Acer Predator Triton 300 SE test - mali snagator

Acer Predator Triton 300 SE test - mali snagator

Acer Predator Triton 300 SE je prenosni računar sa pravim gejming specifikacijama, ali i namenom jednog klasičnog Nvidia Studio računara.

    Sadržaj
      Acer Predator Triton 300 SE test – mali snagator

      Pozitivne ocene

      • Performanse u malom pakovanju
      • Odlična RTX 3060 grafička karta
      • Kvalitet izrade
      • Obilje brzih USB 3.2 Gen 2 portova
      • Prisustvo brzog WiFi 6 standarda
      • Dobro hlađenje
      • Predator Sense softver

      Negativne ocene

      • PCIe x4 veza sa RTX 3060
      • Želimo bolji ekran
      • Nema LAN priključak
      • Turbo režim je bučan

      Predator Triton 300 SE je žestok gejmer u malom pakovanju. Zgodan za gejming u pokretu, ali i neki ozbiljniji rad. Svojim mogućnostima daleko prevazilazi isključivo potrebe igranja,

      Predator Triton 300 SE uopšte ne izgleda kao gejmerski laptop. Ekran male dijagonale od 14”, vizuelni elementi hromiranih lajsni, klasična pojava svetlo aluminijumskog kućišta, čitač otiska prsta. Na prvi pogled ga je lako zameniti za neki biznis model.

      Međutim ako malo bolje zagledate, primetićete čuveni Predator logo. Zatim slede masivni bočni izduvni otvori, kao i veliki difuzori na zadnjem delu. Dodajte tome RGB tastaturu kao i uočljivu oznaku o 144 Hz ekranu. Sve to govori zašto ovaj kompaktni i lepuškasti laptop pripada prestižnoj Predator Triton porodici  gejming laptop računara.

      Acer Predator Triton 300 SE – karakteristike

      A, da nije tek neki običan laptop na istu temu, govori i oznaka “SE” u nazivu modela. Naime, radi se o specijalnoj ediciji Triton 300 serije. Kompaktna gejming mašina koja bez ikakve nedoumice može da se klasifikuje kao računar za profesionalne kreativce. Jedan pravi Nvidia Studio laptop računar.

      Dakle, zanimljiv laptop za igru, ali i ozbiljniji rad! Uz sve prethodno, Acer se potrudio da mu podari adekvatne karakteristike. Moćan hardver nove generacije, kvalitetnu izradu i ono što iznenađuje prilično korektnu cenu od 1500€. U periodu opšte nestašice i preterivanja sa cenom zbog globalne inflacije, deluje gotovo kao iznenađenje.

      Dizajn kojim dominira svetli aluminijum

      Pojava Triton 300 SE notebook-a je upečatljiva zbog kućišta koje je u potpunosti napravljeno od anodiziranog aluminijuma svetlo sive “Sparkly Silver” nijanse. Osim što izgleda drugačije od proseka gejming konfekcije, izaziva i kvalitentiji osećaj pod rukom.

      Spojevi su precizni i jedva primetni, a telo od metala doprinosi boljem hlađenju uređaja. Kućište je kompaktnih dimenzija sa širinom 32 cm i dubinom od 23 centimetra. U isto vreme je umereno tanko sa 1.7 cm za jedan prenosni uređaj gejming karakteristika. Težina od 1.8 kg je posledica velikog rashladnog sistema, neophodnog obzirom na jak ugrađeni hardver.

      Linije i metalne površine su asketski čiste, i njihovu jednoličnost na poklopcu uređaja narušava reljefni “Predator” logo. Ekran dijagonale 35.6 cm je zapravo 14” standard i prilično se retko sreće na gejming modelima, obzirom da je to za ovu namenu teskobna dijagonala.

      Ipak, ovaj Triton je više od gejming računara i koketira sa dizajnerima, tvorcima kreativnih sadržaja, onima koji se bave video montažom i sličnim poslovima.Takav scenario u nekoj perspektivi, podrazumeva i korišćenje klasičnog monitora velike dijagonale.

      Ekran bi mogao biti bolji

      Ugrađeni ekran koristi IPS panel. Primetno je svetao sa specifikacijom osvetljenja od 300 nita i uz karakteristiku osvežavanja sadržaja na 144 Hz. Prikazuje veoma korektnu sliku.

      Ipak, nedostaje mu ubedljiviji kontrast da bi postigao HDR efekat, zbog čega primećujemo na maksimalnim vrednostima efekat blagog zamućenja. Poseduje aktivnu kontrolu emisije Blue LED svetla i ima antirefleksivni premaz što definitivno pogoduje očima prilikom dužeg rada.

      Ne sviđa nam se debela donja lajsna, pogotovo u kontekstu novijih modela koji imaju bolju efektivnu iskorišćenost površine na kojoj se nalazi ekran. To je pak neizbežno zbog korišćenja 16:9 formata i prikaza 1920×1080 piksela.

      Uglavnom neki lični utisak je da bi Predator Triton 300 SE u sledećoj evoluciji trebalo da dobije ubedljiviji HDR ekran. Da ne bude zabune, ovaj je dobar i na visini zadatka kada su u pitanju gejming i rad u aplikacijama.

      Acer Predator Triton 300 SE – Aeroblade Bionic hlađenje

      Detalj koji ćete svakako primetiti je sveopšte prisustvo ventilacionih otvora što za uvlačenje svežeg, tako i onih za izduvavanje toplog vazduha. To je jednostavno neophodno u kontekstu kompaktnog 14″ kućišta koji u svojoj unturašnjosti krije brz centralni i grafički procesora.

      Zbog upotrebe dva specijalno dizajnirana Aeroblade Bionic ventilatora, bočni prorezi su postavljeni pod pravim uglom na bokovima i pozadi. Na taj način je efekat izbacivanja toplote maksimalno iskorišćen.

      Orijentacija usisnih otvora je podešena u skladu sa položajem tankih propelera ventilatora. Njihova debljina je manja od jednog milimetra. Osim velike usisne površine na bazi tu je i zona za uvlačenje vazduha na površini – tik ispod ekrana.

      Jedino nam se ne dopada šema ove površine koja neodoljivo liči na onu na HP Pavillion modelu. Ipak je ovaj Triton za dve klase iznad pomenutog HP modela i o tome bi Acer morao da povede računa.

      Acer Predator Triton 300 SE – jak hardver

      Potreba za dobrim hlađenjem je rezultat odluke da se u Triton 300 SE ugrade jak par grafičkog i centralnog procesora: GeForce RTX 3060 sa 6 GB GDDR6 memorije i Intel Core i7 11370H.

      Ovde moramo da vam skrenemo na pažnju na jedan detalj. Nekada su Intel mobilni procesori sa “H” sufiksom označavali najjaču seriju procesora za mobilne računare. Sada postoji puno varijacija pa obratite pažnju ukoliko su vam u mislima maksimalne performanse.

      Naime, dotični pripada štedljivijoj seriji sa četiri jezgra i 8 “tredova”. Ova konkretna verzija ugrađenog procesora je hibridno integrisana, pošto ima ugrađen sistemski i kontrolerom periferija. Za razliku oid klasičnih “H” verzija ne koristi zaseban čipset već je sve spakovano na isti silicijum.

      Specifično rešenje sa ciljem manje potrošnje i grejanja

      Obzirom da je morao biti štedljiviji i sa manjim toplotnim otiskom zbog manjeg kućišta, napravljeni su određeni kompromisi. To se pre svega odnosi na uštedu po pitanju broja fizičkih jezgara, ali i karakteristika sistemskog kontrolera.

      On naime pruža podršku za vezu sa RTX 3060 grafičkim procesorom magistralom širine samo 4x PCIe putanje 4. generacije. Iako na prvu deluje gotovo katastrofalno situacija nije baš tako crna, a što ćete videti u delu gejming rezultata.

      Uglavnom, postignut je kompromis kontrolisane potrošnje i grejanja sa jedne i dobrih performansi sa druge strane. Dobro balansirana platforma za kompaktnu gejming “četrnaesticu”. To joj omogućuje brz rad u zahtevnijim aplikacijama, ali i igranje najnovijih igara sa visoko podešenim grafičkim detaljima i podrškom Ray Tracing efektima.

      Komforna količina memorije, dobra tastatura i brzi Wi-Fi

      Dobrom gejming osećaju i brzom radu doprinosi prisustvo 16 GB dvokanalno konfigurisanje DDR4 memorije na 3200 MHz. 8 GB RAM-a je zalemljeno na ploču, a pomoću dodatnog SO-DIMM ležišta možete proširiti RAM do maksimalnih 24 GB. ova opcija će nesumnjivo pogodovati radu u zahtevnijim Adobe Photoshop ili Premiere Pro aplikacijama.

      Pohvaljujemo i oduku da se ugradi brzi M.2 PCIe SSD kapaciteta 1 TB. Na žalost nije bilo mesta za dodatni M.2 SSD uređaj. Tu je i odlična tastatura sa vrlo konkretnom putanjom pojedinačnog tastera i RGB podešavajućim pozadinskim svetlom u tri zone. Definitivno je učinjen pomak na bolje u odnosu na prethodne modele. Touchpad sa metalnim osećajem i izraženim klik efektima, usput poseduje i čitač otiska prsta kao element zaštite u kombinaciji sa Windows Hello funkcijom.

      Brzo povezivanje i neometan protok podataka sa eksternim uređajima je neophodnost za komforan rad na modernim računarima. Zato je ovaj Predator Triton 300 SE opremljen trenutno najbržim Wi-Fi 6 bežičnim standardom komunikacije sa lokalnom mrežom i internetom. Upotrebljeno je Killer AX1650i rešenje sa akcentom na gejming. Odluka da se izostavi klasična LAN konekcija je u najmanju ruku diskutabilna u slučaju “čistokrvnog” gejmera.

      Raspoloživost USB konekcija i kvalitet ugrađenog audio rešenja

      Pohvaljujemo dobar izbor konekcija. Prisutna su dva brza USB-A 3.2 porta druge generacije od kojih onaj na desnom boku, podržava punjenje mobilnih uređaja. Zatim je tu jedan USB-C 3.2 10 Gbps port sa podrškom za Thunderbolt 4 standard. Osim ovog koji s emože koristiti i za vezu sa DP monitorima, služi i jedan klasični HDMI 2.1 port. Ne zaboravimo i HD web kameru sa LED indikacijom aktivnosti kao i par digitalnih mikrofona na gornjoj lajsni ekrana.

      Sistem bočno postavljenih zvučnika je tek solidan i ukoliko želite da uživate u DTS višekanalnim, prostornim efektima tokom gejminga i novih filmova, obavezno je korišćenje slušalica. Ovakvi kakvi jesu dovoljni su tek za opuštanje tokom rada uz tihe zvuke ambijentalne muzike.

      Potrošnja, baterija i autonomija

      Napajanje jedne ovakve mobilne gejming platforme je poverena ispravljaču snage 180 W uz obaveznu funkciju brzog punjenja. Potrebno mu je nešto manje od sat vremena da do kraja napuni 4-ćelijsku litijum-jonsku bateriju kapaciteta 60 Wh. Ona pak daje autonomiju rada pri standardnih 80% osvetljenja ekrana i korišćenju umereno zahtevnih aplikacija od 3 sata i 15 minuta, a što je neki očekivani prosek za ovu kategoriju prenosnih računara.

      Acer Predator Triton 300 SE – performanse

      Gejming performanse:

      Kada su u pitanju gejming performanse u režimu rada na bateriji, ručnim podešavanjem moguće je postizanje frejmrejta čak iznad vrednosti od 70 fps-a u pojedinim naslovima. Vodite računa da se tada baterija osetno brže prazni.

      Sa druge strane Nvidia Battery Boost opcija uz pomoć aktivne Optimus tehnologije, omogućava duže igranje na bateriji uz asistenciju izbora bolje autonomije ili većeg FPS-a. U zavisnosti šta igrate možete da podešavate frejmrejt u koracima od 5 fps-a u intervalu 30-60 frejmova u sekundi. Sasvim dovoljno za glatko gejmplej isusktvo u većini igara.

      A kad smo već kod performansi, recimo da je izbor centralnog procesora i GeForce RTX 3060 grafičke karte dobro usaglašen. Evidentno je da su penali u gejming performansama neminovni zbog upotrebe štedljivije verzije procesorske platforme, a što pokazuju rezultati slično konfigurisanih konkurentskih 15.6” modela. Međutim, oni ni izbliza nisu toliko veliki koliko to zvuči kada pomenete 4x manju magistralu.

      Far Cry 5 dostiže 100fps-a na Ultra setovanjima i Full HD rezoluciji, Shadow of the Tomb Raider u DX12 i Highest detaljima isporučuje jednako impresivan prosek od 80 fps-a. GEARS 5 na Ultra podešavanjima izbacuje prosek od 83 fps-a, kao i The Division 2.

      U ovim igrama Predator Triton 300 SE itekako dobro koristi ekran sa visokim vrednostima osvežavanja ekrana. I da ne zaboravimo Ray Tracing igre gde recimo najnoviji Far Cry 6 sa uključenim RT efektima i aktivnom Fideltiy Super Resolution opcijom na Quality podešavanjima isporučuje prosek od savršeno glatkih 61 fps-a, a Call Of Duty Black Ops sa High Ray Tracing posešavanjima i DLSS Quality funkcijom se penje do proseka od skoro 70 fps-a. Zaključujemo konstatacijom da je potpuno osposobljen za pokretanje i uživanje u igranju najnovijih AAA igara.

      Performanse u aplikacijama:

      Ništa manje nije impresivan kada su u pitanju zahtevne aplikacije, što se posebno odnosi na one sa CUDA GPU asistencijom. Savršen je za rad u Adobe Photoshop aplikaciji i postigao je rezultat u Adobe Premijer Pro programu koji je među najboljim do sada testiranih laptop modela. U krajnjem, izmereni rezultati najbolje govore o opštem nivou performansi i brzine ovog računara.

      Grejanje i utisci u radu

      Zbog toga zna da se zagreje toko rada i igranja. Ovde vam skrećemo pažnju da obavezno ažurirate “firmware” računara na najnoviju verziju, koja rešava problem sa prekomernim zagrevanjem. To se naročito odnosi na situaciju kada uključite overkloking režim uz pomoć namenskog Turbo tastera. On će osim maksimalnih frekvencija, podići broj obrtaja ventilatora, što će biti propraćeno povećanjem buke.

      Ovaj računar je prilično brz i tih bez aktiviranja ove opcije, ali ako baš želite maksimalne performanse i po svaku cenu, stoji vam na raspolaganju i ova opcija. Spomenimo da “Turbo” režim nije moguće aktivirati prilikom rada na bateriji, kada ujedno nije moguće aktivirati “Extreme” i “Turbo” predefinisane režime rada hardvera.

      Za detaljna podešavanja će vam poslužiti Predator Sense aplikacija pomoću koji podešavate i pratite radne režime centralnog i grafičkog procesora, ventilatora, zatim temperaturu, podešavate RGB osvetljenje tastature i još mnogo toga. Sve to je grafički besprekorno prikazano. Za prozivanje Predator Sense softvera je predviđen poseban taster.

      Maksimalnu frekvenciju procesora smo očitali na 4.4 GHz dok je maksimalna radna temperatura varirala od 70 stepeni u režimu rada na bateriji, do 95 stepeni kada je priključen punjač. GeForce RTX 3060 tokom gejminga beleži maksimalnih 75 stepeni Celzijusa.

      Acer Predator Triton 300 SE – zanimljiva alternativa gejming teškašima

      Kada se sve sumira, jako dobra četrnaestica – razuman i racionalan izbor za ozbiljan rad, ali i igranje u najnovijim igrama. Acer je postigao gotovo iznenađujuće dobar balans procesora i prilično sposobne RTX 3060 grafičke karte.

      Odličan i brz, bez obzira da li igrate najnoviji FarCry 6 sa Ray Tracing efektima ili editujete video u Adobe Premiere Pro. Definitivno osvaja našu preporuku ukoliko vam je potreban jedan ovakav prenosni računar.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi