Pozitivne ocene
- Solidne performanse
- Opcije proširenja
- 144Hz osvežavanje pomaže u glatkim animacijama
- Malo se greje
- Dobio je bolju tastaturu
Negativne ocene
- Buka u Performance modu
- Nedovoljno jak CPU za perfektan osećaj u gejmingu
Nova evolucija dizajna Acer Nitro V 15 modela privlači klasične korisnike. Sa diskretnim izgledom, jakim hardverom i praktičnom tastaturom, prelazi iz gejmerskog identiteta ka univerzalnijoj upotrebi. Prilagodljiv za svakodnevne zadatke i osnovne igre
Često kažemo kako je najveća umetnost napraviti dobar mejnstrim uređaj. Jer prosečan kupac je u neku ruku najzahtevniji. Želi da dobije što više za što manju svotu novca. Većina ih je mahom nezahtevna, ali voli dobro da se raspita kod prijatelja sličnih potreba i mogućnosti. Oni su obično od onih kritički nastrojenih, čijem pažljivom oku ne može promaći ni najsitniji nedostatak.
Zato ovi prvi vole da čuju njihov sud. Naime ova grupa korisnika je međusobno prilično solidarna. Rukovode se sopstvenim pravilima i slušaju preporuke jedni dugih. Kada neki model izađe na dobar glas poput eha se prenosi i često bude prilično uspešan u prodaji. Isto važi i za one koji izađu na loš glas, jednostavno ih ništa ne može oprati od osude mejnstrim zajednice korisnika.
Proizvođači to dobro znaju i pokušavaju da pravilo ocene prioritetne potrebe ovog profila korisnika i da naprave kombinaciju koja će pogoditi u centar njihovih želja. Prilično težak zadatak.
Acer Nitro V 15 – karakteristike
A, novi Nitro V 15 se upravo uhvatio tog pomalo nezahvalnog posla i želje da postane prvi izbor mejnstrim korisnika i gejmera početnika.
Acer Nitro V 15 – oblik i dizajn
Kao što možete videti na osnovu kadrova, Nitro V 15 je fazi promene vizuelnog identiteta. Pošto već duže vremena testiramo i pratimo ovu seriju Acer prenosnih računara, u šta ste se mogli veriti u pređašnjim testovima i prilozima o ovoj seriji računara. Ne bez razloga jer je Nitro serija bila i ostala pa neka vrsta etalona u ovoj kategoriji prenosnih računara – uvek dobar i uvek cenovno pristupačan uz svršeno korektan kvalitet izrade.
Današnji Nitro V 15 ide korak napred. Iako koristi klasičan oblik kućišta i ukrasni print prethodne evolucije, koji se distancirao od klasične crno crvene kolor kombinacije, tu su sada plavi print detalji u vidu linija na poklopcu dela sa monitorom. To je dakle ostalo isto sa prethodnim modelom koji je zakoračio u ove dizajnerske promene. Zato je dobio novu reflektivno sjajnu „N“ oznaku koje me neodoljivo izaziva asocijaciju na „Metallica“ font. Možda je u pitanju subjektivna pristrasnost ali prosudite sami.
Ono što je možda važnije jeste činjenica da oblik samog kućišta, kolor detalja i izduvnih otvora udaljava od agresivne gejming forme. Dakle nema vište simetrično postavljenih izduvnih otvora sa zadnje strane u vidu onih prepoznatljivih Lambo Stealth otvora sa difuzorima za usmeravanje toplog vazduha. Ovaj Nitrić više nema „dupli sistem izduva“ sa „G“ otvorima na bočnim ivicama. Ni traga od gejming agresivnog sistema hlađenja. Umesto toga samo diskretna zona otvora u visini donje ivice ekrana. Kao da karta koja igra na gejming više ne daje rezultate pa sada Acer više okrenuo ka klasičnoj mejnstrim publici koja ceni univerzalnu sposobnost uređaja ali i dalje sa naglašeno gejmerski jakim hardverskim srcem. Zaključujemo da novi Nitro V15 skreće ka klasično orijentisanoj publici bar kada je u pitanju izgled. Tamna nenametljiva pojava ali prijatno privlačnog izgleda.
Telo uređaja je napravljeno od čvrste i otporne, ali ne preterano grube ABS plastike da uređaj ne bi izgleda jeftino, a kako je to i standard u ovoj cenovnoj klasi. Dimenzije jedne klasične „petnaestice“, sa masom od tek nešto malo više od dva kilograma.
Acer Nitro V 15 – ekran
Ekran ovog Nitro V 15 modela meri 15.6“ ili 39.6 cm u dijagonalu što je zlatni standard za mejnstrim kategoriju prenosnih računara. Pohvaljujemo činjenicu da se Acer nije preigrao sa rezolucijom prikaza već se zaustavio na najprimerenijoj Full HD rezoluciji od 1920×1080 piksela što je i najbolje u slučaju ove dijagonale i 16:9 formatu ekrana. Više jednostavno nema smisla jer će i ovako veliki broj korisnika skalirati Windows rezoluciju na 125% pa možda i više.
Sa druge strane to je omogućilo ugradnju panela sa većom učestanošću vertikalnog osvežavanja na čak 144 Hz što rezultira mirnom slikom i savršeno glatkom animacijom koja usput manje zamara oči. Naravno u pitanju je IPS tip panela sa matiranim premazom. Ekran prikazuje dovoljno oštru sliku, ali kada je reč o intezitetu kolora spada u sam prosek ponude. Jednostavno mu nedostaje više onog vivid kolor efekta, što je možda i posledica nešto slabijeg inteziteta osvetljenosti ekrana jer smo izmerili takođe prosečnih 288 nita. Ako je negde Acer morao da učini onaj neizbežni mejnstrim kompromis onda je to uradio upravo u ovom delu.
Dakle slika je potpuno korektna, ali joj fali malo veća dinamika boja što zna da bude važan faktor odluke kada odlučujete na prvu pogotovu kod ovog dela publike koja se igra i gleda filmove. Uprkos tome što je sve korektno u prikazu ovog ekrana kao da mu nešto nedostaje, onaj završni udarac da biste rekli da, to je to.
Inače, ekran ima lepo iskorišćenu vidljivu površinu sa nešto spuštenijim donjim okvirom tako da glavni deo deluje dovoljno veliki a ne kao da imate efekat gledanja kroz prozorče. U gornjoj ivici se nalaze mikrofoni i sočivo web kamere koja snima u 720p rezoluciji. To vam govori da je senzor mali i da mu treba dobro osvetljena prostorija u kojoj vodite video konverzaciju u suprotnom ćete imati neizbežan šuma tj sneg.
Acer Nitro V 15 – tastatura, touchpad, konekcije
Osveženi Nitro V 15 donosi i novu tastaturu. Definitivno zbogom velikim gumičasto mekanim membranama sa širokim belim obodom. Njihove velike kapice su zamenjene klasičnim tasterima malo tvrđeg taktilnog osećaja ali koji pod prstima deluju nežno. Nema ni RGB osvetljenja, već je tu prijatno beli „beklit“ čiji se intezitet pojačava u dva koraka. Sada se mnogo zgodnije pre svega brže kuca po tastaturi, ali ste i precizniji u igrama. Tu je naravno i onaj specijalni „N“ taster za brzo prozivanje Nitro softvera za podešavanje i monitoring rada.
Tu je za gejmere nepraktični deo produžetka sa numeričkim tasterima koji zajedno sa donjim i gornjim kurzorima definitivno pokaza da sada više koketira sa klasičnom publikom. Ovi detalji o tastaturi svakako ne idu u prilog gejmerima.
Zato pohvaljujemo touchpad, veliki i komforan sa prijatnom površinom na dodir. Nije brz i nervozan, već ležeran i udoban sa jednim dodatnim detaljem u gornjem desnom uglu u vidu čitača otiska prsta za pojačanu bezbednost pristupa uređaju i podacima. Još jedan gest ka klasičnoj i poslovnoj grupi korisnika.
Što se tiče ponude konekcija Acer Nitro V 15 je sasvim pristojan. Na levoj ivici se nalaze Gigabitni Ethernet LAN port, zatim HDMI 2.1 izlaz, jedan USB Type-C 3.2 port Gen2 sa Thunderbolt 4 podrškom od 40 Gbps i funkcijom punjenja sa PD 65 W specifikacijama. Tu su i dva USB Type-A 3.2 Gen1 porta od 5 Gbps. Type-C port podržava i DisplayPort povezivanje ekrana. Ah, da tu je i konektor za napajanje. Mislim da je red da on ustupi mesto još jednom USB-C konektoru i da uređaj definitvno dobije USB-C punjač.
Na desnoj strani su 3,5 mm ulaz za audio banana, još jedan USB Type-A 3.2 port od 5 Gbps i Kensington slot za zaključavanje.
Acer Nitro V 15 – gejming hardver
Pod haubom našeg današnjeg Nitro V 15 modela se nalazi Intel procesorska platforma i to u vidu dobrog starog znanca, Core i5 13420H, dakle Raptor Lake mobilna verzija kojoj su malo otpuštene energetske kočnice pa potrošnja ide od 25 W, preko prosečnih 50-ak W, pa do maksimuma od 115 W u baš zahtevnim kratkotrajnim situacijama.
Procesor raspolaže sa 4 brza jezgra koja u turbo Boost modu dostižu frekvenciju od 4.6 GHz dok preostala 4 energetski efikasna jezgra se zaustavljaju na 3.4 GHz. Procesor koristi integrisano Intel UHD grafičko jezgro koje radi u paru sa Nvidia RTX 4050 zasebnim grafičkim procesorom. Za razliku od integrisane Intel grafike on ima sopstvenih 6 GB GDDR6 memorije koje su u kombinaciji sa 2560 CUDA jezgara glavni generator gejming performansi ovog laptop računara.
CPU i GPU se hlade novim sistemom jedinstvenog bakarnog bloka sa tankim rashladnim perajima i dva ventilatora koji razbijaju i izduvavaju generisanu toplotu. Neizostavno su tu i toplotne cevi koje povezuju čipset i pomenute procesor a kako bi ujednačili toplotu glavnog hladnjaka i efikasnije izbacili van skučenog prostora laptop kućišta.
Nepovoljan detalj ej što se CPU i GPU nalaze tik jedan pored drugog, a ne na suprotnim pozicijama pa imamo dodatni efekat prenosa toplote. Zbog toga ventilatori imaju težak život u ovom računaru i okreću se čak 6500 puta u sekund što prilikom opterećenja ali i normalnijeg rada u performance profilu pravi veliku buku.
Računar je opremljen sa 16 GB RAM-a konfigurisanog u dvokanalnoj konfiguraciji što definitvno pogoduje Intel Nvidia platformi. Računa rima dva SO-DIMM podnožja u kojima zatičemo DDR5-5200 memorije, a mogu se proširiti do maksimalnih 96 GB koliko može da maksimalno adresira memorijski kontroler u Intel procesoru.
Za instalaciju operativnog sistema, koji inače ne stiže na ovom konkretnom modelu, koristi M.2 SSD u PCIe 4 Gen 4 verziji i u ovom slučaju je to Western Digital SN 750 model kapaciteta 512 GB. Dovoljno tek za početak, ali ako ste iole zahtevniji gejmer treba će vam veći SSD. Na sreću Nitro V 15 ima i drugi M.2 SSD slot koji je lako pristupna za dodavanje još jednog uređaja većeg kapaciteta.
Na kraju ovog brifinga hardverskog dela koji se tiče osnovnih komponenti, spomenimo neizostavni bežični WiFi 6 2×2 MIMO sa Bluetooth 5.1 podrškom. Ranije smo rekli da računar poseduje i Gigabitni GbE LAN kontroler za vezu sa mrežom preko žice.
Acer Nitro V 15 – baterija, punjač, autonomija
Acer Nitro V 15 stiže sa litijum-polimerskom baterijom kapaciteta 54.5 Wh, koja obezbeđuje autonomiju u našem standardnom testu srednje zahtevnih aplikacija za obradu zvula videa i fotografija u trajanju od 3 sata i 15 minuta. Uz računar stiže punjač snage 135 W koji odgovara kombinaciji procesora od 50 W i RTX 4050 grafičkog procesora koji troši 75 W tokom gejminga. Dobro je znati da se možete poslužiti i USB-C punjačem ali maksimalne snage 65 W pa u tim situacijama ne možete se igrati na maksimumu performansi.
Kada je u pitanju gejming autonomija računajte na sat vremena igranja uz limit od 60 FPS-a.
Na sreću, baterija se iznenađujuće brzo puni i uspeli smo za sat i 5 minuta da je napunimo što se kaže „do vrha“. Praktično skoro oko 10 minuta za 10% kapaciteta što je odličan rezultat.
Ono što se definitivno da primetiti jeste da je Intel Raptor Lake H veliki potrošač praktično u kontinuitetu troši 50 W, čak i kada mu profil promenite na štedljiviji Balanced mod on se tu uvek kreće oko 45-50 W što rezultira kraćom autonomijom u poređenju sa AMD i Snapdragon konkurencijom, dakle ovo je slučaj sa Raptor Lake verzijom.
Tek kada ga prebacite u Silent mod on se spušta na 25 W potrošnje, naravno sve ovo dok radi na bateriji, ali uz pad performansi. Kada pređe sa punjača na bateriju u Performance modu gubi 25% performansi u aplikacijama, a kada ga prebacite u štedljivi mod radi na 56% performansi u odnosu na maksimum kada je na punjaču, drugim rečima je skoro upola sporiji.
Acer Nitro V 15 – performanse
Dolazimo do rezultat i istine o tome koliko sva ova prethodna priča ima smisla u realnom radu. Kod laptop kategorije ovo itekako ima smisla, jer kod desktop platforme možete se velikom dozom sigurnosti da projektujete performanse u odnosu na prethodnu generaciju komponenti i procenta ubrzanja koja donosi nova generacija hardvera.
Kod laptop platformi to je nezahvalna rabota. Jer je slabija, iako nazivi i oznake hoće da ostave utisak na izgled jakih rešenja istina je da su značajno inferiornije kao rešenje od sličnih oznaka za desktop komponente. A korisnici mogu lako da nasednu na tu marketinšku igru, plus različite kombinacije CPU i GPU rešenja mogu se puno razlikovati jer ukoliko ne uparite platformu centralnog i grafičkog procesora, upravo zbog manje snage, lako se otvara usko grlo u radu i to se odmah oseti u performansama.
Da ne bude kako vas kao doktor pripremam za bocu i anesteziju, idemo na rezultate.
U delu aplikacija novi Nitro V 15 se dobro pokazao bez nekih velikih oscilacija. Vrlo dobro stoji u delu multimedija aplikacija za obradu fotografija, zvuka i videa, dosta dobar i ujednačen je u radu sa Adobe Photoshop i lakšim video editingom u Premiere Pro programima. U delu rendering aplikacija, slabiji procesor gubi dah jer ima samo 4 brza jezgra. Uglavnom sasvim solidan i jak tačno tamo gde cilja svoju grupu umereno zahtevnih mejnstrim korisnika. Oni svakako ne renderuju 4K animacije na ovakvom laptop računaru jer on ne služi toj svrsi. Dakle jedan pravi All-Round igrač u srednjoj klasi.
Kada su u pitanju igre, poredili smo ga sa sličnim Gigabyte G6X modelom koji pokazuje pripadnost porodici koja zna tajne hardvera u najsitnije detalje kako da ih podesi i upari i zbog toga je pomenuti računar vrlo jak konkurent i tvrd orah koji može poslužiti kao referenca u ovoj klasi mejnstrim gejming prenosnih laptop modela univerzalne namene sposobnih i za vrlo pristojan Full HD gejming. Takođe tu je i jedan raniji Nitro 5 sa jakim AMD procesorom i mobilnim GeFGorce snagatorom prethodne generacije GeForce RTX 3070 Ti sa 8 GB memorije. Iako nisu ista klasa hteli smo da napravimo svojevrsnu vežbu i vidimo koliko jedan početni u ponudi mobilnih GeForce RTX 4000 procesora može uz pomoć DLSS3 + FG asistencije, a koju RTX 3070 TI ne podržava.
Sirova snaga RTX 3070 Ti u kombinaciji sa 8 brzih Zen3+ jezgara ne ostavlja sumnju u snagu i brzinu u najzahtevnijoj i nama omiljenoj test igri. Međutim Nitro V15 je uspeo da nas iznenadi i to u ovoj najzahtevnijoj igri. Kada uključite DLSS3 i FG opciju dodavanja kadrova i kada jednom ponovite test tj kada popuni bafer zadužen za interpolaciju frejmova, on počinje da briljira posebno je impresivan jer su padovi tj dropovi u frejmrejtu minimalni i jasno se vidi razlika u odnosu na veoma sličan Gigabyte model kod koga FG nije bio uključen u ovom slučaju. Nema sumnje da bi i Gigabyte bio još bolji a ovo je samo pokazna vežba koja vam govori koliko može da pomogne DLSS3 i FG u dobro optimizovanim Nvidia igrama kao što je Cyberpunk 2077.
Sada je na redu jedan DX12 klasik pucačina iz trećeg lica GEARS 5 kod koje se vidi razlika u odnosu na jači procesor u Gigabyte modelu, Nitro V 15 pomalo ostaje bez daha i spušta se ispod tih famoznih 60 fps-a kada je u pitanju minimalni frejmrejt. To znači pojavu drop FPS-a i moguće zastajkivanje u pojedini situacijama. Nemojte smetnuti sa uma da su u pitanju Ultra podešavanja grafičkih detalja.
Još jedna novija i hardverski zahtevnija igra, „Starfield“ koji je pokazao zanimljivu situaciju. Naime prvi krug testova je bio sa uključenim DLSS3 + FG asistencijom i dao jeza trećinu lošiji prosečni frejmrejt uz neke kritične situacije kada minimalni FPS pada na ispod 10 FPS-a. Onda smo prešli na FSR3 + FG skaliranje i dobili još veći skok performansi, na žalost dobra asistencija na nivou grafičkog procesora očigledno nije ispraćena dovoljno jakim procesorom jer 4 mobilna jezgra iako brza nisu dovoljna za današnje najaktuelnije naslove. GPU u piku daje veliki FPS ali zadovoljstvo kvari povremeni pad kada igra bukvalno zastane. Rešenje je obaranje grafičkih detalja na medium podešavanja i onda situacija izgleda mnogo bolje u kombinaciji sa ekranom koji osvežava na visokim frekvencijama to definitivno ima smisla.
Slično je i u slučaju Fortnite-a koji je znao da proguta knedlu u pojedinim situacijama dok to nije slučaj sa slično konfigurisanim Gigabyte modelom koji je zbog ta dva brza procesorska jezgra više draža taj minimum FPS-a na granici od 60 frejmova u sekundi.
DOTA 2 je još više istakla tu činjenicu jer je poznato da favorizuje jake Intel centralne procesore.
Ali ne dajte da vas ovi rezultati obeshrabre naime oni znače samo da morate više eksperimentisati sa podešavanjem grafičkih detalja. Jer prosečan frejmrejt je u većini slučajeva dovoljno visok da možete iskoristiti 144 Hz vašeg ekrana, samo je potrebno spustiti nivo grafičkih detalja i tekstura kako bi dobili glatku animaciju, u čemu svakako puno pomaže ekran sa visokom učestanošću osvežavanja.
Acer Nitro V 15 – ponašanje u radu
Zanimljivo je videti kako ove performanse utiču na ponašanje u radu novog Acer Nitro V 15 modela
Kao što možete iz grafikona videti, Acer Nitro V 15 osetno se manje napreže od sličnog Gigabyte modela. Hladniji je i manje troši. Gigabyte je što bi rekli „oštrije podešen“, plus ima dva brža jezgra viška što pokazuje kroz veću potrošnju i temperature kako grafičkog tako i centralnog procesora, a što neminovno utiče na fps.
Međutim, jedna stvar ovde nije logična kod Acer Nitro V 15 modela, a tiče se velike buke koju pravi rashladni sistem i ventilatori na Nitro modelu. Nitro je i u prošlosti bio bučan kako bi obezbedio niže radne temperature i time veći prostor za performanse, ali ovog puta je primenio drugačije rešenje i dizajn kuler a koji ovu mašinu čini još bučnijom. Sa 63 dB u Performance režimu rada, Nitro Sense pokazuje da ventilatori idu preko 6000 obrtaja u minuti tačnije 6400 rpm-a, a što je jako puno i bučno. Obzirom na očiglednu rezervu u temperaturi je mogao malo bolje da uskladi taj rad ventilatora na račun grejanja procesora.
Na sreću, Nitro Sense nudi Balanced i Silent profile, ali po cenu određene žrtve u performansama, a pošto su one na ivici u gejmingu nisu baš poželjne, pa zbog svega računajte na obavezno nošenje slušalica tokom gejminga.
Takođe ne sviđa nam se ovaj položaj izduvnog otvora koji izduvava topao vazduh uz površinu ekrana, nikako. Inače sama radna površina tastature i touchped-a nema problem sa pregrevanjem, nasuprot jedva je mlaka.
Napominjemo da tokom instalacije morate na instalacioni medij ili dodatno ponuditi računaru na USB flešiću Intel RST drajvere kako bi mogao da detektuje i da vam pristup M.2 SSD-u. Kada podignete Windows 11 neće videti Wi-Fi pa ukoliko nemate LAN, moraćete da instalirate odgovarajući drajver za bežičnu mrežu jer Windows 11 ne prepoznaje ugrađeni Wi-Fi kontroler. Na svu sreću Acer je pragmatičan pa je ponudio prateću particiju sa svim drajverima i pomoćnim softverskim alatima, a što je za veliku pohvalu.
Acer Nitro V 15 – Zaključak
Reč po reč i došli smo do samog kraja. Ko gaji iluziju da će u klasi laptop gejming računara od 1000€ pronaći mašinu bez kompromisa taj se grdno vara. Zato ne želim da vas ova priča obeshrabri, već je u pitanju realno sagledavanje osobina ovog računara.
On traži da se malo prilagodite, naštimujte podešavanja omiljenih igara i što bi reklo uigrate sa njim, da mu pronađete „žicu“ i tada će te biti pravi kompanjoni. Nitro V se definitivno promenio, postao je manje gejmer a više klasik, ali i dalje je zadržao gejmersko srce i duh.
Međutim, život mu neće biti lak u ovoj mejnstrim klasi jer i drugi proizvođači rade na tome da osvoje srca i novčanike ove grupe korisnika. Ipak, Nitro V ima dobro ime, iskustvo i uvek radi na promenama kako bi što više približio i bolje pogodio vaše želje. Takav je i ovaj današnji. Uostalom najbolje je da odete do neke velike prodavnice i probate ga, to ne važi samo za ovaj Nitro već i sve laptop modele u ovoj povoljnijoj cenovnoj klasi.