Pozitivne ocene
- Dobar ekran
- Performanse u Battle Royal igrama
- Thunderbolt 4
- Laka opcija nadogradnje
- Ponuda brzih konektora
Negativne ocene
- Single Channel RAM konfiguracija (podržava DC nadogradnju)
- Neprecizna tastatura
Acer Nitro 5 u verziji 515 je najnovije izdanje popularne verzije gejming prenosnog računara. Osveženog hardvera i vidno boljeg monitora sa nekim korisnim novitetima poput Thunderbolt 4 podrške, i dalje će biti jedan od prvih izbora korisnika u klasi pristupačno brzih gejming laptop uređaja.
Naš stari poznanik i jedan od omiljenijih budžet gejming notebook modela, stigao je u novoj verziji osvežen i osnažen. Acer Nitro 5 model 515 zatvara sezonu sa platformom na bazi 11. generacije Intel Core procesora u “H” verziji i GeForce RTX 3050 mobilne Ampere “grafike” za igranje i rad.
Acer Nitro 5 515 – karakteristike
Izgledom se nije puno promenio od prošli put. Nema tu iskreno ni mnogo toga da se poboljša. Fina tanka silueta za jedan gejmerski model itekako pristaje u kombinaciji crno-crvenog kućišta od kvalitetne plastike koja nagoveštava njegov agresivno gejmerski karakter. Stoji mu baš onako kako treba.
Tu je i onaj prepoznatljivi “Stealth” dizajn sa velikim zadnjim izduvnim otvorima naglašeni crvenim “autlajnom” kao da gledate u izduvni sistem nekog super-sportskog automobila. Mlađa publika je ciljna grupa ovog uređaja. Njegovi verni kupci to prepoznaju, mnogi ga zato i vole.
Neki se čak iznenade kada ga prvi put uhvate rukom jer nisu znali da jedan gejmerski i laptop relativno snažnog hardvera može da bude ovako fit. Zato nije ni čudo što je jedan od najpopularnijih gejmerskih laptop modela u klasi od oko hiljadu evra.
Dobar ekran od 370 nita
Prvo iznenađenje nam je priredio deo u koji najviše gledamo – ekran. Nekako je bilo pravilo da u ovoj cenovnoj klasi gejmeri imaju neubedljive ekrane. Ovog puta to više nije slučaj.
Čim smo upalili računar prvo što nam je upalo u oči, jeste veoma svetao ekran i prilično oštra slika. Očito poboljšanje u odnosu na prošle modele i do ovog trenutka u tom pogledu jedan od najboljih u ovoj cenovnoj klasi.
Izmereno i provereno – 370 nita. Nema potrebe gurati osvetljenje do maksimuma jer na nekih 95% bela počinje da isijava sa onim efektom zamućenja. Malo ispod maksimuma i slika je kristalno svetla i jasna.
Ekran koristi IPS panel sa rezolucijom prikaza od 1920×1080 piksela. Za gejmere je vrlo bitna karakteristika, osim dobrog osvetljenja i činjenica da osvežava na 144 Hz. Zato su animacija i gejmplej u Battle Royal naslovima poput WarZone, Apex i Fortnite igara, iznad dosadašnjeg proseka za ovu klasu prenosnih gejmera.
Igre na ovom notebook-u izgledaju odlično, praktično na nivou HDR prikaza, a to je realno jedna klasa iznad onog što je do sada bilo u ovoj cenovnoj klasi.
Naravno u ekran je integrisana HD web kamera i par mikrofona kao i senzor ambijentalnog svetla. Ali koga briga za web kameru u ovoj klasi – bitno je da je tu i da korektno radi, što ova u potpunosti ispunjava.
Nitro Sense tastatura
Na poprečnoj gredi koja se nalazi u zoni između ekrana i baze šarki se nalazi par LED indikatora za aktivnost uređaja i punjenje. Centralni deo baze računa je praktično ostao nepromenjen. Njenom površinom dominira stari poznanik Nitro Sense tastatura.
Ovaj “hi-tech” naziv zapravo krije tastere komforne veličine, ali prilično mekanog i pomalo nepreciznog vešanja sa uobičajeno crvenim pozadinskim LED osvetljenjem. Stilski deluje idealno uklopljena u čitavu pojavu NITRO 5 modela, ali po našem mišljenju, prva je na spisku za poboljšanje u nekoj sledećoj verziji.
Nitro defintivno zaslužuje precizniju i bržu tasaturu. WASD i kurzorske kapice tastera su posebno naglašene kao i onaj na numeričkom delu koji namenski služi za prozivanje NITRO Sense softvera.
Slično se odnosi i na korektni touchpad sa klikovima u uglu. Ima lepu, hladno metalnu površinu po kojoj prst lako i precizno klizi, ali bi mogao da bude za nijansu veći i pomeren udesno.
USB konekcije i opcije povezivanja ina internet
Otvori za stereo zvuk su podvučeni ispod prednjih bočnih ivica. Kada su u pitanju konekcije na levom boku pronalazimo jedan 3.5mm džek za slušalice i mikrofon, zatim par USB-A 3.2 konekcija prve generacije i klasični RJ 45 LAN konektor za vezu sa mrežom.
Sa suprotne, pronalazimo jedan brzi USB-C 3.2 druge generacije sa transferom podataka od 10 Gbps koji ujedno podržava Thunderbolt 4. Definitivno lep i koristan detalj koji se da iskoristiti sa novim, brzim USB-C PCIe eksternim SSD uređajima. Bilo za rad ili dodatni prostor za instalaciju igara, tek u pitanju je vrlo korisna opcija.
Osim njega tu je još jedan 5 Gbps USB-A 3.2 prve generacije, zatim HDMI pune veličine za vezu sa eksternim ekranima. Dakle, dobro odmerena i korisna ponuda konektora za jedan ovakav laptop.
Acer Nitro 5 515 – hardver
Centralni deo oko koga je izrađen Acer Nitro 5 515 čini Intel platforma u verziji 11. generacije Core procesora, model i5-11400H. Na žalost u ovoj verziji modela pronalazimo samo 8 GB DDR4 RAM-a i to u jednokanalnoj konfiguraciji. Na sreću se da lako proširiti uz dobitak boljih performansi dvokanalne RAM konfiguracije.
Udarnu gejming pesnicu čini GeForce RTX 3050, početni model prenosne verzije Nvidia Ampere grafičkog procesora sa 4 GB GDDR6 memorije. Prostora za skladištenje imate u količini od 512 GB ultra brzog prostora obzirom da se radi o PCIe x4 M.2 modelu SSD uređaja.
Mrežnu sekciju čini par Killer Network rešenja – prvi je gigabitni E2600 LAN, a drugi je brzi, bežični Wi-Fi6 koji pokriva dve talasne dužine sa 802.11ax specifikacijama i naravno Bluetooth 5 podrškom. Sve to lepo prati Killer softverski alat za kontrolu prioriteta saobraćaja podataka.
Centralni i grafički procesori se hlade sistemom suprotno postavljenih hladnjaka povezanih toplotnim cevima koje dodatno hlade dva centrifugalna ventilatora. Četvorostruki otvori, po par njih na bočnim i zadnjoj strani su zaduženi za izbacivanje toplog vazduha. Prorezi na pročelju ispod monitora i dnu baze uređaja služe za uvlačenje svežeg, hladnijeg vazduha.
Baterija i autonomija
Pošto je ovo laptop, ugrađena je četvoroćelijska litijum-jonska baterija kapaciteta 57.5Wh. Sposobna je da u uslovima srednje zahtevnog rada i osvetljenja ekrana na 80% obezbedi autonomiju od 3 sata i 30 minuta.
Za njeno punjenje je zadužen ispravljač snage 180 W kome je potrebno oko 2 sata da je potpuno napuni. Nedostaje nam funkcija brzog punjenja. Dok radi na bateriji, ovaj Nitro 5 isporučuje oko 80% performansi u odnosu na situaciju rada pomoću ispravljača. Maksimalno smo izmerili potrošnju od 160W.
Računar je težak 2.3 kg, širok je 40-ak centimetara, dubok 25 cm i debeo 2.4 centimetra kada je spušten ekran.
Spomenimo da ovaj model Nitro 5 laptopa stiže bez instaliranog Windows OS-a za koji ćete se morati snaći ili ga jednostavno sami instalirati. Tokom poduhata WIndows instalacije to će vam trebati Intel RST drajveri na USB memoriji. Pohvalno je to što stiže sa particijom na kojoj se nalaze svi potrebni drajveri i prateći softverski alati.
Lako dostupne opcije nadogradnje
Jedna od važnijih stvari zbog kojih Nitro 5 uvek dobro prolazi na našem testu, ali i kod krajnjih korisnika, jeste opcija lake nadogradnje. Za razliku od nekih proizvođača koji se trude da vam život zagorčaju time što bukvalno zapečate laptop, Acer kao da vas motiviše da to učinite.
Acer je učinio sve kako bi vam olakšao dodatak uređaja kojim ćete vremenom ili u samom startu, pojačati svoj Nitro 5 bez ikakvih zamki. Donji poklopac se lako demontira, a ispod pronalazimo dodatno mesto za M.2 2280 SSD uređaje. Dakle, na raspolaganju su vam dva M.2 PCIe slota.
Što se tiče radne memorije, u našem slučaju je bio raspoloživ dodatni slot za SO-DIMM memorijski modul koji smo naravno instalirali zbog boljih performansi centralnog i grafičkog procesora.
I to nije sve, jer tu je i pozicija za dodatni 2.5” SSD ili HDD uređaj sa adapterom koji stiže u pakovanju računara. Acer je stvarno prevazišao konkurenciju i zbog toga zaslužuje posebne pohvale jer je pogodio u sam centar potreba “mejnstrim” publike!
Acer Nitro 5 515 – performanse
Pre bilo kakve analize dobijenih rezultata, naglašavamo jednu važnu činjenicu koja se tiče najveće mane ovog računara. Ona se odnosi na podatak da ovaj konkretni model Nitro 5 model, stiže sa samo jednim 8 GB RAM modulom u jednokanalnom režimu rada.
Jasno je učinjeno iz razloga postizanja niže cene i kako bi lakše pronašao put do ciljne grupe kupaca. To i nije naročiti hendikep jer u krajnjem je vrlo lako dodati još jedan SO-DIMM modul za željenih 16GB.
Ipak, povedite računa o tome i toplo savetujemo da ga odmah dokupite i instalirate. Razlika, bez obzira da li koristite računar za pokretanje zahtevnijih aplikacija ili gejming, može biti velika. Dotičnu tvrdnju najbolje će vam ilustrovati sledeći grafikoni.
Gejming performanse:
Performanse u aplikacijama:
Uglavnom ovaj model nasleđuje slične Nitro 5 modele sa starijim GeForce GTX 1650 grafičkim procesorima i Intel Core i5 klasom centralnih procesora. Vidimo da je u ondosu na takvu kombinaciju prethodne generacije brži u igrama i aplikacijama. Naročito je dobar u igrama.
Koliko se greje?
Što se tiče grejanja, toplotne zone su dobro izolovane tako da prsti obe ruke stoje iznad zona gde su stacionirani ventilatori. Pozicije “WASD” tastera su prilično hladne sa temperaturom ispod 30 stepeni i to prilikom igranja. Najtoplije je na izduvima i ispod monitora u centralnoj zoni gde je maksimum očitavanja temperature na jednako solidnih 46 stepeni.
Međutim, NITRO 5 zna da bude bučan i to u pojedinim situacijama poput višečasovnog maratona u APEX-u, kada se ventilatori oglašavaju sa 46dB buke. I za to ima rešenja, stavite slušalice i uživajte jer centralni procesor koji ide do maksimalnih 85 stepeni i grafički procesor sa 78 stepeni se moraju forsirano hladiti.
Acer Nitro 5 515 – povoljan i dobar “mejnstrim” mobilni gejmer
Za kraj ostaje ono čuveno pitanje, vredi li izbrojati 1000 evro novčanica za ovaj gejming laptop. Kategorički tvrdimo …DA. Poverenje zaslužuje svojim ubedljivo najboljim ekranom u ovoj klasi, dobrim spiskom hardvera i gejming performansama, te lakodostupnim opcijama za nadogradnju.
Ako ne verujete, pitajte našeg Bogija. Čovek zadužen za montažu video klipova koje rado gledate na Benchmark YouTube kanalu. Zadovoljan onim što je video i kako radi, odmah je odlučio i kupio jedan, prvenstveno kao radnu mašinu za foto editing.
Kombinacija pomenutog ekrana, GeForce akceleracije i Nvidia Studio drajvera uz dobru ponudu brzih konekcija za eksterne uređaje je možda i najbolje zaokruženo mobilno pakovanje za rad i gejming u ovoj cenovnoj klasi. Zbog toga nije izostala naša “Best BUY” nagrada.