Acer Nitro 16 iz AN16-51 serije je zanimljiv računar, jedan realan laptop u vremenu kada je moderno pričati o nekim budućim funkcijama i hardveru, gde su očekivanja na granici euforije, a realna korist i mogućnosti potpuno suprotni. U tom momentu Nitro 16 kao da kaže – ljudi pustite praznu priču držimo se stvarnog, onog što možete dobiti najviše u radu i igranju za cenu od razumnih 1000 evra u kontekstu jednog dobrog laptop računara napravljenog kao zamena za klasični desktop računar i to sada i odmah.
Zapravo Nitro 16 menja na neki način glomazne gejming 17-ice kojih ako ste primetili je sve manje i manje u ponudi. Klasa 16-inčnih uređaja sa svojim modernijim 16:10 formatom ekrana, napušta klasični 16:9 i pri tome daje sličnu efektivno vidljivu površinu ekrana u ipak primerenijim dimenzijama kućišta.
Daleko do toga da je ovaj Nitro 16 mali i tanak, zapravo je on klasični kabasti gejmer koji se ne ustručava svog velikog tela jer takav mora da bude ako hoćete zasebne GPU i CPU procesore za iole brz rad i igranje.
Sve to kombinuje sa cenom koja za većinu ciljanih korisnika prihvatljivih 1000 evra jer svaki evro je bitan kada su u pitanju ti svojevrsni kućni gejming laptop računari sa višestrukom ulogom i namenom. Znate već onaj čuveni zahtev, treba mi nešto za kuću na čemu mogu da radim i povremeno da se igram da je brz i da ima dobar ekran, a da ne košta puno. Neću dekstop kućište nemam previše mesta na stolu za računar i monitor.
Acer Nitro 16 – karakteristike
Upravo ovaj Nitro 16 je odgovor na taj univerzalni i često ponavljan zahtev korisnika. Nudi sve pa čak i malo više od očekivanog kako bi pridobio tu uvek pomalo neodlučnu grupu korisnika koja ni sama ne zna kako bi uopšte trebao da izgleda takav laptop.
Zato Acer Nitro 16 nastupa samouvereno sa vrlo konkretnom ponudom kako bi ih razrešio bilo kakvih nedoumica. Ima jak Intel procesor u verziji spremnoj da isporuči performanse, zatim zaseban GeForce grafički procesor, dovoljno memorije i opcija za nadogradnju te veliki, svetao ekran koji osvežava na 165 Hz i dobro izbalansiran sa karakteristikama ugrađenog grafičkog podsistema.
Tu pre svega mislimo na potez da se ne ide na preveliku rezoluciju prikaza već na WUXGA tj malo više od klasične Full HD koliko dopušta pominjani format ekrana, a rezolucija koja je danas mejnstrim, tačnije rečeno 1920×1200 piksela i pri tome ponudi veću vrednost osvežavanja i G-Sync opciju, umesto egzotične visoke rezolucije koja bi „pojela“ GPU ili zahtevala jači grafički podsistem čime bi ispala iz cenovno primamljive kategorije.
Dakle, zato kažemo da je ovo jedan vrlo realan računar, čvrsto stoji na zemlji i sposoban da odgovori na svaku vrstu zahteva i posla, te naravno igranja najnovijih naslova.
Dizajn i kvalitet izrade
Acer Nitro serija predstavlja osnovni segment ponude u klasi gejming laptop računara i pozicioniran je ispod premijum Predator linije. Plastično kućište nije iznenađenje s obzirom na njegovu cenovnu kategoriju, ali je izrađeno od kvalitetne plastike i ne ostavlja nežan utisak krhkosti. Površine su robustne, klasično dizajnirane sa prevashodnom mišlju da traju i služe. Tek po koji print detalj je da razbije monotoniju crnih površina koje su u potpunosti oslobođene jeftinog efekta krckanja i savijanja čak i pod jačim pritiskom prstiju. Spojevi su bez zazora, skoro kao da je izliven iz jednog komada, obzirom da nismo imali gde da zabodemo plastični alat za otvaranje kako bi oslobodili žabice donjeg poklopca uređaja. Završna obrada na zaista zavidnom nivou za jedan mejnstrim laptop, bar je takav prvi utisak

Nitro 16 deluje kao od brega odvaljen, veliki čvrst i nabijen kao neko u koga imate poverenja, bar kada je u pitanju fizička snaga i izdržljivost. Baš takvu asocijaciju je Acer hteo da izazove kod korisnika, neko na koga se možete osloniti u svakodnevnom radu.
Poklopac je osvežen atraktivnom grafikom i Acerovim novim „N“ (Nitro) logotipom, koji na fotografijama može izgledati kao da ima pozadinsko osvetljenje ali nije tako nema ga ovo je onaj čuveni elektroplejting hrom efekat koji se presijava pod promenom ugla gledanja.
Dobra izrada uliva poverenje
Što se dimenzija tiče, Nitro 16 meri: 36 cm x 28 cm x 2.8 cm. Masa je oko 2.6 kg, dakle nije za svakodnevno cimanje i nošenje, ali se može definitivno poneti kada zatreba. Njegovo prirodno radno okruženje je kućni radni sto, tu se najbolje oseća i snalazi. Tome svedoče i velike zone na bazi uređaja za uvlačenje svežeg vazduha koji hladi zagrejane komponente u unutrašnjosti i koji se šalje napolje kroz sistem otvora postavljen pod pravim uglom na svakoj od suprotnih stranica.
Klasična konfiguracija bočnih škrga i zadnjeg masivnog izduva sa agresivno dizajniranim. Dobro isprobana i dokazano najdelotvornija pozicija izduva koji sa dva suprotno postavljena rashladna bloka i ventilatora, efikasno hlade moćan hardver. Specijalitet rashladnog sistema je što je za kontakt GPU i CPU procesora sa hladnjakom korišćen tečni metal, a ne uobičajena termo pasta koja brže stari i gubi svojstva tokom godina za razliku od tečnog metala. Pravi gejmerski detalj.








Uglavnom bolje od nedavno testiranog Nitro V 15 modela koji je sa eksperimentom spojenih sistema hladnjaka bio prilično nervozan i bučan tokom većeg opterećenja grafičkog i centralnog procesora. Nitro 16 je relaksiraniji i zbog većih dimenzija i unutrašnjeg prostora, mada i on zna da hukne, kada želite maksimalne performanse i frekvencije ugrađenih procesora i prešaltujete ga u Turbo profil rada.
Ekran
Testirani Nitro ima naravno, ekran dijagonale 16 inča ili nešto više od 40 centimetara, koji prikazuje rezoluciju od 1920 x 1200 piksela sa vertikalnom vrednošću osvežavanja na 165 Hz i podrškom za Nvidia G-Sync dinamičku sinhronizaciju prikaza kadrova, tehnologije koja omogućava ugrađenom GeForce grafičkom procesoru i ekranu da se dogovore oko trenutka prikaza samo kompletno renderovanih kadrova, a kako bi animacija bila glatko tečna i neisprekidana onim poprečnim artefaktima. Uglavnom ekran na ovom Nitro 16 modelu se pokazao najboljim, tamo gde se to i najviše očekuje – u igrama, ali ništa manje ni u aplikacijama.
Njegova odlična osvetljenost uz veću vrednost osvežavanja prozvodi krajne oštru i svetlu sliku koja definitivno prija uz krajnje korektan i neprenaglašen, rekao bih čak i malo hladnije nijansiran kolor. Svakako jedan od najboljih ekrana koji smo do sada videli u ovoj mejnstrim klasi gde se često zna da uštine upravo na svetlim i dobrim ekranima, a tu ovaj Nitro 16 upravo se pokazao u najboljem svetlu sa izmerenih 330 nita i sa relativno malim odstupanjem uniformnosti osvetljenja na levoj polovini ekrana u krajnjim uglovima gde smo izmerili 300-310 nita dok je u desnim uglovima to iznoslio 290-300 nita.
Ekran koristi IPS matricu, što garantuje dobar i precizan kolor, pri čemu pokriva 91% DCI-P3 spektra, čime nadmašuje konkurenciju u ovom cenovnom rangu, a što još jednom govbri o krajnje dobrom prikazu ovog Nitro 16 modela.
Bočne ivice su razumno tanke i gornja tek malo deblja zbog mikrofona, senzora i sočiva web kamere koja je uzgred sasvim prosečnih karakteristika, ali i sasvim dovoljna za osnovnu funkciju komunikacije preko skajpa i vajbera. Dakle uobičajena HD 720p rezolucija.
Tastatura i touchpad
Tastatura je već uobičajeno rešenje na Nitro modelima već godinama, veliki četvorougaoni tasteri sa belom prozirnom bordurom difuzora RGB svelosnih efekata koji mogu da se podešavaju nezavisno u četiri zone pomoću Nitro Sense softvera, a koji ima svoj namenski „N“ taster.
Istaknuta WASD i grupa kursorskih tastera, dok je primetno korišćen pun raspored tastature, uključujući i numerički deo. Nema Copilot tastera. Ako se pitate šta je ovaj čudni neobeleženi taster sa LED diodom u gornjem levom uglu iznad tastature, to je onaj za brzi kickdown efekat ubrzanja koji prebacuje za par trenutaka iz tihog u normal, performance i turbo režim grekvencija. Sve to je ispraćeno različitom bojom osvetljenja kako bi imali i vizuelnu identifikaciju koji je režim aktivan, mada ćete imati i zvučni efekat u turbo režimu jer se ventilatori tada okreću i preko 5000 obrtaja u minutu.






Osećaj pod prstima je komforan kao da imate oblačiće pod prstima. Tasteri su zbog mekanog vešanja prilično bezosećajni tj izostao je onaj taktilni povratni osećaj. Zbog toga su prilično spori u igrama. I dok to ne smeta u istraživačkim „first person shooter-a“, kod brzih takmičarskih igara je sporija i nepreciznija reakcija neoprostiva. Vreme je da Acer svoje prepoznatljive tastere učini boljim makar pomoću tvrđe podešenog mehanizma koji bi dao više povratnog osećaja pod prstima. Sve u svemu OK je za kuckanje teksta, ali spora i neprecizna za gejming. Nekada prvobitno oduševljenje je pomalo prešlo u zamorno mekani osećaj. Touchpad je sasvim korektan, ne proklizava i precizan je, a može se tokom igranja isključiti prečicom Fn + F10 tastera.
Hardware
Nitro 16 model na testu je postavljen na Intel Nvidia platformu. Dakle u pitanju je veliki potrošač, tako da će moćni punjač često biti u akciji sa ciljem maksimalnih performansi.
Pokreće ga Intel Core i7 13620H, dakle 10 jezgarni Raptor Lake primerak sa 6 brzih jezgara koja izvršavaju 12 tredova i 4 energetski efikasna jezgra daju konfiguraciju od 16 logičkih jezgara. Obzirom da u Turbo modu dostižu 4.9 GHz, procesor u PL2 režimu zna da povuče i do maksimalnih 115 W u PL1 potrošnja iznosi 45 W. Kod ovog Nitra je to malo manje tj 4.7 GHz maksimalno uz potrošnju od 100 W jer ipak je preterano 115 W samo za centralni procesor.
Intel UHD jezgro je praktično višak, ukoliko ne štedite bateriju, a obzirom da većinu radnog veka provodi na stolu, Intel UHD je zgodno u potpunosti isključiti i koristiti namenski Nvidia GeForce RTX 4050 grafički procesor. U tu svrhu služi ugrađeni MUX svič tzv soft prekidač iz BIOS-a ili Nitro Sense utility-a. Tek koristan je ne samo u igrama, već i kod zahtevnijih programa sa CUDA akceleracijom, poput programa za video obradu i 3D modeliranje. GPU ima na raspolaganju 6 GB sopstvene ultra brze GDDR6 memorije što je sasvim dovoljno za rezoluciju ugrađenog ekrana i gejming.
Računar stiže sa 16 GB RAM-a, ali u jednokanalnoj konfiguraciji, dakle popunjen je jedan od dva prisutna SODIMM DDR5 slota i od srca savetujemo da ga odmah popunite i time ubrzate svoj Nitro 16. Igre postižu najmanje 10% ubrzanja, ali neke aplikacije znaju i daleko više da nagrade ovaj potez, poput Adobe Photoshop-a i Premijera.
Ugrađeni SSD od 512 GB je realno mali za „allround“ kućni računar na kome će se pojedini članovi porodice igrati i to je kompromis u uklapanja konfiguracije ovog laptop računara u granicu od 1000 evra. Na sreću tu je dodatni M.2 PCIe slot koji prima još jedan M.2 2280 SSD. Ako već ubacujete dodatni RAM modul, možda ne bi bilo loše u startu ubaciti dodatni SSD ili zameniti onaj postojeći većim i ostaviti manevarski prostor za veći storage za kasnije. U svakom slučaju tu su i brzi USB-C portovi ukoliko umesto M.2 nadogradnje date prednost lakšem eksternom USB-C SSD rešenju. Tek, opcija ima na pretek, baš kao na pravom desktop PC-u.








Od ostalih komponenti tu je Wi-Fi 6E bežična veza sa mrežom i podrškom za BT 5 standard, zatim tu je i klasični Gigabitni LAN. Za procesiranje zvuka je zadužen klasični codec mikroprocesor, koji šalje zvuk na dva zvučnika smeštena na standardnoj poziciji ispod bočnih prednji zakošenih ivica. Zvuk je čist prosek za ovu klasu, flet uz izražen nedostatak dubokih bas tonova što bi rekli tek za priču preko „vajbera“ i neku tihu relaksirajuću melodiju dok radite kojoj ipak na kraju fali topline da bi bili u pravom raspoloženju jer je zvuk previše piskutav sa forsiranim visokim tonovima. Dodatno tu je DTS:X Ultra softver koji nudi podešavanja, ali su ona ograničeno upotrebljivog dometa na ovakvom audio rešenju. Dakle za gejming i iole uživanje u dobroj muzici ostaje kao opcija upotreba slušalica ili dobrih eksternih zvučnika.
Baterija i napajanje
Računar stiže sa ugrađenom litijum-jonskom baterijom kapaciteta 90 Wh. Imajući u vidu neku umereniji radni scenarija sa 30-35 W potrošnje procesora… nekako ćete izgurati do tri sata autonomije. Igranje na bateriji uz Batery Boost Nvidia asistenciju i Performance Nitro Sense profil, može, ali maksimalno sat vremena pri čemu frejmrejti ide preko 60 fpsa u našem Formula 1 testu, ali naglo pada kada baterija dotakne 18% preostalog kapaciteta, možda je moglo par minuta duže ali Nitro Sense zaštita baterije na 80%, što je idealna protekcija kada vam je punjač praktično uključen non-stop, dok na drugoj strani ne dozvoljava da se baterija isprazni do samog kraja pa ranije preventivno deluje kako bi očuvao dobru kondiciju i zdravlje baterije na duge staze.
Baterija se puni ispravljačem maksimalne snage 230 W, ima fast charge funkciju i treba mu oko sat vremena da napuni bateriju do vrha.
Portovi i povezivanje
Nitro 16 nudi dobar izbor priključaka, čime zapravo odaje da se radi o modernom laptop računaru, uostalom on je gejmer i to se od njega u najmanju ruku i očekuje. Uglavnom tu su: na levoj bočnoj strani: Ethernet port, zatim jedan USB 2.0 port, a za one koji obrađuju fotografije i video snimke tu je čitač MicroSD kartica i na kraju 3,5 mm priključak za slušalice/mikrofon.
Na desnoj strani su dva brza USB-A 3.2 Gen2 porta sa transferom od 10 Gbps, slot za Kensington bravu i LED indikator statusa i punjenja baterije. I to nije sve jer zbog dostupnog prostora dimenzija jedne 16-ice tu je i konzola sa priključcima na zadnjoj strani, smeštena između dva izduvna otvora na kojoj se nalaze dva brza USB-C 3.2 Gen2 porta, jedan od njih podržava Thunderbolt 4 tj USB4 standard, Display port funkciju i PD sa mogućnošću punjenja ispravljačem od 100 W. Na kraju tu je i jedan HDMI 2.1 izlaz za veliki ekran ili monitor, Niz priključaka se završava sa namenskim konektorom za moćni punjač. Sve u svemu respektabilan arsenal priključaka za povezivanje sa Nitro 16 laptop računarom.
Računar stiže bez instaliranog Windows-a, ali ugrađeni hardver se snalazi kao riba u vodi sa najnovijih Windows 11 24H2 ažuriranjem
Acer Nitro 16 – performanse
Performanse u aplikacijama:
Što se tiče gejming performansi kombinacija Raptor Lake procesora sa 6 brzih jezgara i Nvidia GeForce RTX 4050 grafičkom karticom sa 6 GB memorije deluje prilično hitro. Još brža je sa dodatkom SO DIMM modula, a RTX 4050 u ovom laptop računaru povlači oko 100 W.
Gejming performanse:
U igrama poput Cyberpunk 2077 (1920 x 1200, na Ultra detaljima bez DLSS asistencije i RT efekata), Nitro 16 je isporučivao između između 65 i 75 fps-a, uz povremene trzaje prilikom žestokih obračuna i pucnjave. Sa uključenim Ray Tracing-om i DLSS i FG asistencijom, frejmrejt se kreće oko granice od 80 fps-a.

Isključite RT efekte i eto vas u zoni skoro idealnog osvežavanja ekrana i G-Sync funkcije kada ćete uživati u maksimalno glatkoj akciji i 3D animaciji ove zahtevne igre. Cena ovog užitka je kombinovana potrošnja od 190 W.

Kada je u pitanju Starfield igra situacija je slična na Ultra podešavanjima bez DLSS-a i još bolja sa DLSS-om i interpoliranim kadrovima kada je frejmrejt debelo u zoni od 130-155 FPS-a.

Fortinite na Low detaljima i 100% 3D Rendering podešavanjima radi besprekorno sa prosekom od 258 frejmova u sekundi, dok DOTA 2 uživa u obilju snage Intelovog procesora koji je njena jača strana.
U GTA V na Very High detaljima, Nitro 16 isporučuje prosek od 89 FPS-a. Red Dead Redemption 2 (na Ultra High detaljima i DX12 API-u je brutalno iskušenje za mobilni hardver, naročito za Intel Nvidia kombinaciju pa se Nitro 16 kretao oko 50-ak fps-a na 1080p rezoluciji i nismo mogli više čak i uz DLSS asistenciju koja nam je pravila određene probleme na GeForce karticama i poslednjom verzijom drajvera. Uz malo podešavanja u opcijama ima dovoljno snage za uživanje u grafičkim lepotama ovog gejming remek dela.
Acer Nitro 16 – utisci u radu i zaključak
Što se tiče utisaka u radu, prvi detalj na koji vam skrećemo pažnju je onaj koji se tiče instalacije Windows 11 OS-a i potrebnog dodatnog drajvera da bi čipset Raptor Lake generacije video M.2 NVMe SSD. Dakle pre instalacije dodajte direktorijum na instalacioni USB fleš kako ne bi imali glavobolje u vezi nevidljivog i nedostupnog, a fizički prisutnog SSD-a jer će vas Windows 11 non-stop upozoravati kako nema gde da se instalira. Tek nakon učitavanja dodatnog drajvera ćete videti raspoloživi prostor ugrađenog SSD uređaja i fabričku particiju sa Windows drajverima.
Hlađenje i temperatura
Tokom intenzivnog testiranja, procesor je imao prosečnu temperaturu od 65-70C, dok je grafička kartica dostizala 70C. Površina tastature je na nekih telesnih 34°C, što znači da je neophodno koristiti laptop na čvrstoj površini prilikom igranja nikako u krevetu da ne bi dožive fras kao posledicu rada na jastuku i “pillow” efekta.
Najveću kombinovanu potrošnju smo zabeležili u CB2077 igri, gde je GeForce RTX 4050 vukao oko 100 W, a CPU 90 W. Slično je i u zahtevnim programima poput Premiere Pro aplikacije gde je prilikom zahtevnih CPU obrade Intel Raptor Lake znao da povuče i do blizu 120 W, a GPU se kod zahtevnih grafičkih efekata zaustavljao na maksimalnih 90 W. Temperatura procesor au tim situacijama zna da se približi granici od 95 stepeni Celzijusa, dok je GPU bio u zoni kontrolisanih prosečnih 55 stepeni i hot spot zonama koje su beležile čitavih 81 stepen, tokom primene GPU efekata u Premijeru.
Za procesor najzahtevniji je rendering scenario kada u Cinema 4D, Core i7 13620H dostiže maks potrošnju od 120 W, ali tada treba računati i na pojačanu buku u Turbo režimu rada kada se Aero Blade Nitro 16 ventilatori oglašavaju sa 59 dB buke, dok u nekom zahtevnijem modu idu sa 41 dB i u balans modu se spuštaju na 39 dB. Uglavnom, računar je u Normal režimu pa čak i većinu vremna u Performance režimu prilično tih i nenametljiv, tek sa prelaskom u Turbo režim i zahtevnijeg radnog scenarija postaje bučan, a što je i očekivano.
Acer Nitro 16 donosi odlične performanse za igranje i svakodnevni rad ali i korišćenju zahtevnih programa u pristupačnom cenovnom segmentu. Uz kvalitetan ekran, prihvatljivu tastaturu i efikasan sistem hlađenja. Njegove mane, poput slabih zvučnika i prosečne kamere, nisu dovoljno značajne da umanje njegovu realnu vrednost.