Pozitivne ocene
- Lagano i izdržljivo Mg kućište
- Dobar ekran, osetljiv na komande dodira
- Intel 10 nm CPU platforma
- Odlična autonomija
- Izdržljiv tokom korišćenja u pokretu,
- Dodatna oprema
Negativne ocene
- Nubedljiv zvuk
- Cena dodatne opreme
- Performanse grafičkog podsistema
Acer Book RS je prenosni računar čiji je dizajn projektovao Porsche studio, podarivši mu prepoznatljive linije i savremene materijale, dok je sa druge strane, Acer ugradio vrhunski kvalitetan hardver. Rezultat je jedan rasni ultrabook originalan i prepoznatljiv među mnogim sličnim.
Na sam pomen – Porsche RS, srce počinje jače da vam kuca jer zna se šta “Racing Sport” u svetu automobilizma znači – čiste performanse. Dobro, a šta u svetu IT-a i posebno notebook računara? Acer je ponovo uposlio Porsche dizajn studio na izradi novog ultrabook modela i rezultat je pred vama – Acer Book RS.
Acer Book RS Porsche Design – karakteristike
Odmah na početku je jasno da se ovaj model Acer prenosnog računara se razlikuje od svega što smo do sada videli. Veliki Porsche Design logo preko čitave širine kutije samo potvrđuje da čula ne greše. Bogato pakovanje podiže očekivanja. U njemu se nalazi torbica za miša, stilizovani mousepad, futrola za notebook, optički bežični miš neobičnog izgleda i, naravno, njegovo veličanstvo, Acer Book RS.
Dizajn je na prvi pogled čista klasika, ali samo na prvi pogled. Onda posle vrlo kratkog upoznavanja postaje vam jasno kao dan – tipični proizvod nemačkog industrijskog dizajna.
Čiste linije, pravilni uglovi, ali opet nekako drugačije. Pa da, materijal – kućište od legure magnezijuma, potpuno neverovatan osećaj. Zaboravite sve one priče o aluminijumskim teksturama, brušenoj površini i ostale bajke za decu – ovo je šasija na potpuno drugom nivou. Nepodnošljivo lagana i čvrsta. Strašno dobar osećaj pod rukom.
U tom pogledu je ovaj Porsche Book RS ostavio sve iza sebe, čak i nove MacBook modele. Iako uopšte ne deluje kao ultrabook sa 16 mm profilom, težak je svega 1.2 kg od čega većina ide na račun dela sa ekranom. Zbog toga je zgodniji za rukovanje, a istovremeno dovoljno lgan. Još jedan bitan detalj, ne postoji onaj nelagodni osećaj indukcije pod jagodicama dok se notebook puni.
Ekran koji prikazuje kvalitetnu sliku
Poklopac sa ekranom je posebna priča. Izrađen je od lakog metalnog okvira na čijem se obodu nalazi Porsche design logo, dok je celokupna površina prekrivena aplikacijom od “carbon-fiber” materijala. Ko voli detalje sa sportskih automobila – asocijacija je nedvosmislena. Oni će garantujemo, žudeti za ovim ultrabook računarom.
Da bi ostatak karakteristika pratio ekskluzivni dizajn, ugrađen je ekran dijagonale 14”. IPS panel prikazuje 1920×1080 piksela i ono što nam se posebno sviđa – nema ružne, debele donje lajsne, već ekran zauzima 90% površine poklopca računara.
Ekran je osetljiv na komande dodira i zbog toga koristi Corning Gorilla zaštitu. Dakle, u pitanju je klasični “glare” finiš ekrana CineCrystal naziva. Osvetljenje iznosi 340 nita i uz pokrivanje kompletne sRGB palete boja garantuje odličnu sliku.
Nije najbolji ekran u koji smo gledali, ali među boljima svakako jeste. Boje su lepe, prirodne, dobar kontrast. Slika je bistra i oštra, tako da raspoznavanje karaktera čak i u 100% skaliranju Full HD rezolucije desktopa na pomenutoj dijagonali, ne predstavlja problem. Dobar ekran, nema šta ni da se doda, ni oduzme.
U vrhu ekrana postavljena je 720p web kamera i par mikrofona. Šarke ekrana deluju robusno i izdržljivo, a između njih se proteže stilizovana osovina koja kada se ekran postavi pod normalnim uglom, zapravo predstavlja postolje na koje se uređaj oslanja o podlogu.
Utisak vas ne vara – ovo je Hi-Tech računar
Spuštajući se ka bazi dominira metalik siva površina pravilnih ivica skoro asketski prazna bez ikakvih perforacija. Samo površina golog metala – magnezijuma. Vrlo prijatne teksture koja se pokazala izdržljivom tokom rada, a posebno nam se svidelo što uopšte “ne hvata” masnice.
Sve to deluje lepo, jednostavno, čisto bez suvišnih detalja i krajnje praktično u radu – a ipak nekako HiTech. Chiclet tasteri izviru iz metalne baze. Tipično membransko vešanje sa nešto tvrđe podešenim taktilnim osećajem. Pod prstima ostavlja bolji osećaj od drugih Acer modela i svakako spada među bolje u kategoriji 14-ica.
Zona “touchpad-a” ima standardne dimenzije i površinu drugačiju od ostatka baze. Nekako je više metalna, ali jagodica lepo klizi dok kursor navodite na željenu poziciju.
Sve u svemu stilska vežba je uspela – jednostavno, kvalitetno i konkretno – to su glavni utisci dok radimo i testiramo ovaj računar.
Acer Book RS Porsche Design – hardver
Novitet je i činjenica da je ovo prvi Acer notebook na bazi 11. generacije Intel Core procesora pod kodnim imenom Tager Lake. Ovog puta u “U” – ultra štedljivoj verziji Core i7 1165G7 modela. Procesor je za razliku od sličnih desktop modela, izrađen u 10nm SuperFin tehnologiji.
Raspolaže sa četiri fizička jezgra “Willow Cove” mikroarhitekture i izvršava 8 “tredova” istovremeno. Ima 12 MB L3 keš memorije i radi na baznom taktu od 2.8 GHz, dok maksimalna Turbo vrednost pojedinačnih jezgara iznosi 4.7 GHz.
Novi procesor je dobio i podršku za rad sa bržim RAM modulima. U slučaju našeg računara, radi sa Low Power DDR4X memorijama na efektivnih 4267 MHz.
Zanimljivo je da ih zbog tog internog ubrzanja, programi poput CPU-Z detektuju kao “Quad channel” RAM, iako je istina da memorijski kontroler radi isključivo u dvokanalnom režimu. Memorija isporučuje čak 51.5 GB podataka u sekundi, više čak i od trenutnih desktop verzija.
Usput radi i na nižem naponu od svega 1.1V i memorijski čipovi su zalemljeni direktno na štampanu ploču. Nije kompatibilna sa klasičnim LPDDR4 SO-DIMM modulima i morate se u startu odlučiti za 8 ili 16 GB sistemske memorije.
Poboljšanje je doživela i integrisana grafika. U novom procesoru se nalazi Intel Iris Xe grafičko jezgro sa 96 izvršnih jedinica i radnom frekvencijom od 1.3 GHz. Podržava sve napredne tehnologije kojima raspolaže prethodna generacija. Tu posebno mislimo na Quick Sync Video akceleraciju, koja ubrzava hardversko kodiranje i dekodiranje H264 i H265 video sadržaja, a dodata je i podrška za HW dekoding sve popularnijeg AV1 formata.
Nvidia GeForce MX350 je jači deo grafičkog podsistema
Drugi deo grafičkog podsistema čini diskretni grafički procesor – GeForce MX350 na bazi Pascal arhitekture i 640 CUDA jedinica, pojačanih sa 2 GB lokalne GDDR5 memorije.
Kada je u pitanju skladištenje podataka u ovom slučaju za tu svrhu je namenjen 1 TB veliki M.2 PCIe x4 SSD sa transferom od 2.4 GBs prilikom čitanja podataka.
Komunikacija sa internetom se obavlja preko Wi-Fi adaptera 6. generacije i 802.11 ax specifikacijama u vidu Intel AX201 rešenja, te ima ugrađenu podršku za Bluetooth 5.0.
Zvuk je Realtek-ovo rešenje sa par stereo zvučnika koji se neubedljivo čuju. Možda i najlošiji deo ovog ekskluzivnog računara.
Dostupne konekcije
Od ponude konektora na levoj ivici imamo onaj za eksterni ispravljač, zatim HDMI izlaz, jedan USB-A 3.1 prve generacije i USB-C 3.2 druge generacije sa Thunderbolt 4 podrškom i transferom od 40 Gbps. Ovaj port ujedno služi i za punjenje baterije računara, kao i vezu sa Display Port monitorima preko USB-C konektora.
Na suprotnoj ivici se nalaze još jedan USB-A 3.2 od 5 Gbps, Kensington lock za zaključavanje, 3.5 mm kombinovani ulaz za slušalice i mikrofon, kao i par LED dioda koje pokazuju aktivnost uređaja i punjenja baterije.
Zanimljivost je da uz uređaj stižu dva ispravljača, jedan sa “custom” konektorom i izgledom poput punjača mobilnih telefona, dok drugi izgleda kao klasični notebook “brick” punjač i koristi USB-C interfejs. Oba su deklarisane snage od 65W.
Računar se isporučuje sa instaliranom Windows 10 Home verzijom operativnog sistema. Pošto je 11. generacija Intel Core procesora dugo najavljivana sa uvertirom kako je to generacija koja će uspešnije da odgovori na izazov sve boljih AMD APU procesora, jedva smo čekali da ga vidimo u radu i izmerimo rezultate.
Acer Book RS Porsche Design – performanse
Performanse u aplikacijama:
Utisci o performansama su pomešani. Recimo u Adobe Photoshop aplikaciji gde je Intel tradicionalno dobar, rezultat je u nivou najboljih modela jer pojedinačna jezgra i visoka frekvencija uz manje angažovanje GPU akceleracije, rezultuju takvim činjeničnim stanjem.
Međutim, u Adobe Premiere Pro 2020 aplikaciji je prošao kao “bos po trnju” jer se prilikom eksporta značajno koristi snaga grafičkog jezgra naročito u H264 i H265 formatima gde i jeste neka potencijalna namena ovog računara za svrhu montiranja kućnog videa u Full HD rezoluciji.
Situacija nije ništa bolja ni u testovima u kojima ispitujemo snagu centralnog procesora. U direktnom poređenju sa rivalima AMD Ryzen Renoir “U” serije je na nivou jednog Ryzen 5 4500U šesto-jezgarnog primerka, ali i vidno slabiji od 4800U, 8-jezgarnog APU procesora.
Gejming performanse:
Gejming performanse su solidne jer imajte u vidu da se ovaj računar pozicioniran u klasu laganih ultra prenosnih modela, pa u skladu sa tim idu i nešto skromnije gejming mogućnosti. To znači da uz obaranje detalja se možete zabaviti u Battle Royal naslovima i to na samoj granici dobrog osećaja glatke animacije.
Konkretno, u Fortnite-u, nekih 70 fps-a na “Low” podešavanjima u 1080p rezoluciji, a o EPIC detaljima nemojte ni razmišljati jer postaje bolno spor dok fps pada na 15 kadrova u sekundi.
Što se tiče gledanja filmova, opterećenje resursa je minimalno u Full HD rezoluciji bilo da se radi o H264, H265, VP9 ili AV1 formatima. CPU i GPU video dekoder su zaposleni sa tek 10-ak posto resursa. 4K je nešto zahtevniji sa minimalnim CPU zauzećem, dok GPU na sebe preuzima posao HW dekodiranja sa 33% angažovanja resursa.
Koliko se greje?
Kada je u pitanju grejanje računara, zavisi šta radite na njemu. prilikom igranja je najtopliji sa nekih 40-ak stepeni u centralnom delu tastature dok na otvorima za ventilaciju u desnoj polovini ekrana, temperatura ide skoro do 50. podeoka na Celzijus skali. U tim trenucima uređaj najviše troši – 65W električne energije.
Tokom normalnog rada u aplikacijama ili gledanju videa, temperatura je značajno niža sa prosekom od 26-30 stepeni Celzijusa i potrošnjom od svega 10 W.
Autonomija je odlična, obzirom da smo izmerili 5 sati i 15 minuta rada na bateriji. Potrebno je oko jedan sat i 10 minuta da se baterija napuni. Sve to pri osvetljenju ekrana od nekih 80% i balansiranim profilom rada, kada računar isporučuje 78% performansi u odnosu na režim rada sa ispravljačem.
Acer Book RS Porsche Design – računar koji se pamti
Acer Book RS sa potpisom Porsche dizajn studija je definitivno nešto novo i dovoljno različito. Nije onako uštogljen kao viđeni poslovni modeli, već pomalo sportski divalj – dovoljno da vas osvoji svojim različitim karakterom i izgledom.
Performanse su na nivou najboljih ultra prenosnih modela. Iskreno, očekivali smo malo više po tom pitanju od jednog modela sa Racing Sport oznakom, a koja je možda neadekvatna za jedan ultra štedljivi i lako prenosni model.
Cena je visoka, ali ne i preterana obzirom da sve što nosi oznaku Porsche. Definitivno nije za običnog kupca, već one koji su spremni da plate dizajn, kvalitet i ekstravagantnu pojavu.
Testirani primerak Acer Book RS i7 modela, košta oko 2000-2100 evra. U tu cenu je uračunat Porsche aksesoar koji vredi nekih 300-350 evra, pa je lako izračunati koliko samo računar košta.
Kada dođete do sume od 1600-1700 evra, onda to i nije toliko nedostižno, ali samo za one koji žele notebook po kome će se definitivno razlikovati odproseka uniformisane konkurencije MacBook klonova.