotke.
Utisci
Sony T20 nam se dopao na prvi pogled, sviđao nam se tokom testiranja i sa najpozitivnijim utiscima smo ga vratili ljudima koji su nam ga ljubazno pozajmili. Sony je, iako možda to ne zvuči, velesila i kada je reč o digitalnim fotoaparatima. Tokom proteklih godina izdavali su fotoaparate koji su bili pun pogodak – dobro odmereni i odlično prihvaćeni od kupaca.
Novi T20 prati siguran i utaban Sonijev put, ali donosi i ponešto novo. Najviše nam se sigurno dopao izgled menija. Ponavljamo, možda to zvuči kao nebitna stavka, ali moraćete da nam verujete na reč da su pregledni, lepi i dobro raspoređeni meniji prilično bitna i korisna stavka jednog fotoaparata. Uz lep dizajn, male dimenzije i masu, i dobre performanse, T20 je ispunio gotovo sve bitne uslove da postane dobar “džepni” aparat. Uz iole dobar kvalitet fotografija, celokupan proizvod je zaokružen.
T20 iako bi možda neko pomislio, nema odličan kvalitet fotografija, ali to nije moguće očekivati od aparata ove klase i dimenzija. Bitnije od toga jeste znati da nije strašno ako T20 nema previše dobre fotografija (naravno, uvek je dobrodošlo), jer se ovakav aparat ne kupuje zbog super bistrih fotografija sa prirodnim bojama, T20 treba kupiti zbog performansi, dizajna i nekog posebnog šarma, koji je izgleda karakterističan samo za Sony. To je ujedno i naš savet – leto je (pred nama), nema boljeg trenutka nego sada da ubedite sebe da vam treba jedna ovakva super igračka… savetujemo u beloj boji :).
Za
– odličan dizajn (pogotovo u beloj boji), mala masa i dimenzije
– kvalitetna i detaljna izrada
– jako dobar ekran
– pregledni i lepi meniji
– veoma dobre performanse
– solidan kvalitet fotografija za ovu klasu, ali…
Protiv
– … viđali smo i bolje slike u ovoj klasi aparata
– slabija ergonomija
– koja napredna opcija ne bi škodila
Aparat za potrebe testa ustupio Sony.