Petar Gredelj, Dragoljub Radovanović
XDA Developers – raj za mobile softver entuzijaste i developere
Većina danas poseduje neki od mobilnih uređaja, bilo da je to smartfon, tablet ili laptop, a u određenom broju slučajeva, čak i sva tri. Popularnost ovih uređaja strmoglavo raste iz dana u dan – jednostavno, to je nešto što je danas “in”. Nekada je glavni akcenat bio na desktop računarima i njihovim komponentama, na overklokingu i modovanju sistema; međutim, sa revolucijom pametnih telefona sa ekranima osetljivim na dodir, njihovim većim varijantama koje nazivamo tabletima, i stalnim poboljšanjem laptop uređaja (ko je rekao ultrabook?), fokusiranje na desktop je moramo to reći, u mnogome opalo. Postoji dobar razlog za tako nešto; svi smo mi danas manje ili više zavisni od interneta, bilo da je reč o ličnoj upotrebi kao što je korišćenje društvenih mreža i čitanje raznih foruma, ili poslovnoj upotrebi kao što je baratanje dokumentima i e-mail komunikacija – koja god da je upotreba, internet nam je potreban gde god da se nalazimo.
Srećom po nas, danas možemo da biramo formu uređaja koji nam najviše odgovara za njegovo korišćenje; jer, nama muškarcima (nadamo se da se pripadnice ženskog pola neće naljutiti) stalno su potrebne igračke kojima ćemo se zabavljati. Automobile i stripove smo davno prevazišli, konzolama i kompjuterima smo se pomalo zasitili a igračka koja nam je danas uvek pri ruci, mobilni telefon, omogućiće nam da se zabavimo a da pri tome ne gubimo ništa na kreativnosti. Sajt koji je umnogome zaslužan za naše igre bez granica zove se XDA developers i zbog svega što danas znači mnogima, odlučili smo mu da mu posvetimo pažnju te ga predstavimo onima koji za njega nisu čuli (ako među posetiocima našeg sajta uopšte ima takvih).
Da li vaš telefon izgleda ovako? Teško, ukoliko niste korisnik XDA Developers foruma
No pre nego se odlučite da posetite ovo pravo malo carstvo unapređenja mobilnih telefona, potrebno je da “raskrstite” sami sa sobom: treba li mi sve ovo? O pitanjima vezanim za garanciju ćemo kasnije mada to pitanje uopšte nije nebitno, veće je pitanje želite li sebi još jednu zabavu koja će vas, ukoliko vam se dopadne, naterati da menjate ROM vašeg telefona i nekoliko puta nedeljno, da ne kažemo dnevno – pošto nam se i to dešavalo, da provodite po nekoliko sati svakog dana na ovom mestu nepresušnih ideja. I verujte nam na reč, u ovakav mod zabave upali su mnogi širom sveta, ne biste bili ni prvi ni poslednji…
XDA developers sajt, tačnije rečeno njegov forum – jedan od verovatno najposećenijih foruma na svetu, svoju popularnost počinje naglo da povećava negde 2008. godine. XDA nikada nije bio neko specijalno mesto za ljubitelje telefona sa Symbian operativnim sistemom, još manje za ljubitelje iPhone-a, mada su i oni uredno (bili), pre bismo rekli reda radi zastupljeni. Popularnost XDA foruma raste sa popularnošću Windows Mobile operativnog sistema i telefona baziranih na njemu, da bi potpunu eksploziju doživeo kada se pojavila Android platforma. Symbian sam po sebi nije dozvoljavao previše prostora za kreativnost, na iPhone priču šapu je odavno bacio gospodin Saurik, ali je zato tada popularna Microsoftova Windows Mobile platforma omogućavala do tih trenutaka, neverovatne mogućnosti za kombinatoriku i poboljšanje sistema.
XDA Developers – raj za mobile softver entuzijaste i developere
I članovi redakcije Benchmarka su shodno svojim interesovanjima vremenom postali ljubitelji XDA foruma, koristili novitete spremljene u takozavnim kuhinjama u vidu custom ROM-ova, do te mere da su vlasnici identičnih telefona u čudu, ali sa pravom postavljali pitanja – koji je to telefon, izgleda identično kao moj model ali ima potpuno drugačiji softver. Da, tačno tako – mogućnosti u kojima su uživali korisnici „kuvanih“ ROM-ova bile su višestruko bolje od onih koji su usled nedostatka interesovanja za ovakve igrarije da ih tako nazovemo, ili pak usled straha od gubitka garancije – koristili oficijalni ROM izdat od strane proizvođača, tačnije ono što nazivamo stock ROM. Do pojave Android platforme, glavnu priču godinama su vodili Windows Mobile modeli, prvenstveno potpisani od strane HTC-a koji je bio nesumnjivi lider na tržištu kada je ta platforma u pitanju. Nekrunisani „kralj“ ovog foruma je model HTC HD2: ovaj svojevremeno (pa i danas) izuzetno popularni model pametnog telefona i dan danas važi za telefon koji je prošao „sve i svja“. Od incijalnog WM 6.5 OS-a, ovaj telefon je prilagođen za korišćenje Windows Phone-a 7, pa čak i najnovijeg 7.5 – Mango operativnog sistema. Da ne govorimo o mogućnostima dual boota, pa da vaš telefon danas može „poterati“ i Android platformu, Ubuntu ili MeeGo
HD2 koji smo i mi predstavili na našem sajtu pre nešto više od dve godine, svojevremeno je prvi doneo ono što danas nazivamo Sense UI (user interface), potpuno novi korisnički interfejs, naslednik dotadašnjeg Touch Flo-a: verujte nam na reč, zajednica okupljena oko XDA developers foruma odigrala je izuzetno bitnu ulogu u onome kako Sense UI izgleda danas – jer tako brojni tim „beta testera“ na svetu danas nema niko…
Iako je bezmalo svaki moderni pametni telefon ili tablet uređaj današnjice zastupljen na XDA forumu, popularnost svakog od podforuma koji praktično predstavlja ime modela telefona zavisi naravno od njegove tržišne popularnosti. Tako i nije nikakvo čudo da jemodel poput HTC HD2 obeležio jedno vremensko razdoblje, dok modeli poput Samsung Galaxy S, a naročito S „dvojke“ karakterišu početak nekih novih epoha. Bez obzira koji pametni telefon da posedujete možete biti sigurni da ćete na XDA forumu pronaći napredni ROM koji je po mnogo čemu ispred onoga što vam proizvođači nude; ponavljamo, od populanosti koji su ti telefoni ostvarili na tržištima širom sveta zavisi koliko je interesovanje devlopera da ih dalje unapređuju. Naravno, oni najbolji su najaktivniji upravo u delovima foruma koji generišu najviše interesovanja…
Kako na sve to gledaju proizvođači?
Realno rečeno – blagonaklono, iako to nikada neće izjaviti. Iako je neovlašćeno menjanje softvera telefona od strane proizvođača strogo zabranjeno, iako vam garancija u slučaju kvara kod ovako izmenjenog softvera neće biti priznata – i dalje se „ceo svet“ sa ovim promenama igra do iznemoglosti. Ponavljamo, ukoliko krenete da se bavite unapređenjima vašeg telefona na ovaj način, uživanje je zagarantovano – ali, sve to radite na sopstvenu odgovornost!!! Niko vas na ovakve poteze ne primorava ali jednom li zagrizete jabuku, teško da ćete se ikada vratiti na stock ROM. To znači da je zvanično, ova tema od strane proizvođača kompletan tabu. U biti, stvarnost je bitno drugačija…
Jer…ko bi mogao da odbije višemilionsku bazu besplatnih beta testera? Niko, naravno… Može li tolika baza korisnika primetiti više nedostataka od razvojnih timova softverskih inženjera? Može, svakako…jer to su korisnici koji idu do krajnjih granica ispitivanja funkcionalnosti, korisnici koji primećuju i najmanji softverski problem, bilo da je u pitanju nekompatibilnost ili disfunkcionalnost određenih rešenja. A može li proizvođač zvanično preporučiti milionima ljudi da sami menjaju softver na specifičn način? Ne može. A može li im zaobilaznim putem to omogućiti? Može, itekako…
Nema telefona ili tableta koji nije podržan
Prisetićemo se vremena WM6 platforme…korisnici XDA foruma su mesecima pre zvaničnog predstavljanja Windows Mobile 6.5 platforme drugopomenuti OS bez problema koristli na svojim telefonima. Na svakih par dana dešavalo se da procuri novi build ovog OS-a, njegova takozvana leaked verzija – koju su brojni developeri unapređivali do iznemoglosti, ubrzavali, radili na potrošnji i ostalim funkcionalnim detaljima. Isto to važi i za unapređenje pomenutog HTC Sense korisničkog interfejsa…odakle tim developerima najnovije verzije softvera na raspolaganju? Naravno, iako to niko neće reći, dobijali su ih direktno od strane proizvođača! Ti isti proizvođači su višemilionskoj armiji korisnika na raspolaganje redovno stavljali najnovije verzije svojih rešenja – a kao povratnu informaciju dobijali su ažurne izveštaje: da li i šta radi kako treba, šta treba ispraviti, koja se promena korisnicima dopada a koja ne, i tako redom. Postoji li idealnija situacija na svetu od ovakve? Zamislite da proizvođač automobila krene sa prodajom novog modela koji već za mesec dana može u tren oka da ispravi zahvaljujući brojnim savetima korisnika. Da, proizvođači mobilnih telefona itekako prate šta se dešava na XDA developers forumu, nećemo sa sigurnošću reći da, tačno je, ali reći ćemo – da, vrlo je izvesno da sa brojnim developerima vrlo intenzivno sarađuju. Neki od njih danas su i deo razvojnih timova pojedinih proizvođača, a vrlo je verovatno da iza nickname-ova nekih od njih stoje i sami inženjeri koji već rade u softverskim istražiačkim timova proizvođača. Internet je čudo, nema šta…
Pre nego što pređemo na aktuelni trenutak XDA foruma, želimo još jednom da istaknemo jasno upozorenje da sve softverske modifikacije kojima želite da se pozabavite – mogu uticati na ostvarenje garancije u slučaju kvara, te da sve činite na sopstvenu odgovornost. Iskustva članova redakcije nakon flešovanja stotina Custom ROM-ova su izuzetna: nikada nismo imali nikakve probleme prouzrokovane njihovom instalacijom, čak štaviše, uživali smo u njihovim blagodetima mesecima pre standardnih korisnika, i sami bili deo razvoja neke nove priče. Nekako se vraćamo deceniju unazad…tada smo prvi od medija u Srbiji javno srušili tabu o (ne)dozvoljenom overklokingu računara, a nadamo se da ćemo i danas nekoga ohrabriti da i u ovakvim čarima uživa, pa i da postane nešto više od korisnika ukoliko za to poseduje adekvatno znanje. Ono što ćemo vas posebno upozoriti: čitajte, čitajte, čitajte. Ništa ne radite dok svaki korak dobro ne savladate
Aktuelni trenutak XDA Developers foruma
Glavni akcenat u ovom trenutku ćemo staviti na Android mobilne uređaje, oko kojih je XDA Developers sajt najvećim delom danas i baziran. Uzmimo danas vaš prosečni Android uređaj, nebitno da li je reč o smartfonu ili tabletu. Složićete se sa nama da je jačina njihovog hardvera i više nego adekvatna (u zavisnosti od cenovne kategorije naravno), ali često nismo potpuno zadovoljni njihovim softverskim delom. Problem u najvećem broju slučajeva leži u proizvođaču koji prilagođava verziju Android operativnog sistema svom modelu smartfona ili tableta. Jedan deo problema leži u tome da se smartfon ili tablet nepotrebno opterećuje dodatnom modifikacijom korisničkog interfejsa i ubacivanjem zahtevnih grafičkih animacija, koje često nisu dovoljno optimizovane i utiču na performanse telefona. Ovo proizvođači praktikuju kako bi se dodatno istakli na tržištu i imali nešto “svoje”, neki zaštitni znak brenda, tako da im prosto stavljanje Androida kakvog je Google zamislio nije dovoljno. Pored animacija, ubacuju se i razne nepotrebne aplikacije, popularno nazvane bloatware . Lepe animacije i izmenjen korisnički interfejs koji proizvođači praktikuju mogu biti privlačne nekome, ali ne po cenu performansi telefona, tako da neko voli da mu telefon ipak radi brže i tečnije.
Android 4.0 ICS privlači punu pažnju korisnika
Drugi deo problema koji se tiče proizvođača, odnosi se na ažurnost izbacivanja novih verzija Android operativnog sistema za svoje modele telefona ili tableta. Uzmimo konkretan primer. Kao što verovatno znate, Google je izbacio svoju najnoviju verziju operativnog sistema pod imenom Ice Cream Sandwich. Uprkos tome što je ICS predstavljen izbacivanjem Google-ovog Galaxy Nexus modela još u novembru 2011-e godine, on i dan danas ostaje jedini model smartfona koji ga zvanično poseduje. Drugi prozvođači već dosta kasne sa nuđenjem nadogradnje ICS-a na svoje modele, a da situacija bude još gora, neki će morati da čekaju još par meseci da bi videli najnoviji Android operativni sistem na svom telefonu, dok ga drugi uopšte neće ni videti na svojim modelima. Razlog tome, kako proizvođači kažu za neke svoje ne tako stare modele, je da “nemaju dovoljno jak hardver” (što nije baš tačno) za njegovo nesmetano pokretanje. Za one modele koji će ipak dobiti ICS, jedan od nekoliko razloga zašto se toliko čeka na njegovu nadogradnju, je upravo ona nepotrebna modifikacija korisničkog interfejsa i testiranje verzije ICS-a za taj model, kako ona ne bi pravila probleme u radu.
Oba dela pomenutih problema su na našu sreću delimično ili potpuno rešivi, a tu sajt XDA Developers, tačnije njegovi članovi-developeri, stupaju u akciju. Kao što smo pomenuli, ovo je jedna ogromna zajednica sa preko četiri miliona članova, na kojoj se okuplja veliki broj developera, koji svakim danom čine naše smartfone i tablete boljim uređajima. Odlična stvar je što oni često ne traže ništa zauzvrat, ili u nekim slučajevima opcionu donaciju, iako troše veliku dozu svog dragocenog vremena u razvijanju softvera za razne modele uređaja. O čemu se tu zapravo radi i na koji način oni uspevaju da poboljšaju naše uređaje? Surfovanjem internetom, verovatno ste nabasali na izraz Custom ROM . Šta je to zapravo Custom ROM i od kakve je on koristi vama? Izraz ROM se zapravo odnosi na firmware koji uređaj poseduje, tačnije na njegov operativni sistem, koji je ključan za korišćenje uređaja.
Stock ROM, custom ROM, cooked ROM…
Vaš Android uređaj po kupovini dolazi sa takozvanim Stock ROM-om , onakvim kakvim ga je proizvođač zamislio i realizovao. Kako bi se napravio Custom ROM , developer mora da poseduje poprilično znanje u ovoj oblasti programiranja, kako bi modifikovao i unapredio Stock ROM određenog uređaja, ili modifikovao neki drugi odgovarajući ROM, kako bi isti bio kompatibilan sa određenim modelom. Razlozi modifikacije su brojni, a uključuju izbacivanje nepotrebnih modifikacija korisničkog interfejsa, izbacivanje bloatware-a , optimizovanje brzine rada telefona, ubacivanje novih opcija i novih raznih korisnih modifikacija, itd. Jako bitna potreba za Custom ROM-om je i ubacivanje neoficijalne novije verzije Android operativnog sistema. Recimo, na primer da posedujete neki stariji model uređaja, koji neće više dobijati zvaničnu nadogradnju softvera. Jedino rešenje za novom verzijom Androida na vašem starom uređaju u tom slučaju je ubacivanje Custom ROM-a, koji su developeri na XDA forumu napravili za vaš model.
Odin je alatka za flešovanje ROM-a
Još jedan razlog zašto je Custom ROM odlična stvar, je često dostupnost nove verzije Android operativnog sistema, pre nego što se ona zvanično pojavi za vaš uređaj (ili se ne pojavi uopšte). Ovakva verzija Custom ROM-a se naziva port , koji obično nastaje tako što se dobije pristup izvornom kodu Android verzije, a na developerima ostaje posao da je prilagode određenom modelu. U većini slučajeva, ovakvi portovi vremenom dobiju skoro pa potpunu funkcionalnost, što znači da ih možete koristiti za svakodnevnu upotrebu telefona. Savršen primer veoma uspešnog porta se može pronaći kod modela Samsung Galaxy S. Samsung je najavio da njegov najprodavaniji model smartfona neće dobiti nadogradnju na ICS, upravo zbog toga što “nema dovoljno jak hardver”, ali činjenica da su developeri uspeli da naprave neoficijalni ICS port za njega koji radi savršeno, opovrgava takvu tvrdnju. Glavni razlog koji je mogao da bude prepreka pojavljivanja ICS na SGS modelu, bi verovatno bio njegov “nepotrebni” TouchWiz korisnički interfejs, koji Samsung nije bio spreman da žrtvuje.
Dolaskom na XDA Developers forum zatećićete ogroman broj podsekcija za razne modele Android uređaja, od proizvođača kao što su Samsung, HTC, LG, Sony Ericcson, Motorola i mnogi drugi. Prisutne su sekcije i za Windows Phone, Windows Mobile, Bada, WebOS, pa čak i sekcija za iOS, tačnije za iPhone modele, a postoji i opšta Android Hacking sekcija i generalna diskusija o forumu. Kao što znate, Android je Open Source platforma, što znači da je otvorena za modifikacije, tako da se Google i proizvođači koji koriste Android na svojim uređajima, neće buniti što on biva modifikovan, štaviše, ovakav potez se i ohrabruje od strane proizvođača. Podsekcije foruma sadrže veći broj kategorija, koje uključuju generalnu diskusiju o modelu, pitanja i odgovore, diskusiju o dodatnoj opremi za model, razvoj i modifikaciju Android softvera, i razvoj tema i aplikacija. Dakle, ovaj forum ima mnogo širu priču od prostog pružanja Custom ROM-ova od strane developera. Članovi XDA Developers foruma rade zajedno na rešavanju problema koji određeni član poseduje, odgovaraju jedni drugima na pitanja vezana za određen model, ispunjavaju zahteve drugih korisnika, i mnogo više. Ova zajednica je stvarno odlična, i ako ste mobile softver entuzijasta, volite da uvek izvlačite najviše iz svog mobilnog uređaja i volite da “petljate” ili diskutujete oko Androida ili drugih pomenutih platforma, onda će XDA Developers zaista biti raj za vas, kao što smo istakli u naslovu.
Koji su to poznatiji developeri na sajtu XDA Developers? Pre svega, najpoznatiji developer u Android svetu je Steve Kondik, takođe poznat kao Cyanogen i njegov ceo CyanogenMod tim. CyanogenMod Custom ROM-ovi danas postoje za preko 60 Android uređaja, što je stvarno odlična podrška, često mnogo bolja od one koje nudi sam proizvođač telefona. Pomenuli bi smo i developere kao što su Adam Green, poznatiji kao Oxygen, Joël Staub, poznatiji kao Darky, Nathan Russell (tvorac popularnog VillainROM-a), FXP (Free Xperia Project), Onecosmic (Team ICSSGS), DocRambone (ROM Kitchen), mike1986 (Android Revolution HD), alterbridge86 (Overcome rom), doixanh (GingerDX), task650 (Galaxy Task) i na kraju Vertumus, modder iz Beograda (korisnik Caesar na našem Benchmark forumu), čije su teme za Samsung Galaxy S2 jedne od najkorišćenijih na XDA forumu, i mnogi drugi developeri…
“Ubacivanje” Custom ROM-a
Kako je moguće ubaciti Custom ROM u vaš telefon? Proces ubacivanja Rom-a u telefon se popularno naziva flešovanje , a obično developeri na XDA forumu ostavljaju detaljno uputstvo kako flešovati njihov ROM. Flešovanje se obično vrši na dva načina, jedan je preko programa na računaru pod imenom Odin (kako kažu, aplikacija koja je “slučajno” procurela iz softverskog odelenja velikog proizvođača), a drugi način je flešovanje direktno iz Recovery režima telefona. Kako biste flešovali ROM, potrebno ga je prebaciti na memoriju telefona, a zatim ga instalirati iz modifikovanog Recovery režima telefona, pod imenom ClockWorkMod ili popularnije CWM.
ClockWorkMod
Da bi ste instalirali ovaj Recovery, potrebno je Root-ovati telefon. Šta je Root-ovanje telefona? Root-ovanje je proces dobijanja administrativnih privilegija, kako bi se dobile dozvole za manipulaciju nad Android operativnim sistemom. Moramo skrenuti pažnju da se procesom rootovanja kod određenih modela Android uređaja, gubi garancija , dok je kod drugih, taj proces potpuno reversibilan , tako da pre nego što se odlučite na potez rootovanja i ubacivanja Custom ROM-a, možete potražiti savet na našem forumu .
Šta se još zanimljivo može pronaći na XDA Developers forumu osim Custom ROM-ova? Mnogo toga zapravo. XDA Developers je najpotpuniji sajt za diskusiju o svim modelima mobilnih uređaja (smartfona i tableta) koji često ima preko trideset hiljada korisnika konektovanih u svako doba dana i noći, gde se vrše diskusije o glasinama za predstojeće modele, ukratko sva bitnija dešavanja koja su usko vezana za mobilne uređaje.
Još neke od stvari koje možete pronaći na ovom sajtu i koje vam mogu biti jako korisne, su razne modifikacije korisničkog interfejsa i dodavanje korisnih opcija, koje nedostaju telefonu. Postoji ogroman broj modifikacija Framework-a i SystemUI-a za vaš uređaj, koji uključuju menjanje oblika ikonica sata, indikatora za signal mobilne mreže i WiFi mreže, dodavanje novih opcija u menije, dodavanje i menjanje animacija, promenu notification bar-a, promena fonta, menjanje boja grafičkih elemenata, itd, itd. Kada se radi o manjoj modifikaciiji nekih elemenata, to se naziva popularno Mod, dok je kompletna modifikacija grafičkog okruženja poznata kao Tema.
Android je najvećim delom popularan upravo zbog ovih mogućnosti, a to je podešavanje telefona upravo onako kako vama odgovara, zahvaljujući otvorenosti platforme. Kad smo već kod tema za telefone, pomenućemo koliko su postale popularne teme člana XDA zajednice pod imenom Vertumus, namenjene korisnicima veoma popularnog Samsung Galaxy S2 modela. Radi se o osobi iz Beograda, koja je ujedno i aktivni učesnik našeg Benchmark foruma , čije je korisničko ime Caesar, a uskoro na Benchmark sajtu očekujte više informacija o njemu i njegovom radu.
Svrha ovog članka nije promocija bilo čega nelegalnog već upoznavanje čitalaca o radu sajta zahvaljujući kojem naši telefoni danas izgledaju onako kako izgledaju. Sve što eventualno budete radili sa vašim telefonom činite na sopstvenu odgovornost, pod pretnjom gubitka garancije. Benchmark ne snosi odgovornost za takve slučajeve