Nebojša Todorović
Cena: 50.841 RSD (Svakom čitaocu koji se pozove na članak na Benchmark.rs Beosport poklanja 5% popusta na kupovinu Suunto Ambit 3 Peak sata.)
Suunto Ambit3 model je naslednik popularnog Ambit2 koji mnogi sportisti preferiraju kada su u pitanju uređaji ove vrste. Razlog za to je činjenica da je kvalitet izrade vrhunski i da je Ambit2 bio neuništiv, pouzdan, ali i mahom kompatibilan sa velikim brojem uređaja, odnosno dodatnih senzora zbog toga što se oslanjao na ANT+ vezu. Sa novom generacijom Ambita, Suunto se odlučio na BlueTooth kao noviju i moderniju tehnologiju. Nažalost, dok je sa jedne strane to prednost, svi oni koji koriste Ambit2 ili satove sa ANT+ podrškom mogu da zaborave na sve svoje dodatke (senzori za trčanje, biciklizam, treking itd.).
Dakle, sa Ambit3 serijom proizvoda, Suunto okreće novi list, ali se nameću dva osnovna zaključka. Zbog sličnosti na polju mogućnosti vlasnici Ambit2 modela slobodno mogu da sačekaju pre nego što se odluče na nadogradnju, posebno u slučaju da imaju ANT+ senzore i dodatke. Sa druge strane, ukoliko sada kupujete prvi model, bolje se usmerite na BlueTooth modele, jer su sve šanse da će biti bolji izbor na duže staze.
Kako je reč o HR verziji, koja dolazi sa BlueTooth senzorom za puls Ambit3 Peak u kombinaciji sa GPS-om može da prikaže većinu neophodnih podataka za sve sportove
Prvo što se primeti, jeste da je Ambit3 Peak HR koji je nama stigao na test prilično robustan sat. Upotrebljeni su izuzetno kvalitetni materijali. Suunto se odlučio na imbus šrafove nešto većih dimenzija, tako da uz dosta metalnih, odnosno čeličnih, delova na kućištu i Ambit3 deluje otporno na sve uslove. To potvrđuje i činjenica da je upotrebljeno mineralno staklo za našu verziju, a postoji i još otpornija varijanta sa safirnim staklom mada smatramo da nema potrebe za dodatnim ulaganjem.
Gumena narukvica je tipična za sportske satove, a sistem kopčanja je krajnje uobičajen. Interesantno je da i pored toga što ima poveće kućište, Ambit3 smešta GPS jedinicu u odvojeni deo kućišta koje štrči. Sreća je da je smešteno tako da prati liniju narukvice, ali i dalje je čudno s obzirom na to da većina modernih satova uveliko uspeva da upakuje kompletan GPS u primetno manjem formatu.
Što se tiče mogućnosti, Suunto Ambit3 Peak je najopremljeniji od svih u svojoj generaciji (Sport i Run). Izdvaja se po tome što ima najsnažniju bateriju koja obezbeđuje 30 dana kada radi kao sat i do 30 časova u GPS modu što je gotovo dvostruko više od druga dva modela. Pritom, ovaj model je otporan na dubinu vode do 100 metara i povrh svega daje vam informacije o vremenskim prilikama.
Zbog činjenice da se oslanja na BlueTooth konekciju, ovaj sat ima mogućnost povezivanja sa iOS telefonima, a od skoro je dobio i Android podršku. Ipak, imali smo manjih problema sa uparivanjem putem Android uređaja, tako da je možda potrebno još malo “poliranja” softvera kada je reč o Android platformi. Putem aplikacije na pametnim telefonima možete da pristupite podešavanjima, ali i da preuzimate podatke o treniranju i svim parametrima koje je sat zapisao. Povrh svega, Ambit3 Peak prikazuje notifikacije vezano za poruke, pozive, mejlove itd.
Sam sat poseduje monohromatski displej solidne rezolucije na kojoj smešta sve potrebne informacije. Pored tipičnih prikaza kao što su sat, datum, štoperica i sl. tu su i kompas, barometar, prikaz nadmorske visine, temperature i još mnogo toga. Samo nabrajanje svih funkcija bi bilo previše, pa je najbolje da se uputite na zvaničnu stranicu kako biste proverili da Ambit3 poseduje ono što vam je potrebno.
Ukoliko sada kupujete prvi model, bolje se usmerite na BlueTooth modele, jer su sve šanse da će predstavljati bolji izbor na duže staze
Kako je reč o HR verziji, koja dolazi sa BlueTooth senzorom za puls Ambit3 Peak u kombinaciji sa GPS-om može da prikaže većinu neophodnih podataka za sve sportove. Prilikom pokretanja treninga, dobićete informacije o pređenoj distanci, brzini kojom ste se kretali, broju kalorija, razlici u nadmorskoj visini itd. Naravno, ukoliko odaberete konkretnu aktivnost (npr. hodanje, trčanje, plivanje…) dobićete informacije koje će biti preciznije i jasno vezane za datu aktivnost.Nakon instalacije softvera koji smo preuzeli sa zvanične stranice, potrebno je da se povežete na Movescount web aplikaciju i registrujete svoj nalog koji će vam služiti da pratite napredak i snimate sve podatke vezano za treninge, šetnje i ostale aktivnosti.
Nakon toga sledi pravljenje profila, unošenje podataka vezano za vaše karakteristike (nivo aktivnosti, težina, visina, godište, puls u mirovanju, maksimalan puls…) na osnovu čega ćete kasnije dobiti predložene tipove treninga u zavisnosti od toga šta želite i da postignete.
Web aplikacija je prepuna mogućnosti koje se ne tiču striktno treninga. To su integracija sa servisima kao što su Twitter, Flickr, YouTube, ali i Strava, Training Peaks i Preva. Dopada nam se sekcija sa izazovima koje postavljaju drugi korisnici Movescounta, kao i mogućnost objavljivanja svojih aktivnosti i pregled tuđih, jer zaista ima interesantnih dešavanja koja treba videti ukoliko vam se dopada ovakav “social fitness” pristup.
Kutija u kojoj uređaj stiže nije velika, ali uspeva da bude veoma informativna i da vas u isto vreme ubedi da je reč o kvalitetnom proizvodu.
Pored samog sata u pakovanju sa Ambit3 Peak HR stiže kompletna oprema, jer je sufiks nastao od “Heart Rate” skrećenice. To znači da se dobija Suunto Smart Sensor koji koristi BlueTooth vezu. Sam kaiš je udoban, mada bi možda mogao da bude malo širi. Sam senzor je manji nego ikada i možete da vidite da je znatno manji od onog koji ide uz Polar RC3 GPS koji potpisnik ovih redova koristi za sopstvene potrebe.
Tu je i USB kabl za vezu sa PC-em. Nažalost konektor je specifičan i ukoliko ga oštetite, moraćete da ga zamenite originalnom. Dobra vest je da deluje robusno kao i sam sat, tako da ćete za to morati baš da se potrudite. On funkcioniše kao štipaljka sa četiri pina i ovaj sistem se koristi ne tako retko, ali nam se više dopada implementacija klasičnog microUSB konektora kao što koristi Polar RC3 GPS.
Suunto Ambit3 Peak nam je ostavio dva različita utiska tokom korišćenja. Pre svega, spektar mogućnosti je impresivan. Veliki broj informacija koje su dostupne i mere se u svakom momentu uz odličan propratni softver sa predefinisanim i prilagođenim programima za trening zaista će svakog sportistu učiniti zadovoljnim. Posebno uz opciju povezivanja sa telefonom koja dodatno olakšava korišćenje u određenim situacijama. Sa druge strane tu je pomalo neintuitivni interfejs koji u kombinaciji sa tvrdim tasterima čini korišćenje opcija na samom satu pomalo zamarajućim. Žao nam je što to moramo da kažemo, jer su sve opcije tu samo interfejs i kontrole umeju da budu frustrirajuće. Verujemo da sa vremenom i konstantnim korišćenjem taj nedostatak postaje irelevantan, ali moramo da ga pomenemo svakako.
Takođe, pomogla bi i potvrda odabira u menijima sa vibracijom, ali sada već tražimo previše. Pojedinci će se žaliti i na odsustvo ANT+ podrške, ali ovo je naredni korak u evoluciji i prelazak na univerzalnu tehnologiju, tako da verujemo da je bilo samo pitanje vremena kada će Suunto izvršiti ovu tranziciju.
U svim ostalim aspektima reč je o sjajnom sportskom satu sa svim neophodnim dodacima koji ga čine idealnim pratiocem i ličnim trenerom. Istina, cena ne može da se okarakteriše kao povoljna, ali mnogi su spremni da daju i više novca za sat kome je jedini adut estetika. Suunto Ambit3 Peak HR je ipak mnogo više od toga.
Prednosti:– Prikaz i merenje brojnih parametara- Precizan GPS- Kvalitet izrade- BlueTooth konekcija
Nedostaci:– Izostanak ANT+ konekcije- Veza sa PC-em kroz specifičan konektor- Neintuitivan interfejs na satu- Nešto tvrđi tasteri
Cena: 50.841 RSD (Svakom čitaocu koji se pozove na članak na Benchmark.rs Beosport poklanja 5% popusta na kupovinu Suunto Ambit 3 Peak sata.)