Acer Predator Helios 18 test

Acer Predator Helios 18 test

Predator Helios 18 je nesvakidašnji prenosni računar koji pre svega pažnju privlači svojim 18" velikim ekranom, velikim dimenzijma, tankom siluetom i gejmerski jakim hardverom.

    Sadržaj
      Acer Predator Helios 18 test

      Pozitivne ocene

      • 18″ velika dijagonala ekrana
      • dobro odmerena WQXGA rezolucija i 165 Hz G-Sync sinhronizacija
      • moćan hardver
      • relativno tanka silueta uređaja
      • vrhunske performanse
      • odgovarajuća zamena za jake desktop PC sisteme
      • dobre karakteristike za rad na zahtevnijem softveru
      • izdašan u opcijama za proširenje

      Negativne ocene

      • malo veća cena na lokalnom tržištu
      • stiže bez Windows 11 operativnog sistema
      • prilikom instalacije Windows 11 OS-a morate pripremiti i instalirati drajvere za PCIe SSD

      Veliki i komforan za rad sa vanserijski velikom dijagonalom ekrana od 18″. Ovog puta ekran nije razvučen u egzotične formate već koristi za većinu korisnika primereniji, 16:10 odnos stranica. Vrhunski hardver u vidu Core i7 procesora 13. generacije i GeForce RTX 4070 grafičke karte isporučuju performanse na nivou jakih desktop PC sistema. Ovo je laptop koji definitivno moože zameniti klasični računar za zahtevan rad i napredniji nivo igranja

      Nastupilo je teško vreme za prodaju računara. Em kraj proleća i početak leta definitivno nije sezona prodaje, em nakon par godina ludila i jurnjave kupovine hardvera, došlo je vreme kada je potražnja za računarima prilično opala. U toj situaciji proizvođači se dovijaju na različite načine kako bi pridobili pažnju potencijalnog kupca. Zbog toga se ruše neke ustaljene norme, nudeći računare koji odstupaju od uobičajenih kategorija, a što je posebno primetno kod prenosnih laptop računara. Upravo to je slučaj sa jednim današnjim modelom koji želimo da vam predstavimo – Acer Predator Helios 18.

      Prvo smo bili svedoci pojave modela prenosnih računara sa 16-inčnim dijagonalama ekrana, kao bolje varijante dosadašnjih 15-inčnih modela. Sada je red došao i na tradicionalne “sedamnaestice”, koje su dobile naslednika u vidu prenosnog računara sa dijagonalom ekrana od čitavih 18 inča!

      Acer Predator je svakako dobro poznato ime u svetu gejming laptop računara koje smo imali prilike da vam predstavimo u nekoliko navrata i gotovo uvek je u pitanju bila neka varijanta impresivnih mogućnosti ugrađenog hardvera. Tako je i ovog puta.

      Acer Predator Helios 18  – dominira velikim ekranom

      Predator Helios 18 je na neki način iznenađenje jer prvi put imamo prilike da radimo sa prenosnim računarom ovako velike dijagonale ekrana. Povećanje ekrana je evidentno i dramatičnije od prelaska sa 15 na 16 inča. Zapravo, to je glavna karakteristika po kojoj se ističe ovaj Predator Helios 18 jer jednostavno ne možete, a da ne primetite tih 47.5 cm u dijagonalu. Sa druge strane to nije jedini kvalitet kojim ovaj, definitivno vanserijski model laptop računara raspolaže.

      Namerno ne koristimo pridev gejmig, jer je ovog puta bar se tako čini, Predator Helios 18 u neku ruku zbog ogromne vidljive površine ekrana, promenio malo prirodu od čistokrvnog gejmera sada koketira i sa onom zahtevnom grupom preofesionalnih kreativaca, dizajnera i digitalnih umetnika koji će ga naprosto obožavati zbog ogromne snage ugrađenog hardvera i velikog ekrana. Skoro poput onih na desktop sistemima.

      Tu zapravo i dolazimo do suštine Helios 18 modela – on je čistokrvni predstavnik tzv “desktop replacement” kategorije laptop računara. Ako se za neki prenosni uređaj može reći da na pravi način menja klasični PC, onda je to svakako ovaj Predator Helios 18.

      Kad smo već kod ekrana, recimo da ovaj 18 inčni Golijat prikazuje 2560×1600 piksela, a što je WQXGA rezolucija sa 16:10 formatom ekrana. On u ovoj verziji osvežava na 165 Hz što je savršeno upareno sa mogućnostima ugrađenog grafičkog procesora za gejming i rad. Ugrađeni panel koristi IPS matricu, pokriva 100% sRGB kolor palete, a maksimalno izmereno osvetljenje iznosi 350 nita. Može vam se učiniti skromno, ali kada ga vidite na ovako velikoj površini ekrana, izgleda spektakularno u igrama i u aplikacijama za obradu fotografija, videa ili 3D modeliranje. Ukoliko ni posle ovog niste sigurni u ovaj tip ekrana na raspaloganju su vam i bolje verzije uključujući i onaj sa Mini LED osvetljenjem.

      Dizajn smiren i jednostavan – pomalo netipičan gejmer

      U pogledu dizajna i izgleda računara, prvo primećujete njegove dimenzije. Ogroman je. Sa širinom od 40 cm, izmerenom dubinom od 31 cm i masom od 2.6 kilograma velik je poput neke Hi-Fi komponente, dakle prava zamena za desktop koji nećete mnogo nositi i pomerati ga sa stola. To je svakako moguće i definitivno zgodnije nego da se mučite sa kućištem i monitorom klasičnog desktop računara.

      Inače, linije su asketski čiste na glavnom delu uređaja. Vidno se ističu velike ravne površine u Abyss crnoj boji. Ogromna površina tela centralne površine mnogima neće izgledati preterano atraktivno, posebno gejmerima, naviklim na agresivnije dizajnerske detalje. Dotle će dizajneri i digitalni kreativci biti sigurno zadovoljni. Acer pokušava da spoji ukuse dve kategorije korisnika.

      Zbog ogromne površine ima mesta i za numerički deo tastature. Jedini smeliji dizajnerski detalj se nalazi iza površine ekrana na delu proširenja zadnjih izduva toplog vazduha koji ukrašava LED aplikacija sa Hi-Tech motivima. Predator logo je samo diskretno prisutan i podseća vas da pod rukom imate čistokrvnog gejmera.

      Tastatura ima pozadinsko osvetljenje sa adresibilnim RGB efektima koji se potpuno kontrolišu iz Predator Sense softvera. Tasteri su veliki, sa pravilnom površinom i prijatnog povratnog osećaja. Touchpad je ogromne glatko staklaste površine jer je zapravo u pitanju Corning Gorilla Glass, vrlo prijatne na dodir jer prsti prosto klize po njenoj glatkoj površini. U donjem delu su skrivene klackalice tastera za levi i desni klik mišem.

      Hardver dostojan moćne desktop “Battlestation” mašine

      Dakle, ogroman ekran nije jedini kvalitet ovog “teškaša”. U svom srcu krije prilično moćan centralni processor – Intel Core i7 13700 u “HK” verziji. Najjačoj za mobilni tip računara sa 16 jezgara 8P i 8E i radnim taktom koji se penje do 5 GHz.  Ukupno vam je na raspolaganju 24 “treda” za istovremeno izvršenje instrukcijskih nizova. Prema podacima Intela, ovaj procesor troši oko 150 W u punom sprintu.

      Procesor je uparen sa 16 GB brze DDR5 memorije u dvokanalnoj konfiguraciji. Radi na frekvenciji od efektivnih 5600 MHz i može se lako po potrebi, proširiti zahvaljujući prisustvu klasičnih SO-DIMM slotova za RAM.

      Grafička karta je dostojna reputacije gejmera. U pitanju je GeForce RTX 4070 sa 8 GB GDDR6 memorije. Grafički processor je povezan sa centralnim procesorm preko magistrale koja upošljava 8 PCIe linija 4. generacije i predviđena je za maksimalnu potrošnju od 140 W. U paru sa Nvidia grafičkom kartom ide i G-Sync karakteristika ugrađenog ekrana, koja mu omogućava da dinamički osvežava ekran baš u trenutku kada grafički procesor izrenderuje kompletan kadar. Dakle, nema cepanja kadrova i efekta suzenja očiju tokom višečasovnog igranja, jer je animacija u igrama savršeno glatka.

      Acer prati Nvidia Max-Q smernice u pogledu dizajna i rada ovog računara radi pametnijeg upravljanja resursima i dužeg trajanja baterije, tanke i elegantnije siluete uređaja. Ipak, u trenucima kada su potrebne performance tu je MUX svič kada se potpuno prebacujete na rad sa GeForce grafičkim procesorom, ostavljajući po strani slabije integrisano grafičko jezgro.

      Dovoljno prostora za podatke i brza mrežna konekcija

      Za instalaciju igara i programa služi jedan M.2 PCIe x4 SSD, kapaciteta 1 TB. Računar poseduje još jedan M.2 slot u koji se može ubaciti dodatni NVMe SSD uređaj.

      Za vezu sa internetom služi Killer network mrežni par koji čine gigabitni E2600 Ethernet kontroler i Wi-Fi bežična 802.11 AX veza na 2.5, 5 i 6 GHz opsegu. Oba rešenja su zapravo Intel proizvodi. Naravno tu je i BT 5.2 podrška.

      Zvuk je glasan i karakteristično tanak za prenosne računare. Za istinsko uživanje u efektima igara ili muzici, obavezne su slušalice ili spoljni zvučnici. Ugrađena je i web kamera sa par digitalnih mikrofona. Kamera snima Full HD rezoluciju pri 60 frejmova u sekundi. Daje prilično lepu sliku pa će oni koji komuniciraju sa vama preko video poziva svakako uživati u tome

      Moćan hardver ima velike energetske zahteve

      Autonomiju rada obezbeđuje Li-Ion baterija kapaciteta 90 Wh koja u našem standardnom testu rada umereno zahtevnih aplikacija za obradu fotografija, videa i muzike na “Balanced” radnom profilu, traje sledeća 2 sata i 10 minuta. Energetsku podršku radu u režimu maksimalnih performansi daje veliki ispravljač snage 330 W koji ima funkciju brzog punjenja i kome je dovoljno 57 minuta da napuni bateriju do kraja. Računar je tokom testova povlačio najviše oko 280 W električne energije.

      Kada su u pitanju raspoloživi konektori, kako to moderni trendovi nalažu deo njih je prebačen na zadnju stranu gde se nalaze ogromni izduvni otvori. Tamo su svoje mesto našli konektor za napajanje, jedan HDMI port za vezu sa eksternim monitorima i dva USB-C 3.2 porta druge generacije za podršku brzog transfera podataka od 10 Gbps. Oni ujedno služe za vezu sa DisplayPort monitorima preko USB-C konekcije, raspolažu podrškom za Thunderbolt 4 standard i punjenje uređaja koji povlače maksimalno 5V i 3 A električne energije.

      Moguće je i puniti laptop pomoću ovih portova za šta vam je potreban odgovarajući USB-C punjač sa naponom od 20 V sposoban da isporuči 65 W. Na levom boku je prisutan jedan USB-A 3.2 prve generacije, zatim 3.5 mm konektor za slušalice i mikrofon, port za LAN konekciju i specijalitet u vidu microSD čitača memorijskih kartica. Na suprotnoj desnoj strani zatičemo par USB-A 3.2 portova prve generacije.

      Zanimljivo je da ovaj konkretan model Predator Helios 18 računara stiže bez instaliranog Windows 11 operativnog sistema, ali ako je za utehu tu je particija sa svim potrebnim drajverima. Prilikom inicijalizacije i započetog procesa instalacije, Windows 11 ne prepoznaje instalirani M.2 SSD i potrebno je ubaciti nephodne Intel drajvere na instalacioni medij kako bi ih sistem „povukao“ i prijavio prisustvo „storidža“ za instalaciju. Mislim da je propust ne ponuditi u startu Windows 11 konfigurisani sistem na ovako moćnom i skupom računaru.

       Acer Predator Helios 18  – performanse

      U pogledu performansi neizbežno je poređenje sa nedavno predstavljenom konkurencijom u vidu AERO 16 OLED modela koji je praktično baziran na veoma sličnoj hardverskoj platformi. Ipak, Predator Helios 18 je brži za jednu vidnu marginu, kako u aplikacijama tako i gejmingu čemu doprinosi jača verzija procesora. To je zato što Core i7 13700 HK ima dva „performance“ jezgra više u odnosu na oobični 13700H. Takođe, ovaj računar je u startu stigao sa dvokanalno konfigurisanosm sistemskom memorijom, pa iz sledećih grafikona možete jasno videti prednost bolje konfigurisanog Helios 18 sistema.

      Gejming performanse:

      Performanse u aplikacijama:

      Ponašanje u radu

      Svemu dodajte uticaj većeg kućišta i efikasnijeg sistema hlađenja koji omogućuje grafičkom i centralnom procesoru rad na većim frekvencijama u trenucima kada povlače više energije i više se greju. Neretko processor dodiruje granicu od 100 stepeni Celzijusa kada se aktivira „trottling“ zaštitni mehanizam i obara frekvenciju jezgara kako bi zaštitio processor od pregrevanja i ošećenja. Procesor je znao na momente da povuče i do 180-200 W električne energije, plus dodajte još 100-140 W koliko je potrebno GeForce RTX 4070 grafičkoj karti, pa je jasno zbog čega se uz računar isporučuje ovako jako napajanje.

      Ponašanje u gejming scenariju (GPU karakteristike):

      Prateći „Predator Sense“ softver omogućuje praćenje vitalnih radnih parametara na vizuelno dopadljiv način, a usput nudi i nekoliko radnih profila: Silent, Balanced, Turbo i Performace. Računar je u Silent režimu prilično tih, zahvaljujući ogromnim hladnjacima i upotrebi tečnog metala kao interfejsa između procesora i hladnjaka. Međutim, u „performance“ modu postaje veoma bučan sa 45 dB pa je tada upotreba slušalica tokom gejminga itekako preporučljiva.

      Ponašanje u scenariju zahtevnih aplikacija (CPU karakteristike):

      Svi ti detalji u kombinaciji sa sistemom višestrukih toplotnih cevi i dva AeroBlade ventilatora 5. generacije koji se vrte na preko 5000 obrtaja, omogućuju postizanje vanserijskih performansi koje se definitivno u rangu sa odgovarajuće konfigurisanim desktop PC sistemima.

      Iako su temperature centralnog i grafičkog procesora prilično visoke prilikom pokušaja da se oslobdi toplote generisane potrošnjom od 200-ak W, veliko telo je tek umereno toplo što pokazuju i termovizijske fotografije.

      Acer Predator Helios 18  – zaključak

      Konačno dolazimo do samog kraja testa ovog nesvakidašnjeg laptop računara. Predator Helios 18 je pravi snagator.  Sa njim je moguće raditi u najzahtevnijem tipu aplikativnog softvera, ali i igrati se na trenutno najzahtevnijim „Ray Tracing“ podržanim igrama na max detaljima, bilo u Full HD ili QHD rezoluciji. Vanserijski ekran od 18” fenomenalno se nadovezuje na moćnu hardversku platformu, čineći celokupno iskustvao rada i gejminga upečatljivim.

      Za takvu sreću i zadovoljstvo je potrebno platiti dosta novca. U slučaju konkretnog modela sa prethodno navedenim karakteristikama to znači od 333 pa do 400 hiljada dinara. Cena je pomalo preterana u našim uslovima jer isti ovakv računar na američkom tržištu košta oko 2000 dolara što je značajno realnije i čini ga vrlo jakim argumentom u rukama svih onih koji tvrde da je definitivno došao kraj desktop PC računarima, pa čak  i kada su u pitanju moćni gejming sistemi.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi