Acer Swift Go 14 – naizgled obična, a zapravo veoma sposobna četrneastica za rad u pokretu

Acer Swift Go 14 – naizgled obična, a zapravo veoma sposobna četrneastica za rad u pokretu

Swift Go 14 donosi balans performansi, prenosivosti i cene, sa AMD Ryzen 7640U procesorom, 16 GB RAM-a i OLED ekranom od 2.8K za raznovrsne potrebe

    Sadržaj
      Acer Swift Go 14 – naizgled obična, a zapravo veoma sposobna četrneastica za rad u pokretu

      Pozitivne ocene

      • Lagan i zgodan za nošenje
      • Površina metalik sive legure izrazito otporna na masnice i prljanje
      • Baterija dugo traje
      • OLED ekran
      • 2x USB4 ultra brze konekcije na USB-C interfejsu
      • Dobre performanse

      Negativne ocene

      • Zalemljen RAM, u startu se treba odlučiti za više memorije
      • Nema drugog M.2 slota za SSD

      Uz AMD Ryzen 7640U procesor, 16 GB RAM-a i 512 GB SSD-a, Acer Swift Go 14 nudi odlične performanse za rad i zabavu. OLED ekran, raynovrstan iybor konekcija i pristupačna cena čine ga idealnim izborom za korisnike koji traže pouzdan, lagan i moderan laptop

      Na prvi pogled sasvim običan notebook. Oblik klasičan, ni traga ultra tankoj silueti. Da kućište nije lagano i napravljeno od neke vrste legure aluminijuma i magnezijuma, bar tako deluje pod rukom, rekli bismo da je zalutao u klasu kompaktnih laganih notebook 14-ica. Međutim, kao što često biva u životu, izgled ovog Acer SwiftGo 14 može da prevari na prvi pogled i letimični zaključak. Oni koji su u pokretu često donose zaključak na brzinu, što u ovom slučaju navodi na pogrešnu procenu.

      U slučaju SwiftGO 14 notebook računara nema nekih skrivenih poruka i namene, sve je jasno od samog početka, kome treba jedan ovakav računar. Sa svojih 1.3 kilograma i dimenzijama klasične 14-ice, oblikom kućišta koje čvrsto i sigurno držite u ruci i pri tome glatko staje u ruksak ili poslovnu torbu, nesumnjivo je alatka za rad u pokretu.

      Zbog toga je ovaj  Swift Go 14 namenjen širokom krugu korisnika koji traže pouzdan, lagan i lako prenosiv računar. Evo naglas razmišljam zajedno sa vama kome sve može da dobro posluži: studentima jer je  taman toliki da staje u skoro svaki normalan ruksak. Baterija koja dugo traje je kao stvorena za predavanja i rad u pokretu. Ugrađeni hardver je dovoljno jak za istraživanje, pisanje radova, prezentacije i neko osnovno programiranje.

      Voleće ga i profesionalci u pokretu jer je sa svojom svetlo sivom metalnom pojavom i klasičnim oblikom, elegantan i estetski pogodan za poslovne sastanke. Tome dodajte sposobno brz procesor i SSD za multitasking i rad sa Office aplikacijama. Tu su i odlične opcije (USB-C, HDMI, Wi-Fi 6E) za povezivanje sa projektorima, velikim ekranima i mrežama.

      Ciljna grupa su i kreativci i dizajneri početnici jer ugrađeni OLED ekran  prikazuje prilično precizne boje i daje sliku sa visokim kontrastom. Zbog toga je pogodan profesionalnim fotografima na terenu za uređivanje fotografija i neki osnovni grafički dizajn.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Zatim ne zaboravimo i najveću grupu običnih korisnika koji traže lagan laptop za svakodnevne zadatke. Savršen za pregled internet sadržaja, multimediju i osnovne aplikacije. Sa druge strane, dugotrajna baterija pokriva prethodno opisane scenarije za povremeno korišćenje tokom čitavog dana.

      Konačno tu spadaju i ljubitelji tehnologije sa manjim budžetom jer ovaj SwitGO 14 nudi praktično premijum karakteristike po krajnje razumnoj ceni. Jednom rečju veliku vrednost u odnosu na uloženi novac. Dakle, vrlo konkretan notebook koji gađa u samu suštinu prenosne verzije računara.

      Acer SwiftGO 14 – karakteristike

      Nije lako odgovoriti na sve ove zahteve. Uostalom kako to uspeva, hajdemo redom…

      Pored privlačnog, klasičnog dizajna koji smo manje više opisali, prva stvar na koju obraćamo veliku pažnju je svakako ekran. Ovaj model dolazi sa 14-inčnim ekranom, dostupnim u različitim varijantama, dok naš test model ima najbolji OLED WQXGA ekran sa rezolucijom od 2.8K (2880 x 1800 piksela). OLED ekrani pružaju živopisne boje i visok kontrast, što je pogodno za gledanje multimedijalnog sadržaja i rad sa grafikom pa čak i neki povremeni online gejming.

      Pokriva DCI-P3 kolor paletu i u standardnom režimu ima osvetljenje od 400 nita dok u HDR modu dostiže 500 nita. Osvežava na maksimalnih 90 Hz, a što sve rezultuje stabilnom, mirnom slikom, izražajnog ali ne prenaglašenog kolora i dubokih pravih tamnih tonova. Dobar utisak, popravljaju tanke ivice oko ekrana gde posebno mislimo na onu donju koja daje osećaj velike efektivne vidljive i radne površine.

      U vrhu ekrana je smeštena QHD kamera sa 2560×1440 rezolucijom i koja snima video sa 30 frejmova u sekundi. Koristi sočivo sa plavim staklom, a pored otvora kamere se nalaze i oni za dva digitalna mikrofona.

      Swift Go 14 pokreće AMD Ryzen 5 7640U procesor, sa šest brzih jezgara klase Zen 4 koji zajedno izvršavaju 12 nizova instrukcija. Izrađeni su uz pomoć TSMC 4 nm FinFET tehnologije zahvaljujući kojoj dostižu raspon frekvencija od 3.9-4.9 GHz. Tipična potrošnja se kreće od 15-30 W.  Ovaj procesor pruža solidne performanse za svakodnevne zadatke, multitasking i lagani rad sa grafikom.

      Integrisano je AMD Radeon 760M grafičko jezgro koje omogućava hardversku  reprodukciju svih aktuelnih multimedija sadržaja i akceleraciju osnovnih grafičkih zadataka. Uz pomoć AMD FIdelity FX softverskih opcija kao što je AFMF 2 moguće je ostvariti i solidne gejming performanse u manje zahtevnim online igrama.

      Laptop je opremljen sa 16 GB LPDDR5 RAM-a u dvokanalnoj konfiguraciji, što je sasvim dovoljno za delokrug rada ovakvog koncepta prenosnog računara. Memorija se ne može proširiti jer su memorijski čipovi zalemljeni na samu štampanu ploču i ne postoji SO-DIMM slot. Postoji i verzija sa 8 GB za koju iskreno mislim da je nedovoljna u današnje vreme.

      Za čuvanje podataka, koristi u našem slučaju jedan M.2 PCIe x4 Gen4 SSD kapaciteta 512 GB koga je u ovom slučaju potpisao Kingston i generalno je odgovoran za brz pristup podacima i brzo pokretanje Windows 11 sistema. Računar nema dodatni M.2 slot niti SATA interni priključak tako da vam kao opcija dodatnog prostora za čuvanje podataka može poslužiti ili neki cloud storage servis ili eksterni USB-C SSD iili hard disk. Krajnja opcija je zamena ovog ugrađenog sa novim, većeg kapaciteta uz postupak kloniranja podataka.

      Zvuk je standardno osnovnog kvaliteta kakav ima i većina uređaja ove vrste

      Izbor konekcija

      Swift Go 14 nudi dobru ponudu portova, uključujući dva glavna ultra brza USB-C priključka sa USB4 specifikacijama i maksimalnim transferom podataka od 40 Gbps. Pored toga ovi portovi mogu poslužiti kao DisplayPort konektori za povezivanje ekrana, zatim mogu puniti druge mobilne uređaje koji povlače maksimalno 5V i 3A struju, a mogu poslužiti i za punjenje samog uređaja uz pomoć nekog USB-C punjača koji isporučuje 20 V i 65 W. Zatim tu su dva USB-A 3.2 Gen 1 porta, HDMI 2.1 i čitač microSD kartica, omogućavajući jednostavno povezivanje sa različitim uređajima i perifernim jedinicama. Takođe podržava Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2 za brzu i stabilnu bežičnu konekciju.

      Tastatura je solidnog kvaliteta, pune veličine tastera i naravno bez numeričkog dela. U pitanju je FineTip Acer tastatura sa malo tvrđe podešenim vešanjem, ali plitkog hoda pojedinačnih tastera što meni lično odgovara, ali ima i onih koji nisu baš oduševljeni ovakvim tipom rešenja. Tastatura ima trostepeno podešavajuće „beklit“ pozadinsko osvetljenje bele boje. Tačped ubičajeno prijatan sa osećajem metalne površine tj Ocean Glass površina i nešto je manjih dimenzija u odnosu na moderne trendove. U redu sa funkcijskim tasterima se nalazi i power dugme na zadnjoj desnoj poziciji čija kapica krije čitač otiska prsta kao sigurnosnu opciju. Svi tasteri u ovom redu su half size, baš kao i donji i gornji kurzori.

      Kuriozitet je da nema namenski Copilot taster jer NPU iako prisutan ne odgovara Windows 11 AI PC specifikacijama koje je Microsoft propisao za najnoviju generaciju računara sa AI funkcijama.

      Baterija i autonomija

      Računar raspolaže sa litijum jonskom baterijom kapaciteta  65 Wh ili 4189 mAh i pruža autonomiju za skoro 6 sati autonomnog rada u našim testovima umereno zahtevnih aplikacija, a što je zaista dobar rezultat. Zavisno od načina korišćenja, ako malo pripazite može vas pokriti za celodnevni rad.

      Uz računar stiže USB-C punjač snage 65 W, dakle puni se samo preko USB-C porta, koji uz podršku opcije brzog punjena, puni bateriju do kompletnog kapaciteta za sat i 45 minuta. Do 20% stiže za 15 minuta, do polovine kapaciteta za 40 minuta. Za sat puni 70% baterije i do punog kapaciteta mu posle toga treba još 45 minuta.

      Acer SwiftGO 14 – performanse

      CPU:AMD Ryzen 5 7640U hexa-core processor (up to 6 MB L2 cache, up to16 MB L3 cache, 3.5 GHz with boost up to 4.9 GHz)
      RAM:Dual-channel LPDDR5 SDRAM support 16 GB of onboard LPDDR5 system memory
      Display:14.0″ display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology,
      WQXGA+ 2880 x 1800
      GPU:AMD Radeon 760M Graphics
      SSD:512 GB, PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe
      WebCam:1440p QHD video at 30 fps
      Wi-Fi & BT:802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN + Bluetooth 5.1
      Input & Output:2x USB Type-C: USB4, 40Gbps, DisplayPort over USB-C, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W; 2x USB Standard-A: One port for USB 3.2 Gen 1, One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging; HDMI 2.1 port with HDCP support, Headphone/speaker jack, microSD Card reader
      Keayboard & Touchpad:83-/84-/87-key full-size FineTip backlit, Multi-gesture touchpad
      Power:USB Type-C 65 W PD AC adaptor, 65 Wh 3-cell Li-ion battery
      Dimension:312.9 (W) x 217.9 (D) x 14.9 (H) mm, 1.32 Kg
      Test sistem:

      Aplikacije:

      Iz prikazanih rezultata možete zaključiti da Acer Swift GO 14 isporučuje prilično dobre performanse imajući u vidu da se radi o štedljivoj verziji procesora. Ipak, to je AMD Zen4 koji definitivno brz procesor, bez obzira da li je u pitanju desktop ili laptop verzija.

      Međutim pored ove generalne konstatacije, veoma je zanimljivo malo detaljnije uporediti njegove karakteristike sa prvom generacijom Qualcomm Snapdragon X Elite konkurencije. Detaljnom analizom dolazimo do vrlo zanimljivih zaključaka.

      Naime, kada Snapdragon radi sa neoptimizovanim Windows aplikacijama, nema apsolutno nikakve šanse, sporiji je, troši više i ima očajno lošiju autonomiju rada, daleko od one koju obećavaju Microsoft i Qualcom.

      Međutim, stvari se ozbiljno menjaju kada ih poredite sa aplikacijama koje imaju „Windows on ARM optimizaciju“, a koje su danas retke i ne koriste prevodilac instrukcija, recimo u primeru MS Office 365 aplikacije, tada se stvari značajno popravljaju za Snapdragon X Elite. Sa manjom frekvencijom postiže jednake rezultate kao i Zen 4, troši manje i greje se manje što je očekivano zbog razlike u frekvenciji i ovde ona priča o efikasnosti dobija potvrdu.

      Ipak, vidljivo je da kada se traži puno angažovanje CPU resursa, Snapdragon ima pikove u potrošnji koji su veći od Zen4 procesora, dok mu definitivno najviše odgovara Power Saving mode tj lagani rad sa minimalno forsiranim radom procesora.

      Pri tome imajte u vidu da je ovo AMD Phoenix platforma i da AMD ima još ubedljiviju Strix Point sa Ryzen AI serijom procesora koji su još brži i efikasniji.

      Bilo bi nepravedno ne pohvaliti Snapdragon X Elite u svom prvom izdanju koji dobro radi u native optimizovanim aplikacijama i definitvno očekujemo napredak u sledećim verzijama. Do tada će AMD x86 biti u prednosti zbog velike baze još uvek neoptimizovanih i popularnih aplikacija i igara. O nekoj super efikasnoj prednosti Snapdragona-a u ovom trenutku  nema ni govora, takva je realnost i tačka. Jednostavno ne nasedajte na marketing trikove i tako će biti još neko vreme dok ne izađu Snapdragon X modeli druge i treće generacije, a tada ćemo videti kako stvari stoje jer sigurno je da Intel i AMD neće sedeti skrštenih ruku.

      Acer SwiftGO 14 – utisci u radu

      SwiftGO 14 se dobro ponaša u radu. Ima snage na pretek u aplikacijama koje su ciljno područje rada ovog notebook računara kakvi su recimo Office 365, internet pretraga i internet servisi reprodukcija multimedija sadržaja, pa čak i donekle igre zahvaljujući poslednjoj generaciji softverske podrčke i pre svega Frame Generation asistencije. Čudo je šta može da izvuče od relativno slabijeg GPU-a uz naravno nešto veću latenciju. Ipak, konačan rezultat je iznenađujuće dobar.

      Da li bi nešto zamerili, pa najviše smeta nešto bučniji sistem ventilatora koji zna povremeno da se oglasi šumom i rezonancom koja smeta, što je posledica malog prečnika ventilatora koji se brzo vrte. Uglavnom je to samo onda kada produvava rashladna rebra ali u situacijama maksimalnog opterećenja procesora, kada to činite se očitom namerom jer su vam potrebne performanse, taj period traje nešto duže. U većini normalnih situacija računar je skoro bešuman sa novoom buke između 29-33 dB. Isto važi i za grejanje.

      Dolazimo i do samog kraja današnjeg testa. Iako SwiftGO 14 na prvu loptu deluje obično pre svega zbog svoje obične konvencionalne pojave, tokom rada i testiranja nam se bukvalno uvukao pod kožu svojim dobrim karakteristikama i kada uz sve to dodatne krajnje povoljnu cenu shvatate zapravo osnovnu ideju koncepta kojim se rukovodio Acer prilikom dizajniranja Swift GO 14 uređaja.

      Konačno zaključujemo da je Acer Swift Go 14 odlično izbalansiran laptop koji nudi dobre performanse, kvalitetan ekran i natprosečne karakteristike prenosnog računara, što ga čini pogodnim za studente, profesionalce i sve koji traže pouzdan uređaj za svakodnevnu upotrebu. A takvih je danas najviše jer gađa u samu suštinu modernog lako prenosnog računara sa najnovijim opcijama.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi